Jedzenie

Rachunkowość: nalot na moskiewskie puby

W Punch and Judy, pubie urządzonym w stylu mieszkania z klasycznym angielskim wzorem: ciemne drewno, wyblakłe tapety, narysowane tomy książek - głośne, zabawne i zatłoczone. Nie tylko czuć się uduszonym, jak na linii metra Koltsevaya w godzinach szczytu, ale lepiej nie zakładać nowych butów: nogi mogą się zmiażdżyć. Kobiety powyżej 40 roku życia piją wódkę, mężczyźni z biur powiatowych zaczynają od piwa. Piwo jest dostarczane w pojemnikach o dziwnej objętości: 0,2, 0,4 lub 0,8. Gdzie klasyczny kufel 0,56 jest niejasny. Lokalne piwo „Punch” i „Judy” są warzone, zgodnie z kelnerką, na przedmieściach. I radzą sobie z tym zadaniem na silnej czwórce. Ale to piwo oczywiście nie jest czarne jak wosk, stout O'Hare lub stout z angielskiej słodkiej podwójnej czekolady. Zestaw potraw jest banalny: sałatka Cezar, skrzydełka z kurczaka, wszelkiego rodzaju kiełbaski wieprzowe i jeszcze dwa tuziny przysmaków. Sojusz dostępności i prostoty.

Pić: lokalne piwo Punch i Judy (110 rubli za 0,25 litra i 330 rubli za 0,8 litra), irlandzkie ale O'Hara (155 rubli za 0,25 litra i 245 rubli za 0,4 litra) ), Gruby angielski „Double Chocolate” (160 rubli za 0,25 litra i 245 rubli za 0,4 litra)

Punch & judy pub  
+7 (495) 953 39 92
Pyatnitskaya, 6, strona internetowa

Sieć pubów w Petersburgu dotarła do Moskwy. Pub spełnia oczekiwania. Wszystko, czego potrzebujesz z takiego miejsca, jest tutaj: zielone ściany, gwoździe koszulek sportowców takich jak Arshavin, szaliki fanów na ścianach, a także dobre piwo. „Harfa” jest regularnie wylewana, rzadki czeski kolor „Velvet” i „Oyster Stout” w naszym regionie. Pub jest dwupiętrowy, ale nie trzeba wchodzić na drugie piętro: wszystko, co najciekawsze, dzieje się wokół baru. Oprócz skrzydeł, nachos i innych potraw kuchni meksykańskiej, menu zawiera również ciasto irlandzkie z sosem miętowym i duszoną baraninę irlandzką. Z podejrzaną częstotliwością dochodzi z głośników beczący głos BG, który śpiewa: „Wszyscy mówią, że nie możesz pić, ale ja to zrobię”. Boris Borisych ma rację, jak nigdy dotąd.

Pić: Irlandzka laga Harfa (170 rubli za 0,28 litra i 280 rubli za 0,56 litra), czeskie półciemne piwo Velvet (150 rubli za 0,28 litra i 260 rubli za 0,56 litra) i angielskie Marstony Ostrygowy stout ”(170 rubli za 0,28 litra i 280 rubli za 0,56 litra)

Mollis+7 (495) 624 46 96
Myasnitskaya, 13, bldg. 3, strona

Bardzo młody pub, nie miał nawet dwóch miesięcy. Nie ma jeszcze znaku. Głównym punktem odniesienia dla tych, którzy chcą dostać się do środka, są jasne litery - znak z wyraźnym nastawieniem dentysty na „33 zęby”. To dziedzictwo dawnego baru, naturalnego agrestu, niezwykłe tylko dlatego, że cztery lata temu kierownik Misha tam pracował i nie miał dwóch zębów przednich. Menedżer bezzębny na pasku „33 zęby” - to wciąż wyrównanie. W nocy zyskiwał na sile i obejmował koncerty Aleksandra Serowa lub występy Dimy Bilan. Teraz wszystko się zmieniło. Ludzie, którzy prowadzą dobry sklep z piwem „Pielgrzym” na Savelovskaya, zabrali się do pracy. Wlej najrzadszą Broadside, pysznego gorzkiego piwa „Champion ESB”. Sala jest lekka, jak w klinice okręgowej i duszna, jak w wędzonej szkolnej toalecie. Chociaż można to przypisać brakowi doświadczenia, a następnie - zobaczymy.

