Przewodnik

Pora na przygodę: jak podróżować z dzieckiem

Kiedy w rodzinie pojawia się dziecko, rodzice muszą zmienić swoje nawyki i na chwilę zapomnieć o podróży. Ale po kilku miesiącach życie stopniowo wkracza w nowy kierunek, a rodzina zaczyna ostrożnie planować pierwsze wakacje. Oczywiste jest, że taka podróż wymaga specjalnego planowania i samoorganizacji. Życie wokół poprosiła redaktorkę Julię Jelcynową o podzielenie się wrażeniami z podróży z dzieckiem, specjalistą linii lotniczych - aby porozmawiać o cechach lotów z dziećmi w różnym wieku oraz pediatrą - o skompletowanie apteczki pierwszej pomocy i wyjaśnienie, jak przygotować się do wakacji. Postanowiliśmy rozważyć najtrudniejszy wiek dzieci w podróży - od urodzenia do pięciu lat.

Smirnov Nikolay Alexandrovich

Doktor, pediatra, alergolog-immunolog, główny lekarz Kliniki Dziecięcej „Fantasy”

  Radzimy zabierać dzieci na długie podróże, zaczynając od roku. Jest to już dość bezpieczny wiek: powstają wszystkie narządy, ustalane jest odżywianie i codzienna rutyna, ryzyko wystąpienia ciężkich warunków zagrażających życiu jest minimalne. Dziecko jest lepiej przygotowane do aklimatyzacji, ma już utworzony przewód pokarmowy, nie ma ryzyka poważnego odwodnienia - nawet jeśli dziecko napotka enterowirus jelitowy, łatwiej go przeniesie. Dzieci w wieku jednego roku mają znacznie mniejsze ryzyko przegrzania lub przechłodzenia.

Oczywiście mówimy o zdrowych dzieciach bez poważnych patologii. Jeśli tak jest, każdą konkretną podróż należy omówić z pediatrą.

Jeśli rodzice naprawdę muszą wybrać się na wycieczkę, w zasadzie można to zrobić z dzieckiem w wieku poniżej jednego roku. Ale pod dwoma warunkami: dziecko jest zdrowe, nie ma ostrych chorób i zaostrzenia chorób przewlekłych, a rodzice mogą stworzyć dobre warunki. Jeśli masz pewność, że hotel będzie na przyzwoitym poziomie, woda będzie czysta i zabierzesz ze sobą zapasy żywności dla niemowląt, to nie będzie żadnych przeszkód w podróży z dzieckiem.

Zgodnie z geografią podróży - wszystko jest dozwolone, z wyjątkiem bieguna północnego i Antarktydy. Ponownie, jeśli dziecko jest zdrowe i ma niezbędne szczepienia, a rodzice są odpowiedzialni. Ale jeśli wybierasz się do innej strefy klimatycznej, musisz wziąć pod uwagę ważny czynnik - aklimatyzację. Nawet u dorosłych i starszych dzieci zajmuje to od dwóch do trzech dni. A dziecko w wieku poniżej jednego roku może trwać do 10-14 dni. Rozumiemy, że nie ma sensu chodzić z małym dzieckiem na tydzień.

Przybywasz do innej strefy klimatycznej, z inną temperaturą, wilgotnością i ciśnieniem. Jak manifestuje się aklimatyzacja? Dziecko jest słabe, ospałe, boli go głowa, temperatura może wzrosnąć. Po długich lotach i zmianie stref czasowych zmieniają się rytmy dobowe - dziecko myli dzień i noc, tryb uśpienia gubi się. Jak pomóc Nie obciążaj dziecka nowymi doświadczeniami, długą kąpielą. Nie zmuszaj się do jedzenia, staraj się stworzyć najbardziej wygodne i znane środowisko dla dziecka.

