Przewodnik

18 dobrych książek dla przedszkolaków

W ostatniej recenzji rozmawialiśmy o fascynujących książkach na święta - prawie wszystkie były przeznaczone dla uczniów. W czerwcu Life wokół zgromadziło dobre książki dla dzieci w wieku od trzech do siedmiu lat, które można przeczytać z przyjemnością zarówno na wakacjach, jak i w dowolnym innym momencie.

Victoria Turnbull Pandora

tłumaczenie Siergiej Stepanow

Polyandria, 2017

W Pandorze jest bardzo mało tekstu, a jednak nie jest on przeznaczony dla dzieci (chociaż one oczywiście będą cieszyć się zdjęciami i rozumieją ogólne znaczenie), ale dla przedszkolaków. Pandora lis żyje w świecie zepsutych rzeczy: jest zaangażowana w naprawę i uporządkowanie tych rzeczy. Ale gdy ptak spadnie z nieba i uszkodzi skrzydło, po raz pierwszy kurki muszą „naprawić” żywe stworzenie. Ptak zostaje przywrócony i odlatuje, ale jednocześnie całkowicie zmienia życie Pandory. Ta książka dotyczy miłosierdzia i życzliwości, pokoju i harmonii.

Wskazówka: Po przeczytaniu możesz porozmawiać ze swoim dzieckiem, czy można zmienić świat, zaczynając od siebie.


Gudrun Mebs. „Babciu!” Krzyczy Frieder.

tłumaczenie Vera Komarova

„Scooter”, 2017

Mówią, że starzy ludzie są jak dzieci, co oznacza, że ​​są naiwni, ufni i potrzebują pomocy. Babcia Friedera, jak dziecko, jest psotna i bezpośrednia. Babcia może grać ze swoim wnukiem w piłkę nożną, rozmawiać w wymyślonym języku, zmieniać się w ducha. Za tą psotą kryje się wszechogarniająca miłość do wnuka i ogromne zainteresowanie dzieci światem.

Wskazówka: Polyandria ma także niezwykłą babcię w książce Moja babcia jest super! - tam codziennie zaskakuje swoją wnuczkę swoimi przemianami.


Marcin Mortka. „Viking Tuppy i przygoda z gigantem”

Willy Winky, 2018

W Szepczącym Lesie, gdzie panuje cisza i spokój, deklaruje się giganta, który chce zjeść rezerwy mieszkańców Puszczy. Miejscowi uważają, że tylko Viking Tappi poradzi sobie z gigantem. I chociaż Tuppy jest karłem w porównaniu z nim i nie dochodzi od razu do porozumienia, ale wciąż uspokaja intruza. Mieszkańcy lasu nie gonią olbrzyma, ale uczą go łowienia ryb, pielenia ogrodu i skarpetek - dzięki tym umiejętnościom olbrzym nie będzie już musiał odbierać jedzenia innym.

Wskazówka: Wydawca wydał cztery książki o Tappi Viking - jeśli ci się spodoba, możesz zacząć zbierać serię.


Pavel Hanachkov. „ABC bezpieczeństwa”

Clever, 2017

Rodzice stale mówią dzieciom o bezpieczeństwie: przechodź przez ulicę tylko na zielono, noś ubrania z odblaskami, nie wkładaj palców do gniazdka i nie zabieraj niczego obcym. Sprytne oferty utrwalają tę wiedzę w zabawny sposób: książka zawiera stwierdzenia, których poprawność można zweryfikować, otwierając specjalne zawory.

Wskazówka: Wydawca wciąż ma książkę wykonaną na podobnej zasadzie - Etykietę dla Fidgets.


Ekaterina Panfilova. „Ashuni. Bajka z gałęzi jarzębiny”

„Młoda matka”, 2018

Na Big Rowan żyją maleńkie jesionowe elfy ashuni. Zrywają jagody z drzewa, ponieważ uwielbiają ptysie ze słodkim dżemem z jarzębiny. Wrony pomagają im w zbieraniu, chociaż nie zawsze tak było: kiedyś Ashunowie bardzo bali się tych ptaków. Wszystko zostało naprawione przez małego odważnego Ding-Dinga - ta przytulna książka jest mu poświęcona.

Wskazówka: Poczekaj na sezon, podnieś trochę jarzębiny i ugotuj dżem (tak przy okazji, autor tej książki).


