Przewodnik

Instrukcje dla dorosłych: jak rozmawiać z dziećmi na temat seksu

Materiał nie jest przeznaczony dla osób poniżej 18 roku życia.

Jak rozmawiać z dziećmi o związkach dorosłych, aby nie skrzywdzić ich ani ich psychiki? Jakich słów użyć i jak głęboko zanurzony w temacie? Wcześniej czy później pytania te pojawiają się u wszystkich rodziców. Życie wokół, z pomocą ekspertów - psychologa-seksuologa, współautora serii książek „Frank Talk About This” Anny Kotenevy, psychologa z Happy Family Center Natalia Panfilova oraz seksuologa, profesora z Sorbonne Nouvelle University Alexander Poleev - opracowała szczegółowe instrukcje dla dorośli

W jakim wieku dzieci mają pierwsze pytania związane z seksem i jak na nie odpowiedzieć?

Zainteresowanie tym tematem pojawia się u dzieci dość wcześnie, gdzieś na przełomie trzech lub czterech lat. Rodzice nie zawsze mu odpowiadają, ponieważ niekoniecznie pojawia się w formie pytania. W tym wieku dziecko może niejako przypadkowo dotknąć piersi matki lub usiąść na kolanach z tatą - w ten sposób bada cechy seksualne obojga rodziców. Nie oznacza to, że w rodzinie rośnie maniak seksualny, tylko to, że dziecko ma zdrowy interes. Ale rozwijanie się i prowokowanie nie jest tego warte. Konieczne jest odwrócenie uwagi dziecka, spokojne zdjęcie go z kolan. Możesz powiedzieć: „Nie musisz dotykać piersi matki. Kiedy byłeś mały, matka karmiła cię swoim mlekiem, a teraz jesteś już duży”. Nie trzeba z tego robić sekretu; mów o tym neutralnie, bez zawstydzenia.

Jeśli dziecko zadaje określone pytanie, lepiej odpowiedzieć mu wyraźnie, aby zaspokoić swoje zainteresowanie, bez wchodzenia w niepotrzebne szczegóły. Nie ma potrzeby przeciążania dziecka niepotrzebnymi informacjami i wyprzedzania wydarzeń. Obszerne informacje w tym wieku nie są potrzebne, mogą powodować niepokój u dzieci. Ponadto, jeśli przesadzisz, możesz wywołać uczucie strachu lub poczucia winy, które przejawiają się w okresie dojrzewania.

Jak odpowiedzieć na pytanie dziecka o to, jak się urodził?

W wieku od trzech do pięciu lat dzieci są zainteresowane tym, skąd pochodzą, jak dotarły do ​​żołądka mamy i jak je urodziła. Są to naturalne pytania związane ze znajomością świata. Należy na nie odpowiedzieć otwarcie i szczerze, nie trzeba się wstydzić. Jeśli dziecko zapytało, gdzie się urodził, nie ma sensu komponować bajek o kapuście, lepiej powiedzieć prawdę. Urodzony w szpitalu - taka odpowiedź wystarczy. Tak więc dziecko od samego początku stworzy prawdziwy obraz świata.

Zapytany, skąd pochodzi dziecko w żołądku, możesz opowiedzieć historię miłości rodziców - jak się poznali, zakochali, pocałowali i przytulili, a w rezultacie komórki w żołądku matki utworzyły się z matki. Cudownie jest, gdy dziecko widzi w rodzinie dobre relacje rodziców, ich troskę i czułość względem siebie. Przedszkolak nie musi rozmawiać o porodzie i seksie, na tym etapie wystarczy poinformować, że ludzie się spotykają, biorą ślub, a potem mają dzieci.

Co jeśli dziecko zostanie poinformowane o płci swoich rówieśników w przedszkolu lub szkole? Jak odpowiedzieć na bezpośrednie pytanie o seks?

W tej sytuacji ważne jest, aby rodzice dowiedzieli się, co dokładnie powiedzieli dziecku ich rówieśnicy, a co najważniejsze, usłyszeli jego interpretację. Musisz zrozumieć, jakie wrażenie wywarło na nim, jeśli ta informacja go nie przestraszyła. Możesz zapytać, czy ma pytania i spróbować na nie odpowiedzieć.

Jeśli dziecko ma zaufany związek z rodzicami i jego pytania, w tym te związane z edukacją seksualną, udzielane są delikatne i terminowe odpowiedzi, negatywne lub zniekształcone informacje ze strony nie będą miały dla niego dużego wpływu, ponieważ będzie on miał własną pozycję. Na pytanie, czym jest płeć, dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym można powiedzieć, że jest to bliski, bliski związek ludzi, którzy się kochają.

Jak rozmawiać o seksie z dziećmi w wieku szkolnym?

