Przemysł

Sysoev FM: Jak marketer z Petersburga stworzył główną markę restauracyjną w Moskwie

Trójkątne naklejki „Sysoev FM” można znaleźć na drzwiach każdej porządnej moskiewskiej restauracji - tak reklamuje się kanał telegramowy (obecnie jest 40 tysięcy abonentów). Kieruje nim marketer Alexander Sysoev, który w ciągu ostatnich kilku lat stał się być może najbardziej wpływową postacią na rosyjskim rynku gastronomicznym. Sysoev zorganizował Russian Restaurant Festival, który odbywa się obecnie w 30 miastach kraju, uruchomił własną kartę lojalnościową w restauracji w Moskwie i oficjalnie otworzył własną agencję promującą specjalne projekty treści. Życie wokół poprosiło Aleksandra, aby powiedział, jak zarabiać pieniądze na kanale telegramu, a nie kłócić się ze wszystkimi.

Alexander Sysoev

twórca Sysoev FM,organizator festiwalu rosyjskiej restauracji


Jak zrobiłem promocję bez budżetu

Wszystko zaczęło się od tego, że zajmowałem się marketingiem sieci klubów sportowych światowej klasy w Petersburgu. Na przykład menu fitness pojawiło się pod naszą marką w najlepszych restauracjach w Petersburgu, a moi przyjaciele z biura w Moskwie zaczęli nadawać ten pomysł w Moskwie. Po dwóch latach istnienia Names.ru (Farfetch kupił go teraz), stamtąd zostałem zaproszony do zespołu butikowego Aizel i przeprowadziłem się do Moskwy. Byłem w stanie przeprowadzić kampanie informacyjne bez budżetu: od wynajmu za grosz ekspozycyjny w wynajmowanych lokalach (sprawiliśmy, że wyglądały jak wielkie uliczne latarnie pod naszą marką) po nastrojowy projekt we wszystkich udanych projektach miejskich.

Rok później poszedłem do Rambler w Poster-Restaurants. Tam było mi łatwiej: jestem fanem jedzenia, wielu szefów kuchni i restauratorów znało mnie jako stałego gościa. Poster-Restaurants to przede wszystkim usługa rezerwacji, ale w momencie mojego przystąpienia do projektu niewielu zwykłych ludzi mogło poprawnie wymówić nazwę usługi: nazywała się po prostu Poster. Trzy lata temu przez usługę przechodziła bardzo mała liczba rezerwacji miesięcznie, teraz stawki te wzrosły 17-21 razy.

Przy zerowym budżecie, ale z dobrymi przyjaźniami, po pierwsze, zaczęliśmy otrzymywać ekskluzywne wiadomości, które pozwoliły nam zacząć ożywić media; po drugie, aktywnie umieszczają nasze tablety w najpopularniejszych restauracjach, wyjaśniając gościom szczegółowo, że usługa rezerwacji jest wygodna. Teraz używają go tak łatwo, jak taksówki.

Mniej więcej miesiąc temu zrezygnowałem z funkcji dyrektora marketingu, ale pozostałem w firmie - teraz będę zaangażowany w projekty specjalne na dużą skalę, takie jak Russian Restaurant Festival.

Festiwal Rosyjskiej Restauracji

Wszystkie moje projekty są fajne


Jak sprzedać ponad 130 tysięcy obiadów w dwa tygodnie

Rosyjski festiwal restauracyjny to już mój osobisty projekt. W tym roku odbywa się w 30 miastach Rosji; uczestniczy w nim ponad 500 restauracji w całym kraju. Jego sztuczka polega na tym, że podczas festiwalu smakuje kilka zestawów potraw w stałej cenie 990 rubli.

Jedną ze strategii serwisu Poster-Restaurants była promocja kultury kulinarnej poza domem. Rozszerzyliśmy widownię restauracji - a festiwal stał się jedną z dźwigni. Jak to działa Na przykład istnieje restauracja Duo (Restauracja Dmitrija Blinowa w Petersburgu - ok. wyd.) i jest „Coffee House”, ale liczni ludzie nadal przechodzą do drugiego. Pytasz: dlaczego? Mówią: taniej. Chociaż to absolutnie nieprawda! Dlatego RRF, gdzie zestaw kosztuje 999 rubli, jest sposobem na pokazanie ludziom jedzenia i cen w tych restauracjach, w których bali się pójść.