Linda Bailey „Kto jest pod łóżkiem?”

tłumaczenie T. Slavnikova

Willy Winky, 2018

Najlepszym sposobem, aby przestać bać się potwora, jest zaprzyjaźnienie się z nim. Przynajmniej tak robi Leo: decyduje się porozmawiać z potworem siedzącym pod jego łóżkiem. Książka składa się z kilku rozdziałów, czcionka jest duża, więc jest to dobra opcja do samodzielnego czytania.

Wskazówka: Kolejną książką, w której dzieci przyjaźnią się z zabawnymi i nieustraszonymi potworami, jest Marilyn i jej Bestia, wydana przez Polyandria.


Elsie Homeland Minaric. „Little Bear Away”

tłumaczenie Evgenia Kanishcheva

Pink Giraffe, 2018

Dobra historia o tym, jak mały miś odwiedza swoich dziadków, gdzie wszyscy bawią się, jedzą lunch i bawią się. A babcia i dziadek opowiadają wnukowi dwie opowieści: o ptaku na rudziku, którym opiekowała się niedźwiadkowa matka, oraz o krasnoludzie i butach, które biegły za nim.

Wskazówka: To czwarta książka o misiu, wydana przez Pink Giraffe. Jeśli bohater się zakochał, weź poprzednie książki.


Ben Hatke. Robot dziecięcy

tłumaczenie Maria Skaf

„Mann, Ivanov and Ferber”, 2018

Wzięliśmy recenzję i komiks: powinien spodobać się miłośnikom technologii - to historia przyjaźni dziewczyny i robota. Podczas transportu pudełko z robotem wypada z ciężarówki do rzeki, gdzie znajduje ją mała bohaterka. Uczy robota chodzenia, wprowadza go w świat, stara się zaprzyjaźnić z nim. W tej chwili w fabryce ogłasza się alarm: ogromny zły robot wyrusza w poszukiwaniu zaginionego okazu, więc dziewczyna będzie musiała stanąć w obronie swojego nowego przyjaciela.

Wskazówka: Po przeczytaniu możesz spróbować zrobić robota z projektanta i improwizowanych narzędzi.


Liana Schneider „Connie i kotek”

tłumaczenie Natalia Kushnir

Alpina Publisher, 2018

Niewielu rodziców nie słyszało o prośbach dzieci o zwierzę - i tutaj Connie chce kotka. Jej rodzice nie zgadzają się, dopóki zwierzę nie pojawi się w ich domu. Dziewczyna jest szczęśliwa: opiekuje się kotkiem, bawi się nim, karmi i przyzwyczaja do tacki. Jej wysiłki zostaną nagrodzone - Connie pozostanie faworytką. Ta książka urzeka poważnym podejściem: na przykład szczegółowo opisano, że wraz z nadejściem kota w domu powinny pojawić się miski, kosz, pazur-pazur, a także wizyta weterynarza. W końcu upragniony kotek to nie tylko radość, ale także odpowiedzialność.

Wskazówka: Alpina opublikowała jeszcze trzy książki o Connie, a najbardziej popularna z nich to Connie Helping Mom.


Maurice Sendak. „Kenny i jego okno”

tłumaczenie Evgenia Kanishcheva

Pink Giraffe, 2018

We śnie czworonożny kogut daje Kenny'emu kartkę papieru, na której napisano siedem pytań - odpowiadając na nie, możesz dostać się do niesamowitego ogrodu. Chłopiec budzi się, ale prześcieradło pozostaje z nim. „Jak zobaczyć konia na dachu?”, „Jak dotrzymać słowa, które złamałeś?”, „Czy zawsze wiesz dokładnie, czego chcesz?” Nie najłatwiejsze pytania - dotyczą życia, odpowiedzialności za twoje słowa i prawdziwych pragnień. Aby na nie odpowiedzieć, Kenny wyrusza nawet w podróż, a jednak znajduje w sobie najważniejsze odpowiedzi.

Wskazówka: W książce Kenny pisze swój pierwszy wiersz - czytelnik może spróbować zrobić to samo.


Ulrika Kester. „Dzicy sąsiedzi”

tłumaczenie Ksenia Kovalenko

„White Crow”, 2018

Cztery dzikie koty ustawiają stoisko na dziedzińcu domu królika: rozdzierają drzewa, jedzą kwiaty i zrywają szyszki. Jednym słowem dzicy sąsiedzi. Królik nie ma innego wyjścia, jak oswoić te koty, i wzywa tygrysa, lamparta, lwa i geparda na wakacje. Ta praca jest wielowarstwowa: dotyczy nieokiełznanej energii, pacyfikacji szaleństwa i tego, jak nawiązać kontakt z sąsiadami.

