Co nowego

Reproduktolog Elizabeth Kutis - o poczęciu bez seksu i możliwościach kobiecego ciała

Elizaveta Kutis, reprodukolog i dyrektor zarządzająca New Life Clinic, zajmuje się zdrowiem reprodukcyjnym i niepłodnością u mężczyzn i kobiet. Życie wokół nauczyło się od Elżbiety, jak dochodzi do sztucznego zapłodnienia i dlaczego nadmierny seks może być przyczyną niepłodności.

Zdjęcia
Ivan Anisimov

- Jak zrozumieć, że nadszedł czas, aby przejść do konsultacji z reprodukcjonistą i pomyśleć o zapłodnieniu in vitro (IVF)?

- Według podręcznika diagnoza niepłodności jest postawiona, jeśli para przez rok, uprawiając seks bez antykoncepcji, nie może począć dziecka. Ale to tylko dla podręcznika. W rzeczywistości musisz dowiedzieć się, co para robiła przez cały rok. Możliwe jest wszystko, ale nie seks - tak się też dzieje. Dlatego, aby przyjść i rozpocząć IVF natychmiast na prośbę pacjentów, nie zadziała - musisz przejść badanie i ustalić przyczyny. Zarówno mężczyzna, jak i kobieta powinni zostać zbadani. Często mężczyźni przynoszą swoje kobiety do badania, absolutnie pewni, że ma problemy, a on nie może ich mieć.

- Pacjenci przychodzą do ciebie i mówią, że nie mogą zajść w ciążę i chcieliby wykonać IVF. Co oni muszą zrobić

- Przechodzą serię testów, badamy ich styl życia i nawyki, aby dowiedzieć się, dlaczego nie ma poczęcia. Zdarza się, że wszystkie testy są dobre i z medycznego punktu widzenia para może mieć dzieci, wtedy zrozumiemy dalej. Jest prawdopodobne, że para uprawia seks w niewłaściwe dni. Bardzo wielu ma bardzo ogólne pojęcie o tym, jak obliczana jest data owulacji.

Czasami, chcąc zajść w ciążę tak szybko, jak to możliwe, ludzie uprawiają seks zbyt często, tak bardzo, że wysokiej jakości plemniki po prostu nie mają czasu na osiągnięcie określonego stężenia, które jest niezbędne do zapłodnienia. Aby odnieść sukces, mężczyzna na trzy dni przed tym wydarzeniem lepiej nie uprawiać seksu i nie masturbować się.

Przyczyną może być również psychosomatyka, gdy kobieta myśli tylko, że chce dziecka, ale nie jest na to psychicznie przygotowana. Lub, na przykład, kobieta znajduje się w stanie utajonej depresji, ponieważ społeczeństwo i rodzina wywierają na nią presję. W naszym kraju, jeśli w wieku 25 lat nie masz rodziny i dzieci, coś jest z tobą nie tak. Kiedy ciało jest zestresowane, o jakiej koncepcji możemy mówić?

Były przypadki, kiedy przyszła para, powiedziała, że ​​nie może począć, a potem okazało się, że tylko mężczyzna chce dziecka, podczas gdy kobieta potajemnie piła pigułki antykoncepcyjne i udawała, że ​​coś poszło nie tak.

W rezultacie diagnoza ta nie została potwierdzona u 20% pierwotnych pacjentów z niepłodnością. Fizycznie mogą zostać rodzicami - problem leży w ich stylu życia.

- Okazuje się, że takie pary nie potrzebują zapłodnienia in vitro, ale potrzebna jest pomoc. Co im oferujesz?

- Aby postawić diagnozę, należy ocenić funkcję rozrodczą obojga partnerów. Kobieta jest badana przez reprodukcję (badanie ginekologiczne i ultradźwięki miednicy), ocenia funkcję hormonalną (hormony krwi), bada drożność jajowodów - jest to ważna część, ponieważ to przez jajowód plemniki dostają się do komórki jajowej. Dla mężczyzn płodność to badanie nasienia (ejakulatu).

