Jedzenie

Rachunkowość: przewodnik po kieliszkach Petersburga

Kieliszki do wina pojawiły się w Petersburgu już w XIX wieku; były otwarte dla gości, którzy nie mieli ochoty na długą ucztę. Dali mi przekąskę, gazetę i papierosa na szklankę. Tradycję picia przywrócono w latach 60. na prośbę mieszkańców walczących z pijaństwem na placach zabaw, w parkach i na dziedzińcach. Z powodu kampanii antyalkoholowej w okresie pierestrojki większość zakładów została zamknięta. Życie wokół spacerowało po kieliszkach do wina w centrum miasta, dowiedziałem się, kto dziś pije i ile kosztuje kieliszek wódki.

„PIN” NA PASIE

Adres: ul. Stremyannaya, 22/3Otwarte od 08:00 do 22:00

„Pint” - kieliszek do wina z trzydziestoletnim doświadczeniem. Nie zamknął się nawet podczas pierestrojki. Wnętrze nigdy nie było aktualizowane od momentu otwarcia: mały telewizor w rogu, całkowity brak miejsc do siedzenia i białe panele ścienne. Przy kasie okresowo tworzy się kolejka starszych mężczyzn. „Iwan Siergiejewicz, jak zwykle?” - „Tak, Lyuba, bądź miły”. Reżyser Irina uwielbia opowiadać historie o tym, jak niektórzy odwiedzający przybyli tu z ojcami i obiecują, że wkrótce przyprowadzą dzieci. Jest tu więcej stałych klientów niż przypadkowych przechodniów z ulicy. Widownia jest pstrokata: aktorzy, profesorowie, czasem policja w cywilu. W „Pint” możesz świętować urodziny, pijąc jeden z najpopularniejszych napojów - koniak z szampanem.

Wódka „Stara marka”24 rub (50 gr)
Kanapka Szprotowa20 rub

„BUTELKA” NA PUSHKINSKAYA

Adres: ul.Puszkinskaya, 1Otwarte od 11:00 do 23:00

Szkło w Puszkinskaja znane jest głównie osobom poniżej 30. roku życia. W rzeczywistości jest to raczej kawiarnia z wódką za 40 rubli. Są gorące dania, koktajle, wygodne siedzenia i wysokie stoły barowe dla czterech do sześciu osób. Wieczorem wszystkie miejsca są zajęte, w piątek stolik należy zarezerwować z wyprzedzeniem. Stałymi klientami lampki są studenci, dziennikarze z redakcji w Puszkinskiej i liczni pracownicy banków. W dni powszednie, podczas lunchu, serwowane są niedrogie lunche biznesowe, a redaktor naczelny znanego czasopisma prosi kelnerów, aby nie nalewali korespondentów. „Możesz usiąść z nami przez co najmniej 6 godzin przy piwie i nikt cię nie odwiezie. Kiedy Michaił Efremow przybył tutaj i powiedziałem mu, że nie obsługujemy z ulicy. Zrozumiałem, kto to był dopiero po odepchnięciu kolegi” - mówi barman Alla.

Wódka „Pięć jezior”40 rub (50 gr)
Kanapka Z Kiełbasą40 rub

MOTYL W SMAKU

Adres: ul. Degtyarnaya, 9Otwarte od 6:30 do 21:00

Szklanka na Degtyarnaya to prawdziwy radziecki archetyp: serwetki są cięte w trójkąty, ciężkie żelazne krzesła i stoły, płytki, półki, sztuczne zielone liście na ścianach. Nie ma telewizji, nie ma szachów - rozmawiają tutaj. Cena za kieliszek wódki jest jedną z najniższych w mieście, więc przyjeżdżają tu stali bywalcy z całego centrum. Nowo przybyły mężczyzna w średnim wieku natychmiast zaparowuje okulary: powietrze jest nieświeże z powodu wódki i aktywnych baterii. Kieliszek do wina otwiera się o wpół do szóstej rano na prośbę zwiedzających, wewnątrz nie wolno palić na podstawie decyzji właścicieli. Z powodu tego zakazu zdumiewający ludzie zawsze rozmawiają przed wejściem.

