Przemysł

Walka cava z prosecco i początek warzyw: jakich trendów gastronomicznych może oczekiwać Jekaterynburg

Istnieje opinia, że ​​trendy kulinarne podróżują z Moskwy do Jekaterynburga i zapuszczają tu korzenie na 3-5 lat. Życie wokół rozmawiało z Anną Kukuliną, dziennikarką, badaczką kultury gastronomicznej i redaktorem Simple Wine News, o letnich napojach, kuchni winiarskiej, popularności warzyw i innych trendach, które zakorzeniły się w stolicy w ciągu ostatnich kilku lat.

Tekst: Lilia Nizamova

Anna Kukulina

dziennikarz, badacz kultury gastronomicznej i redaktor Simple Wine News


Wino jako trend

W ciągu ostatnich dwóch lat format winiarni ostatecznie wykroczył poza Moskwę i Sankt Petersburg. I ludzie w końcu przeszli na wina wytrawne. Vinho Verde szczególnie lubił Moskwę: niedrogie, zrozumiałe i otwarte wino, łatwe do picia. Aby napić się latem szklanki chłodnego Vigno Verde i dobrze się bawić, nie można nic wiedzieć o winie.

Prosecco vs Cava

Właściciele poważnych winiarni w stolicach, którzy pracują z publicznością i starają się ją edukować, mają wielką nadzieję, że cava wkrótce pojawi się na pierwszym planie. Z drugiej strony, w mniej dziwacznych winiarniach i restauracjach, które działają na podstawie stosunku ceny do jakości na bardziej podstawowym poziomie, odpowiedzą na pytanie o trendy, które goście piją prosecco i będą go pić przez długi czas.

Niedawno moskiewska restauratorka wspominała: „Nie masz pojęcia, ile kosztowało nas przekwalifikowanie gości z Chablis do Pinot Grigio w latach dziewięćdziesiątych”. Teraz miejsce Pinot Grigio zajęli nowonarodzeni blanc sauvignonowie, pachnący świeżo ściętą trawą i agrestem oraz prosecco. Dopiero w ubiegłym roku w Moskwie otwarto dwa bary prosecco: jeden należy do Włochów, drugi do Rosjan. Bary znajdują się w różnych częściach miasta, ale zaprzyjaźnili się ze sobą. W piątki i soboty oba są zatłoczone, właściciele wysyłają do siebie gości. W każdym z nich produkują „Aperol”, „Bellini”, „Mimosa” oraz oryginalne odmiany - najbardziej letnie napoje.

Grissini vs Stek

W każdym z tych batonów wierzono, że otwierają się z grissini, oliwkami i serem. W tradycyjnym włoskim aperitifie (mała przekąska przed obiadem - ok. red.) wiele różnych przekąsek na jeden kęs. Jednak dwa tygodnie później w menu pojawiło się risotto. Wiele instytucji przeszło taką ścieżkę w mojej pamięci. W Rosji, gdyby ludzie zaczęli pić wino, byliby głodni. A kiedy skończą się oliwki i suszone pomidory, będą prosić o coś poważniejszego.

Praktyka pokazuje, że jedzenie może być wszystkim. Wszystko zależy od tego, gdzie znajduje się bar, kto tam pójdzie, jakiej średniej oceny oczekują właściciele. Na przykład sieć chleba i wina serwuje bruschetty. W geograficznie udanym miejscu możesz zrobić drogą winiarnię ze złożonymi winami i sprzedawać dobre steki. Jeśli wino jest najważniejsze, ważne jest, aby szef kuchni używał przypraw i octu. Istnieje odwieczna zasada: im bardziej skomplikowane wino, tym łatwiejsze jedzenie, a najlepsze wina są często podawane po prostu z grzankami, aby gość mógł skoncentrować się na szklance. Połączenie „czerwonego z mięsem, białego z rybą” od dawna należy do przeszłości.

Skrzynie rosyjskiego wina

Jakość rosyjskich win rośnie, a ludzie są gotowi z nimi pracować. Jednak sporządzenie karty na niektórych rosyjskich winach jest trudne, ponieważ rosyjscy winiarze nie obejmują wszystkich kategorii. W ten sam sposób w większości vinoteków zawsze znajduje się butelka whisky, koniaku lub wódki. Pojawia się towarzystwo sześciu osób: pięć pije wino, a szósty z pewnością poprosi o „Coś normalnego, przynajmniej wlej wódkę”. W przypadku czysto rosyjskich kart sytuacja wygląda podobnie: jest ktoś, kto pyta, dlaczego nie można zamówić Chianti.

Pewnego razu sieć Ławka Ławka działała na 100% rosyjskiej karcie; w moskiewskim Nowym rosyjskim sklepie z winami - do 80% rosyjskich win. Udają się tam na niestandardowe rosyjskie wina, których nie można znaleźć w supermarkecie. W Rosji produkują dobre wino musujące: Divnomorskoe, Temelion, Konstantin Dzitoev, ale są tylko dwa lub trzy normalne wina różowe. Dobre wina często się kończą: na przykład trzy lata temu z ulubioną, suchą gałką muszkatołową od Gai Kodzor. Zimą wszedł na rynek, a latem zajął i zakończył. Usiądź i poczekaj na następną zimę!

