Ciekawe

Jedzenie w VVC: 15 kawiarni, restauracji i kiosków

Ze wszystkich dużych moskiewskich parków terytorium Wszechrosyjskiego Centrum Wystawowego pozostaje być może najbardziej zadbane: na 237 hektarach jest rodzajem rezerwatu epoki sowieckiej z dziesiątkami zniszczonych pawilonów byłych republik, wśród których znajduje się wiele cennych zabytków architektury, a także rozrywką, od programu Muzeum Pola Cudów po farmę krokodyli . Globalna przebudowa Wszechrosyjskiego Centrum Wystawowego jest odkładana przez cały czas, chociaż terytorium centrum jest teraz przekazywane rządowi Moskwy, więc zachodzące zmiany są tylko punkt i na razie. Życie wokół postanowiło dowiedzieć się, które restauracje działają na terenie Wszechrosyjskiego Centrum Wystawowego, gdzie się znajdują i co się w nich gotuje.

jedzenie

Jedzenie w Parku Gorkiego: 33 kawiarnie, restauracja i kiosk

VVC

1. „Walker”
2. „Poczekaj chwilę”
3. Pan Tutti

4. Pączki „RusPysh”
5. Gozleme
6. „Ararat”

7. Malina
8. Osteria nel parco
9. Freshberry

10. Gulczatai
11. Khachapuri
12. Bańka jagodowa

13. „Republika Shavarma”
14. Pączki „RusPysh
15. „Kutabel”

Patrz
Mapy Yandex

Bańka jagodowa

Kawiarnia z pieniędzmi została otwarta w Wszechrosyjskim Centrum Wystawowym przez właścicieli sieci restauracji Hudson Deli - w Moskwie jest to druga kawiarnia sieci, pierwsza Bubble Berry znajduje się na Nowym Arbacie. W menu znajduje się ponad 20 rodzajów napojów: oprócz tapioki oferują dodatek galaretki o różnych smakach. Oprócz bańki, są też bańki i bańki.

Naprzeciwko
Pawilon nr 15

Zielona herbata „Marakuja”
0,5 litra 170 rubli

Czarna herbata „Kumkwat”
0,5 litra 170 rubli

Liczi Filler
30 rubli

Wypełniacz galaretki
30 rubli

Freshberry

Freshberry to niewielka sieć kawiarni z mrożonym jogurtem. Pierwsze dwa zostały otwarte w kinie Oktyabr i centrum handlowym Atrium, a trzecie w Wszechrosyjskim Centrum Wystawowym. Freshberry jest pozycjonowany jako deser z minimalną ilością kalorii, przygotowywany z naturalnych produktów. Możesz wybrać wielkość porcji, smak: klasyczny, pistacjowy, granatowy lub owocowy, a także dodać dodatki, takie jak orzech, jagoda lub M & M's.

Pozostawiony na Alei Centralnej

Duża porcja jogurtu z granatów
230 rubli

Polewa - Marmolada do żucia
50 rubli

Pan Tutti

Mr. Ice Cream Network Kiosk Tutti jest trudny do zauważenia wśród wielu innych osób w VVC. W menu znajduje się dwadzieścia jeden rodzajów lodów (na przykład krem ​​kokosowy z migdałami, a także rokitnik zwyczajny i figa), kilka rodzajów sorbetów, koktajli mlecznych i świeżo wyciśniętych soków. Wszystkie lody są wytwarzane w Moskwie przy użyciu włoskiej technologii. Do przechowywania lodów i sorbetów stosuje się specjalne gabloty chłodnicze. Kiosk sprzedaje również pakowane lody, które można zabrać do domu.

Po lewej stronie pawilonu nr 1 „Centralny”

Koktajl mleczny o smaku mięty pieprzowej
100 rubli

Lody Tiramisu
1 piłka - 60 rubli

Sorbet Mango
1 piłka - 60 rubli

„Poczekaj chwilę”

Wygląda na to, że zwykły aparat z sodą nie jest obecnie zbyt dobrze znany. Zestaw napojów to mieszanka radzieckich klasyków (citro, estragon) i współczesnych hitów ludowych, takich jak Mojito.

Lewa uliczka
od głównego wejścia

Woda gazowana „Mountain Peak”
20 rubli

Citro
40 rubli

Estragon
40 rubli

Mojito
50 rubli

Gulcha Thai

Autentyczna kawiarnia w pawilonie „Kirgistan”. Menu składa się głównie z dań mięsnych, więc z całym pragnieniem wegetarianie tutaj znaleźć coś dla siebie jest trudny. Większość osób, które wybierają się do Gulchatay, to Kirgizi, najczęściej duże firmy. Świętują tutaj urodziny i wesela. Istnieje możliwość rezerwacji stolika online.