Jeśli zdecydujesz się pojechać do egzotycznego kraju, pamiętaj o szczepieniach. Będzie chronić przed niebezpiecznymi chorobami występującymi w tych krajach. Każdy kraj ma własną listę szczepień. Ale podróżując do najbardziej egzotycznych krajów, lepiej jest zaszczepić się przeciwko odrze, różyczce, śwince, polio, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, durowi brzusznemu, błonicy i tężcowi.

YULIA YELTSOVA

redaktor działu „Dzieci”

Do jednego roku

Pierwsza podróż z dzieckiem to stres nawet dla najbardziej upartych duchowo rodziców. Musisz zebrać ogromną liczbę przedmiotów i rzeczy dla dzieci: prawdopodobnie zajmą cały bagaż, a rodzice będą musieli zadowolić się kilkoma koszulkami, przemyśleć bagażniki, zebrać osobną walizkę z zestawem pierwszej pomocy. A potem usiądź i zacznij bać się lotu, innego klimatu, innej kultury i innych niebezpieczeństw, o których nawet nie pomyślałeś, zanim zostałeś rodzicem. Ale moim zdaniem wiek do jednego roku jest najbardziej przyjemny w podróżowaniu z dziećmi. Ponieważ niemowlęta lepiej tolerują loty i przez większość czasu śpią spokojnie w ramionach rodziców. Wolą też ścisły reżim, który pozwala rodzicom przynajmniej zaplanować czas wakacji.

Moja córka Amelia odbyła pierwszą podróż lotniczą od sześciu miesięcy. Po raz pierwszy wybraliśmy bliską Turcję - zaledwie trzy i kilka godzin drogi do Antalyi, tak ukochanej przez Rosjan - i pojechaliśmy na wakacje latem, aby zmiana klimatu nie była gwałtowna. Jedyny minus Turcji - prawie wszystkie duże hotele z systemem all-inclusive są bardzo daleko od lotniska.

Lot z dzieckiem w ramionach wystraszył mnie znacznie mniej niż w ten sposób samochodem lub autobusem do hotelu. Dlatego postanowiliśmy zostać w mieście. Podróż z lotniska zajęła dokładnie 15 minut. Trudno znaleźć turystów z ojczyzny w hotelach w śródmieściu: zatrzymują się u biznesmenów, którzy spędzają cały dzień na spotkaniach, więc nie są zainteresowani basenem i plażą, co oznacza, że ​​są prawie puste, co jest bardzo wygodne. Tak, musisz zjeść lunch i kolację w mieście, ale z dzieckiem, które właśnie zaczęło się zapoznawać z uzupełniającymi się potrawami, nie stanowi to problemu.

Nawiasem mówiąc, o żywieniu. Karmiłam piersią, więc przez siedem dni na próżno wzięliśmy niewielką ilość konserwowanych ziemniaków, jak się okazało, na próżno: w każdym tureckim supermarkecie jest ogromny wybór żywności dla niemowląt. Nawiasem mówiąc, mieszanki mleczne znanych marek są również pełne (jeśli twoje dziecko karmi sztucznie). Jeśli planujesz taką podróż, wiedz, że Antalya to miasto z dużą elewacją i mnóstwem schodów. Dziecko, wszystkie rzeczy i wózek będą musiały być ze sobą noszone.

Ważne: Jeden pasażer może wystawić bilet bez zapewnienia oddzielnego miejsca dla jednego kolejnego dziecka z nim do dwóch lat. Oznacza to, że jeśli jeden rodzic lata z dwójką dzieci w wieku poniżej dwóch lat, jedno dziecko będzie musiało kupić bilet z oddzielnym miejscem. Bilet bez miejsca dla dziecka w wieku do dwóch lat na loty w Federacji Rosyjskiej jest bezpłatny, 90% aktualnej taryfy przysługuje na loty międzynarodowe. Jeśli dziecku w wieku poniżej dwóch lat zostanie przydzielone osobne miejsce, zniżka na transport przysługuje w zależności od obowiązującej taryfy i może wynosić 50%.