Wódka25 rub (100 gr)
Kanapka ze śledziem15 rub

BUTELKI W 4. SOWIECKU

Adres: ul. 4th Soviet., 9Otwarte od 07:00 do 21:00

Elektrycy, hydraulicy i monterzy siedzą w małym pokoju z podłogami wyłożonymi kafelkami. I niektóre z narzędziami. „Inteligencja techniczna” - tak nazywają siebie zwykli goście. Publiczność przechodzi z kieliszka na Degtyarnaya do kieliszka na Sovetskaya i odwrotnie. Jedyna różnica między instytucjami - miejsce na Sovetskaya otwiera się o 7 rano. O pierwszej po południu zajmuje kilka stolików. Tutaj wszyscy się znają, wśród lokalnych celebrytów jest reżyser, który nazywa się „nasz Fellini” i „Honorowy Artysta Rosji”. Przyjaciele opowiadają tragiczne historie o życiu reżysera; niczego nie obala. Kelnerka Elena cicho wyjaśnia: „Żółta prasa złamała mu całe życie, teraz mieszka z matką”. Tutaj, podobnie jak w Degtyarnaya, wódka kosztuje 25 rubli. Cena jest dumą mistrza. Odwiedzający marszczą brwi, przewracając stos, ale dodają: „Nie tylko tanio, ale nie śpiewaj. Tak, niegrzecznie, ale nikt jeszcze nie został otruty”.

Wódka25 rub (100 gr)
Kanapka ze śledziem15 rub

ZATRZYMAJ DROGĘ

Adres: Driving st., 41Otwarte od 10:00 do 22:00

Szkło znajdujące się między klubem a sklepem jest trudne do znalezienia z powodu braku jasnego znaku. Wewnątrz znajdują się wysokie krzesła i bardzo luźne stoły. Na ścianach wiszą plakaty przedstawiające osiągnięcia ZSRR. Instytucja ma zaledwie kilka lat i nie ma tu żadnych utrwalonych tradycji. Emigranci pułkownicy wchodzą i hydraulicy po zmianie. Odwiedzający tutaj często narzekają na drogą wódkę i kiepskie meble, ale idą z powodu przyjemnych gości. Książka recenzji i sugestii jest pełna wdzięczności od „grupy emerytów”, jednak pojawiają się również skargi: „Butelka w sklepie kosztuje 112 rubli, a ty masz 500. Co się dzieje?” „Kiedy problem ze stołem zostanie rozwiązany?” - pisze nieznany, ale honorowy artysta Federacji Rosyjskiej.

Wódka „słowiańska”30 rub (50 gr)
Kanapki ze śledziem15 rub

OPAKOWANE NA ZESTAWIE ROADSET, 11

Adres: Driving st., 11Otwarte od 13:00 do 21:00

W kieliszku do wina, który otworzył się dwa lata temu, przyciąga wzrok nowoczesny telewizor z płaskim ekranem. Wszystko inne jest jednak typowe dla tego rodzaju zakładów: plastikowe widelce i łyżki, przekąski na papierowych talerzach. Przy dużych stołach siedzą na wygodnych ławkach. W tym pokoju właściciele prowadzili sklep - teraz w dawnej hali towarowej jest bardzo tłoczno. Odwiedzający Pile to stali, głównie aktorzy z teatru Na Mokhovaya, studenci i lekarze z pobliskiego szpitala. W ciągu dnia praktycznie nie ma ludzi, szczyt przypada wieczorem. Cena wódki według miejscowych kęsów - 20 rubli za 50 gramów. Ale właściciele zapewniają: wysoka cena zniechęca „całkowicie zagubionych”.

Wódka „polska”20 rub (50 gr)
Kanapka z boczkiem20 rub

„CALL OF ILYICH” NA GRIVTSOV Lane

Adres: na. Grivtsova, 7Otwarte od 12:00 do 00:00

Dawna restauracja „Call of Ilyich” ma dwa pokoje, ale w rzeczywistości są to dwie różne instytucje. Ciasny, ale przytulny bar na kieliszki do wina ukrywa się pod szyldem „radziecki bufet”, a tani drink-and-drink z wódką za 19 rubli - pod nazwą „zielony wąż”. Miejsce słynie z tego, że kiedyś po koncercie odpoczywał tutaj Rammstein. W szafie nie ma ponad trzydziestki; są cudzoziemcy, których pociąga komunistyczny kicz. Barmanka Svetlana, która pracuje od założenia instytucji, poświęca się pionierom - rozdaje czerwone więzi.
Zielony Wąż bardziej przypomina szklany. Tuż przy wejściu uwagę przyciąga bardzo duży, stary telewizor - kluczowy szczegół wnętrza. Oto ich stali klienci: prawnicy, fotografowie, artyści i budowniczowie. Rozpusty są rzadkie. „Kiedy zadzwonili do strażników, a potem do policji, ponieważ stali się szczególnie gwałtowni, krzesła leciały i stoły, a potem próbował uciec w kajdankach. W rezultacie następnego dnia przyszedł przeprosić”, mówi kelnerka z uśmiechem.

