Przemysł

Jak piwo rzemieślnicze stoi w pobliżu Jekaterynburga w irlandzkich beczkach whisky

Miasto Middleton w irlandzkim hrabstwie Cork to niekończąca się seria pubów wzdłuż dróg. Puby z jednej strony, góry lub łąki z drugiej. W jednym z tych pubów w 2014 r. Spotkał się browar i technolog fabryki whisky. Jako fan swojego rzemiosła, piwowar poprosił technologa o beczki z whisky, w których stał tęgi. Gotowy napój wywołał takie wrażenie, że fabryka postanowiła powtórzyć eksperyment i wysłać beczki do rzemieślniczych browarów na całym świecie. Życie wokół odwiedził browar w pobliżu Jekaterynburga i opowiada, jak irlandzcy producenci whisky nawiązują współpracę z rosyjskimi producentami rzemieślniczymi i jak wygląda ten proces.

Eksperyment w Rosji rozpoczął się od browaru Jaws, którego produkcja znajduje się w Zarechnym i Beloyarsky. Wiosną 200 litrowe dębowe beczki zostały wysłane do Uralu z Irlandii, w którym whisky Jameson leżakowała przez około siedem lat. Browary wybrali imperialnego portiera do starzenia się i postanowili wytrzymać to przez cztery miesiące. W ubiegłym tygodniu beczki zostały otwarte i skosztowały eksperymentalnego napoju - okazało się, że jest brutalne i mocne, w temperaturze 9,5 stopnia, z karmelowym porterem z nutami wanilii, które wyciągnął z beczki. Piwo wlewa się do 6000 butelek o pojemności 0,33 litra i wysyła do barów, tak jak to zrobiono w Middleton. Jesienią eksperyment będzie kontynuowany w browarze GreatRiver w Pskowie, a także w browarze Wołkow w Moskwie.

Igor Jelsukow

Dyrektor zarządzający, Jaws Brewery


O browarze

Pierwsze piwo w budynku dawnej pralni w Zarechnym warzyliśmy dokładnie 10 lat temu - było to bawarskie piwo pszeniczne. Po eksperymentach z klasycznymi stylami i odmianami zbliżonymi do napojów z Niemiec i Czech, a następnie z belgijskimi piwami. Pierwsza klasa rzemieślnicza, Atomic Laundry, została uwarzona w 2012 roku. To było pierwsze amerykańskie jasne piwo w Rosji, a teraz wydaje się, że nie ma w tym nic skomplikowanego: wystarczy wlać więcej chmielu do piwa. Jednak sześć lat temu żaden rosyjski dystrybutor nie miał tego chmielu.

Sami przywieźliśmy chmiel, prawie w walizce, i ugotowaliśmy piwo. Większość miłośników piwa w tym czasie nie rozumiała piwa: było zbyt gorzkie, zbyt jasne, zbyt mocne. Prawdopodobnie sprzedaliśmy pierwszą beczkę jasnego piwa przez sześć miesięcy. W 2013 r. Sprzedaż była nieco lepsza, ale rok później, kiedy spawaliśmy ją ponownie, czekali na nią i byli gotowi ją przerwać. W 2014 r. Rewolucja rzemieślnicza dotarła do Rosji, a kraj zaczął szybko rosnąć w zainteresowaniu nowym piwem.

Aby wzmocnić naszą główną stronę w Zarechnym, zbudowaliśmy nowy zakład produkcyjny w sąsiednim Biełoyarskim. Teraz warzone są tutaj wszystkie nasze główne odmiany. Na szczęście istniała tu wcześniej produkcja i nie musieliśmy rozwiązywać problemów z podłączeniem kanałów wody, elektryczności, gazu i powietrza. Pozostało budowanie technologii, debugowanie pracy i angażowanie się w kreatywność.

