Jedzenie

Przepisy szefa kuchni: Karp pieczony w ziołach z sosem oliwkowym i pomidorowym

Aleksander Tołstikow - Szef kuchni restauracji Grimm Sisters i jeden z nauczycieli lokalnej szkoły kulinarnej. Urodzony 19 stycznia 1982 r. W 2000 roku ukończył w Moskwie technikum zawodowe nr 19 z dyplomem kucharza. Według Aleksandra wybrał tę specjalizację, ponieważ chciał nauczyć się posługiwać profesjonalnym nożem kuchennym. Pięć lat Aleksander pracował w restauracji „Centralny dom pisarzy”, a jego główni nauczyciele uważają lokalnego szefa kuchni Aleksandra Popowa i jego włoskiego kolegę Michele Brodzhioni. Pracował również jako kucharz w restauracjach „Nostalgie” i „Spring”.
W „Sisters Grimm” większość menu zajmuje potrawy z mięsa i ryb. Tołstikow gotuje prawie wszystko na węglowym grillu, który nazywa „sercem restauracji”. Dzięki niemu, według Aleksandra, zdał sobie sprawę, że najważniejsze w sztuce kulinarnej nie jest zepsucie niczego, ale tylko podkreślenie żywego smaku produktu.
Jest czas: warsztat mięsny, w którym tylko mężczyźni są dopuszczeni, z cyklu Cookin 'Men w restauracji Sisters Grimm.

SKŁADNIKI:

SOS Z OLIWEK I POMIDORA

15 g cebula40 g oliwki bez pestek60 g sos pomidorowy15 g sos pesto10 g oliwa z oliwek15 g sok z oliwek

CARP

800gram karp20 g koperek100 g mąka1 cytrynasól

GOTOWANIE

Sól obrana ze skrzeli i wypatroszonego karpia. Połóż w nim koperek i plasterek cytryny, a następnie wykonaj cięcia pod kątem 45 stopni od głowy do ogona - co 5 cm.

Chleb w mące i smażyć z obu stron na złoty kolor karpia.

Rozgrzej piekarnik do 180 ° C. Umieść w nim karpia na 15-18 minut.

W tym czasie usmażyć drobno pokrojoną w kostkę cebulę w rondlu, dodać sok z oliwek i gotować na wolnym ogniu przez 2-3 minuty. Następnie dodaj sos pomidorowy, drobno posiekane oliwki, sos pesto, gotuj przez 2-3 minuty. Sól i pieprz.

Połóż karpia na talerzu. Wlej przygotowany sos do sosu i podawaj z rybą.

WSKAZÓWKI KUCHENNE

 

Wynik twoich kulinarnych wyczynów zależy w dużej mierze od tego, czy wybrałeś odpowiednią rybę. Powinien być sprzedawany w całości - z głową, skrzelami i płetwami. Tylko w ten sposób możesz sprawdzić jego świeżość. Staraj się nie kupować ryb pokrojonych na kawałki - pozwól sprzedawcy zrobić to z tobą. Ryba, która silnie pachnie rybą, co dziwne to brzmi, jest zepsuta. Świeże ryby powinny pachnieć jak morze lub rzeka. Lub błoto, jeśli mieszkała w stawie. Spójrz w oczy ryby: powinny być czyste, z czarną błyszczącą źrenicą. Innym ważnym znakiem są błyszczące, wilgotne, przylegające do skóry łuski: suche i twarde wydzielają zużyte ryby. Ciało ryby powinno być ciasne i lekko sprężyste. Po naciśnięciu palcem wgniecenie nie powinno na nim pozostać. I jeszcze jedna wskazówka: kupując dużą rybę morską, pokrój na kawałki (nie ma dokąd iść), weź części ogona: są smaczniejsze.

PRZEPISY NA SERY:EKLERS Z Malinami i Bitą Śmietaną

PRZEPISY NA SERY:ZUPA Z dyni CZYSTA ZKREM BALSAMICZNY

Zdjęcie: Konstantin VinogradovIlustracje: Alexander Pokhvalin

Obejrzyj wideo: Aromatyczny pstrąg pieczony w ziołach - Karol Okrasa - przepisy Kuchni Lidla (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Jedzenie, Następny Artykuł

Apple Day, odrestaurowany „Brother”, festiwal jazzowy w Sestroretsk i kolejne 13 weekendowych wydarzeń
Weekend

Apple Day, odrestaurowany „Brother”, festiwal jazzowy w Sestroretsk i kolejne 13 weekendowych wydarzeń

Piątek, 11 września, 16:00 Klasa mistrzowska na temat tworzenia mebli miejskich Dzieci w wieku 6-14 lat i ich rodzice są zapraszani na lekcje mistrzowskie w ramach projektu dotyczącego sztuki publicznej o krytycznym znaczeniu. Wydarzenie poprowadzi niemieckie biuro architektoniczno-projektowe raumlabor. Uczestnicy zaprojektują i zbudują swoją wersję projektu Emma - jest to wielofunkcyjna drewniana konstrukcja składająca się z modułów mobilnych i, w rzeczywistości, platforma do komunikacji między sąsiadami.
Czytaj Więcej