Przepisy szefa kuchni

Śniadanie w domu: Shakshuka

Dmitrij Łomonosow

Bekitzer Cafe Bar Szef kuchni

Urodzony w Leningradzie Studiował na uniwersytecie non-core i poszedł do kucharza śladami ojca. Pracował w kilku miejskich restauracjach: „1913” na Wozniesenskim Prospekcie, „Gwasz” na Włodzimierzskim, „Taras” na Kazaniu, „Massmidia” na Gorokhovaya, restauracja piwna w Pułkowo-3.

Po tym, jak zaczął współpracować z grupą restauracji Global Point - najpierw z „22.13” i „Barbaresco”, następnie w Funky Kitchen jako sous-chef, a następnie szef kuchni.

O naczyniu

Shakshuka to typowe izraelskie śniadanie. Jajka sadzone na poduszce warzywnej zawsze stoją u szczytu stołu, podają go wraz z hummusem, labanem, cherszem i innymi przystawkami meze, a także płaskimi ciastami. W każdej rodzinie shakshuka jest inna: gdzieś ciaśniej, gdzieś bardziej ostro. Z reguły jest przygotowywany z 10-12 jaj na dużej patelni - dla całej rodziny. Głównym składnikiem potrawy są odpowiednie przyprawy. Trudno je znaleźć w gotowych mieszankach w Rosji, więc lepiej zrobić to sam.

5 porcji składników

Jajka -10 szt.

Czosnek -20 g

Pomidory -1,3 kg

Cebula -400 g

Pasta Pomidorowa -6 łyżek. l

Gorąca woda -0,5 l

Pietruszka -50 g

Baarat -1,5 łyżki stołowej l

Schug -1,5 łyżeczki (20 g)

Sól -1 łyżeczka (10 g)

Czarny pieprz szczypta

Do buta

Zielona papryka chili -3 szt

Czosnek -4 duże goździki

Sól - 1/2 łyżki. l

Dla Baarata

Czarny pieprz - 1 łyżeczka

Kardamon -1 łyżeczka

Liść laurowy -1 łyżeczka

Cynamon -1 łyżeczka

Goździk -1 łyżeczka

 Schug. Zmiel składniki ręcznym blenderem, aż będą gładkie.

 Baarat. zmiel składniki w moździerzu lub młynku do kawy w proporcji jeden do jednego. Resztę można przechowywać w lodówce.

Shakshuka

 Na dużej głębokiej i nieogrzewanej patelni posiekaj świeże pomidory, cebulę, czosnek, posyp dużą ilością soli, aby pomidory dały sok, w którym będą duszone. Wszystko to natychmiast, aby wypełnić przyprawy - maść i baarat. Potasuj i podpal

 Po ugotowaniu mieszaniny dodaj koncentrat pomidorowy rozcieńczony w wodzie, ponownie zagotuj i zmniejsz ciepło. Gotować na wolnym ogniu, aż ciecz odparuje dwukrotnie - należy uzyskać lepką, gęstą masę.

 Zrób małe lejki za pomocą łyżki masą zgodnie z liczbą jaj (weź wypukłą stronę łyżki). Jajka powinny zostać w nich ubite - żółtko powinno zatonąć w środku, a białko powinno trochę wyciec.

 Gotować na wolnym ogniu. Gdy niektóre białka się zestalą, przykryją i gotują na wolnym ogniu przez około 10 minut (czas zależy od liczby jaj, żółtka powinny pozostać lekko płynne). Im więcej jajek, tym dłużej zajmuje gotowanie.

 Posyp mocno czarnym pieprzem i pietruszka. Podawaj na gorąco z sałatką, tortillami, hummusem.

Zdjęcia: Dima Tsyrenshchikov

Obejrzyj wideo: ORIENTALNE ŚNIADANIE według Karola Okrasy! SZAKSZUKA z kuminem (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Przepisy szefa kuchni, Następny Artykuł

Księżycowe zaćmienie na Instagramie
Galerie

Księżycowe zaćmienie na Instagramie

Dzisiaj miało miejsce drugie zaćmienie Księżyca Czterech, które następują po sobie w krótkim czasie. Pierwszy miał miejsce 15 kwietnia, a ostatni 29 września 2015 r. Księżyc przeszedł w cień Ziemi, a potem wyszedł z niego w czerwonawym odcieniu. Krwawy księżyc obserwowali mieszkańcy Australii, Azji Południowo-Zachodniej i wybrzeża Pacyfiku.
Czytaj Więcej
Blast z przeszłości: jak wyglądaliśmy 10 lat temu
Galerie

Blast z przeszłości: jak wyglądaliśmy 10 lat temu

W tym roku Look At Media obchodzi pierwszą poważną rocznicę - w październiku 2007 roku Wasilij Esmanow, Aleksiej Ametow i Ekaterina Bazilevskaya uruchomili Lookatme.ru. Wkrótce łuki stały się jedynie dodatkiem do wiadomości, osobistych blogów, materiałów o muzyce, kinie i współczesnej kulturze. Życie wokół pojawiło się w części Look At Me.
Czytaj Więcej
Święto Dziękczynienia na Instagramie
Galerie

Święto Dziękczynienia na Instagramie

Święto Dziękczynienia, rodzinne wakacje i jeden z najbardziej pracowitych dni w roku dla Instagrama, który w swojej historii zajmował dwa rekordowe lata 10 milionów zdjęć dziennie z tagiem # Dziękczynienia, tradycyjnie obchodzony był 27 listopada w Stanach Zjednoczonych. W tym roku nie było możliwe pobicie rekordu, ale nie mniej inspirujące ujęcia - życie wokół obserwowało, jak Amerykanie świętują święto w domu i na procesjach ulicznych.
Czytaj Więcej
Godzina dla Ziemi w Moskwie na zdjęciach na Instagramie
Galerie

Godzina dla Ziemi w Moskwie na zdjęciach na Instagramie

# Chaszemli # chaszemlli2014 „Godzina dla Ziemi” to coroczna akcja ekologiczna. Jego istotą jest wyłączenie prądu na godzinę i odpoczynek na planecie. Moskwa uczestniczy w akcji od kilku lat. Życie wokół zgromadziło wybrane zdjęcia aktywnie działających na rzecz środowiska Moskali, którzy spędzili godzinę w ciemności.
Czytaj Więcej