Przemysł

„Oolong nie jest zielony”: jak pić herbatę w Jekaterynburgu

Kilka lat temu Lena Alimova nie wiedziała nic o chińskiej herbacie i nawet nie wyobrażała sobie, że istnieje zawód mistrza herbaty. Kiedy znalazła społeczność herbacianą Chaism.pro w sieci Jekaterynburga i zainteresowała się nią: ludzie specjalnie jeżdżą do Chin, studiują produkcję herbaty i różnorodne odmiany oraz uczą sztuki herbaty. Następnie Lena kupiła różne torebki z herbatą w supermarketach i poczuła się jak smakosz.

Czym jest prawdziwa herbata, nauczyła się już w 2014 roku, kiedy studiowała w szkole rzemiosła herbaty - wtedy jej świat wywrócił się do góry nogami. Trudno było zrozumieć, że wokół codziennego drinka kryje się tak wiele niuansów. Gdy Lena ukończyła uniwersytet, zaproponowano jej pracę w herbaciarni, gdzie sama studiowała - dzięki czemu hobby przerodziło się w działalność zawodową. Teraz zapoznaje ludzi z kulturą herbaty w chińskiej restauracji „Przyjaźń”.

Życie wokół rozmawiało z mistrzem herbaty i mówi, jak zorganizowana jest chińska ceremonia parzenia herbaty, jakie stereotypy wokół herbaty są najczęstsze i co piją w Jekaterynburgu, w kraju i na świecie.

Kultura herbaty

Łatwo zgadnąć, że kultura herbaty powstała w Chinach i rozwijała się tam przez tysiąclecia. Poza krajem herbata pojawiła się po raz pierwszy w Japonii, gdzie jej tradycja produkcji i gotowania została przekształcona - w ten sposób zmielono herbatę matcha (matcha) na proszek. Następnie napój rozprzestrzenił się na Koreę, Indonezję, Indie, Sri Lankę i Tajlandię. W XVIII wieku, wraz z dostawą indyjskiej herbaty do Anglii podczas Kompanii Wschodnioindyjskiej, herbata znalazła uznanie w Europie, a w Rosji poznała napój przez Wielki Jedwabny Szlak.

Ceremonia chińskiej herbaty składa się z wielu szczegółów i może odbywać się w różnych formach. Pierwszą formą picia herbaty było parzenie zgodnie z metodą Lu Yu, który dziś został podniesiony do rangi patrona herbaty - dziś prawie każdy mistrz ma swoją postać na desce do herbaty. W Cha Jing, pierwszej książce o herbacie, opisał wszystko, co było wówczas znane na temat herbaty: metodę parzenia, jakość wody, niezbędne przybory i geografię wzrostu. Teraz ta metoda przygotowania została nieco zmieniona, ale esencja pozostała ta sama: więcej czasu poświęcono nie na herbatę, ale na dyskusje podczas niej.


Istnieje mit, że Puer jest pochowany w ziemi. W rzeczywistości tylko niezbyt dobry puer ma gliniane nuty - zwykle ma raczej drzewno-orzechowy smak


W IX wieku pojawiła się herbata sypka: wtedy powstała taka forma picia herbaty jak Ping Cha - próbka. Do tego czasu poprawiła się jakość liścia i więcej czasu poświęcono samej herbacie. Herbata jest parzona w cieśninach, dzięki czemu możesz cieszyć się różnymi odcieniami jej smaku. Ta forma nie w pełni zanurza się w herbacianej atmosferze, a herbata jest tutaj tłem do dyskusji i pięknym gestem w stosunku do gości. Wymagany jest minimalny zestaw naczyń.