W czasie, gdy tworzyłem festiwal, miałem zerowy budżet, a teraz ten projekt się opłaca i to jest ważne. Pokrywam wydatki poprzez partnerstwa, a restauracje okazują się opłacalne, ponieważ po pierwsze dostają wiele promocji, a po drugie, przybywa do nich wielu nowych gości. A co najważniejsze, goście wracają.

W tym roku podczas festiwalu sprzedaliśmy 132 tysiące zestawów, otrzymaliśmy około 700 publikacji w mediach i dziesiątki tysięcy w sieciach społecznościowych. To bardzo duży, w dobrym sensie, popularny projekt. Teraz na podstawie RRF będą dwa kolejne projekty: Night Edition, festiwal barów z zestawami koktajlowymi w stałej cenie, i RRF Black Edition, premium, dla mniejszej liczby miast, z wyższym kosztem zestawów, ale wciąż tańszym niż menu główne.


Najfajniejszymi znawcami są pośrednicy w handlu nieruchomościami


Jak znalazłem nieznajomego do użycia

Informacje prasowe

Wszystkie moje projekty są fajne. I naklejki „Sysoev FM poleca” na drzwiach restauracji, kanał telegramu i system lojalnościowy. Nawet festiwal rosyjskich restauracji - był także fanem. Inwestuję emocjonalnie w każdą z nich, więc pieniądze przychodzą w taki czy inny sposób.

Kanał „Sysoev FM” Stworzyłem w tym samym czasie, co festiwal. Nie miałem planu stworzenia ekosystemu. Mój kanał nie konkuruje z milionową publicznością strony Poster-Restaurants, gdzie piszą autorzy tacy jak Alexander Ilyin czy Svetlana Kesoyan, gdzie są długie sprytne teksty i recenzje. Robię coś zupełnie innego: na moim kanale są tylko krótkie teksty informacyjne, które napisałem początkowo dla moich przyjaciół - aby odpowiedzieć na wszystkie ich pytania naraz, co nowego w mieście i gdzie zjeść. Najpierw lubię pisać o czymś, ale znów jest fajnie, coś czysto chłopięcego. Mogę powiedzieć na pewno, że w tym sensie najfajniejszymi znawcami są pośrednicy w handlu nieruchomościami, oni zawsze wiedzą wszystko przed resztą.

Festiwal Rosyjskiej Restauracji

Że mi się nie podoba, po prostu nie piszę.


Ktoś żartuje, że jako pierwszy korzystałem z komunikatów prasowych od menedżerów PR restauracji, ale mam nie więcej niż 4% całkowitej zawartości postów komercyjnych na kanale, a są to roczne umowy z markami. Jeśli zrozumiem, że oferta ma charakter wyłącznie komercyjny i restauracja będzie nad tym pracować, nie może być bezpłatna, chociaż w 95% przypadków odmawiam. Jeśli wymyślą fajną linię informacyjną, chętnie o tym napiszę.

Jak uratować 300 tysięcy i nie robić wrogów

Wiele restauracji ma ochotę podjąć jakieś wspólne działanie, ale ponieważ widzę dobrą konwersję, nie może to być komercyjne. Zdarzają się przypadki, gdy restauracja osiąga zysk w wysokości 200-300 tysięcy tygodniowo tylko z udziałów w kanale, kiedy gość musiał pokazać post i uzyskać zniżkę. Nawiasem mówiąc, wielu bardzo nieśmiało pokazywało wiadomości kelnerowi, więc wymyśliłem kartę, którą można dodać do portfela Apple - teraz musisz ją pokazać, co dla wielu jest znacznie wygodniejsze.