Chęć skorzystania ze specjalnej kołyski dla noworodków na pokładzie samolotu musi zostać zgłoszona przy rezerwacji i wystawieniu biletów, ale nie później niż 36 godzin przed planowanym wylotem samolotu. Podczas rejestracji na lot miejsca z możliwością zainstalowania kołyski oferowane są przede wszystkim pasażerom, którzy dokonali rezerwacji. Przed zainstalowaniem kołyski na pokładzie personel sprawdzi wagę dziecka i poinformuje rodziców o zasadach korzystania z niego podczas lotu.

Ponadto w każdej klasie usług toalety są wyposażone w przewijak. Personel pokładowy powie ci, gdzie jest przewijak i jak go używać.

Jeśli podróżujesz z niemowlęciem, którego wiek jest krótszy niż tydzień, to zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia zaleca się uzyskanie przed podróżą potwierdzenia możliwości podróży lotniczej i zaleceń lekarza prowadzącego. Najprawdopodobniej na lotnisku zostaniesz poproszony o te dokumenty.

1-2 lata

Główną trudnością w wieku od jednego do dwóch lat jest to, że dziecko nadal nie mówi, ale już dość aktywnie się porusza. Powoduje to pewne trudności, ponieważ dziecko nadal nie może wyjaśnić, co powoduje mu dyskomfort, i nie śpi tak często i długo przed ukończeniem pierwszego roku życia. Dlatego najlepiej dostosować lot do codziennej rutyny dziecka. Aby najbardziej dotkliwe momenty - na przykład start i lądowanie - spadały podczas snu. W rzeczywistości moje doświadczenie sugeruje, że im bardziej rygorystycznie przestrzegasz zwykłego schematu, tym lepsze będzie twoje dziecko w podróży.

Amelia odbyła drugą podróż w wieku półtora roku. Tym razem w środku zimy pojechaliśmy na Bali. Wszyscy nazywali nas wariatami, ponieważ przeciągnęliśmy małe dziecko z zimna na upał, a potem z powrotem, i przepowiedliśmy nam straszną aklimatyzację. Ale nikogo nie słuchaliśmy i przez trzy tygodnie odpoczywaliśmy.

Wybraliśmy, jak nam się wydawało, najmniejsze zło - bezpośredni 12-godzinny lot. Leciała z nami walizka wielkości szafy pełnej jedzenia dla dzieci i pieluszek, a kolejny kawałek tej samej walizki zawierał odzież dziecięcą. Procesję dopełnił ogromny wózek.

W kabinie ci, którzy byli w pobliżu, patrzyli na nas oczami pełnymi przerażenia: zrobiliby to, ponieważ musieli spędzić 12 godzin z krzyczącym dzieckiem na pokładzie. Ale oni, a jednocześnie my, mieli szczęście: Amelia nigdy nie płakała przez cały lot i wcale nie wydawała głośnych dźwięków. Spała, jadła, oglądała bajki i grała cały lot. Nawiasem mówiąc, mała rada z mojego własnego doświadczenia: staraj się nie dawać dziecku przed lotem, a podczas niego dużo słodyczy i czekolady. W przypadku dziecka pełnego cukru negocjacje są znacznie trudniejsze. Staje się nerwowy i niespokojny.

Na dalekiej egzotycznej wyspie Amelia się podobało. Gdy tylko powóz został rozwinięty do oceanu, dziecko zasnęło w spokojnym śnie. Zjadła mango, kokosy, arbuzy i inne lokalne owoce, zupy warzywne i ryby, a tłuczone ziemniaki, które wyciągnęliśmy z Moskwy, pozostały nietknięte. Na próżno przyjmowaliśmy pampersy w takich ilościach: w każdym supermarkecie i aptece były nasze ulubione japońskie pieluchy po niższej cenie niż w Moskwie.