Wódka „St. Petersburg”40 rub (50 gr)
Kanapka z serem20 rub

„BAR BAŁTYCKI” NA SZKAPINIE

Adres: ul. Shkapina, 28Otwarte od 10:00 do 22:00

Pracownicy o pensji od 20 do 40 tysięcy rubli siedzą w starym, prawie fabrycznym sklepie ze szkłem, wpadają też intelektualiści. O piątej lub szóstej wieczorem prawie wszystkie stoły są zajęte: po zmianie publiczność przewraca 150 gramów, gryzie i łagodzi stres. Pomimo bliskości stacji Baltic wszystko w środku jest spokojne. Kieliszek ma nawet swój własny rekord - ani jednej walki od półtora roku. Jeśli gość się upije, jego przyjaciele go zabiorą, a sprawca przyjdzie rano na kaca. Starzy ludzie mówią, że czasami widzą funkcjonariuszy policji w mundurach, którzy zachowują się bardzo cicho. Ostatnio właściciele dokonali rebrandingu - zmienili nazwę, dokonali minimalnych napraw i zmienili orientację na bardziej przyzwoity kontyngent niż wcześniej. Myśleli nawet, aby zmienić to miejsce w kawiarnię, aby było bardziej towarzyskie. Ale władze zamierzają zburzyć ten dom, więc właściciele mówią: „Nie zainwestowali w design”. Obecność telewizora to duży plus tego miejsca. Podczas meczów hokeja i piłki nożnej nie ma wystarczająco dużo miejsca dla wszystkich - ludzie piją stojąc.

Wódka20 rub (50 gr)
Kanapka ze śledziem15 rub

„SUKCES” W GRUDNIU

Adres: ul. Dekabrystów, 53Otwarte od 09:00 do 23:00

Lampka „Sukces” z czyjąś lekką ręką nosiła przydomek „Szczupak”. I to jest bardziej znana nazwa instytucji. Ludzie przychodzą tutaj z pobliskiej fabryki, więc urok i autentyczność tego miejsca odczuwa się już przy wejściu. Wewnątrz „wszystkie moje”: nawet rodziny odwiedzają kieliszek do wina. Słowo Natalii Nikołajewnej, która pracuje tutaj przy kasie od wielu lat, jest prawem. Powiedziała, że ​​już tego nie nalałaby, więc nie trzeba było się kłócić. Pojęcia są w użyciu: jeśli coś jest nie tak, możesz umówić się ze stałymi bywalcami „na schodach”, aby to rozgryźć. To się czasem zdarza. Natalya Nikolaevna ma swoich ulubionych klientów. Samotny mężczyzna z Kupchino jest jednym z nich, głośno mówi pijanym głosem: „Nie jestem słodki dla Babeczki, wszystko mnie tam dusi, przyciąga tutaj jak magnes”. „Pike” stale tworzy filmy, które są bardzo dumne ze stałych klientów. Godzina szczytu przychodzi, gdy piłka nożna lub gra w szachy grupowe jest w telewizji.

Wódka35 rub (100 gr)
100 g wódki, soku i ciasta60 rub
Tekst: Artem NefediewZdjęcia: Alena Zueva, Julia Ochkhikidze

Obejrzyj wideo: #1 bilans oraz konta aktywne i pasywne (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Jedzenie, Następny Artykuł

Apple Day, odrestaurowany „Brother”, festiwal jazzowy w Sestroretsk i kolejne 13 weekendowych wydarzeń
Weekend

Apple Day, odrestaurowany „Brother”, festiwal jazzowy w Sestroretsk i kolejne 13 weekendowych wydarzeń

Piątek, 11 września, 16:00 Klasa mistrzowska na temat tworzenia mebli miejskich Dzieci w wieku 6-14 lat i ich rodzice są zapraszani na lekcje mistrzowskie w ramach projektu dotyczącego sztuki publicznej o krytycznym znaczeniu. Wydarzenie poprowadzi niemieckie biuro architektoniczno-projektowe raumlabor. Uczestnicy zaprojektują i zbudują swoją wersję projektu Emma - jest to wielofunkcyjna drewniana konstrukcja składająca się z modułów mobilnych i, w rzeczywistości, platforma do komunikacji między sąsiadami.
Czytaj Więcej