Zawsze staram się zaprzyjaźnić z ludźmi i komunikować, ponieważ wszyscy ludzie chcą się komunikować, każdy ma swoje potrzeby i zadania, a ponieważ mam dużą liczbę przyjaciół, mogę im pomóc, a oni mogą mi pomóc.

Dlaczego piszę o niektórych, a nie piszę o innych? Istnieje polityka treści, oczywiste jest, że nie będę pisać o żadnym obiedzie z winami węgierskimi. Nie uważam za wartościowe wejście do restauracji X, w której szef kuchni przygotuje potrawy z niezrozumiałym winem w dobrym tego słowa znaczeniu. Jeśli jesteś fanem, najprawdopodobniej już wiesz, ale dla przeciętnej osoby ta informacja jest całkowicie niepotrzebna. Ludzie są zainteresowani poznaniem tego, co się otworzyło, gdzie menu zostało całkowicie zaktualizowane i gdzie nadchodzi naprawdę fajny szef kuchni. I nie piszę o tym, co mi się nie podoba.

Kilka osób pracuje ze mną w zespole, w każdym mieście mam osoby, które mówią mi, co nowego w mieście. Sam piszę większość tekstów, ale zamawiam wiele kolumn o rzeczach, w których niczego nie rozumiem. W rezultacie wszystkie teksty, które wychodzą pod moją marką, czytam i edytuję, często zmieniając prędkość lub zmniejszając wszystko pięć do dziesięciu razy.


W Rosji turystykę można rozpocząć od podróży weekendowych


Jak zaangażowałem się w PR i projekty specjalne

Wszystkie projekty mają element marketingowy: specjalnie zrobiłem trójkątne naklejki „Sysoev FM” - nikt ich nie miał i wyróżniają się. Przyklejam je do drzwi lokali i po prostu dostarczam do miejsc, w których naprawdę lubię, gdzie jest naprawdę fajnie, smacznie - mogę polecić te restauracje znajomym i znajomym. Kiedyś zaproponowano mi sprzedaż naklejki za 100 tysięcy, oczywiście nie zgodziłem się.

Teraz bardziej interesujące jest dla mnie robienie większych projektów. Na przykład popieram 80. rocznicę VDNH - mamy świetny przewodnik na temat tego, jak znaleźć w parku. Dzięki Yandex.Zen uruchomiliśmy projekt w dziewięciu miastach Rosji: gdzie jeść, gdzie pić, gdzie spać. Nieco później rozwinie się w pełnoprawnego przewodnika na osobnej platformie. Również w tym roku kanał stał się jednym z partnerów informacyjnych 872. rocznicy Moskwy: będzie moje logo na całym przemyśle poligraficznym i razem stworzymy zestaw przewodników dla turystów w mieście.

Alexander Sysoev

Niedawno oficjalnie uruchomiłem agencję specjalizującą się w markach. Są to głównie banki, firmy telekomunikacyjne i alkoholowe. Ogólnie jestem teraz bardzo zainteresowany trendami treściowymi i programami lojalnościowymi - to moja nowa zabawa.

Płynnie chcę uprawiać turystykę i tworzyć systemy: restauracje nie mogą przyciągać turystów w dużych ilościach. W Rosji turystykę można rozpocząć od podróży weekendowych, kiedy odlatujesz w piątek i wracasz w niedzielę. Ale trudno jest wyjaśnić ludziom, dlaczego powinni jechać do Jekaterynburga lub Samary na dwa dni i co tam robić.

Myślę, że do końca roku na kanale powinno być 70 tysięcy subskrybentów. Dlaczego tego potrzebuję? Ponieważ im większa publiczność, tym łatwiej jest mi promować moje osobiste projekty. I tak - to tylko liczby, ale oczywiście przyjemne.


