Przemysł

Subzero and Gills: Porównaj nowe sushi bistro

W Petersburgu znajduje się kilkaset japońskich restauracji, a sushi i bułki można znaleźć dosłownie wszędzie. Jednocześnie większość restauratorów stara się nie odejść od zwykłego wizerunku baru sushi z 2000 roku, oferującego sprawdzony zestaw potraw w typowych wnętrzach z bambusowymi ścianami, papierowymi lampionami pod sufitem i matami stołowymi.

Istnieją jednak aplikacje do ponownego przemyślenia barów sushi. Najbardziej uderzającym przykładem jest pojawienie się w mieście pierwszego bistro sushi. Pionierem tego gatunku był zespół restauracyjny Subzero, który został otwarty na Rubinstein Street około rok temu. Kilka miesięcy później, w New Holland, bistro Ronny zaczęło działać w podobnym formacie, jednak ze względu na lokalizację, bardziej skoncentrowano się na japońskim jedzeniu ulicznym, ale ostatnio jego właściciele rozpoczęli swój drugi, bardziej dokładny projekt - kawiarnię Gills przy ulicy Kazań.

Na pierwszy rzut oka Subzero i Gills mają ze sobą wiele wspólnego, ale uważny obserwator również zauważy znaczące różnice. Życie wokół postanowiło załatwić sprawę.

Subzero Skrzela

Subzero

Adres:św. Rubinstein, 38

Czas pracy: 12:00 - 00:00, piątki i soboty do 03:00

Numer telefonu: +7 (812) 907-64-38

facebook


Ogólne

Nowa fala restauratorów

Pierwsze podobieństwo: zarówno Subzero, jak i Gills są otwierane przez zespoły podobnie myślących przyjaciół, którzy wciąż niewiele o sobie opowiadali, ale którym udało się zdobyć doświadczenie w znanych i cenionych projektach restauracyjnych. Tak więc twórcy Subzero - Alexey Beschastny, Evgeny Lakotkin, Daniil Savinets, Eduard Lunin i Pavel Fadin - wcześniej w większości byli zaangażowani w instytucje praw autorskich, uczestniczyli w tworzeniu Pedro & Gomez w bistro Larisa, barze Chaika i restauracji Kontora, i pracował także w restauracjach Probka Family. Ścieżki kariery autorów Gillsa - Dmitrija Kullenena, Siergieja Glazunowa i Klima Żukowa - są bardziej jednolite, pracowali w dużych restauracjach: Forum Restaurant Group i Ginza Project przed założeniem niezależnego biznesu.

Odmowa wzorów

Zaskakujące jest to, że w 2018 r. Sushi i bułki są nudne. Jedzenie, które 10 lat temu wydawało się zabawną atrakcją, dzięki absolutnej miłości do Rosjan, stało się mniej więcej taką samą winną przyjemnością jak McDonald's: w barze sushi można zjeść obiad po pracy, w piątek wieczorem napić się piwa lub obejrzeć mecz piłki nożnej, ale nikomu nie przyszło na myśl zorganizować tam spotkania. Aby przezwyciężyć tę tendencję, trzeba było uciec od wzorców. Ani Subzero, ani Gills nie przypominają zwykłych lądowych zakładów: nie ma ikebanów, kelnerów w kimonie, bambusa ani tanich reprodukcji Hokusai. Specjalizację azjatycką zapewniają jedynie ledwo zauważalne szczegóły. W Subzero są to proste meble i metalowa konstrukcja pośrodku pokoju, przypominająca tradycyjne przesuwane drzwi shoji. W skrzelach znajdują się różne krzesła ustawione w zamyślonym bałaganie i białe kamyki na podłodze, delikatnie wskazujące na japoński ogród skalny. Co do reszty, oba miejsca są idealnym przykładem trendu w kierunku demokratyzacji restauracji, przyjemnego, łatwego i niedrogiego: wieczorami gromadzą się tutaj hałaśliwe firmy, bieżące słuchania muzyki (głośniej w Subzero, spokojniej w Gills), a personel zachowuje się w charakterystyczny sposób.

