Przewodnik

Gdzie jest okroshka

Okroshka to tradycyjne danie kuchni rosyjskiej. Nazwa pochodzi od słowa „kruszonka”, więc składniki należy drobno posiekać. Chociaż początkowo okroshka została przygotowana na bazie kwasu chlebowego, popularna jest również opcja kefiru lub kombuchu. Mówimy, gdzie szukać okroshki w mieście.

Stek współczesny 800C

Adres: Bolshoi Patriarshiy per., 6, s. 1

Cena porcji: 420 rubli

facebook

W 800C Współczesna okroshka jest gotowana z gotowanym językiem, kwasem lub kefirem. Są one dostarczane osobno, więc jak i z tym, co jest okroshka, zależy od ciebie. W sosboatkach przynoszą śmietanę i musztardę.

Fabryka Serów

Adres:Kutuzovsky Prospect, 12, budynek 1

Cena porcji: 400 rubli

facebook

Markowy szef kuchni Siergiej Nosow w fabryce serów przygotowuje domową okroshkę z kwasem lub kefirem - do wyboru. Składniki: gotowana cielęcina, rzodkiewka, ogórek i warzywa, a także gotowane jajko i ziemniaki, w razie potrzeby. Jako dressing oferują musztardę, chrzan, domową śmietanę i kwas chlebowy.

Acha-Chacha

Adres:Leningradsky Prospect, 9b

Porcja: 260 rubli

facebook

W restauracji kuchni abchaskiej gotuje się również okroshkę, jednak kefir i kwas chlebowy zastępuje się jogurtem - okazuje się, że jest coś pomiędzy. W przeciwnym razie wszystko jest dość standardowe: gotowana wołowina, rzodkiewka, ogórek, jajko przepiórcze.

Sześćdziesiąt

Adres: Presnenskaya nab., 12

Porcja: 460 rubli

facebook

Okroshka z widokiem na Moskwę można zjeść w restauracji Sixty. Markowy szef kuchni Siergiej Kondakov przygotowuje zimną zupę gotowana cielęcina z ogórkiem, koperkiem, cebulą, ziemniakami i jajkami, doprawiona kwaśną śmietaną, majonezem, musztardą, chrzanem i ciemnym kwasem.

„Shinok”

Adres:św. 1905, 2

Porcja: 490 rubli

facebook

Szef kuchni Elena Nikiforova przygotowuje okroshkę na surowicy mleka krowiego, chociaż można również zamówić tradycyjną wersję kwasu chlebowego. Pieczone ziemniaki są podawane osobno dla okroshki.

Świeże

Adres: św. Bolshaya Dmitrovka, 11

Porcja: od 200 rubli

facebook

W restauracji Fresh okroshka jest gotowana na kombuca. W głównym składzie wszystko też nie jest łatwe: ziemniaki, cebula, ogórek, wędzone tofu, zioła i cebula. Mała część kosztuje 200 rubli, duża część jest podana za 300.

„Matryoshka”

Adres:Kutuzovsky Prospect, 2/1, s. 6

Cena porcji: 590 rubli

facebook

Szef kuchni Vlad Piskunov jest ekspertem w kuchni rosyjskiej. W swojej restauracji gotuje okroshkę z przepiórką, świeżymi warzywami, jajkami przepiórczymi i kwasem Murom. Okroshka kosztuje 590 rubli.

„Mięso! Poczucie winy!”

Adres: św. Pokrovka, 4

Cena porcji: 200 rubli

instagram

W sklepie z winami na Pokrovce okroshka jest gotowana z kurczakiem, jajkiem, rzodkiewką, pieczoną marchewką i ogórkiem, doprawiona kwasem i ozdobiona koperkiem.

Burger i pizzetta

Adres:pl. Stacja Kijów, 2

Cena porcji: 350 rubli

facebook

W restauracji w centrum handlowym Evropeisky szef kuchni Nikołaj Czerniow przygotowuje okroshkę na kwas chlebowy lub kefir z wołowiną i kiełkami soi; duża część jest podawana za 350 rubli.

„Limonchino ”

Adres: św. Profsoyuznaya, 33, s. 1

Cena porcji: 399 rubli

instagram

Szef kuchni Aleksander Abramow przygotowuje okroshkę z musztardą i kwaśną śmietaną na kwas chlebowy lub kefir. Składniki: rzodkiewki, ziemniaki, ogórki, zielona cebula, sybule, kurze jajko, stek Bavet. Musztarda i kwaśna śmietana są podawane osobno.

