Przewodnik

Pierwszy z nich brzmiał: Jak zorganizowany jest rynek Vasileostrovsky po przebudowie

W niedzielę 16 czerwca, po wielkiej przebudowie na wyspie Bolszoj z perspektywy Wyspy Wasilewskiej, rozpoczął się rynek Vasileostrovsky. W dwóch budynkach targowych, które są częścią historycznego kompleksu budynków rynku św. Andrzeja, całkowicie zakończono remont, a teraz zaczęto zaludniać ich najemcami. Teraz połowa miejsca jest otwarta dla zwiedzających - przestronny dziedziniec z jedzeniem i mały pokój ze straganami z warzywami, mięsem i rybami, a główne obszary handlowe mają ruszyć w sierpniu.

Niemniej jednak pierwsze wyniki odbudowy można już podsumować. Ze zwykłego bazaru rolniczego rynek zamienił się w nowe miejsce władzy - w przeddzień oficjalnej inauguracji odbył się tutaj festiwal Esquire Weekend, a pierwszego dnia pracy w food court nie było dosłownie tłoku.

Życie wokoło mówi, jak teraz wygląda rynek i jak się zmieni w najbliższej przyszłości.

Zdjęcia

Victor Yuliev

Rekonstrukcja

Rynek Vasileostrovsky zajmuje dwa przestronne budynki przylegające do historycznego rynku Andreevsky, zbudowanego w 1959 roku w celu zaspokojenia potrzeb rynku kolektywnego. Zespół szczególnie podkreśla, że ​​handel rynkowy w tym miejscu jest nieprzerwanie prowadzony od pierwszej połowy XVIII wieku. Początkowo znajdowały się tutaj drewniane ławki, a po pożarze w 1763 r. Zbudowano nowy rynek kamieni, który następnie był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany. W rzeczywistości pojawienie się kolektywnego rynku farm Vasileostrovsky'ego było ostatnią dużą ekspansją powierzchni handlowej.

Przebudowa pomieszczeń została przeprowadzona etapami - tak, aby rynek przynajmniej w minimalnej wielkości nadal działał w sposób ciągły. Najpierw naprawiono narożną halę łączącą dwa główne tomy, a podczas naprawy rynku spożywczego ustawiono ławki z warzywami, owocami, rybami i mięsem. Pierwszy budynek, położony wzdłuż Bolshoy Prospect, został przekazany do sądu gastronomicznego, drugi - wzdłuż 5. linii - w ramach zwykłego handlu.

We wnętrzu zespół starał się zachować maksimum istniejących elementów: marmurowe płyty na ścianach, granitowe podłogi i sklepione sufity, których objętość podkreślono ze względu na kontrastujące szare detale. Co do reszty, podczas procesu naprawy użyto elementów dekoracyjnych w rozpoznawalnym stylu petersburskim (ogrodzenie z kutego żelaza, lampy uliczne) i technik radzieckich (białe płytki, pustaki szklane, beton i minimalistyczne odcienie). Główną zmianą w obu budynkach była nadbudówka na drugim piętrze, zajmująca około jednej czwartej powierzchni.

Rynek Vasileostrovsky

Adres: Wielka ave. V.O., 16

Czas pracy: 12:00-23:00

rynek Vo

Rynek gastronomiczny

Przestrzeń food court jest teraz prawie całkowicie zaludniona. W najbliższych miesiącach pojawi się kilku nowych mieszkańców: w szczególności sieć moskiewskich Dagestańskich Ławek z kaukaskimi specjałami, a także winiarnia, która zostanie umieszczona na drugim piętrze, dołączą do innych najemców. Ale nawet bez nich wybór prezentowanych potraw jest imponujący: 15 zakątków działa na terenie rynku gastronomicznego, z których każdy specjalizuje się w jednej rzeczy. Mówimy o każdym z nich.