Subzero: Sałatka z makaronem - 490 rubli Skrzela: Sałatka z kałamarnicą tempura - 300 rubli

Krótkie nietrywialne menu i podejście autora

Innowacje nie ograniczają się do zewnętrznych atrybutów i wyglądu. Znacznie bardziej interesujące są nietrywialne menu, które są ułożone w podobny sposób w obu zakładach: są krótkie (przynajmniej w porównaniu do zwykłych ilustrowanych wielostronicowych katalogów barów sushi), sushi, sashimi i rolki zajmują połowę z nich siłą, aw drugiej połowie zbierane są alternatywne oferuje: lekkie przekąski, sałatki, modne azjatyckie zupy i gorące.

Inną ważną kwestią jest to, że oba zakłady ćwiczą improwizację autorską, a prawie wszystkie potrawy, z wyjątkiem być może najprostszego nigiri, wyglądają nietypowo. Szef kuchni Vadim Hakobyan ustawił eksperymentalną kuchnię w Subzero (od wielu lat mieszka i pracuje w Norwegii), a Dmitry Kullenen jest odpowiedzialny za jedzenie w Gills.

Subzero Skrzela

Różnice

Styl

Ze wspólną demokratyczną atmosferą dla obu instytucji ich konstrukcja jest znacznie inna. Wnętrze Gills, którymi zajmowała się architekt Maria Kachalova, która wcześniej zaprojektowała na przykład moskiewski sklep koncepcyjny KM20, wyszła spokojna i elegancka. Ściany w kolorze wina, aksamitne, miękkie wygodne krzesła - wszystko tutaj ma spokojny odpoczynek. Ogólny układ przestrzeni, pozbawiony jakichkolwiek barier, również wpływa na wymiar: blat barowy jest dociskany do ściany, a kuchnia, choć znajduje się w oddzielnym pomieszczeniu, pozostaje dostępna dla zwiedzających.

W Subzero nie jest tak wcale z zimnym, brutalnym wnętrzem, głośną muzyką, spartańskimi drewnianymi meblami i ciasnymi rzędami stolików, co kojarzy się raczej z idealną azjatycką kuchnią niż restauracją. Chuligańska postać projektu autorstwa Jurija Fedorowa (Chop-Chop) jest poparta tożsamością graficzną: menu zaprojektowane w stylu pop-art oraz karta kreskowa stylizowana jako praktyczny przewodnik po sibari - japońskiej sztuce bondage.

Subzero: Roll „Rainbow” - 630 rubli Skrzela: Bułka z ogórkiem, tuńczykiem i dorado - 390 rubli

Europa kontra Ameryka

Kolejną ważną różnicą jest styl, w jakim gotują i podają jedzenie. Właściciele Subzero nie ukryli faktu, że modna berlińska restauracja Dudu była prototypem lokalu. To on zainspirował zespół do bezpłatnego traktowania japońskimi specjałami, a także do wspaniałego barokowego projektowania potraw: bułek i sashimi podawanych w dużych porcjach pod kapeluszem z mieszanki sałatek, eksperymentowania ze składem i podawaniem, robienia bułek w tempurze (430-630 rubli) i również bułki z tatarami i tataki (610-750 rubli). W programie równoległym jest całe rozproszenie klasycznych japońskich potraw: od fasoli edamame (190 rubli) - zdrowe japońskie przekąski po piwo i doskonałą zupę miso (290 rubli), po pełnoprawne gorące potrawy - poke (590-690 rubli), miski (790 rubli) i posiekaj tonkatsu (430–470 rubli).

