Przemysł

„Możesz zamienić hobby cukiernicze w biznes w ciągu roku”

Ilu prywatnych cukierników jest w domu w Irkucku, nikt tego nie powie. Sądząc po liczbie kont deserów w sieciach społecznościowych, co najmniej kilkaset gospodyń domowych zamieniło słodkie hobby w mini-biznes. Ktoś woli tradycyjne ciastka biszkoptowe, ktoś deklaruje, że nie lubi „produktów chlebowych” i przygotowuje modne europejskie desery musowe. Ale wszystkie razem tworzą segment drogich i bardzo wysokiej jakości deserów, które ze względu na wysokie koszty nigdy nie trafią do restauracji i cukierni.

Cukiernik Akademii Czekolady Barry'ego Callebauta, Vladislav Panchenko, który przyjechał do Irkucka z klasą mistrzowską dla miłośników, opowiedział Life'owi o tym, czym różni się cukierni w Irkucku, czym się zajmują domowe kuchnie i dlaczego warto ufać ciastkom od gospodyń domowych.


Każdego roku organizujemy kursy mistrzowskie i pokazy dla cukierników w różnych miastach kraju. Istnieją dema, które robimy tylko dla profesjonalistów, rozważają nowe procesy. Tym razem w Irkucku zgromadzili się głównie nieprofesjonaliści i po ich twarzach zobaczyłem, że niektóre rzeczy były dla nich nowe. Na przykład, kiedy robiłem najzwyklejszy ganache, było wiele pytań, niektóre były zaskoczone.

Jak pracujemy w Akademii: Przygotowania są dwa miesiące, zwykle lipiec-sierpień, a następnie przez cały rok jeździmy po kraju z różnymi programami. Przed podróżą do miasta konsultujemy się z lokalnymi partnerami, którzy twierdzą, że jest tutaj popularny - niektóre konkretne czekolady, pralinki lub coś innego, i na tej podstawie wybieramy określone desery przy użyciu określonych produktów, lub z popularnymi powłokami - na przykład błyszczącym szkliwem lub welurem, tak jak jest teraz - i pokaż to w mieście.


Rośnie segment ciastek w domu, gwałtownie rośnie poziom domowych cukierników, a ich jakość jest znacznie wyższa niż deserów przygotowywanych w fabryce

W Irkucku starali się zadowolić wszystkich, ponieważ już dużo używają, więc pokazali letnie desery owocowe, desery z czekoladą i pralinki. Ogólnie rzecz biorąc, w Irkucku panuje ogólna tendencja: teraz rośnie segment ciastek w domu, a ciasta te są dobrej jakości, poziom domowych cukierników rośnie bardzo szybko, a ich jakość jest znacznie wyższa niż desery przygotowywane w fabryce.

W przeważającej części w naszej produkcji kierujemy technologami starej szkoły, a desery tam nadal nie są nowoczesne. A ci, którzy robią ciasta w domu, przygotowują to, co lubią. Uczęszczają na kursy mistrzowskie i przygotowują nowe, ciekawe desery. Ponadto produkcja zawsze walczy o cenę, a domowi cukiernicy o jakość, o świeże i dobre produkty, które lubię.

Muszę od razu powiedzieć, że nie popieram wszystkich domowych wyrobów cukierniczych. Bardzo ważne jest, aby wiedzieć, w jakich warunkach jest to przygotowywane. Jeśli widzę, że wszystko jest w porządku - dlaczego nie. Jeśli laik przygotuje się, a nie w najlepszych warunkach, wniosek jest oczywisty. Ale teraz większość z nich uczestniczy w kursach mistrzowskich, objaśnia się im zasady pracy i, z reguły, przestrzegają tego, ponieważ jest to klucz do zatrzymania dla nich klientów. W przeciwnym razie po prostu nie byłoby rozwoju.

Czy można przekształcić piekarnię domową w firmę i ją rozwijać? Oczywiście, że tak. Można to zrobić za zaledwie rok lub dwa.

Nie mamy zadania nauczyć się kogoś w ciągu jednego dnia ani pokazać, na przykład, jak zintegrować niektóre lokalne produkty z gotowymi przepisami - na przykład orzeszki piniowe. Ale zdecydowanie wiem, że chłopaki biorą pomysł i pracują tak, jak chcą, eksperymentując i zastępując składniki. I ktoś przestrzega sprawdzonej receptury, i to też jest dobre, mają również swoich klientów, którzy docenią wynik, który zawsze będzie stabilny, przewidywalny.


Obejrzyj wideo: 10 najbardziej kontrowersyjnych lalek Barbie (Grudzień 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Przemysł, Następny Artykuł

Nowe utwory Gorillaza, sezon 3 zbrodni amerykańskich i kontynuacja Mass Effect
Domy weekendowe

Nowe utwory Gorillaza, sezon 3 zbrodni amerykańskich i kontynuacja Mass Effect

Co oglądać „Amerykańska zbrodnia” Amerykańska zbrodnia Od 12 marca ABC, obsada sezonu 3: Felicity Huffman, Richard Kebral, Connor Jesup, Benito Martinez, Regina King Twórca: John Ridley Trzecia część scenariusza „PSR” lata niewoli ”Johna Ridleya, którego pierwszy sezon mówił o śledztwie w sprawie przestępstw z nienawiści na pustkowiu Ameryki, a drugi o skandalu seksualnym w prywatnej szkole.
Czytaj Więcej
New Frank Ocean, seria Netflix o Rodeo i Edge of the Rise autorstwa Thomasa Pincheona
Domy weekendowe

New Frank Ocean, seria Netflix o Rodeo i Edge of the Rise autorstwa Thomasa Pincheona

Co słuchać Gonjasufiego „Callus”, aby posłuchać Gonjasufiego, przyjaciela Flying Lotus i The Gaslamp Killer, na długo zniknął z radaru melomanów - teraz okazuje się, że nagrywał ten album przez cztery lata. „Callus” to niesamowicie smutna płyta pomieszana z industrialnym, amerykańskim rootem, synth-popem i dubem, a kiedy dojdziesz do piosenki z wymownym tytułem „When I Die”, gęsia skórka może oczywiście przejść.
Czytaj Więcej
Album Mushrooms, finał American Horror Story i nowy Orhan Pamuk
Domy weekendowe

Album Mushrooms, finał American Horror Story i nowy Orhan Pamuk

Co oglądać American Horror Story American Horror Story FX Sezon 6 Twórcy: Ryan Murphy, Brad Falchak Obsada: Evan Peters, Dennis O'Hare, Sarah Paulson, Lily Rabe, Katie Bates, Kuba Gooding Jr, Lady Gaga Oglądaj W tym tygodniu zakończyła się szósta część wieloletniego horroru opartego na okropnych legendach miasta - okazja do pokonania całego sezonu w weekend, zwłaszcza, że ​​ponownie zmusza go do ostrego oglądania.
Czytaj Więcej