Przemysł

Jak twórcy miejskiego festiwalu żywności organizują sąd gastronomiczny dla startupów

W kwietniu na drugim piętrze domu towarowego Bolshoy w Jekaterynburgu otworzy się food court dla startupów gastronomicznych. W nowym projekcie organizatorzy miejskiego festiwalu żywności „Deli” zjednoczą pasjonatów pod jednym dachem, którzy nie są jeszcze w stanie założyć własnej restauracji. Życie wokół odwiedziło plac budowy i dowiedziało się, jak zostanie zorganizowany food court, jak zostaną wybrani uczestnicy i jakie plany będą budować jego twórcy.

Zespół

Ekaterina Keilman - dyrektor największej sali koncertowej „Tele Club” w Jekaterynburgu i baru „House of Seals”. Rozbija swój namiot na europejskich festiwalach muzycznych i przynosi modną muzykę do miasta. Klub i strych organizują 400 koncertów rocznie.

Maria Shvetsova i Ekaterina Zhideleva są współwłaścicielami agencji eventowej Dream Team. Od prawie dziesięciu lat organizują festiwal zakupów Sandarina Market w Jekaterynburgu, dekorując przestrzenie publiczne i organizując wykłady.

Latem 2009 roku dziewczyny zjednoczyły się w grupie promocyjnej i zorganizowały pierwszy festiwal „Fair-Fest” z modną muzyką, targami i platformą gastronomiczną. Do 2014 roku strona stała się niezależnym festiwalem „Deli”. Od tego czasu wydarzenie odbywa się każdego lata: w ubiegłym roku przybyło do niego osiem tysięcy obywateli, a liczba uczestników wzrosła do 60.

Festiwal jedzenia zaplanowano raz w sezonie: latem w parkach, zimą - w domu. Okazało się jednak, że w Jekaterynburgu po prostu nie ma miejsc z tak wieloma maskami i pomysł musiał zostać zakopany. Aż do początku 2017 r. Dziewczętom nie zaoferowano witryny najbliższego domu towarowego Bolszoj na skrzyżowaniu Malyshev i Lunacharsky. Pierwsze piętro zajmował supermarket perfum Golden Golden, a festiwalowy kącik żywności otworzy się na drugim piętrze tej wiosny.

Catherine Keilman

„W dużej firmie może być trudno ustalić, gdzie pójść na obiad. Jeden chce makaronu, drugi to chinkali, trzeci chce czegoś sprytnego. Kącik spożywczy w sklepie spożywczym jest tylko dla takich historii, w których każdy może wybrać kuchnię do spróbowania i dołączyć do znajomych „Wspólny stół. W hali będzie kilka przytulnych miejsc do siedzenia, designerskie krzesła, szklarnie z żywą zielenią i różnorodne stoły - okrągłe, długie. Nie ma nic wspólnego z kwadratowymi stołami kortów żywnościowych w dużych centrach handlowych”.

Drugie piętro domu towarowego zostanie podzielone między sobą przez markowe sklepy odzieżowe, salony piękności, food court dla startupów, kilka niezależnych placówek i otwartą salę wykładową. W sumie sklep spożywczy zajmie 450 metrów kwadratowych. Podłoga została już położona na podłodze, instalowane są narożne kuchnie dla entuzjastów gastronomii, w sali wykładowej przygotowywane są stopnie amfiteatru. Budową kieruje architekt Ashot Karapetyan, autor wnętrz Dream Clubu, zaktualizowanego Domu Druku i galerii sztuki Centrum Jelcyna. Tymczasem dziewczyny zaczynają szukać uczestników.

Startupy

Pięć startupów będzie mogło jednocześnie pracować w sądzie gastronomicznym. Sklep spożywczy zapewnia uczestnikom narożniki z kuchnią w podstawowej konfiguracji: z pokryciem ścian, okapami kuchennymi, powierzchniami kuchennymi, stołami i lodówką. Restauracje mogą podłączyć własny sprzęt - na przykład frytkownicę lub grill. Wybrani uczestnicy nie ponoszą żadnych opłat przychodzących - odliczą określony procent sprzedaży na stronie.

Maria Shvetsova

„Potrzebne są poważne inwestycje, aby otworzyć kawiarnię. Nie wszyscy są gotowi zaryzykować swój kapitał ze względu na pomysł. W sklepie spożywczym start-upy będą mogły wypróbować swoją koncepcję, zainwestować technologię i praktycznie w przyszłości, na przykład, otworzyć gdzie indziej. Lub też wniosek, że biznes restauracyjny nie jest dla nich. ”

Jednym z zadań organizatorów jest utrzymywanie różnorodnych kuchni na stronie, aby dawali pierwszeństwo egzotycznym, modnym, niezwykłym potrawom. Food court planuje serwować azjatyckie zupy fo i ramen, tapas, burgery, dania meksykańskie. Dziewczyny mają nadzieję, że mogą otworzyć nowe nazwiska w sklepie spożywczym. Okresowo uczestnicy będą klasyfikowani i zmieniani.

