Przewodnik

Nowy rynek i ObedBufet: Porównaj restauracje demokratycznej Moskwy

Na początku maja 2016 r. W Moskwie przy ulicy Myasnitskaya otwarto pierwszą instytucję sieci petersburskiej Marketplace. Restauracja oferuje świeże sałatki, włoski makaron, potrawy z woka, mięso i ryby, grillowane na grillu lawowym, a także potrawy zapiekane w piecu opalanym drewnem od szefa kuchni Aleksandra Kurenkowa (restauracje Jack & Chan i „Mao”). Na pierwszy rzut oka wydaje się, że projekt ma wiele wspólnego z siecią ObedBufet. Życie w okolicy zorientowało się, czy to prawda.

Rynek

Adres: św. Myasnitskaya, 13/3

Czas pracy: od 08:00 do 23:00

Ogólne


Format: Fast Food - Fast & Good

ObedBufet w Moskwie pojawił się sześć lat po otwarciu pierwszego rynku w Petersburgu w 2009 roku. Instytucje to demokratyczne restauracje, w których można znaleźć proste jedzenie na szybki lunch lub kolację: zupy, sałatki, dania główne, desery i napoje. Dla tych, którym się spieszy, ObedBufet ma osobny kontuar z gotowymi sałatkami, kanapkami, bułkami, koktajlami i świeżo wyciśniętymi sokami. Zazwyczaj restauracje zajmują całe piętro i są zaprojektowane dla dużej liczby gości.

Wyżywienie we własnym zakresie

Odwiedzający wybierają własne posiłki i poruszają się po obiekcie z tacami. W ObedBufet, oprócz dwóch barów sałatkowych, w których można znaleźć świeże warzywa, owoce, przystawki i dania główne z mięsa i ryb, istnieją otwarte kuchnie, które serwują pizzę, makaron, sushi, dania z grilla, a także oddzielna cukiernia i bar z koktajlami i alkohol

Na rynku nie ma również kelnerów. Przestrzeń instytucji podzielona jest na wyspy stacji: „Makaron”, Wok, „Grill”, „Kuchenka”, „Sałatki” i „Bar”. Podobnie jak na rynku, tutaj możesz kupić jedzenie i przyprawy, a po zapytaniu kucharza o przepis, przygotuj swoje ulubione danie w domu.

Publiczność

Oba zakłady są zorientowane na tych, którzy chcą szybko i niedrogo zjeść domowe jedzenie. Do ObedBufet i Marketplace przychodzą różni ludzie: pracownicy biurowi, studenci i ci, którzy byli głodni, byli w pobliżu.

Rynek Obedbufet

Różnice


Właściciele

Cafe ObedBufet - projekt Ginza Project i „Teahouse No. 1”. Ginza, podobnie jak rynek, zaczął w Petersburgu. Teraz Marketplace to czysto rosyjska historia z dziesięcioma placówkami w Petersburgu i jednym w Moskwie, ale możliwe jest, że powtórzą ścieżkę swoich kolegów i staną się międzynarodową siecią restauracji.

Wnętrze

W Moskwie znajdują się trzy zakłady ObedBufet: przy ulicy Nowy Arbat, w centrum biznesowym Metropolis oraz w centrum handlowym Mega Tyoply Stan. Wnętrze lokalu zajęło własne studio Ginza Project. ObedBufet przypomina bardzo dobrą jadalnię: szafki na rzeczy i umywalki przy wejściu, ściśle ustawione stoliki, tace i pełna samoobsługa.

Marketplace, zaprojektowany przez DA Architects w Petersburgu, bardziej przypomina restaurację: hostessy, przyciemnione światła, sofy i czekanie na stacjach z jedzeniem podczas przygotowywania posiłków.

Service

Przestrzeń każdej kawiarni ObedBufet jest zorganizowana w taki sposób, aby w jak najkrótszym czasie służyć jak największej liczbie osób. Po pierwsze, odwiedzający sam decyduje, co i ile wziąć. Po drugie, pojemniki znajdują się obok każdej strefy na wypadek, gdyby gość chciał zabrać ze sobą danie. Po trzecie, prawie wszystkie naczynia z asortymentu są już gotowe i utrzymuje się w nich niezbędną temperaturę.

Na rynku wszyscy szefowie kuchni komunikują się ze sobą, pożyczają od siebie produkty, jak ma to miejsce na rynku. Aby zjeść, musisz poczekać, aż naczynie zostanie podgrzane na brytfannie lub ugotowane na jednej ze stacji (Grill, Piekarnik, Wok, Makaron i Sałatki). Ponieważ tylko jedna lub dwie osoby pracują na każdej stacji, a przestrzeń pieca jest niewielka, istnieje duża szansa utknięcia w korku.

Rynek Obedbufet

Asortyment

W dni powszednie od 08:00 do 11:30 w ObedBufet i do 12:00 w Marketplace dostępne jest menu śniadaniowe. Pierwszy oferuje 100 rodzajów porannych potraw: od zapiekanek z twarogu po omlety. Możesz zjeść śniadanie na rynku z burgerem z jajami benedyktyńskimi, serem miękkim i łososiem (229 rubli), naleśnikami z twarogu z rodzynkami (121 rubli) lub kaszą jaglaną z dynią i miodem (69 rubli). Od południa w instytucjach menu główne. ObedBufet i Marketplace zasadniczo różnią się w dwóch punktach: liczbą oferowanych potraw (w pierwszym asortymencie jest do tej pory znacznie większa) i smakiem (w Marketplace jedzenie jest bliżej restauracji).

