Szczegóły

Wszystkie gwiazdy: co szefowie kuchni Kokoko, Southerners i Atelier Tapas & Bar przyniosą do Jekaterynburga

W dniach 18 i 19 kwietnia w Jekaterynburgu odbędzie się drugi festiwal gastronomiczny Cookout, zorganizowany z inicjatywy dwóch szefów kuchni: Romana Kalinina z azjatyckiego gastrobaru kuchni Momo pan i Michaiła Arakelowa z restauracji Steakhouse. Dlatego szefowie kuchni postanowili zwrócić uwagę na życie restauracyjne miasta i przedstawić gości słynnym rosyjskim mistrzom. Tym razem będą tylko trzy kolacje, a koszt biletów na nie wyniesie od 3500 do 5000 rubli. Informujemy, że szefowie kuchni Kokoko, Southerners oraz Atelier Tapas & Bar zostaną przywiezieni do Jekaterynburga.

1   Kto: Igor Grishechkin, szef kuchni restauracji Kokoko

Pierwszy obiad odbędzie się 18 kwietnia w azjatyckiej kuchni Momo pan. Dla gości przygotuje Igor Grishechkin, szef kuchni petersburskiej restauracji Matilda Shnurova „Kokoko”. Grishechkina, bez przesady, można nazwać jednym z niewielu młodych szefów kuchni, którzy są poważnie „chorzy” na pomysł odtworzenia rosyjskiej kuchni. W Moskwie szef kuchni nauczył się podstaw włoskiej klasyki Michele Broggioni w Casta Diva, zdobył doświadczenie francuskiej szkoły z Ilyą Shalev w komnacie Remy i uderzył w Ragout, nadzorował kuchnię kawiarni Blogistan w Czerwonym Październiku. Następnie przeniósł się do Petersburga, gdzie najpierw pracował w LavkaLavka Gastronomic Lounge, a następnie kierował kuchnią Kokoko, pierwszej restauracji w Rosji, pracującej wyłącznie z lokalnymi produktami rolnymi z regionu północno-zachodniego. W „Kokoko” Igor natychmiast skierował się ku ożywieniu kuchni rosyjskiej. Szef kuchni przygotowuje ciekawe i chwytliwe dania z prostych produktów.

2   CO: Kolacja w azjatyckiej kuchni Momo pan

W Jekaterynburgu Igor Grishechkin zaprezentuje trio przekąsek i zestaw sześciu oryginalnych dań: goście mogą spróbować przegrzebków z kremem z orzechów laskowych i lodowego jabłka, pieczonej śmietany ziemniaczanej z czerwonym kawiorem, wołowiny z duszonym selerem naciowym i galaretką grzybową, słynnego deseru Kokokorn i nie tylko.

3   WHO: Tahir Kholikberdiev, właściciel i twórca projektów restauracyjnych „Skotina” i „Southerners”

Drugim gościem będzie Tahir Kholikberdiev, właściciel i twórca projektów restauracyjnych w Krasnodarze i Moskwie: „Bydło”, „Southerner”, „Bikini. Pizza, mięso i wino”, „Żebro Adama”. Tahir jest pionierem gastronomii mięsnej w Rosji: udało mu się przekonać mieszkańców Terytorium Krasnodarskiego, że grill nie jest najlepszym sposobem na dobry kawałek mięsa. Po znakomitym wdrożeniu projektu Skotina w stolicy Kubanu i zebraniu 60 rosyjskich producentów mięsa pod skrzydłem swojej spółdzielni, Tahir postanowił zapoznać mieszkańców Moskwy z jego filozofią. Jego restauracje jako jedyne wprowadziły i przekształciły koncept „stek Kuban” w markę.

4   CO: Kolacja w restauracji Steakhouse

Kolacja Kholikberdiewa odbędzie się 19 kwietnia w restauracji Steakhouse. Menu okazało się brutalne: kowboj z orzechami i smalcem, tatar wołowy z południowymi sfermentowanymi warzywami, szaszłyki wołowe Adyghe z marmoladą cebulową i inne. Tahir ugotuje również przegrzebki Krasnodar ze spalonymi ziemniakami. O tym, jakie składniki przygotowuje to danie, goście dowiedzą się tylko podczas kolacji.

