Jedzenie

Przemówienie bezpośrednie: twórca Omnivore Food Festival Luc Lubanche o gastronomii w Moskwie

Luke Dubansche - krytyk kulinarny, twórca Omnivore Food Festival. Ukuł termin „wszystkożerny” i zaczął promować „nową, nowoczesną, kulinarną” w przeciwieństwie do „bardzo poprawnej, ale nudnej” kuchni w każdej restauracji we Francji w 2000 roku.

„Jeśli gotujesz z lokalnych produktów, ludzie natychmiast rozumieją jedzenie. W tej chwili szef kuchni angażuje odwiedzających w proces tworzenia potrawy”

- Luke Dubansche

Organizacja festiwalu Moskwa Omnivore była na poziomie. Współpraca z rosyjskimi szefami kuchni była niezwykle interesująca. To, co widzieliśmy na scenie i to, co pokazaliśmy na obiadach, możemy bezpiecznie dać doskonałą ocenę. Przygotowaliśmy z produktów dostarczanych przez lokalnych rolników, co oczywiście skomplikowało proces organizacji. Jednak moskiewska wersja Omnivore na pewno odbędzie się w przyszłym roku. Ponadto chcielibyśmy lepiej zrozumieć, jak wszystko działa w Moskwie, w twoich restauracjach, i chcielibyśmy znaleźć ciekawych nowych szefów kuchni. Aby to zrobić, oprócz pięciu tegorocznych restauracji festiwalowych, musisz odwiedzić inne. Nigdzie nie byliśmy z powodu braku czasu.

Zaskoczyła nas fula na festiwalu w Moskwie, ponieważ nie było masowej reklamy. Ale na wiele kolacji wszystkie bilety zostały sprzedane, co jest dobrym znakiem. Ciekawe było, jak Moskwa przyjmie szefów kuchni, którzy zostali przywiezieni na festiwal, ponieważ wszyscy oni reprezentują dość oryginalne trendy kulinarne, tak zwane „nowe kulinarne”.

 
Omnivore Food Festival: Gilles Shukrun przygotowuje kraba pod ziemią

„Khachapuri” - jedyna restauracja poza programem festiwalu, której udało się odwiedzić przedstawicieli Omnivore. To miejsce może zaskoczyć obcokrajowców swoimi produktami, menu i tradycjami. Aby przestudiować cały program kulinarny Moskwy, wrócę pod koniec roku. Nieustannie szukamy nowych szefów kuchni, dlatego organizujemy festiwale. Następnym wyzwaniem będzie znalezienie szefów kuchni nie tylko z Moskwy, ale także z Rosji. Omnivore zawsze interesuje się czymś nowym. Naszym najbliższym planem jest festiwal w Nowym Jorku, który odbędzie się w czerwcu. Następnie Meksyk, gdzie będzie wielu kucharzy specjalizujących się w owocach morza.

Dla mnie najważniejszy punkt wśród pięciu moskiewskich restauracji w naszym programie(„Ragu”, Delikatesy, „Arrow”, „Coffeemania” i Dome) była restauracja Delikatesy.Ten zakład współpracuje z lokalnymi produktami, z lokalną kuchnią. A to w dużej mierze przyszłość współczesnej rosyjskiej kuchni. Konieczne jest stosowanie ustalonych metod, przestrzeganie tradycji i dodawanie nowych. Najlepsze w Delikatesach są ryby. Ponadto wszystkie dania rybne, a także burgery rybne. Przepisy są dość międzynarodowe, ale sposób ich przygotowania z pewnością należy do autora. To bardzo prosty posiłek i długie przygotowanie - to, jak wiadomo, ukazuje wyjątkowy charakter szefa kuchni. I chodzi mi nie tylko o kucharza Delikatesów, Ivana Shishkina. Każdy szef kuchni ma charakter, który należy zachęcać.