Wskazówka: Książka porusza także kwestię opłat mieszkaniowych, dlatego jest to dobry powód, aby wyjaśnić dziecku podstawy problemu mieszkaniowego.


Sush „Tata jest w pobliżu”

tłumaczenie Daria Sedova

Polyandria, 2018

Każdy rozkład tej książki przedstawia tatę i córkę: bawią się, gotują, rozmawiają przez telefon, szyją, rysują na tapetach i śpią. W posłowie Sush przyznaje, że ilustracje do tego dzieła powstały w trudnym dla niej okresie. Potem wpadła na tatę - ogromnego i niezawodnego obrońcę, który potrafi wszystko i kocha swoje dziecko bez konwencji i powodów. Sushowi naprawdę udało się wyrazić podziw ojca, a także to, jak jego córka go uwielbia, a nawet nieuchwytny - jak ważne jest, aby tata zawsze tam był.

Wskazówka: Przyjrzyj się kolejnej wspaniałej książce o kochającym tacie i jego córce - „Dom jest tylko dla niej”. Nadal jest w sprzedaży.


Keiko Kaiti. „Dzięki tato!”

tłumaczenie Darii Nalepiny

Nigma, 2018

Kolejna historia o tacie, tylko teraz - o tatusiu-niedźwiedziu. Jest leśnym listonoszem i codziennie spędza w pracy. To denerwuje syna, ponieważ cały dzień czeka na ojca, aby się z nim bawić. I pewnego razu po wyjściu do pracy tata widzi kilka wagonów. Zaczepia je na rowerze, a po drodze zwierzęta siedzą w pociągu, chcąc jechać. Pomysł przychodzi do głowy niedźwiedzia: postanawia zrobić wielką niespodziankę swojemu synowi, który czeka na niego w domu.

Wskazówka: Na tę książkę warto zwrócić uwagę głównie ze względu na ilustracje japońskiego artysty.


Julia Donaldson. Manetkin

tłumaczenie Marina Boroditskaya

„Machines of Creation”, 2017

Manetkin, wymyślony przez autora „Gruffalo” Julii Donaldson, mieszka z żoną i dziećmi w pustce. Pewnego dnia idzie na spacer, podczas którego łapie go pies Dzhulka, myląc go z kijem. Tak zaczyna się jego okropna podróż: dzieci myślą, że to suka, łabędź - ta gałązka, wczasowicze - drewno iglaste, reszta - ołówek, miecz i pałka. Biedny Manetkin próbuje wyjaśnić, kim jest, ale nic z tego nie wynika. Dobrze, że jedna osoba go słucha - a Manetkin wraca do rodziny. Książka jest czytana jednym tchem, wiersze są szybko zapamiętywane - i to wielka zasługa, jak w przypadku Gruffalo, tłumaczki Mariny Boroditskiej.

Wskazówka: W książce „Córka Graffalo” główną postacią w dłoni jest tylko Manetkin - możesz pokazać dziecku zbieg okoliczności.


Cecil Jocelyn. „Dzielny mały słoń”

tłumaczenie Natalya Kaloshina

„Scooter”, 2017

Wieczorem cielę słonia po raz pierwszy wybiera się gdzieś sam. Zjada ostry obiad, a potem prosi matkę słonia o upieczone ciasto, zakłada futro wuja, buty taty i górny kapelusz dziadka, bierze ze sobą latarnię, szablę i misia. Słoniątko rezerwuje jedzenie, myje zęby i idzie samotnie ... Zachowajmy intrygę.

Wskazówka: Cecil Jocelyn ma inną historię o tym dziecięcym słoniu - „Baby Elephant in China”.


Sam Asher. „Śnieg”

tłumaczenie Artem Andreev

Polyandria, 2018

To piękna książka o śniegu, cierpliwości i umiejętności oczekiwania. Padł śnieg, a wolny dziadek i sprytny wnuk idą na spacer: chłopiec natychmiast ubiera się i przyspiesza dziadka, a on chyba się nie śpieszy. Kiedy w końcu wychodzą na zewnątrz, znajdują się w magicznym zaśnieżonym mieście. „Wszystko, co najlepsze na świecie, jest warte czekania” - mówi chłopakowi dziadek. I on ma rację.