Jeśli wszystkie dane z analiz i badań są normalne, para otrzymuje testy zgodności. Gdy lekarz monitoruje owulację i dokładnie oblicza dzień, często występuje ciąża.

- Jakie jest wskazanie do IVF?

- Jest wiele wskazań. Począwszy od nieprzejezdnych jajowodów, nieaktywnych plemników u mężczyzny, pewnego rodzaju problemów genetycznych i hormonalnych, a skończywszy na zjawisku takim jak kompatybilność z HLA, kiedy genotypy męża i żony są podobne, jak u brata i siostry. Dlatego tak ważne jest przeprowadzenie pełnego badania: musimy wiedzieć, na czym polega problem, aby wybrać odpowiednią strategię leczenia.

- Jak przebiega proces IVF?

- IVF to zapłodnienie, które występuje poza ciałem, in vitro.
Po niezbędnym badaniu lekarz wybiera protokół. Istnieją dwie opcje: przejść w cyklu naturalnym lub stymulować jajniki - wprowadzić leki hormonalne, które pozwalają uzyskać więcej jaj. Wybór opcji zależy od diagnozy i możliwości kobiecego ciała i jest określany przez lekarza.

Za pomocą ultradźwięków lekarz monitoruje wzrost pęcherzyków i wybiera dzień pobrania oocytów. Proces pobierania próbek jest poważną procedurą wykonywaną na sali operacyjnej w znieczuleniu dożylnym. Mężczyzna poddaje się spermie przez masturbację. Następnie plemniki są czyszczone i umieszczane na jajach. Embriolog monitoruje rozwój zarodka przez trzy do pięciu dni. Transfer zarodków odbywa się najczęściej piątego dnia.

Możemy sadzić maksymalnie dwa zarodki jednocześnie, za pisemną zgodą pacjenta - trzy. To reguluje ustawodawstwo Federacji Rosyjskiej. Jeśli oba (lub wszystkie trzy) zarodki się połączą, kobieta zajdzie w ciążę mnogą, która jest nienaturalna dla ludzkiego ciała. Z każdym pacjentem indywidualnie omawiamy liczbę zarodków, możliwe ryzyko i konsekwencje. Najczęściej wybiera się dwa zarodki, aby zwiększyć szanse zajścia w ciążę za jednym razem. Dlatego po IVF często rodzą się bliźnięta.

Po przeniesieniu kobieta jest przepisywana hormonoterapii, która wspiera ciążę. Następnie czekamy dwa tygodnie i przeprowadzamy analizę hCG, która pokazuje, czy doszło do ciąży.

- Dlaczego próba in vitro nie powiodła się?

- Może być wiele przyczyn. Po pierwsze, zapłodnienie in vitro jest materiałem genetycznym obojga rodziców i bez względu na to, jak bardzo zespół lekarzy i embriologów próbuje, jeśli zarodki są genetycznie słabe lub macica jest słabo przygotowana do implantacji, nie odniesie sukcesu.

Oczywiście leczenie in vitro jest pracą zespołową, zaangażowana jest w to dość duża liczba osób i teoretycznie każda z nich może popełnić błąd. To zależy od kontroli jakości w klinice. Reprodolog może wybrać niewłaściwą taktykę leczenia, pacjent może nieprawidłowo zastosować się do zaleceń, pomylić się z dawką leku lub pominąć prawidłowy zastrzyk. W Ameryce zdarzały się procesy, w których zarodki lub plemniki były mylone w klinikach.

Po przeniesieniu kobieta powinna przez kilka dni zwracać na siebie wielką uwagę i nie biegać na siłownię, aby trenować lub, na przykład, na imprezę - to wszystkie oczywiste i proste zasady, ale naprawdę należy ich przestrzegać. Każda osoba w tym łańcuchu i każdy jej ruch na wszystkich etapach są bardzo ważne.

- Jeśli ciąża nie wystąpiła, co powinienem zrobić? Jak szybko mogę spróbować ponownie? Ile takich prób może być w ogóle?