Ivan Shishkin jest geniuszem. Powiedziałbym nawet, że jest jednym z najbardziej imponujących szefów kuchni, jaki ostatnio widziałem. Shishkin współpracuje z rolnikami, bada rynki małych rolników. Jestem pewien, że nie tylko on. Spotkaliśmy go rok temu, aw tym roku wymyślił wiele nowych rzeczy. Ilya Shalev z Ragu jest również specjalistą najwyższej klasy. Z pewnością zaproszę obu szefów kuchni do Paryża na wycieczkę pod koniec roku. Myślę, że paryżanie będą bardzo ciekawi potraw przygotowanych zgodnie z ich przepisami.

 
Szef kuchni i współwłaściciel restauracji Delikatesy Ivan Shishkin

Musisz promować swoją lokalną kuchnię. Nie możesz po prostu przyjąć niektórych europejskich standardów międzynarodowych i skopiować ich, ponieważ w przeciwnym razie możesz stracić autentyczność. Nie zapominaj, że każdy region geograficzny ma swoją specyfikę. Na przykład w Danii jest wielu szefów kuchni, którzy specjalizują się w owocach morza. I dlaczego Tak, ponieważ mają bezpośredni dostęp do nich. Masz duży kraj, różnorodność jest tutaj możliwa! Jeśli gotujesz z lokalnych produktów, ludzie natychmiast rozumieją jedzenie. Obecnie szef kuchni angażuje odwiedzających w proces tworzenia potrawy. Niemniej głupotą jest twierdzenie, że organizacja małej restauracji powinna być całkowicie oparta na koncepcji „lokalnego jedzenia i nic więcej”.

 
Lekcje francuskiego: Relacja z festiwalu kulinarnego OFF w Deauville

Moskwa ma duży potencjał, aby stać się miastem, które przyciągnie turystów i gości nie tylko zabytkami, ale także restauracjami. Tutaj dzisiaj możesz wybrać kuchnię, jest wiele małych restauracji, co moim zdaniem jest bardzo pozytywnym trendem. Dobrze, że są ciekawe tanie restauracje, ponieważ jestem przekonany, że nie wszystko trzeba zrobić drogo. Oczywiście, choć nie jest tak szeroki, jak w Nowym Jorku, Paryżu i Londynie, ale istnieją ciekawe młode restauracje, które wyraźnie podążają za najnowszymi trendami europejskimi, takimi jak Ragu. Moskwa wyraźnie uwielbia francuskie i włoskie restauracje, taki niekończący się klasyk. I nie zapomnij o autentycznej kuchni - Azerbejdżańskiej, gruzińskiej, kazachskiej. Jak rozumiem, można je znaleźć na prawie każdym kroku.

Wejdź na stronę Omnivore Food Festival

Zdjęcie: //www.tronchedecake.blogspot.com/

Popularne Wiadomości

Kategoria Jedzenie, Następny Artykuł

Hostel „House Off” zamyka i sprzedaje meble
Ciekawe

Hostel „House Off” zamyka i sprzedaje meble

Hostel „Off House” na kanale Griboedov, 7 zamyka. Od 10 września do 15 września właściciele, którzy również prowadzą sklep z odzieżą vintage Off, organizują sprzedaż mebli i detali wewnętrznych. Będzie można kupić absolutnie wszystkie rzeczy, z których korzystali goście hostelu: od łóżek piętrowych i szaf po popielniczki i kubki.
Czytaj Więcej
Jak to działa: oszust banku
Ciekawe

Jak to działa: oszust banku

Kto zajmuje się szumowaniem W Moskwie jest około 10-15 poważnych grup, nikogo nie znam, ale nie sądzę, że są to odmrożeni bandyci lub gopnicy. Chociaż być może po prostu oceniam sam. W każdym razie mamy firmę intelektualną, dlatego osoby z wykształceniem inżynieryjnym lub programiści są bardziej zaangażowani w karty - ogólnie rzecz biorąc, inteligencja techniczna.
Czytaj Więcej