Zespół Mad esspresso

Zespół palaczy i entuzjastów kawy z zespołu Mad Espresso Team (ich pierwsza kawiarnia działa od 3 lat przy ulicy Sovetskaya 2) była jedyną na całym rynku, która miała osobny pokój w rogu budynku. Tutaj przygotowują klasyczne kawy oparte na specjalnym ziarnie i alternatywie (od aeropressu do zimnego bruha), a także serwują herbatę matcha, kakao oraz proste desery i przekąski.


Fragmenty z menu:

Espresso - 100 rubli

Aeropress - 170 rubli

Zimno-bru-tonik - 250 rubli

Ciasto jałowca - 160 rubli

Klasyczny rogalik - 100 rubli

Ciasteczka - 90 rubli

Bổ

Słynny zespół Bổ, który otworzył swój pierwszy zakątek na rynku Daniłowskiego w Moskwie, a później stał się nieodzownym mieszkańcem prawie każdego modnego rynku kapitałowego, jest teraz reprezentowany w Petersburgu. Podstawę bulionową do zup fo-bo (z wołowiną) i fo-ha (z kurczakiem) gotuje się tutaj wieczorem z wielkimi kadziami, również w menu są sajgonki, nemas i kilka rodzajów makaronów. W otwartym rogu znajdowało się miejsce na sklepik z wietnamskimi owocami.


Fragmenty z menu:

Fo-bo - 350 rubli

Fo-ha - 350 rubli

Bun-cha (wieprzowina z grilla z makaronem) - 350 rubli

Nem - 100 rubli

Sajgonka z krewetkami i kurczakiem - 150 rubli

Mieszanka wietnamskich owoców - 350 rubli

San Diego

Narożnik od meksykańskiego zespołu restauracyjnego z New Holland. Główne dania - burrito, tacos, quesadillas, plateau i zupa pomidorowa oferowane są do złożenia zgodnie z zasadą projektanta: wybór farszu, który lubisz (jedz kurczaka, wieprzowinę, wołowinę i warzywa). Oczywiście w menu znajduje się również meksykańskie piwo, nachos i sos guacamole.


Fragmenty z menu:

Tacos z kurczakiem - 260 rubli

Quesadilla z wołowiną - 250 rubli

Wegańskie burrito - 300 rubli

Zupa pomidorowa z wieprzowiną - 210 rubli

Nachos - 100 rubli

Guacamole - 90 rubli

„Biuro”

Za klasyczne hamburgery na rynku odpowiada sieć Bureau. Menu, w porównaniu z innymi kawiarniami sieci, jest skrócone, ale wszystkie główne pozycje są na miejscu: klasyczne i charakterystyczne burgery - na jednym z trzech rodzajów bułek - zupa pomidorowa i ziemniaki z rozmarynem.


Fragmenty z menu:

Klasyczny burger - 320-420 rubli

Burger z masłem orzechowym - 290-490 rubli

Skandynawski burger z dżemem borówkowym - 380-480 rubli

Wegetariański burger z caponata - 360 rubli

Zupa pomidorowa - 230 rubli

Ziemniaki z rozmarynem - 120 rubli

Ontap

Sąd gastronomiczny ma nawet własny bar rzemieślniczy, który oferuje dziewięć rodzajów piwa rzemieślniczego (głównie lokalnych browarów) i jeszcze trzy rodzaje cydru. W menu jest teraz około 15 pozycji butelek, a zespół obiecuje regularnie aktualizować skład.


Fragmenty z menu:

Piwo - 250-320 rubli

Cydry - 250 rubli

Kocham cię tak matcha

Projekt autora, oparty na modnej japońskiej herbacie zapałkowej, może konkurować z każdą kawiarnią. Zamiast espresso proponują zapałki zamiast mlecznych napojów kawowych - match-cappuccino, match-latte lub match-raff. Są też napoje bezalkoholowe na bazie herbaty, koktajle mleczne i desery: sernik z truskawkami i zapałkami, zapałka z ciasteczkami, zapałka z babeczkami i zapiekanka z lody.