Pić: najrzadsza angielska Broadside dla Moskwy (260 rubli za 0,5 litra i 130 rubli za 0,25 litra) i gorzki mistrz ESB Ale (250 rubli za 0,5 litra)

Pielgrzym
+7(495) 628 81 63
Kolokolnikov per., 22, s. 5, strona internetowa

Pub pozostawia się fanom Manchesteru United. Dlatego, idąc do picia, dowiedz się, czy drużyna gra dzisiaj. Jeśli grasz, wszystkie stoliki są zajęte. I pasek też. Oto duży wybór piw angielskich, szkockich i irlandzkich. Najbardziej znanymi przykładami są Marstons Pedigree i McCallums Stout. To jest od czego zacząć. Nie warto się zatrzymywać: przed nami kilkanaście odmian dobrego, urozmaiconego piwa. Z zasadzką w kuchni: mocna bułka w kierunku bawarskiej wieprzowiny. I to grube gotowanie zbliża się również do angielskiego piwa, że ​​panna młoda jest starcem z obrazu Pukireva „Nierówne małżeństwo”. Jeśli jednak nie nękasz byłego Prosiaczka nożem i widelcem, możesz spędzić cudowny wieczór.

Pić: Angielski ale Marstons Rodowód (215 rubli za 0,5 litra i 150 rubli za 0,3 litra) i ciemny szkocki ale McCallums Stout (215 rubli za 0,5 litra i 150 rubli za 0,3 litra)

Bobby Dazzler pub+7 (495) 608 03 83
Kostyansky per., 7/13, strona internetowa

W marcu, po paradzie z okazji Dnia Świętego Patryka, przybyła tu cała delegacja irlandzka. Powiedzieli, że wylano tu najlepszego Guinnessa w Moskwie. Niestety, teraz nie ma głównego irlandzkiego piwa i nie jest jasne, kiedy to będzie. Mroczna historia pod każdym względem. Ale mimo to bracia irlandzcy są tutaj: emigranci zajęli cały bar. Piją „Baltic 7” lub „Heineken” i, jak się wydaje, nie odczuwają nostalgii za rodzimym alkoholem. Kuchnia została zmontowana zgodnie z zasadą „zarówno nasza, jak i twoja”. Od klasycznej angielskiej ryby z frytkami po indyjski ryż curry. Plus burgery i inne kanapki. Bliżej nocy gra lokalny zespół, główny przebój Living Next Door to Alice jest śpiewany w refrenie, zmieniając słowa: „Alice, Who The Fuck Is Alice” podczas piosenki. Stare piosenki o najważniejszym.

Pić: Heineken (220 rubli za 0,5 litra)

„Catti O'Shea”+7 (495) 792 51 88
Prospect Mira, 26, strona internetowa

Co mogę powiedzieć o pubie, w którym o godzinie 23 w piątek było siłą 15 niezbyt pijanych ludzi? Coś jest nie tak. Chociaż istnieją wszystkie możliwości pomyślnego istnienia: centralna lokalizacja, obecność kilkunastu piw. Znów podstępna kuchnia niemiecka. Ale sala jest pusta i pusta. Samotny Nawet wielki Ale Bass czy szkocki Belheven nie ratują sytuacji. Jak śpiewał Mike Naumenko z nieco innego powodu: „Hej basisto, co my tutaj robimy?” Poszliśmy do Srebrników.

Pić: English Bass Pale Ale (250 rubli za litr) i Scottish Belhaven Scottish Stout (250 rubli za litr)

Union Jack+7 (495) 624 74 77
św. Neglinnaya, 16, strona

Ten pub można znaleźć po zapachu. Od 12 lat na Nikitsky Lane unosi się trwały aromat spalonego oleju. Kiedyś centralny pub moskiewskiego Irish, obecnie przeżywa ciężkie czasy. Publiczność wyciekła w Catti O'Shea (otwartej przez tych samych ludzi co Silvers): bliżej miejscowej ambasady miejsce jest szersze. I tam jest „Guinness”, które nie jest tu tymczasowo wylewane. Wszyscy piją niedrogą Baltikę lub droższe piwo New Castle. Ale „Silvers” jest kochany, jak każdy weteran, ze względu na wiek i zasługi wojskowe. I chociaż nadal może chodzić w formacji, trzyma się, ale z trudem jest w stanie odzyskać utracone pozycje.

