Przemysł

Caffè Italia: Jak zorganizowane są restauracje Eleny Kuznetsova i Franco Casadei

Zdjęcia

Dmitrij tsyrenshchikov

Na początku lipca uruchomiono Caffe'500 - trzecią restaurację przy Bakunin Street, której właścicielem są restauratorzy Elena Kuznetsova i Franco Casadei, a jednocześnie piąta restauracja, którą otworzyli w Petersburgu. Para rozpoczęła swój pierwszy projekt, skromną lodziarnię Venezia, około dziesięć lat temu. Od tamtej pory, pomimo sukcesu, udaje im się nie odejść od rodzinnego sposobu prowadzenia działalności: osobiście nadzorują kuchnię, dekorują wnętrze, rekrutują kelnerów, monitorują księgowość, a czasem sami obsługują gości. Życie wokół rozmawiało z Eleną Kuzniecową o tym, jak rozwijała się firma, jakie trudności musiała stawić czoła i jak zmieniły się smaki Petersburga na przestrzeni lat.


Jak to się wszystko zaczęło

Historia zaczęła się bardzo romantycznie. Kiedy poznaliśmy mojego przyszłego męża, pracowałem w konsulacie włoskim, podobała mi się ta praca i wszystko było ze mną w porządku. Franco jest profesjonalnym projektantem, który zajmował się torbami i zarabiał na życie przez dwadzieścia lat. Ożeniwszy się ze mną, postanowił przeprowadzić się do Rosji, planował otworzyć tutaj swój własny showroom i zaczęliśmy szukać pokoju. Nie znaleźli jednak niczego odpowiedniego, badając okolice Staro-Newskiego, znaleźli opuszczoną kawiarnię, a mój mąż, łamiąc głowę, powiedział: „Chodź, Lena, otworzymy galaretę?” Zapytałem: „Dlaczego?” I odpowiedział, że wie, jak robić lody, i że ta kula jest bardzo obiecująca w Europie - każdy, kto zajmuje się lodami, staje się bogaty i, ogólnie rzecz biorąc, jest to prawie biznes naftowy. Powiedział: „Zaczniemy i wszystko będzie z nami w porządku”. Zgodziłem się

Nie mieliśmy dużo pieniędzy, zebraliśmy wszystkie oszczędności, które wyszedłem z konsulatu, wynająliśmy ten niesamowicie drogi pokój, trochę go naprawiliśmy i uruchomiliśmy. Początkowo pracowali razem - ja i on. Z jakiegoś powodu nie byli dla nas w linii. Po prostu absolutnie nikogo nie było. Ci, którzy przyszli, spojrzeli i powiedzieli: „O mój Boże, jakiego rodzaju lodów nie znamy, lody„ Petroholod ”są najlepsze na świecie, stąd odejdziemy”. I wyszli. Musiałem stanąć na Newskim i sam zareklamować instytucję, ponieważ wtedy nie było nas nawet stać na znak.

Elena Kuznetsova

współwłaściciel

Caffe'500 Caffe'500 Caffe'500 Caffe'500 Caffe'500 Caffe'500 Caffe'500

Potem zaczęli się trochę o nas uczyć, pojawili się pierwsi regularni goście, głównie były to zaawansowane młode pary. Wprowadziliśmy gorącą kuchnię: zdaliśmy sobie sprawę, że w tym mieście nie zarabiasz na lodach, a gdzieś w 2008 roku musieliśmy zarezerwować stolik, ponieważ wszystko było zawsze zajęte. Potem pojawiły się problemy z sąsiadami, którzy, gdy tylko zdali sobie sprawę, że u nas wszystko w porządku, zaczęli narzekać. Nadeszły niekończące się czeki i zdecydowaliśmy, że nadszedł czas na stworzenie jakiejś drugiej bazy. W pobliżu była więc kawiarnia „Włochy”, którą specjalnie otworzyliśmy w pobliżu, aby w razie nagłego zamknięcia Wenecji łatwiej nam było przekierować przepływ gości.

O instytucjach na Bakunin Avenue

Włochy od samego początku odnosiły sukcesy, dlatego też, kiedy sąsiednie pomieszczenia zaczęły być opuszczane, postanowiliśmy się rozwinąć. Pierwszy pojawił się bar Evo. Szczerze mówiąc, nigdy nie myślałem o życiu nocnym, ponieważ kiedyś nie byłem osobą szczególnie imprezową, ta dziedzina życia nie była mi znana. Franco chciał mieć bar, zgodziłem się z nim, a później byłem z tego zadowolony, ponieważ projekt okazał się bardzo piękny. Nie jesteśmy klubem nocnym, a mianowicie barem muzycznym, w czwartki tutaj gra muzyka na żywo, regularnie organizujemy imprezy i pracujemy w elegancko wyrafinowanym formacie. Zdecydowanie nie stoimy na linii Dumy, Liteiny Prospekt, mamy coś w rodzaju własnej niszy i naszego kręgu gości, którzy do nas przychodzą i kochają nas.

Nawet po otwarciu Evo (a po południu używamy go jako dodatkowej jadalni), wciąż czasami nie mieliśmy wystarczającej liczby stolików - więc postanowiliśmy dodać jeszcze dwa dodatkowe pokoje, a od 1 lipca, po kilku latach budowy, uruchomiliśmy Caffe'500. Jego koncepcja jest logiczną kontynuacją poprzednich projektów. W jednej z sal urządziliśmy otwartą kuchnię i zrobimy tam domowy makaron. Coś, co już wprowadziliśmy do menu, to tortellini i capeletti, wtedy kupimy sprzęt i całkowicie zastąpimy przemysłowy makaron domowej roboty. Ponadto nowa siedziba pozwoliła nam na wprowadzenie niektórych potraw mięsnych. Chociaż musisz zrozumieć, że nie jesteśmy stekówką, w naszych cenach nigdy nie możemy podawać tu mięsa premium, ale dołożymy wszelkich starań, aby dobry produkt był wysokiej jakości i prosty.