Fragmenty z menu:

Match shot - 70 rubli

Matcha Latte - 270 rubli

Lemoniady - 270 rubli

Koktajle - 300 rubli

Ciasto Matcha z truskawkami - 490 rubli

Mecz Gelato - 250 rubli

Zielony ogród

Elegancka wegetariańska restauracja „Green Garden”, która działała przez około półtora roku po stronie Piotrogrodu, pomimo dobrych recenzji, została zamknięta tej zimy. Wydawało się, że będzie to wieczność, ale nie: teraz zespół uruchomił swój zakątek na rynku Vasileostrovsky. Menu oczywiście obejmowało tylko najpopularniejsze potrawy: linię smoothie, zupę grochową, wegetariańską shawarmę, sałatkę Olivier i risotto grzybowe.


Fragmenty z menu:

Koktajle - 300 rubli

Zupa grochowa - 180 rubli

Risotto z pieczarkami - 300 rubli

Komosa ryżowa z warzywami - 300 rubli

Wegetariańska Shawarma - 300 rubli

Wegetariański Olivier - 250 rubli

Punkt awokado

Projekt w Moskwie z powiedzeniem: wszystkie potrawy bez wyjątku przygotowywane są z awokado. Do wyboru są burgery z awokado - z łososiem, krewetkami i tuńczykiem, kilkoma rodzajami bruschetty, a na przystawkę - tatar z awokado, mango i tuńczykiem.


Fragmenty z menu:

Bruschetta z awokado i łososiem - 560 rubli

Bruschetta z awokado i grillowanym serem halumi - 450 rubli

Bruschetta z awokado i tapenade - 480 rubli

Avo-burger z przypalonym łososiem - 620 rubli

Avo-burger z krewetkami i strachatellą - 620 rubli

Avo-tatar z tuńczykiem i mango - 550 rubli

Indisko

Szef kuchni Jimmy Sing, najbardziej znany ze swojego tajnego baru Apteka na Newskim i zamkniętej restauracji Kleina, jest odpowiedzialny za rynek indyjski. Mały Indisko Corner serwuje ciecierzycę w sosie pomidorowym, curry jagnięce, a także udka z kurczaka i specjalne ciasta wykonane w prawdziwym tandoor.


Fragmenty z menu:

Udka z kurczaka Tandoor - 400 rubli

Curry z jagnięciną - 450 rubli

Ciecierzyca w sosie pomidorowym - 350 rubli

Herbata Masala - 120 rubli

Lassi na jogurcie i mleku kokosowym - 150 rubli

Krab się spotka

Kolejny ambitny projekt moskiewski o wąskiej specjalizacji. W Crab Meet możesz zamówić królewskie łapy kraba ze świeżą salsą ziołową, parzone mięso kraba z ryżem, parzone bułki z mięsem kraba i dwa rodzaje zup - kremowa zupa z kukurydzy i udon z owocami morza.


Fragmenty z menu:

Bao z krabem - 390 rubli

Sałatka z kraba i wodorostów - 490 rubli

Zupa krem ​​z kraba - 390 rubli

Smażony ryż z krabem - 490 rubli

Chili z krabem - 490 rubli

Łapy z kraba kamczackiego - 750 rubli za 100 gramów

Bao Mochi

Reprezentacja azjatyckiej kawiarni z ulicy Żukowskiego, której koncepcja oparta jest na dwóch potrawach zadeklarowanych w nazwie: chińskich bułkach parowych bao i japońskich deserach mochi. Pierwsze serwują cztery rodzaje - z kurczakiem i korzeniem lotosu, kaczką w sosie Hoisin, krewetkami, a także tofu i warzywami. Moti oferuje także cztery smaki - marakuja, biała fasola i matcha, cytryna i solony karmel.


