Przewodnik

Czarny, smażony, mongolski: Gdzie znaleźć pyszne buuzy w Irkucku

Buuzy lub pozy - zjawiskiem dla mieszkańców regionu Bajkał jest każda pogoda. Jednak rośnie zapotrzebowanie na to danie Buryat w postaci jurty wykonanej z ciasta z dużą ilością mięsa i pysznego rosołu w środku w lecie, głównie z powodu napływu turystów. Buuzy to wizytówka lokalnej kuchni, a jej degustacja jest obowiązkowa dla wszystkich odwiedzających. Życie wokół opracowało przewodnik po najnowocześniejszym i niezwykłym buzny Irkucku.

Buzetnaya „Metis”

św. Upper Quay, 145/6

Średni rachunek: 300 rubli

Czas lepkich cerat i niechlujnych ścian w tętniącym życiem mijającym czasie. Teraz tradycyjne danie Buriacki serwowane jest w modnych wnętrzach, a jedno z nich znajduje się w kawiarni Metis na Verkhnyaya Naberezhnaya. Jeśli nie wiesz, że przyszedłeś do buuznaya, możesz całkowicie zająć to miejsce dla nowoczesnej kawiarni: jasne turkusowe sofy, latające ptaki na ścianach, lampy w formie wazonów z kwiatami.

Jednocześnie buuzy mają nietypowy kształt, nie jak jurty, ale łódki z najlepszego ciasta i mięsa hodowlanego. Są one przygotowywane zgodnie z tradycyjnymi przepisami, również w menu są autentyczne zupy: buchler i shulen, makaron tsuyvan, ogromne pasty i sagudai. Istnieją również dania narodowe dla amatora, na przykład arbin (tłuszcz koński) z wątrobą. Ci, którzy wolą kuchnię europejską, witają makarony, sałatkę Cezar, steki i hamburgery. Instytucja działa od 11 do 22 godzin.

Kawiarnia „Buza”

św. Verkhnyaya Naberezhnaya, 145/15, Baikalskaya, 289/2, Chernyshevsky, 8, Kasjanowa, 22

Średni rachunek: 500 rubli

„Buza” to chyba najsłynniejsza sieć nowoczesnych buzny w Irkucku. Słynie z dużych porcji, stylowego wnętrza i przystępnych cen. Tutaj możesz spróbować buuzy nie tylko według klasycznej receptury, ale także przygotowane z dzikiego mięsa, jagnięciny, a także czarnego i smażonego. Przygotuj się, że będziesz musiał stać w kolejce w porze lunchu iw weekendy - placówka jest popularna.

Etno-restauracja „Ulus”

św. 3 lipca

Średnia kontrola: 500-1000 rubli

Buuzy to danie nie tylko Buriacji, ale także kuchni mongolskiej. W wykonaniu koczowników stepowych wyglądają nieco inaczej. Jeśli idealny buriacki ma 33 „fałdy”, to mongolski ma trzy lub cztery, nieco bardziej nieostrożne. Możesz porównać i wybrać, która bardziej Ci odpowiada w etno-restauracji „Ulus”.

Restauracja znajduje się w 130. dzielnicy, więc wnętrze jest odpowiednie, z myślą o turystach: masywne brązowe figurki koni, manekiny z tradycyjnymi kostiumami nomadów i metalowy wojownik na wysokości człowieka przy wejściu. Menu jest pełne nieznanych nawet rdzennych irlandzkich nazw „bargzhashul”, „bantan”, „shubuun”, „elgen”. Imponujące potrawy dla firmy wyróżniają się przede wszystkim: zestawy buuz i różne warianty potraw z mięsem jagnięcym.

Kawiarnia „Unga”

św. Volzhskaya, 33, Bauman, 216/3

Średni rachunek: 500 rubli

Kolejną restauracją, w której nie można poradzić sobie z porcją, jest Unga Cafe. Jego główną cechą są ogromne zestawy autobusów w przystępnych cenach. Od 17 do 24 pozycji - co nie jest świetnym lunchem dla firmy z kolegami? Ponadto kawiarnia ma bezpłatną dostawę. Oprócz pizzy są tu również dobrze przygotowane kluski, sałatki i hamburgery.


Zdjęcia: Okładka - Masza Markowa

Przeczytaj nam, gdzie jest to wygodne:

Facebook

VK

Instagram

Obejrzyj wideo: Gastrojan - Smazony ryz (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Przewodnik, Następny Artykuł

Jaki grill wybrać do rekreacji na świeżym powietrzu?
Tak jak powinno

Jaki grill wybrać do rekreacji na świeżym powietrzu?

Do świąt majowych pozostało tylko kilka dni, a wielu spotka je poza miastem lub w parkach. Dlatego Life wokół wprowadza mini-serię materiałów poświęconych tematyce pikników i gotowania w przyrodzie. W pierwszym numerze zapytaliśmy osobę, która wie prawie wszystko na temat grilla, jakie urządzenia należy nabyć, aby stać się mistrzem gotowania w ogniu.
Czytaj Więcej
Jak wybrać persimmon?
Tak jak powinno

Jak wybrać persimmon?

Jesień to jedna z najbogatszych pór roku w owoce i warzywa. Wielu miłośników persimmon czeka z niecierpliwością na koniec lata, kiedy to świeże i dojrzałe owoce sezonowe w końcu pojawią się na półkach. Jednak wybór persimmon, aby był słodki i nie robił na drutach, nie zawsze jest łatwy. Dowiedzieliśmy się od przedstawiciela rynku i sprzedawców owoców, czego szukać, jakie są odmiany i co tak naprawdę jest „królem”.
Czytaj Więcej
Co kupić na rynkach we wrześniu?
Tak jak powinno

Co kupić na rynkach we wrześniu?

Zainteresowanie produktami rolnymi nie ustaje, a rynki stają się coraz bardziej popularnym miejscem spotkań, niedzielnych obiadów i, oczywiście, zakupów świeżych warzyw i owoców. Dowiemy się, czego szukać we wrześniu. Olga Kukoba, dyrektor kreatywna Danilovsky Market Autumn, uzupełnia asortyment sklepów spożywczych Danilovsky sezonowymi owocami, jagodami i grzybami.
Czytaj Więcej