Przemysł

Szczerze mówiąc o jedzeniu: 10 kanałów telegramu

Od dwóch lat Telegram stał się jednym z głównych zasobów informacyjnych w języku rosyjskim. Temat jedzenia pojawił się również w przestrzeni komunikacyjnej, a my wybraliśmy najciekawsze kanały o restauracjach, jedzeniu i plotkach gastronomicznych.

Jedzenie i nauka

foodandscience

Naukowe podejście do jedzenia i obalanie mitów. Jeśli interesuje Cię nie tyle życie restauracyjne w mieście, co sposób przygotowania idealnego steku z naukowego punktu widzenia, jak maksymalnie wykorzystać kuchenkę mikrofalową i dlaczego właściwie zagnieść ciasto, oto jest.


„Na dole”

sovsemnadne

Kanał redaktor naczelnej witryny GQ Oksana Smirnova i jej przyjaciółka Marina Lebiediewa są jednymi z nielicznych, które są całkowicie poświęcone alkoholowi i miejskim barom. Oksana jest znana osobiście przez wszystkich barmanów w mieście, a Oksana wie, co i gdzie się napije, którzy światowej sławy barmani przyjeżdżają w trasę, jak gotować Margaritę. A dziewczyny robią piękne zdjęcia, po których pilnie chcą się napić.


Restosnob

restosnob

Bardzo osobisty kanał Julii Zverevy, byłej menedżerki ds. PR Anatoly Komma, na temat jedzenia, koktajli, szefów kuchni i ulubionych kawiarni w centrach handlowych. Po pierwsze, jest interesujący, ponieważ kieruje nim osoba dobrze znająca branżę od wewnątrz, a po drugie bardzo delikatna uczciwość bez brudu. Co oczywiście podoba się.


„Gastrosrachi”

gastrosrachi

Nikt nie był w stanie obliczyć autora głównego i najbardziej skandalicznego kanału żywnościowego w 2017 roku. Czytelnicy nazywani są tutaj króliczkami gastronomii i używa się najdelikatniejszych plotek i wiadomości z branży restauracyjnej. Przyciski menedżerów PR, brudne żarty i wiele zrzutów ekranu.


Moskwa Foodie Suki

moscowfoodiebitches

Kanał obserwatora restauracji Svetlana Kesoyan, który albo piszczy z zachwytu, albo przeklina w kierunku niewyraźnych sosów, niedogotowanych kotletów i nieprzyzwoitych porcji. Ogólnie opinie można podzielić, ale kanał okazał się dość błyszczący.


Sysoev FM

sysoevfm

Kanał dyrektora marketingu Afisha-Restaurant i założyciela Russian Restaurant Festival, Alexander Sysoev, jest być może jednym z głównych źródeł wiadomości gastronomicznych. Autorowi udaje się jako pierwszy wejść do restauracji, które jeszcze nie zostały otwarte, dowiedzieć się, kto zostanie nowym szefem kuchni, a nawet zrobić zdjęcia tajnych przestrzeni. Ponadto Alexander publikuje małe artykuły, przeprowadza ankiety i pomaga w planowaniu weekendu na jedzenie.


Instasionpassion

instasionpassion

Bardzo kobiecy kanał telegramowy o życiu restauracji od „dwóch blondynek”. Nadmiar tekstów podobny do komunikatów prasowych, ale rozcieńczony emoji sercem. Jest więcej informacji masowo, jest jeszcze więcej liter, ale jeśli nie masz nic do roboty w korku - to dobrze.


Ai Drink Vine

idrinkwine

Amatorka wina Julia Shchadrina pisze o winie bez snobizmu, z humorem i odrobiną sarkazmu. Shchadrina mówi prostym językiem o swoich odkryciach, winiarniach, jak odróżnić jedno wino od drugiego i dzieli się znalezionymi informacjami. Ogólnie uczymy się kochać wino razem i śmiać się trochę z ekspertów.