Dorosłym lepiej jest przygotować się do takiej rozmowy i odświeżyć wiedzę z zakresu anatomii, aby móc wyjaśnić proces z fizjologicznego punktu widzenia. Dziecko w wieku siedmiu lat może zostać poinformowane o sposobie zapłodnienia.

W tym wieku dzieci mają różne obawy. Jeśli dzieci zadają pytania z ciekawości, to w wieku szkolnym są już związane z myślami. Rodzice są zachęcani do pytania, dlaczego dziecko jest zainteresowane określonym tematem. Zdarza się, że dzieci martwią się, że nie mogą sobie z czymś poradzić, zrobią coś złego, boją się bólu. Podczas takich rozmów lepiej zwracać uwagę nie na kwestie techniczne, ale emocjonalne - związane z relacjami.

Co zrobić, jeśli dziecko znajdzie rodziców uprawiających seks?

Do dwóch i pół roku dziecko nie może tego dostrzec i zrozumieć. Jeśli rodzice zostali złapani przez starsze dziecko, nie trzeba go przesłuchiwać, określać, co widział i słyszał, nie trzeba go uspokajać. Konieczne jest obserwowanie, jak się zachowuje, czy jest ranny, aby w razie potrzeby odpowiedzieć na jego pytania.

Możemy powiedzieć, że są to gry dla dorosłych, i dodać, że małe dzieci nie chodzą do pracy i nie robią tego, co robią rodzice. Ale lepiej być ostrożnym i unikać takich sytuacji. W tym celu dziecko powinno mieć swoją własną przestrzeń: trudno jest coś ukryć, jeśli dziecko śpi w łóżku rodzica przed osiągnięciem wieku szkolnego.

Jakie problemy związane z seksem podniecają nastolatków?

Nastolatki mają mnóstwo pytań związanych z seksem. Specjalna literatura będzie w stanie odpowiedzieć na wiele z nich dla rodziców, a w niektórych lepiej jest zrozumieć razem. Na przykład nastolatki nie mają wiedzy związanej z ciążą; zamiast tego mają wiele niebezpiecznych mitów. Jednym z najczęstszych jest około pięć dni przed i pięć dni po menstruacji, kiedy to prawdopodobnie zajście w ciążę jest niemożliwe. Dziewczyny, które wierzą w ten mit, często dostają niechcianą wczesną ciążę.

Dlatego mówienie o antykoncepcji jest bardzo ważne. Nie krępuj się omówić swoje pierwsze doświadczenia seksualne, wyjaśnić konsekwencje, jakie mogą wyniknąć z pochopnego pierwszego stosunku seksualnego. Nie oceniaj ani nie zastraszaj. Ta rozmowa powinna nie tylko dostarczyć dziecku informacji, ale także wzmocnić zaufanie. Ważne jest, aby dziecko przyszło do Ciebie z dalszymi pytaniami.

Młodzież nie powinna prowadzić wykładów na temat seksu, ale zmuszać ich do siedzenia i mówić, że coś jest bezużyteczne, ponieważ w tym wieku często nie słuchają rodziców. Jeśli rodzina nie milczy na ten temat, dziecku w wieku 12 lat można spokojnie spokojnie przeczytać specjalną książkę, encyklopedię, która pisze o dojrzewaniu płciowym, strefach erogennych i sposobie seksu. W okresie, w którym dzieci tworzą role seksualne, zachowanie seksualne jest określone, lepiej będzie, jeśli chłopcy odpowiedzą ojcowie chłopców, a matki dziewczęta. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnego zawstydzenia.

Czy muszę informować dzieci o związkach homoseksualnych?

W wieku 12-13 lat młodzież powinna o tym porozmawiać i wyjaśnić, że nie ma tu nic specjalnego. Można wyjaśnić, że niektórych ludzi nie pociąga płeć przeciwna, ale interesują się nimi, ale są to te same uczucia. Ważne jest, aby dziecko wiedziało, że homoseksualiści zasługują na taki sam szacunek, jak wszyscy inni.

Co należy powiedzieć dziecku, aby nie stało się ono ofiarą przemocy seksualnej?

Ważne jest, aby wyjaśnić małemu dziecku, przedszkolakowi lub uczniowi szkoły podstawowej, że są ludzie, których warto się obawiać. Ważne jest jednak, aby nie straszyć dziecka i nie zamieniać go w socjopatę, który widzi przestępcę w każdej spotykanej osobie. Granica między całkowitą nieufnością a tym samym zaufaniem do ludzi jest bardzo cienka. Przede wszystkim należy nauczyć dziecko konsultacji z rodziną. Jeśli nieznajomy oferuje mu coś, dziecko musi poprosić rodziców o zgodę przed wyrażeniem zgody.