Mimo to Bali nie jest najbardziej odpowiednim miejscem dla osób podróżujących z dziećmi i należy się na to przygotować z wyprzedzeniem: prawie nie ma stref dla pieszych i dużo rozrywki dla dzieci, basen i piasek na plaży płacą trochę za te niedogodności, ale prawdopodobnie nie ma sensu iść tak daleko.

Ponadto kierunek ten ma swoją własną niebezpieczną cechę: znajdują się tutaj komary, które nie niosą najprzyjemniejszych chorób, na przykład gorączki denga. Nie można zaszczepić się przeciwko niemu, dlatego lepiej mieć arsenał środków odstraszających owady. Nie trzeba ich zabierać ze sobą; lepiej kupić je na miejscu, ponieważ egzotyczne komary wcale nie boją się europejskich środków.

Ważne: W przypadku dzieci poniżej drugiego roku życia bez osobnego miejsca siedzącego bezpłatny bagaż rejestrowany to jedno miejsce ważące nie więcej niż dziesięć kilogramów, niezależnie od klasy usługi. Należy pamiętać, że bagaż nie powinien zawierać przedmiotów zabronionych w transporcie. Oprócz bezpłatnego limitu bagażu rejestrowanego linia lotnicza zapewnia możliwość bezpłatnego przewozu wózka dziecięcego i kołyski, jeśli korzysta z niego pasażer. Waga wózka nie może przekraczać 20 kilogramów, a wózek nie powinien znajdować się w oryginalnym opakowaniu.

Dziecko w wieku do dwóch lat z biletem bez osobnego miejsca przy braku wstępnego zamówienia posiłki na pokładzie nie są zapewniane. Niezbędne dla dziecka jedzenie podczas lotu można jednak zabrać do kokpitu.

2-5 lat

Za bilet dla dzieci od dwóch lat trzeba zapłacić. W zależności od taryfy rabaty mogą wynosić od 25 do 50%. Dzieci od dwóch lat latają na krześle oddzielnie od swoich rodziców. W tym wieku dzieci są szczególnie aktywne, zaczynają bronić swojego punktu widzenia i nie są posłuszne pod każdym względem. Dla podróży jest to katastrofalny zestaw. Ale jeśli się przygotujesz, wszystko pójdzie gładko.

Kiedy moja córka miała trzy lata, pojechaliśmy do Wietnamu na całą zimę. W mieście Nha Trang - ostatecznym celu naszej podróży - mieliśmy lecieć z przesiadką w Ho Chi Minh City. Wybraliśmy lot nocny, mając nadzieję, że dziecko będzie spało. Oczywiście oczekiwanie przygody i zgiełku na lotnisku jest nieco niepokojące, ale plan zadziałał: zaspaliśmy prawie cały lot razem.

Aby nie komplikować naszego życia przeszczepami, zatrzymaliśmy się w Ho Chi Minh City na dwa dni. I cała jetlag doświadczyła w tej dużej azjatyckiej metropolii. W Amelii było to zaskakująco łatwe. Były pewne kaprysy, ale okazały się minimalne.

Na początku było trudno z jedzeniem. Z domu oczywiście wzięliśmy coś z bzdur, takich jak ciasteczka i tłuczone ziemniaki, ale nie jest to już pełny posiłek dla dziecka w wieku dwóch lub trzech lat. Pierwszego dnia musiałem zadowolić się pizzą, a potem okazało się, że Amelia szanuje miejscową zupę pho i wcale nie sprzeciwia się eksperymentom kulinarnym.

Miasto Nha Trang okazało się całkiem przyjemne dla podróżników z dziećmi. To pierwsze miasto w Azji (spośród tych, które widziałem), gdzie znajduje się szeroka promenada o długości kilku kilometrów, która doskonale nadaje się do spacerów z wózkiem. Prawie każda restauracja ma menu dla dzieci, a na następnej wyspie, do której prowadzi kolejka linowa, znajduje się park rozrywki z atrakcjami i placami zabaw.