Caffe italia Caffe italia Caffe italia Caffe italia Caffe italia

O podziale obowiązków

Franco zajmuje się projektowaniem wszystkich naszych placówek, nadzoruje także kuchnię - zawsze była to jego władza. Moje zadanie było inne: śledził mnie serwis, przepływ pracy, kelnerzy, wszystkie chwile domowe i komunikacja z różnymi organizacjami regulacyjnymi. Bardzo długo sam stałem przy ladzie. Mam małe dziecko, dlatego pracowałem przy kasie do ostatniego dnia ciąży, dopóki nie zabrano mnie do szpitala położniczego. A teraz, podczas napływu gości, z pewnością pomagam: mogę wstać do baru, w razie potrzeby umyję naczynia. Inną rzeczą jest to, że ponieważ teraz mamy pięć zakładów, a łączna liczba pracowników przekroczyła sto osób, prawie nie ma czasu.

O gustach odwiedzających

Od dziesięciu lat obserwuję, jak zmienia się mentalność ludzi, zmieniają się upodobania. Weźmy na przykład lody: jeśli najpierw musieliśmy je narzucić, wyjaśnij to, teraz nie ma takiej potrzeby - ludzie lubią lody włoskie i przychodzą właśnie po to. Chociaż oczywiście są teraz zabawne przypadki. Opowiem ci o Carbonara. Do jego przygotowania długo używaliśmy węgierskiego boczku. Potem nadeszły sankcje, zniknął, a my przeszliśmy na rosyjski, który również był smaczny, ale gotowano go wędzonego, a do „Carbonara” potrzebujesz surowego wędzonego. Nie mieliśmy wyboru i przygotowaliśmy się z tego, co mamy, dopóki pewnego dnia nie znaleźliśmy włoskiego wędzonego boczku, zresztą za pośrednictwem oficjalnych kanałów. Nie wiem, jak to przynoszą, przez San Marino lub przez Białoruś, to nie ma znaczenia - co najważniejsze, znaleźliśmy to. Byłem zachwycony i pomyślałem: w końcu po tylu latach znalazłem pyszny bekon wysokiej jakości! Tak więc przez miesiąc otrzymywałem dziesięć skarg dziennie: „To, co zrobiłeś z Karbonarą, jest niemożliwe do jedzenia!” Oto jak możesz wyjaśnić gościom, że to, co teraz otrzymują, jest lepsze? Musieliśmy ich powoli przyzwyczajać, braliśmy włoski bekon, mieszaliśmy go z rosyjskim i dosłownie z dnia na dzień zmniejszaliśmy ilość tego ostatniego, tak, że osoba, która właśnie wyjęła mi mózg ze swoich skarg, w końcu uznała, że ​​jest pyszny.

Pasek muzyczny Evo Pasek muzyczny Evo Pasek muzyczny Evo

Popularne Wiadomości

Kategoria Przemysł, Następny Artykuł

Nowe utwory Gorillaza, sezon 3 zbrodni amerykańskich i kontynuacja Mass Effect
Domy weekendowe

Nowe utwory Gorillaza, sezon 3 zbrodni amerykańskich i kontynuacja Mass Effect

Co oglądać „Amerykańska zbrodnia” Amerykańska zbrodnia Od 12 marca ABC, obsada sezonu 3: Felicity Huffman, Richard Kebral, Connor Jesup, Benito Martinez, Regina King Twórca: John Ridley Trzecia część scenariusza „PSR” lata niewoli ”Johna Ridleya, którego pierwszy sezon mówił o śledztwie w sprawie przestępstw z nienawiści na pustkowiu Ameryki, a drugi o skandalu seksualnym w prywatnej szkole.
Czytaj Więcej
New Frank Ocean, seria Netflix o Rodeo i Edge of the Rise autorstwa Thomasa Pincheona
Domy weekendowe

New Frank Ocean, seria Netflix o Rodeo i Edge of the Rise autorstwa Thomasa Pincheona

Co słuchać Gonjasufiego „Callus”, aby posłuchać Gonjasufiego, przyjaciela Flying Lotus i The Gaslamp Killer, na długo zniknął z radaru melomanów - teraz okazuje się, że nagrywał ten album przez cztery lata. „Callus” to niesamowicie smutna płyta pomieszana z industrialnym, amerykańskim rootem, synth-popem i dubem, a kiedy dojdziesz do piosenki z wymownym tytułem „When I Die”, gęsia skórka może oczywiście przejść.
Czytaj Więcej
Album Mushrooms, finał American Horror Story i nowy Orhan Pamuk
Domy weekendowe

Album Mushrooms, finał American Horror Story i nowy Orhan Pamuk

Co oglądać American Horror Story American Horror Story FX Sezon 6 Twórcy: Ryan Murphy, Brad Falchak Obsada: Evan Peters, Dennis O'Hare, Sarah Paulson, Lily Rabe, Katie Bates, Kuba Gooding Jr, Lady Gaga Oglądaj W tym tygodniu zakończyła się szósta część wieloletniego horroru opartego na okropnych legendach miasta - okazja do pokonania całego sezonu w weekend, zwłaszcza, że ​​ponownie zmusza go do ostrego oglądania.
Czytaj Więcej