5   WHO: Ilya Burnasov, szef kuchni restauracji Hitch i współwłaściciel Atelier Tapas & Bar

Ostatni obiad odbędzie się 19 kwietnia w azjatyckiej kuchni Momo pan. Poprowadzi je Ilja Burnasow, szef kuchni marki Petersburg w restauracji Hitch i współwłaściciel Atelier Tapas & Bar. W różnych momentach Ilya pracowała w Ginza Project, trenowała w Londynie w restauracjach Michaiła Zelmana (Zelman Meats, Burger & Lobster, Beast) oraz w Białym Króliku u Vladimira Mukhina. Szef kuchni uczestniczył w licznych festiwalach kulinarnych, zeszłej zimy w Hiszpanii reprezentował Rosję na kongresie gastronomicznym Madrid Fusion 2018, aw ciągu ostatniego roku występował z gościnnymi obiadami w wielu miastach, od Astany po Władywostok.

6  CO: Kolacja w azjatyckiej kuchni Momo pan

Menu, które szef kuchni zaprezentuje w Jekaterynburgu, obejmuje ceviche z tuńczykiem z tonikiem świeżych ziół, tataki wołowe z małżami i shiso, przegrzebki z kalafiorem i chorizo, czarny kurczak z karczochem, marmurowy sum z sosem Berblan i pieczarkami i deser z kokosem i marakują.

materiał przygotowany przy wsparciu

Obejrzyj wideo: Long Play - Wszystkie Gwiazdy !!!NOWOŚĆ 2015!!! (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Szczegóły, Następny Artykuł

Hopes Tech: 10 najnowszych wojskowych gadżetów
Przyszłość

Hopes Tech: 10 najnowszych wojskowych gadżetów

Oculus Rift dla czołgisty, który jest wirtualną rzeczywistością do kontrolowania czołgu Hełm Oculus Rift może być używany nie tylko w grach: pewnego dnia dowiedział się, że armia norweska testuje urządzenie do własnych celów. Na poligonie wojskowym w Rennes mechanicy kierowców kontrolują czołgi w hełmach rzeczywistości wirtualnej - pozwala to uzyskać 360-stopniowy widok wokół samochodu.
Czytaj Więcej
Hopes Tech: 10 najpiękniejszych sklepów na świecie
Przyszłość

Hopes Tech: 10 najpiękniejszych sklepów na świecie

Duże sieci handlowe i deweloperzy coraz częściej zamawiają nowe sklepy i centra handlowe przez znanych architektów, oczekując, że nietypowy design przyciągnie nowych klientów. H&F dowiedział się, jak wyglądają najciekawsze sklepy na świecie. SunnyHills Confectionery LOKALIZACJA Tokio, Japonia Data otwarcia 2013 Architekt Kengo Kuma Tajwańska firma SunnyHills jest jedną z głównych sieci cukierniczych w Azji Południowo-Wschodniej.
Czytaj Więcej
People X: Secret Labs of the Future Lab w Google
Przyszłość

People X: Secret Labs of the Future Lab w Google

Google X jest ulubionym pomysłem Siergieja Brina: częściowo tajne laboratorium badawcze specjalizujące się w fantastycznych i prawie niemożliwych do zrealizowania projektach, które powinny zmienić otaczający nas świat. Na temat Google X prawie nic nie wiadomo, ale Google Glass opracowuje okulary rzeczywistości rozszerzonej i poważnie zastanawia się nad fantastycznymi pomysłami, np. Windami kosmicznymi lub latającymi deskami z „Powrót do przyszłości”.
Czytaj Więcej
Młodzi technicy: najciekawsze gadżety wystawy CES
Przyszłość

Młodzi technicy: najciekawsze gadżety wystawy CES

Consumer Electronics Show (CES) zakończyło się w piątek w Las Vegas, na którym firmy zaprezentowały swoje najnowsze produkty z zakresu elektroniki użytkowej. Oprócz gigantów technologicznych uczestniczyły w nim młode firmy. Wybraliśmy najciekawsze pomysły startupowe prezentowane na wystawie, które w przyszłości mogą zmienić świat.
Czytaj Więcej