W pawilonie
Nr 4 „Kirgistan”

Guiru Lagman
smażone
300 rubli

Filet z jagnięciny Kuurlak
300 rubli

Uzgen pilaw
270 rubli

Chuchvara
140 rubli

„Walker”

Sieć makaronów ma teraz trzy kawiarnie uliczne, z których jedna znajduje się na terenie Wszechrosyjskiego Centrum Wystawowego, po prawej stronie głównej alei. Menu jest takie samo jak w Gorky Park: makaron lub ryż gotowany na woku, z dodatkami do wyboru: wieprzowina, krewetki, kurczak, indyk, wołowina, warzywa z shiitake. Jedna porcja kosztuje 280 rubli. Z napojów - lemoniada, kwas chlebowy, napoje owocowe, kawa i herbata. Możesz zabrać ze sobą jedzenie lub zjeść na miejscu, do tego na werandach stoją drewniane stojaki ze stołkami.

Prawa linia
od głównego wejścia

Wok z kurczaka w sosie curry z trawy cytrynowej
280 rubli

Wok z warzywami, shiitake i sosem słodko-kwaśnym
280 rubli

Lemoniada Imbirowa
130 rubli

Morse
100 rubli

Morwa

Letni taras z mieszanką kuchni europejskiej i japońskiej oraz fajką znaną Moskwie. Standardowy zestaw w menu to bułki, sushi, sałatka Cezar. Ale są też potrawy, które nie są zbyt stereotypowe dla takiej kawiarni, na przykład przegrzebki z mini ośmiornicami w musie pieprzowym. W weekendy kucharze wychodzą na korytarz i prowadzą kursy mistrzowskie.

W pawilonie nr 66 „Kultura”

Sałatka Z Morwy
450 rubli

Roll Matsiguro
290 rubli

Pieczona wołowina w teście
590 rubli

Khachapuri

Czwarta instytucja sieciowa działa obecnie w VVC, do tej pory zbudowana w wersji letniej ze skróconym menu. Niedawno przeprowadził się tu tolik baran. Istnieją dwie różne strefy. Jednym z nich jest szybki serwis, w którym to samo menu, co w kiosku przy ulicy Khachapuri w parku Gorky: grill w chlebie pita, smażona ryba hamsa w papierowym kubku, estragon. Drugi to restauracja, w której gotuje się grill i chinkali. W kawiarni znajduje się menu dla dzieci i miejsce do gier: drewniana jagnięcina, po której można jeździć, oraz sześcian linowy do wspinaczki.

Naprzeciwko
Pawilon nr 13

Chaczapuri „Penovani”
120 rubli

Chinkali z ziemniakami
i ser
60 rubli

Chinkali z mięsem
80 rubli

Letnia zupa jogurtowa
z jajkiem i zieleniną
240 rubli

Kawiarnia „Ararat”

Restauracja „Ararat” - jeden ze starych mieszkańców Ogólnorosyjskiego Centrum Wystawowego. W weekend trudno jest usiąść w kawiarni: wszystko jest pełne gości. Duże menu zawiera tradycyjne potrawy ormiańskie: khash, chashlama, ajapsandal, erishta, siedemnaście rodzajów grilla. Ponadto menu ma niewytłumaczalne, takie jak śledź, sałatka sałatkowa i carbonara.

Pawilon „Armenia”, jeden z niewielu wykorzystywanych zgodnie z przeznaczeniem, ma bezwarunkowy charakter narodowy. W sali degustacyjnej możesz spróbować koniaków i win szampańskich z fabryki Ararat, uzyskać osobistą poradę, spróbować specjałów kuchni armeńskiej, a nawet kupić gazety armeńskie.

Przed pawilonem nr 68 „Armenia”

Matsun „Kamaz” (jogurt wyciskany, starożytna armeńska przekąska)
240 rubli

Tava kyufta (cielęcina, ubita według starej receptury z koniakiem Ararat, ziemniaki)
480 rubli

Aveluk z orzechami włoskimi
380 rubli

Ajapsandal
360 rubli

Gozleme

Uliczną kawiarnię otworzyli właściciele kawiarni z turecką kuchnią „Bardak”. Ciasta francuskie - gözleme - menu składa się z sześciu rodzajów: z wołowiną, jagnięciną, serem, szpinakiem, truskawkami i czarnymi porzeczkami. Gyöz po turecku oznacza „oko”, czyli jedzenie przygotowywane przed gośćmi. Szefowie kuchni w kiosku próbują dopasować i odtworzyć spektakl gastronomiczny w ramach formatu ulicznego jedzenia w mieście.

Naprzeciwko pawilonu nr 13 i po prawej stronie
z pawilonu nr 1 „Centralny”

Gozleme z jagnięciną
150 rubli

Gözleme ze szpinakiem
100 rubli

Herbata turecka
100 rubli

Kawa w piasku
150 rubli

„Kutabel”

Kawiarnia, która jest odpowiedzialna za element gastronomiczny szefa kuchni Davida Desso, znanego z pracy w Avenue w Barvikha, została uruchomiona w czerwcu tego roku. Desso postanowił otworzyć instytucję demokratyczną z naciskiem na jedno danie główne. W jego przypadku jest to europejska wersja popularnej orientalnej potrawy - kutab. Mięso i pizze są przyrządzane w formie węgla drzewnego.

