Przewodnik

Sześć okroshki od lokalnych szefów kuchni

Wraz z nadejściem letniego upału zimne zupy pojawiają się prawie wszędzie w menu miejskich kawiarni: zupa z buraków, gazpacho i, oczywiście, okroshka. Życie wokół Niżnego Nowogrodu rozmawiało z lokalnymi szefami kuchni o tym, jak urozmaicić to danie, co dodać do okroshki zamiast mięsa i dlaczego nie należy bać się niewłaściwych przepisów.


Pavel Klimkin

markowy kucharz sieci miejskich kawiarni MOLOKO

Każda rodzina ma swoje tradycje i własną okroshkę. W mojej rodzinie gotowano go na domowym kwasie chlebowym z zebranych skórek chleba. Kwas nalegał na tydzień i dopiero wtedy pojawiła się okroshka. To danie zawsze było mile widziane. Wydaje mi się, że wszyscy nasi goście powinni czuć to samo podczas upałów, pamiętając okroshkę z MOLOKO.

Nasza okroshka smakuje tak samo, znana wszystkim. I rzeczywiście jest to całkowicie zwyczajna okroshka, z wyjątkiem kwasu chlebowego. Wcześniej nalegaliśmy na suszone wióry tuńczyka, które nadają mu bogaty smak i odrobinę wędzonego mięsa. Zamień kiełbasę na gotowany język - i gotowe. Podawać z musztardą i kremowym chrzanem.

gdzie jest: Cafe MOLOKO, Alekseevskaya, 15


Roman Barinow

Bar szefa kuchni Berezka

„Źle” okroshka

Ta okroshka zaskakuje niezwykłym składem. Po pierwsze, nie ma w nim mięsa, więc wegetarianom się spodoba. Po drugie, połączenie pieczonych buraków ze smażonymi kurkami, pieczonymi ziemniakami, świeżymi i piklami może wydawać się niezwykłe, ale dzięki temu osiąga się smak tego dania, znanego z dzieciństwa. Jako sos do okroshki używam kwasu chlebowego, musztardy z żółtkiem kurczaka i kremowego chrzanu.

gdzie jest:Berezka Bar, 51A Bolshaya Pokrovskaya


Alexander Nikolaenko

Szef kuchni śledzia i baru kawowego oraz restauracji ROZAS

Klasyczna okroshka z policzkami łydek

Główną cechą naszej okroshki jest to, że używamy delikatnych policzków cielęcych. Ponadto do każdej porcji dodaj jajko z płynnym środkiem. I oczywiście format prezentacji a la „Tom Yam” jest atrakcyjny. Dokładnie mieszamy główne składniki, zacieramy i wypełniamy chleb chlebowy po dodaniu policzków cielęcych.

Dużo eksperymentowaliśmy z ubieraniem okroshki: próbowaliśmy to zrobić na kombucha lub białym kwasie, ale w końcu wróciliśmy do klasyki.

gdzie jest: „Śledź i kawa”, Boże Narodzenie, 19


Dmitrij Stiepanow

szef kuchni marki Berezka Group i szef kuchni „Hot”

Okroshka z pastrami i pieczonymi ziemniakami

W letnim upale nasze hasło „Jedz, gdy jesteś gorący” zmienia się w „Jedz, gdy okroshka”: jest zrozumiałe - kto odmówi okroshki pastorom? Specjalizujemy się w tym mięsie przez co najmniej dwa tygodnie: sól, a następnie wędzimy z czarnym pieprzem, kolendrą i jałowcem. I oczywiście, pieczone ziemniaki dodają smaku naszej okroshce. Reszta odbywa się klasycznie: nie kroimy rzodkiewek gwiazdami, nie żałujemy kwasu chlebowego i kwaśnej śmietany.

gdzie jest: „Hot”, Osharskaya, 1/2


Nikita Gorbaczow

Chef Cafe FREAKADELY

Zupa ogórkowa Kefir

Bardziej uczciwie jest nazywać naszą wersję zupy okroshka. Danie doskonale zaspokaja głód i przyjemnie odświeża podczas upalnej letniej pogody. Przepis na tę zupę zaczyna się od kuchni południowo-wschodniej Europy (Bułgaria, Rumunia). Skład jest niezwykły: ogórek, jabłko, czosnek, koperek, kolendra, mięta, kefir.