Ważne: W przypadku dzieci w wieku dwóch lat obowiązuje taki sam limit bezpłatnego bagażu, jak w przypadku dorosłych pasażerów. Bezpłatny limit bagażu zależy od kierunku lotu i klasy usługi.

Zgodnie z ustawodawstwem Federacji Rosyjskiej dzieci poniżej piątego roku życia są dopuszczone do przewozu tylko w towarzystwie rodzica lub dorosłego pasażera. Dzieci w wieku od 5 do 12 lat mogą być przewożone zarówno w towarzystwie dorosłego pasażera, jak i pod nadzorem personelu linii lotniczych. Dziecko i osoba towarzysząca muszą latać w tej samej klasie usług.

Apteczka na drodze:

Przeciwgorączkowe - syrop lub czopki (dzieci mogą stosować tylko ibuprofen lub paracetamol).

Roztwór soli fizjologicznej do nosakrople zwężające naczynia i aspirator do nosa.

Leki przeciwhistaminowe (krople, tabletki, maści).

Enterosorbenty (substancje wiążące i wydalające chorobotwórczą mikroflorę z organizmu), proszek do przygotowania roztworu soli fizjologicznej do odparowania.

Krople do oczu z antybiotykiem.

Środki na oparzenia („pantenol”).

Zestaw do leczenia ran: nadtlenek wodoru, opatrunek (bandaż, wata, klej).

Środki na dyskomfort w jamie brzusznej.

Środki od choroby lokomocyjnej w transporcie.

Filtr przeciwsłoneczny.


Co zabrać ze sobą w bagażu podręcznym:

Woda Dla młodszych dzieci - w zwykłej butelce. Głównym problemem dzieci w samolocie są zatkane uszy podczas startu i lądowania. Nieprzyjemne odczucia łagodzi woda, mleko lub smoczek.

Mały kocyk dla dziecka. W samolotach klimatyzatory są często włączane z pełną mocą: aby nie zmieniać ubrania dla dziecka sto razy, lepiej wziąć mały koc.

Minimalny zestaw zabawek. Nagle wrażenia wciąż budzą pragnienie snu zgodnie z harmonogramem? To wspaniale, jeśli uda ci się zabrać ze sobą nowe książki i zabawki: zabiorą dziecko na dłużej niż zwykle i okażą się niespodziewaną i miłą niespodzianką.

Serwetki Mokro i sucho. Najważniejsze jest więcej.

Pieluchy Oblicz, ile możesz potrzebować na ten czas, i dodaj tyle: nagle lot zostanie przełożony lub dziecko wypije po drodze więcej wody niż zwykle.

Pieluchy jednorazowe. Są one wygodnie układane na przewijaku w toalecie samolotu i na lotnisku.

Saszetki. Przydatne do pakowania zużytych pieluszek lub innych śmieci.

Plecak na nosidełko lub ergo. Wózek musi być obsługiwany przy wyjściu z samolotu, ale nie zawsze tak się dzieje, a poza tym często trzeba długo czekać.


Co zabrać w bagażu:

Lekki wózek inwalidzkiktóry składa się tak wygodnie, jak to możliwe. Wózek jest zabrany do bagażu tylko na rampie, ale na lotnisku trzeba będzie go kilkakrotnie podnieść na taśmę do kontroli.

Parasol słoneczny i moskitiera na wózku.

Ubrania - tutaj wymagana kwota dla każdego ma swoją własną. Podczas pierwszej podróży zabrałem, jak się wydaje, wszystkie ubrania dla dzieci. I przyniósł ją z powrotem bez rozpakowywania. Ważne jest, aby zgodzić się ze zdrowym rozsądkiem. I nie zapominaj, że pogoda jest zmienna i lepiej jest coś uchwycić na wypadek zmiany pogody.