Ceremonia herbaty Gongfu Cha składa się z 27 obowiązkowych etapów (na przykład „cieszenia się grą w obu kolorach” lub „zabawiania gości doskonałym liściem”) i jest uważana za najwyższy kunszt herbaciany. Jego osobliwością jest to, że zarówno goście, jak i mistrz herbaty koncentrują się na herbata Początkowo ceremonia ta była związana z uznaniem jakości oolongów. Gongfu Cha pozwala stworzyć długie zanurzenie w świecie herbaty, bez rozpraszania się obcymi tematami. Ponadto używane są dodatkowe kubki - „Weng Xiang Bei”, aby wdychać aromat, kadzidło jest wznoszone, a samej ceremonii towarzyszy piękna muzyka.

Wszystkie te formy istnieją dzisiaj i są powszechne nie tylko w Chinach. Teraz istnieje wiele nowych sposobów robienia herbaty - ludzie postrzegają to jako specjalną ceremonię. Na przykład mamy koktajle herbaciane przygotowywane przez gościa - zanurzają go w historii, zwracają uwagę na smak i aromat.

Ceremonia i akcesoria

Istotą chińskiego parzenia jest to, że liść jest oddzielony od naparu z herbaty - pozwala to uniknąć goryczy, która pojawia się, gdy herbata jest parzona przez długi czas w wersji europejskiej. Kilka razy parząc herbatę w cieśninach, mamy okazję, aby impreza była bardziej kolorowa i długa, uczymy się zwracać uwagę na napój. Za każdym razem, gdy staramy się harmonijnie i w pełni ujawnić smak, poprawiamy jakość wypijanej herbaty.

Chiński zestaw do parzenia jest bardzo prosty. Wszystko znajduje się na pasterze, desce do herbaty. Czajnik do parzenia jest wykonany z gliny lub porcelany; najlepiej nadaje się z gliny Yixing. Ceremonia wykorzystuje osobne danie - gaiwan do robienia herbaty w formie miseczki z pokrywką i spodkiem. Chahai - naczynie pośrednie, do którego nalewana jest parzona herbata z czajnika, służy wyrównywaniu smaku, dlatego nazywa się ją „kielichem sprawiedliwości”. Filiżanki są tradycyjnie małe: herbata jest parzona średnio od pięciu do dziesięciu razy, więc ich objętość wystarczy, aby się upić. Nie ma konkretnych zasad dotyczących wyglądu zestawu do herbaty, ale jeśli chcesz stworzyć atmosferę i pokazać estetykę sztuki herbaty, powinieneś zwrócić nieco większą uwagę na przestrzeń. Wszystkie elementy można wybierać w jednym stylu, lekkie kadzidło, dodać przestrzeń do kwiatów.


Występuje także stereotyp, że mistrzowie herbaty są rodzajem sekty, często się z tym spotykam


Łatwo się nauczyć chińskiej ceremonii parzenia herbaty, ale zawsze obowiązują zasady: znajomość aromatu liścia pochodzi ze specjalnego naczynia chae. Pierwszy napar przygotowuje się dopiero po rozgrzaniu liścia. Zgodnie z zasadami etykiety, mistrz daje każdemu gościowi pierwszy puchar. Wszystkie elementy ceremonii są przekazywane i odbierane dwiema rękami jako znak szacunku. Jeśli gość chce nalać więcej herbaty, kładzie filiżankę na pasterza. Jeśli nie podobała ci się herbata, powinieneś zabrać kubek ze sobą - mistrz nie napełni go.

Podczas ceremonii jej uczestnicy prowadzą codzienną rozmowę - herbata jest dobra, ponieważ harmonijnie splata się z codziennym życiem. Herbata jest dobrym dodatkiem do komunikacji z przyjaciółmi i negocjacji. Możesz zwrócić uwagę na herbatę, powiedzieć coś o tym, jeśli gość jest zainteresowany. Moi przyjaciele zwykle nie chcą zagłębiać się w niuanse studiowania herbaty, ale akceptują etykietę ceremonii i chętnie spędzają ze mną czas, próbując dla nich nowych odmian.