Pamiętam, że mój ojciec przyrządził sobie coś podobnego do lunchu, kiedy spędził cały dzień w palącym słońcu na naszej stronie rodzinnej. Być może ta nostalgia dodaje potrawie romantyzmu.

gdzie jest: FREAKADELY, Alekseevskaya, 13D


Alexander Golyshev

Szef kuchni w kompleksie restauracyjnym Salt Exchange

Okroshka z suszonym leszczem i gęstą śmietaną

Przepis na Wołgę okroshkę, którą przygotowuję na Solnej Giełdzie, pojawił się w czasach starożytnych, kiedy wozidła bojowe moczyły suszone ryby w kwasie. Region Niżny Nowogród zawsze był znany nie z mięsa, ale z ryb. Dlatego w kwasie chlebowym, z dodatkiem chrzanu, musztardy i zielonej cebuli, oprócz innych tradycyjnych składników, dodaję suszonego leszcza. Okazuje się pyszne - zjesz z głowy!

gdzie jest: Wymiana soli, syberyjski, 3


Cover: Ilja Bolszakow

Popularne Wiadomości

Kategoria Przewodnik, Następny Artykuł

Jak znaleźć pracę za granicą
Praca

Jak znaleźć pracę za granicą

Według Antal Rosji liczba Rosjan chcących wyjechać za granicę do pracy prawie się nie zmieniła w ciągu roku. 58% respondentów zgodziłoby się rozstać ze swoją ojczyzną na interesujące stanowisko wobec 59% rok wcześniej. Jednocześnie tylko 38% ankietowanych jest gotowych przenieść się do innego regionu Rosji. Dowiedziałem się, w jakich krajach Rosjanie chcą pracować, jak duże są szanse na znalezienie pracy i co warto robić.
Czytaj Więcej
Jakie są letnie imprezy firmowe w firmach
Praca

Jakie są letnie imprezy firmowe w firmach

Zwykle firmy organizują imprezy plenerowe w lecie. Ale w tym roku wiele cięć budżetów na imprezy firmowe. Na potwierdzenie tego - odmowy kilku dużych firm, aby mówić o swoich wakacjach. „Niestety nie możemy komentować - w tym roku nie planujemy organizować letnich imprez firmowych”. „Zawsze chętnie pomagamy, ale nie tym razem.
Czytaj Więcej
Czy warto kłamać podczas wywiadu?
Praca

Czy warto kłamać podczas wywiadu?

Członkowie naszej społeczności dyskutują, czy warto upiększyć swoje osiągnięcia w wywiadzie. Rozwiązaliśmy ten problem z przedstawicielami firm rekrutujących i dowiedzieliśmy się, w jaki sposób rekruterzy obliczają nieuczciwych kandydatów i w jakich przypadkach należy ich oszukać. Yulia Lysenko, dyrektor generalny działu Freework w Ankor zajmującym się personelem Każdy wywiad jest jak negocjowanie sprzedaży.
Czytaj Więcej
Jak wykonać zadania testowe
Praca

Jak wykonać zadania testowe

Evgenia Lyamkina, wiodący konsultant, dział detaliczny mody i urody, agencja główna Agencja Kontakt; Ostatnio wzrosła liczba etapów rozmów kwalifikacyjnych (nie tylko menedżerowie ds. Zasobów ludzkich, menedżerowie ds. Rekrutacji, ale także szefowie powiązanych funkcji rozmawiają z kandydatami), a same etapy obejmują inne i niektóre zadania.
Czytaj Więcej