Wskazówka: Sam Asher ma inną książkę, Rain, z tymi samymi postaciami.


Duncan Beadie „Dlaczego niedźwiedź wygląda tak?”

tłumaczenie T. Stadolnikova

Willy Winky, 2018

Wyobraź sobie: ktoś patrzy na ciebie od dłuższego czasu i milczy - jest coś, co może się denerwować! Wielki niedźwiedź patrzy na mieszkańców lasu w ten sam sposób, a to sprawia, że ​​są naprawdę źli. Nie wiedzą, że tak wygląda, ponieważ jest skromny: chce rozmawiać, ale najpierw trudno mówić. Żaba pomoże uspołecznić niedźwiedzia: dzięki temu zrozumie, że to proste „cześć!” i uśmiech czynić cuda.

Wskazówka: Po przeczytaniu możesz grać w podglądaczy - kto na kogo będzie patrzył.


Anna Gasol, Teresa Blanch. „Czyj to nos? Czyj to ogon?”

tłumaczenie Evgenia Alisova

Walking to History, 2018

Jakiego koloru jest język chow-chow, którego motyl pije łzy, jaki jest rozmiar ryby mandarynkowej, jakie są ślady borsuka i jak wygląda ząb krokodyla? Tak, tak, wszystkie odpowiedzi są tutaj. Ta książka jest dobrze zaprojektowana: na początku każdej części rysowane są różne ogony, języki, twarze, ściółka - musisz zgadnąć, do kogo należy każdy element. Co więcej, za pomocą rysunków i pojemnych informacji ujawniają się szczegóły: na przykład dziecko zdało sobie sprawę, że rozwidlony język należy do węża, przewraca stronę - a następnie o tym, dlaczego potrzebuje takiego języka.

Wskazówka: Podczas studiowania książki będzie można spróbować narysować szczegóły samych zwierząt - ogony, zęby lub języki.


Cover: „Willy Winky”

Popularne Wiadomości

Kategoria Przewodnik, Następny Artykuł

Połysk: cekiny
Rzeczy

Połysk: cekiny

Autor: Anna Eliseeva Pomimo utrwalonego stereotypu, że cekiny są żywym detalem do wieczorowego wyglądu, codzienne rzeczy z tym błyszczącym sprzętem stale pojawiają się w sklepach z sezonu na sezon. Nie tylko sukienki i spódnice, ale także bluzy, torby na zakupy i półbuty w pełni pokrywają błyszczący wystrój.
Czytaj Więcej
Nowa kolekcja Uniqlo i Ines de la Fressange
Rzeczy

Nowa kolekcja Uniqlo i Ines de la Fressange

Uniqlo kontynuuje współpracę z Ines de la Fressange i wydaje kolejną wspólną kolekcję. Francuska modelka i projektantka nie odstąpiła od kursu i nadal przekazuje pomysły klasycznego paryskiego szyku poprzez swoje ubrania. Główne elementy nowej współpracy (jak w przypadku wszystkich poprzednich) pozostały takie same: wdzięczne sylwetki i kroje, przyjemne i wygodne w noszeniu materiały, ciepłe i uniwersalne rozwiązania kolorystyczne.
Czytaj Więcej
Szczegóły przypadku: akcesoria zimowe
Rzeczy

Szczegóły przypadku: akcesoria zimowe

Wydaje się, że przy wyborze akcesoriów nie powinny pojawić się trudności - w każdym sklepie jest ich całkiem sporo. Mroźne akcesoria powinny jednak nie tylko spełniać określone parametry odporności na ciepło, ale także nie mogą ignorować kwestii estetyki i trendów. W końcu stają się dopełnieniem lub akcentem obrazu.
Czytaj Więcej
Dekoracje, które będą doskonałym prezentem noworocznym
Rzeczy

Dekoracje, które będą doskonałym prezentem noworocznym

Tekst Anastasia Andreeva Moda na biżuterię zmienia się wolniej niż na ubrania. Z reguły są noszone przez kilka lat i rzadziej są kupowane dla siebie. Zebraliśmy 15 wygranych wygranych biżuterii i prezentów: od dyskretnych, inspirowanych gruzińskimi bransoletkami po kolorowe broszki z dinozaurami i granatami.
Czytaj Więcej