Jedzenie

Przepisy szefa kuchni: Pieczona papryka z domowym jogurtem

 

Milka Ruseva - Szef kuchni moskiewskiej restauracji kuchni bułgarskiej „Baba Marta”. Urodzony w Warnie, otrzymał tam wykształcenie zawodowe kucharza w Bułgarii. Po studiach została w domu, pracowała jako kucharz w restauracjach w hotelach Grand Hotel Sofia i Hotel Anel. Od 2004 r. Do dziś Milka jest jednym z konsultantów i technologów bułgarskich dań firmy cateringowej Topket. W 2009 r. Twórcy Baby Marty zaprosili Rusevę do szefa kuchni swojej restauracji, ponieważ kucharz mieszka w Moskwie. „To dla mnie bardzo ważne, aby reprezentować kuchnię mojego ludu, jestem Bułgarką. Nasze kultury są powiązane, nasze kuchnie są podobne, ale każda z nich jest wyjątkowa i charakterystyczna - jest dla mnie bardzo interesująca. Istnieją odpowiednie bułgarskie rodzinne restauracje, takie jak„ Baba Marta ”, nawet w Bułgarii nie tak bardzo ”- mówi Milka o swojej pracy.

ODNIESIENIE

Kisselo Mlyako („Kwaśne mleko” z Bułgarii) to bułgarski produkt narodowy powstały w wyniku fermentacji mleka, naszym zdaniem - jogurtu. Gotowe, odpowiednio sfermentowane kwaśne mleko ma gęstą, galaretowatą jednorodną konsystencję. Jeśli weźmiesz go łyżką, nie spłynie. Serum, jak w jogurcie, nie powinno być. Jeśli serwatka oddziela się, oznacza to fermentację kwasu mlekowego, co oznacza, że ​​mleko było słabo pasteryzowane. Tak otrzymane mleko nie ma smaku mlekowego (takiego jak kefir).

Według Milki Rusevy najlepiej kwaśny jest słaby uzyskany z mleka czarnego bawołu, na drugim miejscu znajduje się mleko kóz i owiec. W domu słodko-kwaśne można zastąpić naturalnym niesłodzonym jogurtem.

SKŁADNIKI

2 porcje

800 g czerwona papryka;200 g jogurt (restauracja używa własnego jogurtu w domumożna go zastąpić naturalnym lub niesłodzonym jogurtem sklepowym lub hodowlanym);60 g ser feta (restauracja używa bułgarskiego sera feta z Silenus,ale można to postrzegać jako analog z supermarketu - bułgarskiser feta Albena, który pochodzi z mleka koziego i krowiego);10 g czosnek5 g koperek;5 g sole;15 g oliwki10 g miód (restauracja używa kilku rodzajów miodu zakupionego od rolników,miód dodaje słodycze do naczynia i usuwa kwas z warzyw);3 ml ocet winny;2 g mielony czarny pieprz.

GOTOWANIE

Dobrze spłucz i wyczyść pieprz. Palić na piecu ze wszystkich stron na czarno.

Włóż pieprz do dowolnego pojemnika, posyp solą, przykryj i pozostaw na 20 minut (sól pomoże obrać skórę z pieprzu).

Obierz papryki i pokrój je wzdłuż na trzy lub cztery części, drobno posiekaj koperek, czosnek na plasterki.

Marynowane papryki przez 10 minut, sól i koperek, czosnek, miód, ocet winny i olej roślinny.

Zetrzyj ser feta na drobnej tarce.

Umieść jogurt na środku talerza, marynowany pieprz zwinięty w rurkę na brzegach. Posyp tartym serem i udekoruj oliwką.

WSKAZÓWKI KUCHENNE

To danie jest przygotowywane tylko z czerwonej papryki, ponieważ ma bardziej bogaty słodki smak. Polecam pieczenie papryki na kuchence, a nie w piekarniku, ponieważ w tym przypadku papryka pozostaje w połowie upieczona, nie gotowana. Jest to bardzo ważne dla sałatki, a witamina C nie jest jednocześnie niszczona. Jeśli chodzi o jogurt w tym przepisie: jeśli potrzebujesz gęstszej konsystencji, możesz prześledzić ją w gazie.

PRZEPISY NA SERY:Ciepła sałatka z przepiórką i świeżą maliną

PRZEPISY NA SERY:PIECZONE Z ZIOŁAMIKARPIA Z SOSEM ODOLIWKA I POMIDORY

Zdjęcia: Olya EichenbaumIlustracje: Alexander Pokhvalin

Obejrzyj wideo: Tortilla z kurczakiem i salsą z pieczonej papryki - Karol Okrasa - Przepisy Kuchni Lidla (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Jedzenie, Następny Artykuł

Sąd Najwyższy ograniczy prawa matek zastępczych w Rosji
Ciekawe

Sąd Najwyższy ograniczy prawa matek zastępczych w Rosji

Sąd Najwyższy Rosji zamierza rozszerzyć prawa klientów matek zastępczych w celu ograniczenia liczby sporów w takich przypadkach. O tym informuje Izvestia. Urząd rozważy projekt uchwały z zasadami rozpatrywania spraw dotyczących ustanowienia lub pozbawienia ojcostwa, a także sporów genetycznych rodziców z matkami zastępczymi.
Czytaj Więcej
Nowa lokalizacja: Birdie Barber
Ciekawe

Nowa lokalizacja: Birdie Barber

Niemal równocześnie z pojawieniem się drugiego sklepu fryzjerskiego Chop-Chop w Birdie, otworzył fryzjer Birdie, projekt o podobnej koncepcji stworzony dla dziewcząt. W Moskwie pracuje od około roku, a następnie otworzyła w Niżnym Nowogrodzie. Pierwsza peterska „Birdie” znajdowała się tuż obok Chop-Chop na dziedzińcu przy Newskim 84, aby przyjaciele lokalnych patronów mogli również spędzać czas z korzyścią.
Czytaj Więcej
Odkrycie tygodnia: Zupperia, Wing or Leg, Black Cooperative, DoubleDutch
Ciekawe

Odkrycie tygodnia: Zupperia, Wing or Leg, Black Cooperative, DoubleDutch

Dwa nowe projekty szefa kuchni Williama Lambertiego, stały kącik kawowy Czarnej spółdzielni i własny propolityk szefa kuchni Dmitrija Zotova - Życie wokół najciekawszych odkryć tygodnia. Zupperia w Sadovaya-Samotechnaya Mała kawiarnia, której menu składa się tylko z zup, sałatek, bruschet i kilku deserów, została otwarta przez szefa kuchni Ulliama, Williama Lamberti, Glen Ballis, szefa kuchni Bliskiego Wschodu i restauratora Aleksandra Oganezova (Mi Piace, Chaykhona No. 1 ”).
Czytaj Więcej
W Big Kozikhinsky otworzył drugą kawiarnię „Receptor”
Ciekawe

W Big Kozikhinsky otworzył drugą kawiarnię „Receptor”

Na parterze budynku mieszkalnego przy ulicy Bolszoj Kozikiński, otwarto drugą kawiarnię ze zdrową żywnością. Pierwsza instytucja w formie domowej kawiarni została uruchomiona w 2010 roku na Bolshaya Nikitskaya. Nowy „Receptor” nazywa się partnerstwem kulinarnym i bardziej przypomina pełnoprawną restaurację niż domową instytucję na Nikitskiej.
Czytaj Więcej