Fragmenty z menu:

Bao z kurczakiem - 190 rubli

Bao z kaczką - 250 rubli

Krewetki tygrysie w sosie curry - 350 rubli

Pikantna wołowina z bitymi ogórkami - 300 rubli

Tom Yam - 350 rubli

Ryż z owocami morza - 350 rubli

Fisha

Fisha Fish Cafe to własny projekt założycieli rynku Vasileostrovsky, którego główna działalność związana jest z dostawą ryb i owoców morza. Jak dotąd menu tutaj jest dość krótkie: ostrygi nowozelandzkie, zupa z zup i frytki. Ale w przyszłości planowane jest znaczne rozszerzenie zakresu.


Fragmenty z menu:

Ostrygi nowozelandzkie - 200-250 rubli

Frytki - 150 rubli

Zupa Chowder - 200 rubli

Chleb i masło - 100 rubli

Piwo - 160-200 rubli

Subzero

Zespół jednego z najlepszych bistro sushi Subzero w mieście otworzył swój zakątek na rynku. Menu tutaj jest prawie tak różnorodne, jak menu oferowane w kawiarni na Rubinstein i po stronie Piotrogrodu. Istnieje linia sushi nigiri, bułki, zupy tom yam i miso oraz pięć rodzajów misek, w tym trzy rodzaje poke - z awokado, tuńczykiem lub łososiem.


Fragmenty z menu:

Tuńczyk Nigiri - 190 rubli

Rolki - 410-590 rubli

Fasola Edamame - 150 rubli

Sajgonka - 310 rubli

Poke z łososiem - 450 rubli

Zupa Miso z tofu - 250 rubli

Pio nero

Nie bez pizzy i makaronu. Odpowiedzialna za nie jest włoska restauracja Pio Nero, działająca po stronie Piotrogrodu. Menu jest krótkie, ale bogate: dwie przystawki (vitello tonato i strachatella z pomidorami), trzy rodzaje makaronów, a także siedem rodzajów pizzy - od klasycznej Margarity po pizzę z ricottą i boczniakami.


Fragmenty z menu:

Vitello tonato - 320 rubli

Stratatella z pomidorami - 390 rubli

Makaron „Bolognese” - 390 rubli

Makaron rzymski „Carbonara” - 370 rubli

Pizza Margherita - 270 rubli

Pizza z tuńczykiem - 380 rubli

Łatwy hummus

Wreszcie, Bliski Wschód jest reprezentowany przez Easy Hummus Cafe, która działa od dawna w Floors, a ostatniej jesieni ponownie uruchomiono w klastrze Sevcable Port. W menu jest tylko klasyka: shvarma w chlebie pita, napój lub na talerzu, falafel, cztery rodzaje hummusu z różnymi dodatkami, smażone warzywa i hatsilim - przystawka z puree z bakłażana.


Fragmenty z menu:

Falafel in pita - 300 rubli

Shvarma w chlebie pita - 300 rubli

Hummus z orzeszkami piniowymi - 300 rubli

Shakshuk na patelni - 300 rubli

Pieczony bakłażan - 250 rubli

Khatsilim - 200 rubli

Co dalej

Rynek żywności

Drugi etap przebudowy powinien zakończyć się w sierpniu, kiedy rynek rolny zostanie uruchomiony. Teraz prace remontowe są prawie ukończone i najemcy są wybierani.

Według przedstawicieli projektu zespół podchodzi do wyboru mieszkańców odpowiedzialnie, preferując gospodarstwa i bezpośrednich dostawców. Zespół nie wymienia jeszcze konkretnych firm, które otworzą tutaj swoje sklepy, ale już wiadomo, że na drugim piętrze rynku będzie fabryka sera, w której będą produkować i sprzedawać młody ser (zostanie uruchomiony we współpracy z grupą firm Terra Nova i włoskim producentem Sprzęt Sfoggiatech) i duży sklep rybny zostanie umieszczony bezpośrednio pod nim.