O produkcji piwa rzemieślniczego

Słód

Głównymi składnikami każdego piwa są woda, słód i chmiel. Produkcja rozpoczyna się w dziale kruszenia, gdzie słód jest mielony. Lekki słód jest głównym źródłem cukru w ​​piwie, zapewnia fermentację. Niezależnie od odmiany, koloru, smaku i zapachu piwo to zawsze zawiera podstawowy słód jasny.

Słód to kiełkowane ziarno jęczmienia. W procesie słodowania - kiełkowania i suszenia - niezbędne ziarna powstają w ziarnie. Po wysuszeniu pędy kiełkują i pakują się. Do produkcji ciemnego piwa stosuje się karmel, smażony słód, który nadaje piwu słodszy smak, czerwonawy kolor. Przy takim słodzie smak staje się bardziej nasycony: pojawiają się w nim tony suszonych owoców i chleba żytniego. Imperialny porter, który trzymaliśmy w beczkach po whisky, uwarzono z dużym dodatkiem słodu karmelowego - piwo okazało się nasycone, ciemnobrązowe. Jest też spalony słód, który nadaje napojowi smak czekolady i kawy, ale do eksperymentu wybraliśmy karmel.

Kiedy określamy zestaw słodu niezbędnego do piwa, napełniamy worki lejkiem, a kruszarka rozdrabnia słód na mąkę. Cały zestaw wyposażenia w warzelni nazywa się porządkiem warzenia - po kruszarce wchodzi tu słód i rozpoczyna się produkcja brzeczki. Najpierw nadpisuje się kruszony słód: miesza się z wodą i ogrzewa, aby rozpocząć fermentację. Ogrzewanie stymuluje różne procesy chemiczne, nazywa się to przerwami temperaturowymi. Najpierw owsianka z wody i słodu - zacier - jest podgrzewana do 78 stopni, przerwy są utrzymywane i filtrowane. Reszta słodu jest wysyłana na paszę dla krów Beloyarsk, a oczyszczona brzeczka jest wysyłana do brzeczki.

Chmiel

W następnym etapie chmiel dodaje się do brzeczki i gotuje w kilku etapach przez 90 minut. Chmiel nadaje piwnej gorycz, smak i aromat. Kiedy dodamy go na początku, dostaniemy więcej goryczy. Jeśli dodasz chmiel na końcu, w brzeczce pozostanie więcej aromatycznych olejków, a napój będzie bardziej aromatyczny.

Chmiel w browarze nie jest już zielonymi guzami widocznymi w reklamach. Stożki docierają do nas z Belgii i USA w workach próżniowych, kruszone na drobną frakcję i prasowane w granulki. Przechowuj chmiel w niskich temperaturach, aby zachować świeżość. W przypadku odmian amerykańskich używamy amerykańskiego chmielu, w przypadku lagerów i odmian belgijskich - niemieckiego i słoweńskiego.

Przed gotowaniem piwowar umieszcza chmiel w pojemnikach i umieszcza tymczasowy znak: ten 60 minut przed końcem, ten 45 minut i tak dalej przez 90 minut. W różnych momentach dodajemy różne chmiel: są gorzkie, gorzko aromatyczne i po prostu aromatyczne.

Po zagotowaniu brzeczkę przepuszcza się przez wymiennik w celu ochłodzenia lodowatą wodą. Woda staje się gorąca - używamy jej w procesie, a brzeczka ochładza się do 18 stopni, niezbędna do fermentacji.

Drożdże

Pompujemy schłodzoną brzeczkę do jednego ze zbiorników fermentacyjnych i jednocześnie ustawiamy drożdże. Lager to piwo dolnej fermentacji, które fermentuje w niższych temperaturach. El-jazda, czyli odwrotnie. Temperatura fermentacji typu lager wynosi od 9 do 13 stopni, ale od 15 do 30. Proces fermentacji trwa około 7-10 dni i zależy od temperatury i odmiany drożdży.