Ceny i rabaty

Sieć ObedBufet pokazuje ceny za 100 gramów żywności. Instytucje mają 50% zniżki na asortyment barów sałatkowych po godzinie 22:00. Również przy płaceniu faktury
Z kartą restauracyjną gość otrzymuje 1000 rubli w prezencie na deser, lody lub gorący napój z baru. Podczas płacenia faktury za 3 tysiące rubli - 300 rubli do łącznej kwoty, a przy płaceniu za 5 tysięcy rubli - 1000 rubli. Goście, którzy przyjeżdżają z dziećmi w wieku poniżej 14 lat w weekendy, otrzymują 30% zniżki na dania z gorących i zimnych barów sałatkowych.

Na rynku wszystkie posiłki są sprzedawane porcjami. Obecnie nie ma zbyt wielu zniżek i promocji. Na przykład studenci studiów stacjonarnych otrzymują 10% zniżki na cały asortyment.

Obedbufet

Rynek

Śniadanie


Owsianka (dowolna) - 89 rubli

Sok Pomarańczowy - 219 rubli (250 ml)

Rogalik - 69 rubli

Razem: 377 rubli


Lunch


Zupa krem ​​z dyni - 89 rubli

Sałatka (dowolna do wyboru) - 138 rubli
(200 gramów)

Stek Z Łososia - 299 rubli

Kawa - 73 rubli

Razem: 599 rubli


Kolacja


Makaron „Pomodoro” - 259 rubli

Domowe czerwone wino - 119 rubli
(150 ml)

Ciasto Miodowe - 106 rubli

Razem: 484 ruble

Rynek Obedbufet

System płatności

W ObedBufet wszystko jest tradycyjne: przynieś tacę do kasy, naczynia są zważone i płacisz. Ale po raz pierwszy w Marketplace możesz się pomylić. Przy wejściu gość otrzymuje kartę, którą należy złożyć na chipie na każdej stacji po złożeniu zamówienia. Przy wyjściu z instytucji musisz iść do kasy i zapłacić kwotę, za którą wybrano jedzenie. Podobny jest system, aby nie spieszyć gości: mogą najpierw wziąć na przykład sałatkę i sok, a po pół godzinie - danie główne i kawę.

Wniosek


Pomimo pozornego podobieństwa ObedBufet i Marketplace to zasadniczo różne instytucje. Jeśli pierwsi ludzie wpadną na pomysł, aby szybko jeść i biegać dalej w interesach, drugi sprzyja długim spotkaniom i niespiesznym obiadom. Stąd inne podejście do jedzenia: w ObedBufet prawie wszystkie potrawy są gotowe do spożycia, a na rynku restauracyjnym zwykle trzeba poczekać kilka minut. Jedzenie w tym ostatnim jest bliższe smakowi restauracji, ale nie można powiedzieć, że ceny na rynku są znacznie wyższe niż ceny w ObedBufet. Jeśli chodzi o asortyment, obecnie jest on znacznie mniejszy na rynku, ale przedstawiciele sieci obiecują nowe pozycje w nadchodzących miesiącach.

Rynek Obedbufet

zdjęcia: świadczone przez serwis prasowy

Popularne Wiadomości

Kategoria Przewodnik, Następny Artykuł

Mieszkanie tygodnia (Petersburg)
Ciekawe

Mieszkanie tygodnia (Petersburg)

Olga kupiła mieszkanie w klasycznym budynku z czasów stalinowskich w pobliżu stacji metra Narvskaya półtora roku temu. Gospodyni samodzielnie przygotowała projekt. Przez trzy miesiące zespół naprawczy, którym sama zarządzała dziewczyna, opracował układ, zaktualizował system komunikacji i zakończył całą przestrzeń życiową.
Czytaj Więcej
Na Pokrovka otworzył butik marki herbaty Palais des Thés
Ciekawe

Na Pokrovka otworzył butik marki herbaty Palais des Thés

Na początku kwietnia w Pokrovce otwarto paryską herbaciarnię Palais des Thés. Przedstawiciele butiku mówili o tym życiu wokół. Palais des Thés Adres: ul. Pokrovka, 4, bld. 1 Telefon: +7 (499) 110-76-31 POMYSŁ: Według przedstawicieli butik i paryska szkoła herbaty znajdują się pod jednym dachem. W strefie szkoły herbaty odwiedzający mogą skosztować kilku rodzajów herbaty i nauczyć się łączyć różne herbaty.
Czytaj Więcej
Co robić w Moskwie wieczorem 20 lipca
Ciekawe

Co robić w Moskwie wieczorem 20 lipca

W środowy wieczór, 20 lipca, w Moskwie odbędzie się kilka dyskusji, wykładów i pokazów filmowych. Życie w okolicy mówi ci, co robić w mieście po pracy. Wykłady „Just art”, który: Artysta i teoretyk sztuki Anatolij Osmolowski, który opowie o koncepcyjnych cechach swojej pracy z historykiem i krytykiem Andriejem Kowalowem, weźmie udział w pierwszym spotkaniu z cyklu „Just Art”.
Czytaj Więcej