W Gills kontynuują eksperyment rozpoczęty w Ronny, oferując kalifornijskie interpretacje japońskich klasyków, a nawet są odważniejsi. Na przykład w menu nie ma żadnych oczywistych wygranych, takich jak Kalifornia i Filadelfia, ale są bułki bez ryżu (390 rubli), bułka z tempurą i krewetkami mango (350 rubli) oraz wybór markowych gunkanów -maki owinięte marynowanym daikonem zamiast nori (90 rubli). Nawiasem mówiąc, przemyślenie kanonów na tym się nie kończy. Po sushi są zwykłe sekcje z przystawkami, zupami i gorącymi: jest też miso z kałamarnicą (270 rubli), bakłażanem duszonym z grzybami (320 rubli) i wołowiną z zieloną cebulą, podawane z puree z groszku (450 rubli).

Subzero: Nigiri z awokado - 190 rubli, nigiri z łososiem - 190 rubli Skrzela: Nigiri z łososiem - 80 rubli, „Nenigiri” z łososiem - 90 rubli

Wniosek

Pojawienie się bezwstydnego sushi na każdy dzień było tylko kwestią czasu. A teraz ten czas nadszedł. Sądząc po doświadczeniach Moskwy (a bistra sushi pojawiły się w stolicy kilka lat wcześniej), w najbliższej przyszłości możemy spodziewać się nowych odkryć. Jeśli chodzi o Subzero i Gills, nie ma tutaj oczywistego lidera, wszystko zależy wyłącznie od preferencji, a nie tylko gastronomicznych, ale także estetycznych. Wybierz to, co jest bliżej Ciebie: klasyk w bully feed lub eksperymentuj w eleganckich wnętrzach.

Popularne Wiadomości

Kategoria Przemysł, Następny Artykuł

Po raz pierwszy w Moskwie festiwal gastronomiczny „Oda! Jedzenie!”
Ciekawe

Po raz pierwszy w Moskwie festiwal gastronomiczny „Oda! Jedzenie!”

W dniach 26 i 27 lipca w parku Krasnaya Presnya odbędzie się festiwal gastronomiczny „Oda! Food!”. Organizatorzy wydarzenia napisali o tym na Facebooku. W festiwalu wezmą udział restauracja rybna Oyster Bar, bistro United Kitchen szefa kuchni Andrei Ryvkina, sieć fast foodów Puff Point, skandynawski bar spożywczy Enebaer, bar Martinez, Q-tab Lab, Dippin Dots, De Puta Carne, Eaton i Save. Projekty gastronomiczne Smak, a także marki Schweppes, Nestle, Movenpick, Mistral, Perrier i San Pellegrino.
Czytaj Więcej
W kawiarni Bolshaya Dmitrovka „Varenichnaya nr 1” otwarto
Ciekawe

W kawiarni Bolshaya Dmitrovka „Varenichnaya nr 1” otwarto

Na ulicy Bolszaja Dmitrovka otwarta została czwarta kawiarnia sieci Varenichnaya nr 1. O tym życiu wokół opowiedzieli przedstawiciele instytucji. Varenichnaya nr 1 została otwarta przez właścicieli restauracji Tarantino, baru burgerowego Lucky Luciano kraft oraz sieci włoskich kawiarni Rukkola. Instytucja oferuje 12 rodzajów pierogów: z ziemniakami, cielęciną, jagnięciną, kapustą, kurczakiem, pieczarkami i innymi nadzieniami.
Czytaj Więcej
Otwarto kawiarnię Петpetit po stronie Piotrogrodu
Ciekawe

Otwarto kawiarnię Петpetit po stronie Piotrogrodu

Ulica Blokлицеpetit, która specjalizuje się w francuskich deserach, otworzyła się na ulicy Blokhina. O tym życiu wokół opowiedzieli przedstawiciele instytucji. Projekt został uruchomiony trzy lata temu. Początkowo cukiernia produkowała desery na zamówienie, później otworzono mały stacjonarny punkt w Pasażu, a teraz pełnoprawną kawiarnię.
Czytaj Więcej