„Podziemny dziennik krytyka alkoholowego”

vraskovOFF

Bardzo literacki kanał redaktora magazynu Simple Wine News Wasilija Raskowa. Subskrypcja jest tego warta, jeśli kochasz LongReads i rozumiesz wino przynajmniej trochę więcej. W przeciwnym razie lokalne teksty nie będą dla ciebie zrozumiałe w połowie drogi, ale szkoda - naprawdę zasługują na przeczytanie.


Eat.me

eatdotme

Kucharz „Coffeemania” Andrei Sitnikov zrealizował niebieski sen - wyjechał, by mieszkać i pracować na Manhattanie. Andrei regularnie pisze o gastronomicznym życiu Nowego Jorku, dzieli się swoimi doświadczeniami i okresowo przeklina. Ogólnie okazuje się dość wesoło.


„Telegramy z Lisichenko”

Stlis

Stanisław Lisiczenko, biznesmen, właściciel restauracji Chinese News i wcale nie nieznajomy w branży gastronomicznej, pisze świetne refleksje, dużo fotografuje i dzieli się swoimi przemyśleniami na temat biznesu. Ci, którzy marzą o swojej restauracji, na pewno się przydadzą.

Popularne Wiadomości

Kategoria Przemysł, Następny Artykuł

„O tak! Jedzenie!”, Chińskie kino, „Humble Hero” Mario Vargas Llosa
Weekend

„O tak! Jedzenie!”, Chińskie kino, „Humble Hero” Mario Vargas Llosa

Gdzie iść „Och tak! Jedzenie!” KIEDY: 13-14 lutego GDZIE: Okhta-Park Resort CENA: Bezpłatnie Pierwszy zimowy festiwal jedzenia na świeżym powietrzu. Głównymi miejscami są otwarta kuchnia, w której szefowie kuchni będą gotować oryginalne dania nie więcej niż 200 rubli co godzinę, oraz odwiedzające kuchnie BB & Burgers, Leopold, Pedro & Gomez w Larisa, Bureau, Mad Dogs i Deli ”,„ Doubleby ”,„ Hominy ”,„ Morze produktów ”,„ Nóż po prawej, widelec po lewej ”i inne.
Czytaj Więcej
Pokaz japońskich perkusistów, klasa mistrzowska z grupy „ZIP” i nowych „Feminologów”
Weekend

Pokaz japońskich perkusistów, klasa mistrzowska z grupy „ZIP” i nowych „Feminologów”

Wydarzenia miejskie Na zdjęciu: wykład SMM w Medialectorium we Władywostoku Wykład „Jak opublikować swoją książkę?” Medialectorium o tym, jak publikować Przydatna sala wykładowa dla początkujących i po prostu ciekawi. Podczas spotkania mówca Alexandra Zaskaleto podzieli się swoim osobistym doświadczeniem i podpowie, gdzie szukać inspiracji, kogo pokazać i jak opublikować swoją pracę.
Czytaj Więcej
Park Live na wystawie osiągnięć gospodarczych, Dzień Dostojewskiego, zdrowy weekend w Nikola-Lenivets i 12 innych wydarzeniach
Weekend

Park Live na wystawie osiągnięć gospodarczych, Dzień Dostojewskiego, zdrowy weekend w Nikola-Lenivets i 12 innych wydarzeniach

PIĄTEK 27 czerwca Pochmurno, lekki deszcz Dzień: +16 Noc: +9 SOBOTA 28 czerwca Pochmurny dzień: +13 Noc: +7 NIEDZIELA 29 czerwca Pochmurno z polanami Dzień: +17 Noc: +7 Piątek, 27 czerwca 17: 00-22 : 00 Park Live Festival Festiwal, który odbywa się w tym roku pod hasłem „Wielki festiwal dla dużego kraju”, w pełni go uzasadni i potrwa trzy dni - lista gwiazd jest bardzo cętkowana.
Czytaj Więcej