Jedzenie

Przepisy szefa kuchni: Eklery z malinami i bitą śmietaną

 
Anna Shumaylova - współwłaściciel i szef kuchni marki kawiarni-piekarni „Bulka”. Urodzony 13 stycznia 1981 r. Po uzyskaniu wyższego wykształcenia ekonomicznego zrobiła karierę w branży inwestycyjnej, ale pracując w dużych firmach ciągle wpadała na pomysł własnej piekarni. Przez kilka lat Anna zbierała przepisy i technologie z różnych piekarni na całym świecie, rozmawiała ze znanymi piekarzami, dzięki czemu zdobyła ogromną wiedzę na temat chleba. Teraz Anna wciąż wymyśla nowe przepisy na „Bulkę” i jednocześnie uczy się w szkole Le Cordon Bleu na kurs cukierniczy.
Cukiernia i piekarnia „Bulka” w materiale „7 restauracji celebrytów”

SKŁADNIKI

20 WIELKICH ECLERÓW,LUB 40 LITTLE (4 cm)

TEST:

120 g mąka100 ml woda100 ml mleko10 g cukier80 g masło4 jajkasól

START:

650 g maliny300 ml śmietana 33% tłuszczu30 g cukier lub cukier puderposiekane migdałycukier puder

GOTOWANIE

Zagotuj mleko, wodę, sól, cukier, masło i zdejmij z ognia. Wymieszaj z mąką, aż będzie gładka, ponownie podgrzej do stanu „lekkiego drżenia”.

Przenieś do miski, odstaw na 3 minuty i delikatnie wymieszaj, dodając jajka pojedynczo.

Włóż masę do falistej końcówki cukierniczej z goździkami (najlepiej o średnicy 10 mm). Nałóż nasmarowane paski blachy do pieczenia o długości około 8 cm (jeśli robisz eklery o klasycznym rozmiarze).

Posyp posiekanymi migdałami. Rozgrzej piekarnik do 180 stopni (bez konwekcji) i piecz przez 8-10 minut. Kiedy eklery zaczną się nadmuchać, wyjmij je i zrób małe otwory z boku, aby wydostał się nadmiar powietrza. Piec kolejne 35–40 minut.

Ubij śmietanę z lodówki mikserem, aż zgęstnieje, dodaj cukier i ubij, aż masa nabierze kształtu.

Wytnij górną część eklery ostrym nożem, umieść maliny w dwóch rzędach w środku. Wyciśnij krem ​​z torebki u góry, zamknij ciętą pokrywką i posyp proszkiem.

WSKAZÓWKI KUCHENNE

Ciasto na eklery w perfekcyjnym wykonaniu jest jednym z najtrudniejszych nie tylko dla początkujących, ale także dla profesjonalistów. Musisz dokładnie monitorować zmianę spójności testu podczas dodawania jaj. Najpierw dodaj 3 jajka. Spójrz na spójność: pasek, który przeciągasz palcem przez test, powinien nieco się skurczyć, ale nadal zachowywać swój kształt. Jeśli podniesiesz ciasto na łyżce, jego końcówka powinna zwisać, ale ciasto powinno mieć kształt. Ciasto, które płynie, może być wyrzucone: nie przyniesie dobrych eklerów i rozerwą się po upieczeniu. Jeśli już dodałeś 3 jajka, a ciasto jest nadal ciasne, musisz najpierw dodać białko, a następnie, jeśli ciasto jest nadal ciasne, dodaj żółtko.

PRZEPISY NA SERY:SAŁATKA „KURCZAK-TANDURI”

PRZEPISY NA SERY:ZUPA Z dyni CZYSTA ZKREM BALSAMICZNY

Obejrzyj wideo: Placek kokosowo-malinowy - Paweł Małecki - Przepisy Kuchni Lidla (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Jedzenie, Następny Artykuł

Sąd Najwyższy ograniczy prawa matek zastępczych w Rosji
Ciekawe

Sąd Najwyższy ograniczy prawa matek zastępczych w Rosji

Sąd Najwyższy Rosji zamierza rozszerzyć prawa klientów matek zastępczych w celu ograniczenia liczby sporów w takich przypadkach. O tym informuje Izvestia. Urząd rozważy projekt uchwały z zasadami rozpatrywania spraw dotyczących ustanowienia lub pozbawienia ojcostwa, a także sporów genetycznych rodziców z matkami zastępczymi.
Czytaj Więcej
Nowa lokalizacja: Birdie Barber
Ciekawe

Nowa lokalizacja: Birdie Barber

Niemal równocześnie z pojawieniem się drugiego sklepu fryzjerskiego Chop-Chop w Birdie, otworzył fryzjer Birdie, projekt o podobnej koncepcji stworzony dla dziewcząt. W Moskwie pracuje od około roku, a następnie otworzyła w Niżnym Nowogrodzie. Pierwsza peterska „Birdie” znajdowała się tuż obok Chop-Chop na dziedzińcu przy Newskim 84, aby przyjaciele lokalnych patronów mogli również spędzać czas z korzyścią.
Czytaj Więcej
Odkrycie tygodnia: Zupperia, Wing or Leg, Black Cooperative, DoubleDutch
Ciekawe

Odkrycie tygodnia: Zupperia, Wing or Leg, Black Cooperative, DoubleDutch

Dwa nowe projekty szefa kuchni Williama Lambertiego, stały kącik kawowy Czarnej spółdzielni i własny propolityk szefa kuchni Dmitrija Zotova - Życie wokół najciekawszych odkryć tygodnia. Zupperia w Sadovaya-Samotechnaya Mała kawiarnia, której menu składa się tylko z zup, sałatek, bruschet i kilku deserów, została otwarta przez szefa kuchni Ulliama, Williama Lamberti, Glen Ballis, szefa kuchni Bliskiego Wschodu i restauratora Aleksandra Oganezova (Mi Piace, Chaykhona No. 1 ”).
Czytaj Więcej
W Big Kozikhinsky otworzył drugą kawiarnię „Receptor”
Ciekawe

W Big Kozikhinsky otworzył drugą kawiarnię „Receptor”

Na parterze budynku mieszkalnego przy ulicy Bolszoj Kozikiński, otwarto drugą kawiarnię ze zdrową żywnością. Pierwsza instytucja w formie domowej kawiarni została uruchomiona w 2010 roku na Bolshaya Nikitskaya. Nowy „Receptor” nazywa się partnerstwem kulinarnym i bardziej przypomina pełnoprawną restaurację niż domową instytucję na Nikitskiej.
Czytaj Więcej