Przewodnik

9 nowych barów w Petersburgu

Fortepian

przeczytaj cały materiał

Co próbować

Chateau Le Grand Vinh Anthré-De-Mer (Francja)
240 rubli

Riesling Maybach (Niemcy)
210 rubli

Winiarnia Piano działa obok Fontanny Mishka 38. Miejsce jest znacznie spokojniejsze, a jej właściciele to byli byli pracownicy dużych grup restauracyjnych.

Lista win fortepianowych składa się z trzech części: win odmianowych (ta sama odmiana w różnych kategoriach cenowych), „obowiązkowych” (pozycji, które każdy miłośnik wina musi wypróbować) i ciekawych ofert (od różowego wina Pinot Grigio po wina rosyjskie).

Biblioteka

 Przeczytaj całą historię

Co próbować

Beer Witte Parel
250 rubli za litr

Piwo Leffe Brune
290 rubli za litr

Tokyo Ice Cocktail
400 rubli

Pub z hitami piwa i stekami w menu w Voznesensky, 4. Projekt sieci, te same miejsca w przyszłości pojawią się w całym mieście. Menu składa się głównie z dań mięsnych (mięso do steków z powodu zaprzestania dostaw australijskiej wołowiny zamawia się w Urugwaju). Karta piwa ma 16 odmian, w tym Guiness, Hobgoblin i Kilkenny, wszystkie w cenie 250-290 rubli za litr. Jedna z sekcji poświęcona jest belgijskiemu piwu.

Prosto vino

 Przeczytaj całą historię

Co próbować

Wine Symonsig Pinotage 2011
144 rubli

AG Czterdzieści siedem Malbec
97 rubli

Conosur Bicickleta Sauvignon Blanc
117 rubli

Właściciele „Więcej kawy!” a „Coffee in the Kitchen” od samego początku myślał o otwarciu winiarni. Ich marzenie spełniło się w Trzecim Klastrze 8. Sowieckiej. 4. Nazwy miejsc rozlewu są zapisane na tabliczce (jest ich sześć i są aktualizowane codziennie), butelki są przechowywane w szafce na wino, której zawartość każdy może się uczyć. Kieliszek kosztuje od 97 do 297 rubli, a wybór tańszych win jest zawsze szerszy.

Niech to zabrzmi

 Przeczytaj całą historię

Co próbować

Craft Ginger Red Imbeer
220 rubli

True Mule Cocktail
300 rubli

Bar na skarpie Fontanka z pełną kuchnią, schludnym wnętrzem, stale aktualizowaną kartą piwa i fortepianem, w którym można grać. Alkohol nie jest tu zbyt drogi, a menu jest kilkakrotnie obszerniejsze niż w większości barów w mieście. Dlatego czekają tutaj nie tylko na miłośników drinków, ale także na tych, którzy chcą zjeść lunch.

Zaktualizowana karta piwa

 Przeczytaj całą historię

Co próbować

Bourbon Barrel Aged Stout Black Beer
480 rub / l

Trappist Ale Gregorius
550 rub dla 0,33 l

Karta piwa zaktualizowała format: teraz jest to nie tylko sklep, ale także bar z 16 rodzajami piwa z beczki i czterystu butelkowanych. Wśród nowości, z których właściciele są dumni, jest linia butelek piwa rzemieślniczego California Anderson Valley, której nie ma nigdzie indziej w Rosji, a także ograniczone partie z małych rosyjskich browarów.

Birreria

 Przeczytaj całą historię

Co próbować

Piwo Spitfire Premium
Kentish Ale

230 rubli za 0,5 l

Piwo Peroni Nastro Azzurro
270 rubli za 0,5 litra

Michaił Sokołow i Timur Dmitriew otworzyli miejsce, które jest skrzyżowaniem ich włoskiej sieci z belgijskim pubem Brugge. W „Birrerii” w „Pasażu Włodzimierza” nacisk został przeniesiony z wina na piwo i menu zostało odpowiednio dobrane: sekcja z przekąskami prawie w całości składa się z włoskiego jedzenia ulicznego. Istnieje około stu odmian piwa butelkowanego i lanego. Głównie belgijski i angielski, ale jest dziewięć włoskich.

Sidreria

 Przeczytaj całą historię

Co próbować

Cydr Grorywood
200 rubli za 0,4

Cydr Goblin
200 rubli za 0,4

Cydr Kepplers
200 rubli za 0,4

Bar w „Cinema House” został otwarty przez właścicieli „Flowers”. Teraz w „Sidrerii” możesz wypróbować dziesięć odmian cydru i niezwykłego piwa owocowego - od Altai GloryWood po irlandzkiego Johna Kepplersa. Istnieje również St.Anton, bardziej popularny w batonach w Petersburgu - jabłko, gruszka i czarna porzeczka (dwa ostatnie są jednak nadal produkowane na jabłkach).

Pingwin

 Przeczytaj całą historię

Co próbować

Koktajl „Gene Fizz”
350 rubli

Smithwick's Pale ale
190 rubli za 0,33

Koktajl Serendipity
350 rubli

Zespół Mishki opanował piwnicę na Razezdei 36, gdzie wcześniej zakwaterował bar Kokoshka. Picie w Penguin jest wykonywane przez kierownika baru Nikołaja Kiseleva. Na nowe miejsce wybrał 14 klasycznych koktajli. Przygotowuje się je z niewielkimi odchyleniami od tradycyjnych przepisów: na przykład do Jean Fizz dodaje się syrop z czarnego bzu, a zamiast wódki w Bloody Mary stosuje się nalewkę na bułkę tartą.

Unia

 Przeczytaj całą historię

Co próbować

Koktajl Zombie
330 rubli

Likier Lapponia
160 rubli

Beer Black Magic
210 rubli

Poboczny projekt facetów z „Fartucha”, gdzie piją siebie i swoich przyjaciół. Jeśli chodzi o alkohol, starali się zadowolić wszystkich: cydr i piwo, w tym wyroby rzemieślnicze z browaru AF Brew, wybór win i mocnych, wszystkie niezbędne klasyczne koktajle i kilka specjalności.

Zdjęcia: Dima Tsyrenshchikov

Popularne Wiadomości

Kategoria Przewodnik, Następny Artykuł

Serbski bar z jedzeniem ulicznym Gužva, przebudowa cukierni Troika i piąty Pho'n'Roll
Odkrycie tygodnia

Serbski bar z jedzeniem ulicznym Gužva, przebudowa cukierni Troika i piąty Pho'n'Roll

Guzhva Adres: Zagorodny pr., 9 Telefon: +7 (812) 907-37-47 Średni rachunek: 800 rubli INSTAGRAM Jovan Rashet, właściciel serbskiej restauracji serbskiej kuchni, otworzył nowy projekt na Zagorodny Prospekt - ponownie z odrobiną plusku i chevapi, ale tym razem w demokratycznym formacie ulicznego baru z jedzeniem. Klasyczne serbskie motywy i styl uliczny zostały rozegrane we wnętrzu Guzhvy, co zostało wykonane przez projektantów studia Paum: sale zdobią kopie graffiti w Belgradzie, sufit pokryty jest tynkiem maszynowym, a jedna ze ścian jest wyłożona płytkami.
Czytaj Więcej