Centralny plac

Po uruchomieniu rynku rolnego przestrzeń narożna łącząca oba budynki zostanie zwolniona. Zakłada się, że na początku śniadania będzie piekarnia i kawiarnia, a także prawdopodobnie sklepy z kwiatami i winami.

Dziedziniec

Planowane jest skorzystanie z podwórza targowego. Większość z nich jest już zajęta przez parking. Nie planują go wyczyścić, ponieważ w pobliżu nie ma zbyt wielu miejsc, w których można zostawić samochód, ale postarają się, aby terytorium było przytulne. Latem wokół parkingu zacznie się park kontenerowy ze sklepami i kawiarniami. Również z rynku gastronomicznego będzie taras ze stolikami i żywymi zieleniami.

Obejrzyj wideo: JORRGUS - W SZCZĘŚCIU - Official Video Clip 2013 - Disco Polo (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Przewodnik, Następny Artykuł

Ilya Artemyev: „Nie jesteśmy urzędnikami, ale wiemy, jak z nimi współpracować”
Wywiad

Ilya Artemyev: „Nie jesteśmy urzędnikami, ale wiemy, jak z nimi współpracować”

Jesienią ubiegłego roku w Irkucku powstało Centrum Rozwoju i Wspierania Przedsiębiorczości. W przeciwieństwie do większości struktur o tej orientacji, ustanowionych przez władze regionalne i miejskie w całym kraju i działających w oparciu o fundusze budżetowe, CRPP w Irkucku jest niezależną organizacją non-profit, która współpracuje zarówno z administracją miasta, jak i innymi ośrodkami i funduszami wsparcia biznesu.
Czytaj Więcej
„Moskwa jest niebezpieczna, aby pozostać miastem bez przemysłu”: Maxim Reshetnikov - o gospodarce stolicy
Wywiad

„Moskwa jest niebezpieczna, aby pozostać miastem bez przemysłu”: Maxim Reshetnikov - o gospodarce stolicy

W ostatnich latach budżet Moskwy wcale nie rósł - wpływają na to nowe zasady płatności podatków dla spółek naftowych, które teraz trafiają nie tylko do stolicy. Moskwa stara się znaleźć brakujące pieniądze od lokalnych przedsiębiorców: wprowadza opłaty handlowe, weryfikuje umowy najmu lokali i sprzedaje aktywa niezwiązane z podstawową działalnością.
Czytaj Więcej
Finalista serialu „Piosenki” w TNT Maxim Freedom: „Masz czołg, a teraz musisz nim zarządzać”
Wywiad

Finalista serialu „Piosenki” w TNT Maxim Freedom: „Masz czołg, a teraz musisz nim zarządzać”

Nakhodka, sierpień 2015 r. Wszyscy świętują Dzień Miasta, na którym przyjechali uczestnicy międzynarodowego festiwalu muzycznego V-ROX. Wśród nich jest grupa SvoboDA z Władywostoku. Jej lider, 24-letni Maxim Anisimov, pali blisko sceny i podpisuje autografy dla nastolatków. Pisze muzykę i teksty dla grupy, nadal pracuje jako specjalista w dziale spraw młodzieży i jest sceptyczny wobec swojej edukacji jako ekonomisty.
Czytaj Więcej
Eugene Dyomin, SPLAT: „Ważne jest, aby pamiętać znaczenie tego, co robisz”
Wywiad

Eugene Dyomin, SPLAT: „Ważne jest, aby pamiętać znaczenie tego, co robisz”

Evgeny Dyomin jest tym samym dyrektorem SPLAT, który od 15 lat pisze listy o życiu do nabywców past do zębów. Obecnie pracuje dla niego 700 osób, a pasty z wiadomościami są sprzedawane w trzech tuzinach krajów. Upadek rubla zmusił firmę do ponownego rozważenia kosztów i zwrócenia większej uwagi na rynki zagraniczne, na których produkt z Rosji stał się bardziej atrakcyjny po cenie.
Czytaj Więcej