Zaangażowanie w kulturę herbaty często pokazuje się za pomocą różnych postaci - chachunów: zając symbolizuje długowieczność i dobrobyt, ryby - symbol szczęścia, figurka starca z laską odnosi się do długowieczności, jednej z najważniejszych wartości w Chinach. Zwyczajowo leczy się Chachunów - wlewają na nich napar z kubka, życząc sobie i innym różnym korzyściom. Uważa się, że obfitość wody na desce do herbaty jest obfita. Pod koniec przyjęcia herbacianego kubki są przewracane. Dwa stukające palce na tablicy mogą wyrazić wdzięczność dla mistrza.

Stereotypy

Obecnie kultura herbaty w Jekaterynburgu szybko się rozwija. Koneserzy herbaty pojawili się tutaj dawno temu, ale ogromne zainteresowanie tym napojem pojawiło się kilka lat temu. Teraz coraz częściej spotykam ludzi, którzy nie muszą już mówić, jak robić herbatę i obchodzić się z naczyniami - wielu zna chiński sposób. To prawda, że ​​wciąż wiele osób nie wie o herbacie: poziom edukacji rośnie, ale powstały stereotypy.

Istnieje mit, że Puer jest pochowany w ziemi. W rzeczywistości ziemiste nuty są obecne tylko w niezbyt dobrym puer - zwykle ma raczej drzewno-orzechowy smak. Rower rozprzestrzenił się w latach 90. ze względu na kolor herbaty i nadal żyje.

Ludzie myślą, że czerwona herbata to hibiskus, a herbata oolong jest zielona. Hibiskus to kwiat hibiskusa, który nie jest związany z herbatą. Chińskie czerwone herbaty nazywane są czarnymi. Kiedyś popularne były herbaty kwiatowe i owocowe - w tym samym czasie wielu zaczęło pić hibiskus i błędnie nazwało go czerwoną herbatą. Oolongi są podobne w kolorze i smaku do zielonej herbaty, więc często są błędnie przypisywane do niej. Jednak Oolongi to osobna grupa herbat. Są słabą fermentacją, są poskręcanymi kulkami, mają przyjemny owocowy smak. Odmiany o silnej fermentacji dają gęste nasycenie i nuty jagodowe, które są nabywane w wyniku powolnego nagrzewania się węgli i innych cech przetwórczych.

Zgodnie z klasyfikacją chińskie herbaty charakteryzują się nie wyglądem, ale fermentacją. Istnieje tylko jeden gatunek rośliny - chińska kamelia, ale w zależności od miejsca wzrostu i przetwarzania uzyskuje się różne odmiany herbaty. Rozdzielenie herbat według koloru jest markerem, w rzeczywistości oznacza fermentację. Fermentacja to proces przetwarzania liści herbaty. Etapy, które przechodzi od momentu zebrania do warzenia: suszenie, suszenie, podgrzewanie na węglu drzewnym, gotowanie na parze. W zależności od kombinacji tych procesów uzyskujemy pewną różnorodność.


Nie ścigaj liczb: młody puer może być harmonijny, trzydziestolatek może być podróbką, więc zawsze lepiej jest spróbować herbaty przed zakupem


Herbaty zielone są najmniej sfermentowane, a białe - bardziej sfermentowane. Potem są żółte herbaty - cenne i drogie, mają wiele niuansów w kolekcji i złożony smak. Następnie - oolongi, turkusowe. Po nich, czerwoni Chińczycy, wyglądają jak nasze czarne. Najbardziej sfermentowane są czarne, pu-erh i nie-pu-ern. Mogą wystąpić reakcje shu-puers - przyspieszone starzenie, leczone zwilżaniem na mokro. Nie powinny być przechowywane dłużej niż pięć do ośmiu lat. Z powodu naturalnej fermentacji zielone pueri z biegiem lat nabierają bardziej soczystego, okrągłego smaku: jasne jabłko, nuty likierowe, a nawet bardzo słodkie ciepłe odcienie przypominające wypieki i przyprawy.