Ulubione zabawki i książki. Nie proponuję zebrać osobnej walizki z zabawkami, ale lepiej jest uchwycić kilka najbardziej ukochanych.

Życie wokół dzięki serwisowi prasowemu Aeroflot za pomoc w przygotowaniu materiału.

zdjęcia: okładkanazm - stock.adobe.com, 1 - Andrey Bandurenko - stock.adobe.com

Popularne Wiadomości

Kategoria Przewodnik, Następny Artykuł

Do biura i na wiosnę na Uralu: sześć wielowarstwowych zdjęć z Uniqlo
Przewodnik

Do biura i na wiosnę na Uralu: sześć wielowarstwowych zdjęć z Uniqlo

Przez kilka sezonów z rzędu trend nakładania warstw pozostaje jednym z ulubionych miejsc na podium: jest wygodny i praktyczny. W sezonie wiosna-lato 2019 zaawansowana technologicznie japońska marka Uniqlo wprowadziła na rynek zaawansowaną kolekcję AIRism, której modele są przekształcane w obrazy wielowarstwowe. Ubrania wykonane są z lekkiego i jedwabistego w dotyku materiału z funkcją minimalizacji nieprzyjemnych zapachów, które szybko wchłaniają i odparowują wilgoć.
Czytaj Więcej
Balet na świeżym powietrzu, Romeo i Julia i Nelly Furtado na dużym ekranie w Jekaterynburgu
Przewodnik

Balet na świeżym powietrzu, Romeo i Julia i Nelly Furtado na dużym ekranie w Jekaterynburgu

Wiedeński Festiwal Muzyki Filmowej odbył się po raz pierwszy w 1991 roku na Placu Ratuszowym w stolicy Austrii. Od 2010 r. W Jekaterynburgu odbywa się Festiwal Filmowy przy Wiener Rathausplatz przy wsparciu Konsulatu Honorowego Austrii. Na dużym ekranie przed Uralskim Uniwersytetem Federalnym przy Mira Street 19, pokazują filmy muzyczne, opery rockowe, koncerty i balet, a także występy na żywo.
Czytaj Więcej
Dzieci w mieście: atrakcje w długi weekend majowy
Przewodnik

Dzieci w mieście: atrakcje w długi weekend majowy

W tym roku pierwszego maja miały cztery wolne dni - od 29 kwietnia do 2 maja. Mówimy ci, co robić z dziećmi w mieście, jeśli wszystkie ścieżki w lokalnym parku zostały już zbadane, ale nie chcesz siedzieć w domu. Tekst Masha Shatalina Festiwale, wystawy i kursy mistrzowskie Program dla dzieci na festiwalu festiwalu kultury japońskiej Organizatorzy przygotowali wiele rozrywek dla dzieci: tradycyjne japońskie gry (na przykład daruma otoshi, japońska wersja jengi, w której musisz pokonać bloki młotkiem, próżność z pierścieniami, które rzucony w cel, mama-tsumami, gdzie musisz przesunąć fasolę na prędkość, itd.), kolorowe kostiumy cosplay, strefa Nintendo dla miłośników gier wideo, warsztaty na temat origami, malowanie drewnianych lalek i aktorstwo głosowe anime i, oczywiście, eobychnuyu japońskie jedzenie i desery.
Czytaj Więcej
Life-resort: pięć nowych basenów zewnętrznych w Moskwie
Przewodnik

Life-resort: pięć nowych basenów zewnętrznych w Moskwie

„Brzozy. Obóz letni” Stroginskoje Shosse, posiadanie 1 „Portu” VDNH, przestrzeń między pawilonami 8 i 9 Dawne nieużytki między 8 a 9 pawilonami VDNH tego lata zamieniły się w dużą plażę dla 700 osób. W strefie standardowej znajdują się dwa duże baseny i jedno dziecięce, w strefie VIP jest jeszcze jedno, a także jacuzzi.
Czytaj Więcej