Ciekawe

Targi gastronomiczne „Pir” odbędą się w dniach 1–4 października

Od 1 października do 4 października w centrum wystawowym Crocus Expo odbędą się jubileuszowe, piętnaste targi Pir, skierowane do właścicieli firm restauracyjnych, kucharzy i osób, które nie są obojętne na gastronomię.

W ciągu czterech dni na stronie odbędzie się ponad 400 wydarzeń: od wykładów znanych restauratorów, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami, po mistrzowskie kursy kulinarne.

Sześć miejsc tematycznych zostanie podzielonych na terytorium centrum ekspozycyjnego: Szkoła Gubernatorów będzie pracować w audytoriach 4, 5 i 6, w audytorium nr 7 forum „Piekarnia i Cukiernia”, w audytorium nr 9 - forum „Edukacja. Personel. Kariera”. Działają również fora „Biznes”, „Catering” oraz „Mięso i ryby”. Tam specjaliści będą rozmawiać o funkcjach pracy w swoich dziedzinach i dzielić się wskazówkami na temat otwierania restauracji w sypialniach, rekrutacji personelu i dostawców oraz reklamowania nowego zakładu.

Wydarzenie „Kuchnia rosyjska” odbędzie się również w ramach Pira, podczas którego 20 ekspertów, w tym markowych szefów kuchni słynnych moskiewskich restauracji, omówi przyszłość rosyjskiej kuchni i gotuje. Wśród uczestników są szef kuchni „22,13” Anton Kovalkov, szef kuchni White Rabbit Vladimir Mukhin, zwolennik kuchni rosyjskiej Maxim Syrnikov, współwłaściciel restauracji Ragout oraz szef kuchni Aleksiej Zimin i inni.

Ponadto Hurma Management Group, do której należy Darling, Call Call Back, Pistol Dolls, speakeasy bar Take It Easy, Darling i restauracja Lake, otworzy swoją bezpłatną platformę w Pira. Tam eksperci z Hurmy (Dmitrij Lewicki, Georgy Karpenko, Elena Sukhina i Andriej Pietrow) poprowadzą seminaria w trzech obszarach: „Zarządzanie pracownikami”, „Zwiększanie dochodów restauracji” i „Organizowanie prawidłowych procesów restauracji”.

Bilet na Pir kosztuje 500 rubli, uczęszczanie na wszystkie seminaria (z wyjątkiem szkoły Hurma Management Group) jest płatne osobno. Harmonogram wszystkich wydarzeń jest dostępny na oficjalnej stronie internetowej.

Obejrzyj wideo: Targi EuroGastro w TVP1 - (Styczeń 2020).

Popularne Wiadomości

Kategoria Ciekawe, Następny Artykuł

Cafe Babetta
Nowe miejsce

Cafe Babetta

Babetta została otwarta na stronie bezimiennie mieszkającej i zmarłej w Butcher Cafe Balsamin i należy do tych samych właścicieli. Jaka jest różnica, dlaczego nowa instytucja była wypełniona ludźmi od pierwszych dni, a liczba wzmianek o niej w sieciach społecznościowych jest porównywalna z nowym warunkowym miejscem słynnego szefa kuchni? Oto odpowiedź: ponieważ koncepcja tego miejsca została wynaleziona i wdrożona przez niezwykle doświadczonego restauratora - Dmitrija Siergiejewa, współwłaściciela i założyciela Projektu Ginza.
Czytaj Więcej
Burgery Ketch Up Burgery w odlewni
Nowe miejsce

Burgery Ketch Up Burgery w odlewni

Burger Ketch Up Burgers - pierwsza kawiarnia przyszłej sieci - otwarta w Liteiny Prospekt, w pobliżu baru Union. Twórcy mówią niewiele o sobie, ale mają wielkie plany: w Petersburgu planują uruchomienie około siedmiu podobnych miejsc. Główna sekcja „Burgery” przedstawia dziewięć potraw.
Czytaj Więcej
Restauracja i bar „Let's go”
Nowe miejsce

Restauracja i bar „Let's go”

Od lata tego roku prezenterka telewizyjna, dziennikarz i specjalistka kulinarna Elena Chekalova rozpoczęła pracę w profesjonalnej kuchni, najpierw w klubie gastronomicznym Leveldva, który znajduje się nad restauracją Ugolyok, a następnie w restauracji Rybka. W obu instytucjach Chekalova działała jako szef kuchni marki, a jej własny szef kuchni Igor Kotov pomógł jej.
Czytaj Więcej
LaCelletta na nabrzeżu Fontanka
Nowe miejsce

LaCelletta na nabrzeżu Fontanka

Na rogu ulicy Bielińskiego i nabrzeża Fontanka, naprzeciwko cyrku, kawiarnia LaCelletta otworzyła się w przestronnym pokoju na parterze. Miejsce należy do kilku Włochów kierowanych przez Roberta Arduiniego, którego rodzina od dwudziestu lat prowadzi hotel i restaurację w regionie Marche. Aby rozpocząć swój pierwszy rosyjski projekt, przywieźli zespół szefów kuchni i baristę, w tym szefa kuchni Giorgio Siciliano, którzy przedstawiają swoje poglądy na temat autentycznej kuchni włoskiej.
Czytaj Więcej