Historia naturalna

Trend win naturalnych rozprzestrzenił się w Rosji od Petersburga: istnieje firma importująca, która je sprowadza. Stamtąd i większość ideologów takich win oraz pierwszych barów z winami naturalnymi. A ponieważ ludzie z Moskwy i Sankt Petersburga ciągle tam iz powrotem, Moskale są namiętnie inspirowane nowymi winami.

Osobliwością winiarni w Petersburgu i moim osobistym bólem jest kieliszek wina o objętości 125 mililitrów. W Moskwie porcja to 150 mililitrów, tylko 125 wlewa się musujących. Każdy baton ma swoją ekonomię: wlej butelkę do pięciu lub sześciu porcji. Oczywiście nie ma GOST, ale zwyczajowo ilość wina w kieliszku jest zaskakująca dla nieprzygotowanych gości.

Warzywa i warzywa ponownie

Wietnamskie pho bo świętuje szalony sukces w Moskwie, jest to dosłownie nowy tom yam. Połowa rynku Daniłowskiego ma miski takiej zupy: porcja jest ogromna, a cena za nią to tylko 300-400 rubli. Osobiście nie jestem w stanie zjeść takiej zupy. Za pięć lat tendencja prawdopodobnie zniknie, ponieważ ludzie w pewnym momencie są przepełnieni egzotycznymi potrawami.

Wcześniej czy później warzywa pojawią się w dużych ilościach w restauracjach. Dziś w Moskwie jest Ogród Bliźniąt, w Petersburgu - Żniwa. Warzywa - nie jest to konieczne, ponieważ Alain Passar (Alena nazywa się „szefem warzyw” - wyd. Ok.): to pytanie nie dotyczy wegetariańskiego jedzenia, ale raczej elastyczności (głównie dieta warzywna, która pozwala na stosowanie mięsa zwierzęcego - ok. red.). Restauracje zwiększą udział warzyw w menu i zaczną wykorzystywać warzywa, których wcześniej nie używały lub których nie używały całkowicie - i tutaj trend na warzywa odzwierciedla trend świadomej konsumpcji i zerowego marnotrawstwa, koncepcji życia bez odpadów.

Szefowie kuchni i rolnicy opracowują wielką historię warzyw na podstawie swoich preferencji i talentów. Na przykład bezmięsny poniedziałek lub „poniedziałki bez mięsa” zyskują obecnie popularność w Europie i Ameryce. Możesz poprawić przetwarzanie warzyw. Możesz zrobić kiszone ogórki z mniejszą ilością octu lub dżemu bez cukru. Tysiące ludzi na całym świecie angażuje się w to w różnych aspektach: są to głębokie zmiany społeczne, które przejawiają się również w gastronomii.

czytaj TAM, GDZIE WYGODNE:

Facebook

VK

Instagram

telegram

Twitter

Popularne Wiadomości

Kategoria Przemysł, Następny Artykuł

W pięciu kinach ulicznych filmy o Moskwie zostaną pokazane w City Day
Ciekawe

W pięciu kinach ulicznych filmy o Moskwie zostaną pokazane w City Day

Pięć namiotów kinowych zostanie otwartych w Moskwie przy ulicy Twerskiej w Dniu Miasta, pokazując rzadkie filmy festiwalowe, filmy krótkometrażowe, filmy animowane i filmy o Moskwie. O tym poinformowała służba prasowa komitetu organizacyjnego cyklu miejskich wydarzeń ulicznych „Pory roku w Moskwie”, informuje TASS. „Moskale i goście stolicy będą mogli oglądać około 100 godzin kina, w tym rzadkie filmy festiwalowe, filmy krótkometrażowe, filmy animowane i filmy o Moskwie, a także rozmawiać z ulubionymi filmowcami, aktorami i filmowcami.
Czytaj Więcej
Mieszkanie tygodnia (Moskwa)
Ciekawe

Mieszkanie tygodnia (Moskwa)

Igor i Natalia kupili mieszkanie w domu na Begovaya na etapie budowy w 2011 roku: podobał im się bezpłatny układ, panoramiczne okna, widoki i dogodna lokalizacja w obrębie Trzeciego Pierścienia. Gospodarze bardzo lubią słońce i plażową estetykę. Po ślubie na Bali postanowili nadać swojemu domowi słoneczny nastrój.
Czytaj Więcej
Przewodnik po 100 najlepszych restauracjach Moscow Spoon 2016 wydany
Ciekawe

Przewodnik po 100 najlepszych restauracjach Moscow Spoon 2016 wydany

Roczny przewodnik po 100 najlepszych restauracjach stolicy Spoon 2016 został opublikowany w Moskwie. Przedstawiciele opowiedzieli o tym Life. Ocena łyżki 2016 nosi nazwę „Rosyjski Michelin”. „Gromadzi przede wszystkim miejsca premium. Ta ocena dotyczy nie tylko gastronomii, ale także określonego stylu życia” - wyjaśniają przedstawiciele Spoon 2016 wokół Life.
Czytaj Więcej
Plany weekendowe: 4-6 października
Ciekawe

Plany weekendowe: 4-6 października

4 października, piątek, 5 października, sobota, 6 października, niedziela, piątek, 4 października, 11:00 „0 Performance - Skromny urok kryzysu” Ostatni dzień wystawy. Projekt poświęcony jest wydajności, a nazwa opiera się na grze słów, opartej na podwójnym znaczeniu pojęcia „wydajności”, co można interpretować jako termin ekonomiczny „wydajność”.
Czytaj Więcej