Ekaterina Zhideleva

„Aby zostać członkiem, musisz być entuzjastą gastronomii, prezentować oryginalny produkt, mieć jasną koncepcję i zmontowaną technologię. Na rynkach często spotykamy tych, którzy nie są w stanie obliczyć sprzedaży i nie przychodzą w niedzielę, sprzedając wszystkie zapasy w sobotę. Wymóg ten ma dwie strony: wymagane są książki sanitarne i osoba prawna, taka jak indywidualny przedsiębiorca. ”

Winiarnia

Oprócz startupów na stronie będą regularnie pojawiać się uczestnicy. W kwietniu winiarnia Amy otworzy w domu towarowym ambitną kartę i wino przy kieliszku. Aby zapobiec zadławieniu się otwartego wina, w barze zostaną zainstalowane enatomiki - specjalne urządzenia do zatykania.

Amy dostarczy szklane stołki barowe i marmurowy blat barowy. Podawane będą proste tapas i zestawy do wina, których autorem będzie szef kuchni, autor projektu „26/28” Vladimir Olkinitsky.

Catherine Keilman

„W barze będziemy organizować szkolenia, rozwijać miejską kulturę wina. Powiemy wam, że nie tylko Pinot Grigio. Do tej pory w Jekaterynburgu bardzo trudno jest znaleźć dobre wino przy kieliszku, ale planujemy to naprawić”.

Wiadomo, że jeszcze jeden kącik wina na drugim piętrze domu handlowego otworzy pracownię rosyjskiego wina Abrau-Durso.

Sala wykładowa

W otwartej sali wykładowej przy kąciku gastronomicznym zespół promocyjny planuje zorganizować koncerty lokalnych muzyków, wykłady, a nawet nakręcić pokaz gastronomiczny. Ponadto miejsce wydarzenia z 200 miejscami zostanie wykorzystane na wydarzenia i dni klientów Złotego Jabłka.

Koncepcja

Sąsiedztwo supermarketu perfumerii z restauracją to znana historia dla klientów Golden Apple w Jekaterynburgu. Długo działała w budynku pierwszego sklepu sieci w pobliżu Bolszoj. Odwiedzający zjedli tam śniadanie z owsianką kukurydzianą i sernikami, a następnie zeszli do sklepu.

W dobie otwartej przestrzeni współpraca ze sklepem spożywczym zamienia się w nową lekturę tego nawyku. A jeśli projekt się usprawiedliwi, witryny gastronomiczne mogą pojawić się w innych supermarketach sieci perfumeryjnej.

Popularne Wiadomości

Kategoria Przemysł, Następny Artykuł

Nowe utwory Gorillaza, sezon 3 zbrodni amerykańskich i kontynuacja Mass Effect
Domy weekendowe

Nowe utwory Gorillaza, sezon 3 zbrodni amerykańskich i kontynuacja Mass Effect

Co oglądać „Amerykańska zbrodnia” Amerykańska zbrodnia Od 12 marca ABC, obsada sezonu 3: Felicity Huffman, Richard Kebral, Connor Jesup, Benito Martinez, Regina King Twórca: John Ridley Trzecia część scenariusza „PSR” lata niewoli ”Johna Ridleya, którego pierwszy sezon mówił o śledztwie w sprawie przestępstw z nienawiści na pustkowiu Ameryki, a drugi o skandalu seksualnym w prywatnej szkole.
Czytaj Więcej
New Frank Ocean, seria Netflix o Rodeo i Edge of the Rise autorstwa Thomasa Pincheona
Domy weekendowe

New Frank Ocean, seria Netflix o Rodeo i Edge of the Rise autorstwa Thomasa Pincheona

Co słuchać Gonjasufiego „Callus”, aby posłuchać Gonjasufiego, przyjaciela Flying Lotus i The Gaslamp Killer, na długo zniknął z radaru melomanów - teraz okazuje się, że nagrywał ten album przez cztery lata. „Callus” to niesamowicie smutna płyta pomieszana z industrialnym, amerykańskim rootem, synth-popem i dubem, a kiedy dojdziesz do piosenki z wymownym tytułem „When I Die”, gęsia skórka może oczywiście przejść.
Czytaj Więcej
Album Mushrooms, finał American Horror Story i nowy Orhan Pamuk
Domy weekendowe

Album Mushrooms, finał American Horror Story i nowy Orhan Pamuk

Co oglądać American Horror Story American Horror Story FX Sezon 6 Twórcy: Ryan Murphy, Brad Falchak Obsada: Evan Peters, Dennis O'Hare, Sarah Paulson, Lily Rabe, Katie Bates, Kuba Gooding Jr, Lady Gaga Oglądaj W tym tygodniu zakończyła się szósta część wieloletniego horroru opartego na okropnych legendach miasta - okazja do pokonania całego sezonu w weekend, zwłaszcza, że ​​ponownie zmusza go do ostrego oglądania.
Czytaj Więcej