Za kamienną fontanną z kwiatami
w pawilonie nr 58

Kurczak Josper
250 rubli

Kutab z plastrami wołowiny
350 rubli

Qutab z pulpą pieczonego bakłażana
200 rubli

Truskawkowy rozmach na bazie piwa pszenicznego
150 rubli

„Republika Shavarma”

Drugi kiosk uliczny sieci (pierwszy znajduje się w Parku Gorkiego), otwarty przez właścicieli projektów Hudson Deli i Bubble Berry, Felixa Bermana i Davida Berkovicha. W menu jest tuzin rodzajów shawarma: jest wegetarianin, z jagnięciną, kurczakiem i wieprzowiną. Możesz pić napoje gazowane, herbatę lub ajran.

W pobliżu kamiennej fontanny z kwiatami

Libańska Shawarma
240 rubli

Burger Falafel
210 rubli

Ayran
70 rubli

Hummus
100 rubli

Osterianel parco

Osteria została otwarta w Wszechrosyjskim Centrum Wystawowym w czerwcu 2013 r., Po przeprowadzce z Parku Gorkiego. Menu zostało zaktualizowane po otwarciu, ale nadal zawiera antipasti, makaron i pizzę, które włoscy kucharze robią przed gośćmi. Głównym szefem marki jest Sycylijczyk Salvatore Barbara, studentka Paula Bociusa. Pizzaiolo - Giambattista Sabia. Osteria nel Parco to jedno z kilku miejsc w mieście, które sprzedają lody Stoyn.

Za fontanną Przyjaźń Narodów po prawej stronie

Sałatka Jarzynowa Z Serem Ricotta
320 rubli

Spaghetti Bolognese
350 rubli

Pączki „RusPysh”

W kawiarni z pączkami firmy RusPysh jest zawsze żywy. „Te same pączki”, które możesz wypróbować przy stole, stojąc jak w radzieckich stołówkach lub zabrać ze sobą w papierowej torbie. Otwarta kuchnia pozwala zobaczyć proces gotowania od i do. Podczas smażenia pączków nie używaj ponownie oleju.

19 i 70 pawilony

Pączki 100 gramów
35 rubli

Zielona herbata z melisy
35 rubli

Zdjęcia: Mark Boyarsky
Ilustracje: Nastya Yarovaya

Popularne Wiadomości

Kategoria Ciekawe, Następny Artykuł

Parzyć kawę w domu
Dobry nawyk

Parzyć kawę w domu

Życie wokół mówi o dobrych nawykach i prostych czynnościach, które ostatecznie mogą uczynić życie lepszym. Tym razem porozmawiamy o tym, jak uniknąć niewielkich wydatków, które powodują znaczne szkody w budżecie. Anna Sokolova, redaktorka „Życie wokół” Kiedyś pisaliśmy, ile kosztuje filiżanka kawy w moskiewskich kawiarniach: zboże, mleko i szklanka kosztują 20-45 rubli, a oni proszą o 130-200 rubli za gotowy napój.
Czytaj Więcej
8 nowych dobrych nawyków do wypróbowania w nowym roku
Dobry nawyk

8 nowych dobrych nawyków do wypróbowania w nowym roku

Przez cały rok rozmawialiśmy o dobrych nawykach, które zmieniają życie na lepsze (chyba że oczywiście po prostu o nich przeczytasz i spróbujesz je przedstawić). Mówimy o ośmiu innych nawykach, najpopularniejszych w tym roku. Do czyszczenia tenisówek gąbką melaminową Białe buty w Moskwie czekają na wiele testów: ciągłe przesuwanie się płytek i nieprzestrzeganie granic przestrzeni osobistej w transporcie publicznym i zwykłe kałuże.
Czytaj Więcej
Idź na masaż
Dobry nawyk

Idź na masaż

Życie wokół mówi o prostych czynnościach, które czynią życie lepszym. W nowym numerze - o tym, dlaczego regularnie chodzić na masaż. Wszyscy o tym wiedzą, ale w rzeczywistości niewiele osób to robi. Olga Łukińska, redaktor działu „Zdrowie” Wonderzine. Nie chodzę na masaż bardzo często (średnio raz na kilka miesięcy), ale minęło już 20 lat.
Czytaj Więcej
Podaruj niepotrzebne przedmioty do sklepów z artykułami używanymi
Dobry nawyk

Podaruj niepotrzebne przedmioty do sklepów z artykułami używanymi

W nowej sekcji Life wokół mówi o dobrych nawykach i prostych działaniach, które ostatecznie mogą uczynić życie lepszym. Julia Ruzmanova redaktorka sekcji „Miasto” i „Ludzie” W grudniu wielu decyduje się pozbyć niepotrzebnych ubrań, zgodnie z tradycją wkraczania w nowy rok bez starego obciążenia. A jeśli łatwo rozstać się z podartymi rzeczami, oto co zrobić z modnymi, ale zaniedbanymi ubraniami - dla wielu jest to nadal problem, zwłaszcza jeśli nie ma młodszych sióstr i braci.
Czytaj Więcej