Wpływ herbaty na organizm jest interesującym i dyskutowanym zagadnieniem. Uważa się, że Puers ożywia, a białe herbaty łagodzą. Ale układ nerwowy jest indywidualny dla każdego, ludzie mogą reagować na nie inaczej na różne sposoby. Częstym stereotypem jest zatrucie herbaty. Herbata wpływa na organizm - jest to wspaniały surowiec, który został zebrany i przetworzony przez rzemieślników; umiejętności wpływają na produkt końcowy. Taka herbata daje wigor lub relaks, dana osoba może nawet poczuć lekkie zatrucie, ale to nie znaczy, że herbata jest narkotyczna. Wiele osób goni tak zwane „zatrucie” głupotą, stosując nie najlepszej jakości metody gotowania, które mogą negatywnie wpływać na organizm. Nie ma to zastosowania: lepiej skoncentrować się na procesie parzenia i odczuciach - aby w końcu osiągnąć wszystkie pożądane efekty, a nawet nauczyć się wybierać herbatę do konkretnego przypadku.

Występuje także stereotyp, że mistrzowie herbaty są rodzajem sekty, często się z tym spotykam. Herbata jako napój jest zrytualizowana, a chińska tradycja wydaje się dziwna, nietypowa dla europejskiego oka: długa ceremonia z wieloma akcjami i niejasnymi przedmiotami. Ale prawie każdy kraj ma swoją specyfikę przygotowania - w Anglii znana jest tradycja „płomienistego cloka”, w Rosji - picie herbaty z samowarem i słodyczami.

Ceremonia może być niezwykła i odurzająca, ponieważ same działania są relaksujące, aromat i smak są fascynujące. Herbata pomaga skupić uwagę, uczy się relaksować i zwalniać. Picie herbaty jest rodzajem medytacji. Może ci się wydawać, że w tym czasie tracisz czas, ale wręcz przeciwnie, poprawiasz jakość i długość życia. Herbata jest dobrym środkiem komunikacji, z którym w krótkim czasie można zmobilizować różne osoby. Uwaga zostaje zmieniona na herbatę, osoba jest rozpraszana przez własne bariery i bloki.

Herbata bardzo wpłynęła na moje życie. Jestem bardziej uważny na to, co jem, jak spędzam czas i z jakimi ludźmi się komunikuję. Teraz mniej reaguję na bodźce zewnętrzne, lepiej rozróżniam własne emocje. Nawet na zewnątrz dostrzegam przemianę, gdy dwa lata temu nie poznaję siebie na fotografiach.

Trendy

W Jekaterynburgu i Rosji ludzie interesują się głównie klasycznym chińskim piciem herbaty. Rośnie i to dobrze, ale wielu nie wyobraża sobie, jakie kombinacje gastronomiczne można zrobić z herbatą. Niemniej jednak herbata wymaga dużo czasu na naukę - aby przejść dalej, musisz zapoznać się z bazą.

W konsumpcji istnieje tendencja do dojrzewania herbat - oolongów, białych i puerhs, które są najbardziej zainteresowane. Goście często zaczynają pytać, ile lat ma puer - wierzą, że im dłużej się starzeje, tym ciekawszy jest smak. Pragnienie starej puerh nie zawsze jest uzasadnione. Nie gonić za liczbami: młody puer może być harmonijny, trzydziestoletni może być fałszywy, więc zawsze lepiej jest spróbować herbaty przed zakupem. W produkcji istnieje potrzeba eksperymentowania: do przygotowania pewnej herbaty wykorzystywane są niestandardowe technologie. Na przykład Puer jest wytwarzany przy użyciu technologii białej herbaty, a czerwone herbaty wytwarzane są z surowców dla Oolong.