- Ostrzegamy pacjentów, że nie można zagwarantować ciąży. Drugą procedurę można wykonać około dwa miesiące po nieudanej próbie. Ten czas jest niezbędny do odpoczynku ciała i psychiki kobiety. Mimo to terapia hormonalna i niepowodzenia są bardzo miażdżące. Druga próba zwiększa prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, ponieważ zbadamy i przeanalizujemy, co poszło nie tak, i dostosujemy plan leczenia zgodnie z nowymi danymi. Maksymalna liczba prób nie jest ograniczona ani wskazaniami medycznymi, ani prawem.

Jednak po dwóch nieudanych próbach konieczne jest przeprowadzenie badań genetycznych zarodka, najczęściej jest to główna przyczyna niepowodzenia.

- Czy procedura IVF ma przeciwwskazania?

- IVF nie można wykonać dla tych, dla których sama ciąża może być niebezpieczna, a jeśli kobieta nie może urodzić dziecka. Istnieje również wiele różnych chorób, które mogą stać się przeciwwskazaniem. Ale nawet w tym przypadku nie wszystko jest stracone, ponieważ możesz skorzystać z usług matki zastępczej. Jeśli problem tkwi w jajach lub nasieniu i problemów tych nie można rozwiązać, są dawcy.

- Czy kiedy nasienie dawcy jest potrzebne, czy możesz dokonać świadomego wyboru? W końcu chcę wiedzieć, czyje geny dostanie twoje dziecko.

- Wybór nasienia dawcy to osobny problem, który nie został jeszcze rozwiązany. Kiedy pacjenci biorą nasienie dawcy, muszą zrozumieć, że będzie to dziecko konkretnej osoby, całkiem realne i posiadające pulę genów. Oczywiście każdy chce wiedzieć z wyprzedzeniem jak najwięcej o tej osobie, jej stylu życia, wyższym wykształceniu i stopniach akademickich. Dawcy wypełniają kwestionariusze, mówią o sobie, ale nie ma gwarancji, że wszystko to jest prawdą. Banki po prostu nie mają możliwości sprawdzenia takiej liczby biografii, najważniejsze jest to, że wszystko powinno być dobre z medycznego punktu widzenia.

Mój przyjaciel powiedział mi o jednym przypadku w szkole biznesowej w Ameryce. Kobieta pozwała klinikę, ponieważ wybrała spermę mężczyzny, który stwierdził w kwestionariuszu, że jest poważnym naukowcem. Miała nadzieję, że jej dziecko odziedziczy pewne zdolności od dawcy nasienia, ale tak się nie stało. W trakcie tego procesu okazało się, że dawca kwestionariusza do siebie miał wielkie kłamstwa.

Marzę, że będziemy mieli system taki jak Uber lub Yandex.Taxi, w którym możesz wybrać dawcę ze swojego smartfona zgodnie z niezbędnymi parametrami, poprosić o jego szczegóły i szczegółowy profil.

- Czy można wybrać płeć dziecka podczas in vitro?

- Selekcja płci w ustawodawstwie jest zabroniona, ale jeśli w rodzinie występują zaburzenia genetyczne, po konsultacji z genetykiem przeprowadzamy diagnostykę genetyczną przed implantacją.

- Czy istnieją jakieś ograniczenia wiekowe dla in vitro?

- Momentem decydującym tutaj jest nie tyle wiek, ile fizyczna zdolność konkretnej kobiety: pełnoprawne jaja, zdolność do rodzenia, rodzenia i wychowywania dziecka. Technologie umożliwiają wykonanie zapłodnienia in vitro z jajami dawcy w okresie menopauzy (koniec okresu reprodukcyjnego w życiu kobiety) i uzyskanie bezpiecznej ciąży. Ale ważne jest, aby zrozumieć, że wraz z wiekiem problemy zdrowotne i wszelkiego rodzaju zagrożenia dla kobiet i dzieci stają się coraz większe.