Jak nie komunikować się z dzieckiem?

Nie twórz tajemnic. Nie ma potrzeby tajemnicy z tego tematu. Otwarcie odpowiadaj na pytania dzieci dotyczące seksu, ale na poziomie odpowiadającym wiekowi dziecka.

Nie podawaj więcej informacji niż to konieczne.. Przed nadejściem wieku szkolnego nie musisz w ogóle rozmawiać o technikach seksu. W przypadku dzieci słowo „seks” nie jest bardzo jasne, lepiej zastąpić je słowem „związek”.

Nie wstydź się. Kształtujesz podejście dziecka do tematu relacji seksualnych i dobrze jest, jeśli dyskutuje się o nim bez dyskomfortu.

Nie dokuczaj. Lepiej naucz się, jak oceniać ryzyko i zapobiegać niepożądanym konsekwencjom.

Nie daj się zwieść. Jeśli wydaje ci się, że jest za wcześnie, aby dziecko znało tę lub inną informację, lepiej po prostu nie mówić o tym, poradzić sobie ze zrozumiałą odpowiedzią, ale nie pisać opowiadań o bocianach.

Obejrzyj wideo: Jak nie uprawiać seksu 18+ (Styczeń 2020).

Popularne Wiadomości

Kategoria Przewodnik, Następny Artykuł

Do biura i na wiosnę na Uralu: sześć wielowarstwowych zdjęć z Uniqlo
Przewodnik

Do biura i na wiosnę na Uralu: sześć wielowarstwowych zdjęć z Uniqlo

Przez kilka sezonów z rzędu trend nakładania warstw pozostaje jednym z ulubionych miejsc na podium: jest wygodny i praktyczny. W sezonie wiosna-lato 2019 zaawansowana technologicznie japońska marka Uniqlo wprowadziła na rynek zaawansowaną kolekcję AIRism, której modele są przekształcane w obrazy wielowarstwowe. Ubrania wykonane są z lekkiego i jedwabistego w dotyku materiału z funkcją minimalizacji nieprzyjemnych zapachów, które szybko wchłaniają i odparowują wilgoć.
Czytaj Więcej
Balet na świeżym powietrzu, Romeo i Julia i Nelly Furtado na dużym ekranie w Jekaterynburgu
Przewodnik

Balet na świeżym powietrzu, Romeo i Julia i Nelly Furtado na dużym ekranie w Jekaterynburgu

Wiedeński Festiwal Muzyki Filmowej odbył się po raz pierwszy w 1991 roku na Placu Ratuszowym w stolicy Austrii. Od 2010 r. W Jekaterynburgu odbywa się Festiwal Filmowy przy Wiener Rathausplatz przy wsparciu Konsulatu Honorowego Austrii. Na dużym ekranie przed Uralskim Uniwersytetem Federalnym przy Mira Street 19, pokazują filmy muzyczne, opery rockowe, koncerty i balet, a także występy na żywo.
Czytaj Więcej
Dzieci w mieście: atrakcje w długi weekend majowy
Przewodnik

Dzieci w mieście: atrakcje w długi weekend majowy

W tym roku pierwszego maja miały cztery wolne dni - od 29 kwietnia do 2 maja. Mówimy ci, co robić z dziećmi w mieście, jeśli wszystkie ścieżki w lokalnym parku zostały już zbadane, ale nie chcesz siedzieć w domu. Tekst Masha Shatalina Festiwale, wystawy i kursy mistrzowskie Program dla dzieci na festiwalu festiwalu kultury japońskiej Organizatorzy przygotowali wiele rozrywek dla dzieci: tradycyjne japońskie gry (na przykład daruma otoshi, japońska wersja jengi, w której musisz pokonać bloki młotkiem, próżność z pierścieniami, które rzucony w cel, mama-tsumami, gdzie musisz przesunąć fasolę na prędkość, itd.), kolorowe kostiumy cosplay, strefa Nintendo dla miłośników gier wideo, warsztaty na temat origami, malowanie drewnianych lalek i aktorstwo głosowe anime i, oczywiście, eobychnuyu japońskie jedzenie i desery.
Czytaj Więcej
Life-resort: pięć nowych basenów zewnętrznych w Moskwie
Przewodnik

Life-resort: pięć nowych basenów zewnętrznych w Moskwie

„Brzozy. Obóz letni” Stroginskoje Shosse, posiadanie 1 „Portu” VDNH, przestrzeń między pawilonami 8 i 9 Dawne nieużytki między 8 a 9 pawilonami VDNH tego lata zamieniły się w dużą plażę dla 700 osób. W strefie standardowej znajdują się dwa duże baseny i jedno dziecięce, w strefie VIP jest jeszcze jedno, a także jacuzzi.
Czytaj Więcej