Teraz w Rosji pojawiają się trendy w połączeniach gastronomicznych z herbatą. Istnieje cała sfera miksologii herbaty - herbaty, w której wybiera się idealną przekąskę do różnych rodzajów herbaty. Ludzie są zainteresowani podawaniem herbaty w postaci koktajli lub wybieraniem akompaniamentu do klasycznych odmian. Do białej herbaty z nutami mięty i białej czekolady dobrze nadaje się przystawka z mozzarelli, orzecha - jeśli połączysz to wszystko i zanurzysz w ciemnej czekoladzie, będzie bardzo smaczny, osoba przeżyje ciekawe doświadczenia kulinarne. Dobrze jest łączyć jasne, gorzko sfermentowane oolong z soczystą kontrastową przekąską - z kwaśnym lub słodkim jabłkiem. Smak liści czerwonej herbaty podkreślają pomidory czereśniowe i grzanki; sama odmiana ma karmelowe odcienie chleba.

Problem wyboru herbaty jest skomplikowany. Uważam, że lubisz dobrą herbatę. Podobnie jak jego aromat, interakcja. Kiedy dopiero poznajesz skład, Twoim zadaniem jest poszukiwanie czegoś własnego, wypróbowanie większej liczby odmian w różnych odmianach. Dla mnie dobra herbata jest w sklepie z akcesoriami do herbaty „Chaism” - tam sprzedają ją ludzie, którzy specjalnie podróżowali do Chin od wielu lat.

czytaj TAM, GDZIE WYGODNE:

Facebook

Instagram

VK

Twitter

Obejrzyj wideo: Herbata Oolong: jak parzyć niebieską, turkusową herbatę Oolong Wulong. (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Przemysł, Następny Artykuł

Po raz pierwszy w Moskwie festiwal gastronomiczny „Oda! Jedzenie!”
Ciekawe

Po raz pierwszy w Moskwie festiwal gastronomiczny „Oda! Jedzenie!”

W dniach 26 i 27 lipca w parku Krasnaya Presnya odbędzie się festiwal gastronomiczny „Oda! Food!”. Organizatorzy wydarzenia napisali o tym na Facebooku. W festiwalu wezmą udział restauracja rybna Oyster Bar, bistro United Kitchen szefa kuchni Andrei Ryvkina, sieć fast foodów Puff Point, skandynawski bar spożywczy Enebaer, bar Martinez, Q-tab Lab, Dippin Dots, De Puta Carne, Eaton i Save. Projekty gastronomiczne Smak, a także marki Schweppes, Nestle, Movenpick, Mistral, Perrier i San Pellegrino.
Czytaj Więcej
W kawiarni Bolshaya Dmitrovka „Varenichnaya nr 1” otwarto
Ciekawe

W kawiarni Bolshaya Dmitrovka „Varenichnaya nr 1” otwarto

Na ulicy Bolszaja Dmitrovka otwarta została czwarta kawiarnia sieci Varenichnaya nr 1. O tym życiu wokół opowiedzieli przedstawiciele instytucji. Varenichnaya nr 1 została otwarta przez właścicieli restauracji Tarantino, baru burgerowego Lucky Luciano kraft oraz sieci włoskich kawiarni Rukkola. Instytucja oferuje 12 rodzajów pierogów: z ziemniakami, cielęciną, jagnięciną, kapustą, kurczakiem, pieczarkami i innymi nadzieniami.
Czytaj Więcej
Otwarto kawiarnię Петpetit po stronie Piotrogrodu
Ciekawe

Otwarto kawiarnię Петpetit po stronie Piotrogrodu

Ulica Blokлицеpetit, która specjalizuje się w francuskich deserach, otworzyła się na ulicy Blokhina. O tym życiu wokół opowiedzieli przedstawiciele instytucji. Projekt został uruchomiony trzy lata temu. Początkowo cukiernia produkowała desery na zamówienie, później otworzono mały stacjonarny punkt w Pasażu, a teraz pełnoprawną kawiarnię.
Czytaj Więcej