Ambasada Żywności

Adres: Prospekt Mira, 26, s. 8

Cena porcji: 300 rubli

facebook

W restauracji Food Embassy okroshka jest gotowana na białym niefiltrowanym kwasie chlebowym. W okroshce wkładają ziemniaki, rzodkiewki, ogórki, koperek i zieloną cebulę, i przyprawiają zupę łyżką musztardy zmieszanej z gotowanym żółtkiem. Podawany z kwaśną śmietaną i białym tostem.

Kociołek

Adres: Stremyanny per., 26

Cena porcji: od 290 rubli

facebook

W sieci barów grillowych „Kociołek” okroshka gotowana jest na kwasie lub kwaśnej opaleniznie, zarówno na gotowanej cielęcinie, z ziemniakami, ogórkami, rzodkiewkami i jajkami. Dają go na kwas chlebowy za 290 rubli, a na tan - za 330 rubli.

„Jedz Khinkali i pij wino”

Adres: św. Piatnicka, 6/1

Cena porcji: 380 rubli

facebook

W gruzińskiej restauracji okroshka jest tradycyjnie przyrządzana na kwas chlebowy lub ayran. Do nadzienia dodaje się gotowaną wołowinę, rzodkiewki, ogórki, ziemniaki i warzywa.

Bistro Margarita

Adres:św. Malaya Bronnaya, 28/2

Cena porcji: 520 rubli

facebook

Szef kuchni Dan Miron przygotowuje niekonwencjonalną wersję okroshki: na bazie ciemnego i białego kwasu chlebowego z dodatkiem sosu sojowego, pasty miso oraz lekko osolonych i świeżych ogórków.


Zdjęcia: cover - murziknata - stock.adobe.com, 1 - 800С Contemporary Steak, 2 - "Cheese Factory", 3 - Acha-Chacha, 4 - Sixty, 5 - Shinok, 6 - Fresh, 7 - Matryoshka, 8 - „Mięso! Wina!”, 9 - Burger i Pizzetta, 10 - „Limonchino”, 11 - Ambasada Żywności, 12 - „Patelnia”, 13 - „Jedz chinkali i pij wino”, 14 - Margarita Bistro

Obejrzyj wideo: OKROSHKA with Kvass Russian cold soup - Cooking with Boris (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Przewodnik, Następny Artykuł

Jak zrobić neapolitańską pizzę w domu
Tak jak powinno

Jak zrobić neapolitańską pizzę w domu

Wygląda na to, że jeśli potrafisz znaleźć obojętność na burgery, to wszyscy uwielbiają pizzę. W ciągu ostatnich kilku lat pojawiło się w mieście wiele nowych odmian pizzy: oprócz zwykłej opcji na cienkiej skórce, pizza rzymska (lub pizza), pizza w amerykańskim stylu, którą szczególnie uwielbia Dmitrij Zotov, i oczywiście pizza neapolitańska, były szczególnie popularne.
Czytaj Więcej
Jak wybrać kawior na świąteczny stół?
Tak jak powinno

Jak wybrać kawior na świąteczny stół?

Na tradycyjnym rosyjskim stole noworocznym musi być kawior. Jednak wybór dobrego kawioru nie jest łatwym zadaniem, ponieważ nie chcesz zepsuć wakacji fałszywym lub niskiej jakości produktem. Dowiedzieliśmy się od szefa kuchni restauracji Sumosan Dmitry Kim i partnera zarządzającego sieci restauracji Torro Grill oraz Boston Seafood & Bar Kirill Martynenko, jak wybrać kawior, a nie spieprzyć.
Czytaj Więcej
Jak wlać piwo do szklanki
Tak jak powinno

Jak wlać piwo do szklanki

Życie wokół kontynuuje rubryka z fachowymi poradami, jak poprawić codzienne sprawy kuchenne. Każdego tygodnia wyjaśniamy, jak gotować lub konserwować szeroką gamę produktów, i rozmawiamy o prostych sztuczkach, które ułatwią i uatrakcyjnią przebywanie w kuchni.
Czytaj Więcej