Pić: „Guinness” (260 rubli za litr) - w momencie publikacji artykułu pojawił się już w pubie

Srebro+7(495) 690 42 22
Tverskaya, 5/6

Mitya Borysow i jego towarzysze wiedzą, jak robić głośne miejsca. W „John Donne” o północy tocząca się zabawa. Fotograf Max Avdeev pije kolejną opłatę za ubezpieczenie Forbesa, drobni politycy spierają się z dziennikarzami o losie Rosji. Dyrektorzy marzą o szerokiej dystrybucji. Sportowcy biegają po ekranie. Kolejka do toalety. Wszystko to idzie w parze z brytyjskim piwem. Trafalgar Stout, London Porter, Abbot El to tylko część tego, co musisz wypić. Stali bywalcy zaczynają tutaj wieczór, a potem przechodzą za rogiem, do Latarni Morskiej, aby znów upić się do nieprzytomności, a rano myśleć ponuro: „Co to takiego wczoraj kopnąłem?”. - i składać fałszywe obietnice, że to był ostatni raz.

Pić: Trafalgar Stout (230 rubli za kufel), ciemny z goryczą London Porter (230 rubli za kufel), angielski Abbot ale (190 rubli za kufel)

„John Donne”+7 (495) 627-69-07
Nikitsky Blvd., 12, strona

Odwiedzający puby:

1. Ochrona tatuaży w pubie Silvers.2. Piłkarskie trofea w pubie Silvers. 3-5. Stali bywalcy pubu John Donne. 6-11. Zagraniczni goście w pubie Catti O'Shea. 12-13. Firma męska w Catti O'Shea Pub

Artykuł „Księgowość: nalot na moskiewskie bary” na Life wokół

Zdjęcie: Olya Eichenbaum, Tanya Kazmina

Obejrzyj wideo: #1 bilans oraz konta aktywne i pasywne (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Jedzenie, Następny Artykuł

LavkaLavka będzie organizować mikro-rynki na Kursku w każdą niedzielę
Jedzenie

LavkaLavka będzie organizować mikro-rynki na Kursku w każdą niedzielę

Rolno-gastronomiczny projekt „LavkaLavka” będzie teraz co tydzień organizował „Farmer Sunday” w rezydencji na Armie. Wszystkie produkty można próbować i kupować od dziesiątej rano do drugiej po południu. Ponadto za każdym razem będzie gospodarzem gościnna opowieść kulinarna. Rolnik nie tylko zaprezentuje swój produkt, ale także przygotuje coś z niego, ponieważ na przykład Dmitrij Klimow przygotował swoje perliczki na rożnie.
Czytaj Więcej
Bar „Kwiaty”
Jedzenie

Bar „Kwiaty”

Bar koktajlowy na Rubinsteinie otworzyli czterej towarzysze - Arthur, Roma, Sergey i Mitya. Dla każdego z nich projekt był ich pierwszym biznesem. Mitya jest znany jako dyrektor programowy festiwalu filmowego Wiadomość do człowieka, a trzech jego przyjaciół pracuje w branży IT. Wcześniej lokale były zajmowane przez sklep Tsvetochka, więc pytanie o nazwę baru zostało szybko rozwiązane.
Czytaj Więcej
Przepisy szefa kuchni: Filet wołowy z puree z kalafiora i sosem kurkowym
Jedzenie

Przepisy szefa kuchni: Filet wołowy z puree z kalafiora i sosem kurkowym

Ian Minnis jest szefem kuchni restauracji w petersburskich hotelach Astoria i Angleterre. Jako profesjonalista Minnis uformował się w kuchni amerykańskiego hotelu Willard, gdzie podczas wizyt biznesowych przebywali najlepsi urzędnicy z całego świata. Ian Minnis Chef Przybył do Rosji w 2001 roku i dopiero rok otworzył w restauracji jednego z najbardziej znanych hoteli w Sankt Petersburgu.
Czytaj Więcej