Po zakończeniu głównej fermentacji obniżamy temperaturę fermentacji - do 5-10 stopni. Drożdże osiadają, odrzucamy je i decydujemy, czy można je ponownie wykorzystać, czy żyją. Dojrzewanie piwa zależy od jego gęstości i odbywa się w CCT - cylindrycznych metalowych beczkach. Przed umieszczeniem w beczkach cesarski porter wędrował w zbiornikach przez około trzy miesiące, aby smak i aromat zostały ustalone i zweryfikowane, a napój uspokoił się i rozjaśnił.

O klasie eksperymentalnej

Trzy miesiące po zagotowaniu, w kwietniu, portier został napompowany do beczek irlandzkiej whisky. W połowie sierpnia otworzyliśmy pierwsze beczki, wysłaliśmy piwo do jednego z pojemników w celu nasycenia dwutlenkiem węgla, a następnie przelaliśmy do beczek i butelek. W sumie wyprodukowano 6000 butelek o pojemności 0,33 litra.

Vlad Minaev

menedżer marki Jameson


O eksperymencie i beczkach

W rosyjskim eksperymencie biorą udział trzy browary: Szczęki z Jekaterynburga, GreatRiver z Pskowa i Browar Volkovskaya z Moskwy. Aby powtórzyć irlandzką historię, dwieście litrowe dębowe beczki zostały wysłane z fabryki whisky w Middlelot w hrabstwie Cork, gdzie po raz pierwszy stout był trzymany w tych samych beczkach w sąsiednim browarze.

Irlandzka whiskey dojrzewa w beczkach po burbonie i sherry. Beczki do eksperymentu, a także whisky z Irlandii, zostały wysłane z wyspy drogą morską: najpierw do Rygi statkiem, a dopiero potem do Jekaterynburga. Jaki rodzaj piwa wytrzyma i jak długo to zajmie - sami browary zdecydowali.

czytaj TAM, GDZIE WYGODNE:

Facebook

Instagram

VK

Twitter

Obejrzyj wideo: Jak przelać piwo do kega? (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Przemysł, Następny Artykuł

Voskhod: Jak agencja reklamowa z Jekaterynburga otrzymała Cannes Lions
Wykonane przeze mnie

Voskhod: Jak agencja reklamowa z Jekaterynburga otrzymała Cannes Lions

Na początku lata agencja reklamowa Voskhod z Jekaterynburga otrzymała siedem nagród na międzynarodowym festiwalu reklamowym w Cannes Lions za projekt społeczny „Make Officials Work”. Dla niego doły na drogach zostały zaprojektowane jako portrety urzędników miejskich. Współzałożyciel agencji i dyrektor kreatywny Andrei Gubaidullin opowiedział o historii firmy, jej najbardziej znaczącym sukcesie i planach na przyszłość.
Czytaj Więcej
Jak Petersburger uruchomił usługę szybkiej sprzedaży samochodów
Wykonane przeze mnie

Jak Petersburger uruchomił usługę szybkiej sprzedaży samochodów

Najpopularniejszym sposobem sprzedaży używanego samochodu jest umieszczenie reklamy na Auto.ru, Avito lub innej tablicy ogłoszeń. W pierwszej połowie 2014 r. W Rosji sprzedano 2,89 mln samochodów. Usługa Carprice działa jako pośrednik między właścicielem samochodu a sprzedawcą. Rozpoczęło się w lipcu, od tego czasu podłączyło do systemu ponad 500 dealerów i osiągnęło obrót w wysokości 1,5 miliona dolarów miesięcznie.
Czytaj Więcej
Krawiectwo niezależne: Getwear i jego internetowy projektant dżinsów
Wykonane przeze mnie

Krawiectwo niezależne: Getwear i jego internetowy projektant dżinsów

Jacob Karda, jego żona i partnerzy popełnili trzy błędy, tworząc własny projekt - internetowy projektant dżinsów. Najpierw przy wyborze biura projektowego, a potem przy zatrudnianiu programistów. Przedłużyło to uruchomienie projektu o dwa i pół roku i zwiększyło koszty dziesięciokrotnie. Partnerzy popełnili trzeci błąd, już zaczynając: rynek amerykański nie był zainteresowany ich ofertą.
Czytaj Więcej