Z drugiej strony na przykład w Ameryce decydują się zostać rodzicami znacznie później niż w Rosji. Jest to świadoma decyzja ludzi sukcesu, którzy są gotowi na dzieci zarówno moralnie, jak i finansowo. Tam ciążę domową uważa się za staromodną. Ludzie, którzy chcą dzieci, najpierw chodzą do lekarzy i przechodzą badania. Jeśli wszystko jest w porządku, możesz zajść w ciążę w domu. Kiedy istnieje nawet najmniejsze ryzyko, ciąża zachodzi pod nadzorem lekarzy. W naszym kraju nadal uważa się za wstyd, jeśli nie możesz zajść w ciążę w domu. Ludzie najczęściej przyjeżdżają do ośrodków in vitro, ukrywając twarze i nie rozmawiając ze sobą. Będzie wspaniale, jeśli nasze społeczeństwo przestanie być tak kategoryczne i odciąży innych.

- Ile będzie kosztować jedna próba IVF?

- Ostateczny koszt powstaje z cen procedur i niezbędnych leków, dlatego w zależności od diagnozy i planu leczenia może się okazać inny. Na przykład w naszej klinice klasyczny IVF będzie kosztował około 100 tysięcy rubli, a transfer zarodka kosztuje około 20 tysięcy rubli. Ale pełny koszt może obliczyć tylko lekarz w recepcji.

- Teraz istnieje wiele ośrodków leczenia niepłodności. Jak nie pomylić z wyborem?

- Nasz wiek technologii niestety nie ułatwił tego procesu. Wybieranie ocen nie ma sensu. Najbardziej niezawodny, jak w dawnych czasach, w ustach, kiedy żywi ludzie polecają ci klinikę i lekarzy. Warto również spojrzeć na statystyki poszczególnych lekarzy - ile pozytywnych i negatywnych wyników mieli. Istotną rolę odgrywają także relacje międzyludzkie: bez względu na to, jakim specjalistą jest lekarz, musi być także empatią, musi zrozumieć i poczuć pacjenta. Rzeczywiście, w tak złożonych procesach, jak rozmnażanie, aspekty psychologiczne odgrywają ogromną rolę - dla pomyślnego wyniku pacjent musi być spokojny i nie martwić się o nic.

Popularne Wiadomości

Kategoria Co nowego, Następny Artykuł

Wydarzenia tygodnia: Miles Kane, Iceage i antologia wydajności
Rozrywka

Wydarzenia tygodnia: Miles Kane, Iceage i antologia wydajności

Wystawa „Performance Now” Studium wystawiennicze na dużą skalę dotyczące wydajności w kontekście kultury zerowej. Kurator wystawy i główny ekspert w tej dziedzinie, Roseley Goldberg, w 2005 r. Zorganizowała w Nowym Jorku Performa Biennale, poświęcone wyłącznie spektaklowi, a teraz, przy pomocy tego projektu, w Moskwie zostaną pokazane dwa tuziny spektakularnych spektakli.
Czytaj Więcej
Książka tygodnia: Life After Life Kate Atkinson
Rozrywka

Książka tygodnia: Life After Life Kate Atkinson

Kate Atkinson „Życie po życiu” M.: „ABC” Atkinson wie, jak komponować okrutne kryminały, w których można poczuć ludzką skalę, zachować akcję w napięciu, nie zapominając o tym, jak prawdziwy kamerzysta, zmienia bohatera na bohatera i zagłębia się w ich myśli i uczucia jak maniakalny chirurg.
Czytaj Więcej
Przewodnik po festiwalu muzycznym Stereoleto
Rozrywka

Przewodnik po festiwalu muzycznym Stereoleto

13 lipca Scena główna „The Red Banner Division nazwana na cześć mojej babci” (Rosja, Moskwa) Czas trwania: 14:30 Grupa gra dobrodusznego pop orkiestrowego i istnieje już od ponad pięciu lat, ale pierwszą długą grę nagrali dopiero pod koniec 2012 roku. Uhonorowany czas album został pozytywnie pochwalony przez prasę, a moskiewski kolektyw jest teraz prawie w pojedynkę odpowiedzialny za wszystko, co jest radosne w rosyjskiej muzyce niezależnej.
Czytaj Więcej