Zdjęcia: okładka, 1, 2, 3 - Russian Restaurant Festival

Popularne Wiadomości

Kategoria Przemysł, Następny Artykuł

Jak minął Dzień Restauracji w różnych miastach świata - na zdjęciach na Instagramie
Rozrywka

Jak minął Dzień Restauracji w różnych miastach świata - na zdjęciach na Instagramie

Jedzenie, goście i kucharze Dnia Restauracji, który odbył się 18 sierpnia w Moskwie, Petersburgu, Kijowie, Helsinkach, Paryżu, Lozannie, Krasnojarsku, Niżnym Nowogrodzie, Astrachaniu i innych miastach. Moskwa arusyagromova katyakzd fooddesignlove katyalimo alterbaby viento6699 tanyamalysheva tanyamalysheva romasheda slonyashka que_carne murzilon minipytka wweselova katyalimo Petersburg simplify_me lizamedvedeva sonya_clark strangeshiro lenacherkas alessandra_wagner asy99 geniusandthecat liss_u mmarusja lyyk_store vermakarenko vika_akopova vermakarenko rasberrymorning drmakarenko kolchedantseva_a alina_van_orton moreminakova pork27 pork27 Helsinki palonilife kulinaarimuruja kulinaarimuruja lankkari marialonnqvist kulinaarimuruja kulinaarimuruja kulinaarimuruja sannnaru soppahanna veerateppola pisamainen ossyhelloo paivimarjaana tinamariah katjahagelstam _heidie_ hannaanniina esmeraldafinlandia kulinaarimuruja kulinaarimuruja Kijów edo_girl kaninika krikrikris kaninika olhaizhyk kylymar sergerodionov livid_yurochka krikrikris Niżny Nowogród anatoly_v01 absurd_comedy anatoly_v01 anett_831 erofeevamaria lavkasunsweet p_pokoy shiftsga Mer nntoday shiftsgamer fucktibidoh lavkasunsweet fucktibidoh ainyssi_k mamma_ira Krasnojarsk katerinachernousova dita_von_lis arty0m10 rozibuz nata_beketova katerinachernousova tokmakovre timofei5241 tokmakovre nata_beketova dita_von_lis anassteija Samara uraltao uraltao kalmykovasasha uraltao beschastnova kalmykovasasha Kopenhaga nikolajhol krowi cathrinefrederiksen cathrinefrederiksen sandercph cathrinefrederiksen Lozanna funambuline funambuline funambuline franck_o funambuline funambuline Astrachański markelovalina ms_karpova kmalinaaa markelovalina kmalinaaa maksfromrio Tiumeń i_am_maryn punk_in_air punk_in_air Lipetsk skazo4ka skazo4ka skazo4ka Paris lukatmoi lukatmoi lukatmoi Poznań kwiatyimiut kwiatyimiut Dubaj dirolly crazy_nevesta diana_etkind niyavostok Władywostok
Czytaj Więcej
Dwa w jednym: bądź kierownikiem projektu inwestycyjnego i współwłaścicielem sklepu internetowego
Rozrywka

Dwa w jednym: bądź kierownikiem projektu inwestycyjnego i współwłaścicielem sklepu internetowego

Strumień „Druga zmiana” przy wsparciu Volkswagena poświęcony jest jednemu dniu z życia ludzi mieszkających w nowoczesnej metropolii i jednocześnie łączących dwa odmienne zawody. Wszyscy bohaterowie mają inny temperament, ale ten sam rytm. Aby sobie z tym poradzić, wszyscy poruszają się po mieście samochodem Volkswagen Tiguan, który jest gotowy na dzielenie się najbardziej śmiałymi aspiracjami i inspirowanie nowych odkryć.
Czytaj Więcej
W teatrze „Practice” zaprezentuje nową sztukę „Heat”
Rozrywka

W teatrze „Practice” zaprezentuje nową sztukę „Heat”

Dziś w „Practice” odbędzie się premiera spektaklu „Heat”, jednego z trzech nowych przedstawień teatralnych w tym sezonie. Sztuka, na podstawie której powstała produkcja, została napisana w 2009 roku, ale w ostatnich latach stała się bardziej aktualna. Reżyser Vladimir Ageev rysuje podobieństwa między postaciami sztuki a grupą sztuki wojennej lub ruchem Arkhnadzor, nazywając je „zjawiskami tego samego rzędu”.
Czytaj Więcej