Przemysł

Sysoev FM: Jak marketer z Petersburga stworzył główną markę restauracyjną w Moskwie

Trójkątne naklejki „Sysoev FM” można znaleźć na drzwiach każdej porządnej moskiewskiej restauracji - tak reklamuje się kanał telegramowy (obecnie jest 40 tysięcy abonentów). Kieruje nim marketer Alexander Sysoev, który w ciągu ostatnich kilku lat stał się być może najbardziej wpływową postacią na rosyjskim rynku gastronomicznym. Sysoev zorganizował Russian Restaurant Festival, który odbywa się obecnie w 30 miastach kraju, uruchomił własną kartę lojalnościową w restauracji w Moskwie i oficjalnie otworzył własną agencję promującą specjalne projekty treści. Życie wokół poprosiło Aleksandra, aby powiedział, jak zarabiać pieniądze na kanale telegramu, a nie kłócić się ze wszystkimi.

Alexander Sysoev

twórca Sysoev FM,organizator festiwalu rosyjskiej restauracji


Jak zrobiłem promocję bez budżetu

Wszystko zaczęło się od tego, że zajmowałem się marketingiem sieci klubów sportowych światowej klasy w Petersburgu. Na przykład menu fitness pojawiło się pod naszą marką w najlepszych restauracjach w Petersburgu, a moi przyjaciele z biura w Moskwie zaczęli nadawać ten pomysł w Moskwie. Po dwóch latach istnienia Names.ru (Farfetch kupił go teraz), stamtąd zostałem zaproszony do zespołu butikowego Aizel i przeprowadziłem się do Moskwy. Byłem w stanie przeprowadzić kampanie informacyjne bez budżetu: od wynajmu za grosz ekspozycyjny w wynajmowanych lokalach (sprawiliśmy, że wyglądały jak wielkie uliczne latarnie pod naszą marką) po nastrojowy projekt we wszystkich udanych projektach miejskich.

Rok później poszedłem do Rambler w Poster-Restaurants. Tam było mi łatwiej: jestem fanem jedzenia, wielu szefów kuchni i restauratorów znało mnie jako stałego gościa. Poster-Restaurants to przede wszystkim usługa rezerwacji, ale w momencie mojego przystąpienia do projektu niewielu zwykłych ludzi mogło poprawnie wymówić nazwę usługi: nazywała się po prostu Poster. Trzy lata temu przez usługę przechodziła bardzo mała liczba rezerwacji miesięcznie, teraz stawki te wzrosły 17-21 razy.

Przy zerowym budżecie, ale z dobrymi przyjaźniami, po pierwsze, zaczęliśmy otrzymywać ekskluzywne wiadomości, które pozwoliły nam zacząć ożywić media; po drugie, aktywnie umieszczają nasze tablety w najpopularniejszych restauracjach, wyjaśniając gościom szczegółowo, że usługa rezerwacji jest wygodna. Teraz używają go tak łatwo, jak taksówki.

Mniej więcej miesiąc temu zrezygnowałem z funkcji dyrektora marketingu, ale pozostałem w firmie - teraz będę zaangażowany w projekty specjalne na dużą skalę, takie jak Russian Restaurant Festival.

Festiwal Rosyjskiej Restauracji

Wszystkie moje projekty są fajne


Jak sprzedać ponad 130 tysięcy obiadów w dwa tygodnie

Rosyjski festiwal restauracyjny to już mój osobisty projekt. W tym roku odbywa się w 30 miastach Rosji; uczestniczy w nim ponad 500 restauracji w całym kraju. Jego sztuczka polega na tym, że podczas festiwalu smakuje kilka zestawów potraw w stałej cenie 990 rubli.

Jedną ze strategii serwisu Poster-Restaurants była promocja kultury kulinarnej poza domem. Rozszerzyliśmy widownię restauracji - a festiwal stał się jedną z dźwigni. Jak to działa Na przykład istnieje restauracja Duo (Restauracja Dmitrija Blinowa w Petersburgu - ok. wyd.) i jest „Coffee House”, ale liczni ludzie nadal przechodzą do drugiego. Pytasz: dlaczego? Mówią: taniej. Chociaż to absolutnie nieprawda! Dlatego RRF, gdzie zestaw kosztuje 999 rubli, jest sposobem na pokazanie ludziom jedzenia i cen w tych restauracjach, w których bali się pójść.

W czasie, gdy tworzyłem festiwal, miałem zerowy budżet, a teraz ten projekt się opłaca i to jest ważne. Pokrywam wydatki poprzez partnerstwa, a restauracje okazują się opłacalne, ponieważ po pierwsze dostają wiele promocji, a po drugie, przybywa do nich wielu nowych gości. A co najważniejsze, goście wracają.

W tym roku podczas festiwalu sprzedaliśmy 132 tysiące zestawów, otrzymaliśmy około 700 publikacji w mediach i dziesiątki tysięcy w sieciach społecznościowych. To bardzo duży, w dobrym sensie, popularny projekt. Teraz na podstawie RRF będą dwa kolejne projekty: Night Edition, festiwal barów z zestawami koktajlowymi w stałej cenie, i RRF Black Edition, premium, dla mniejszej liczby miast, z wyższym kosztem zestawów, ale wciąż tańszym niż menu główne.


Najfajniejszymi znawcami są pośrednicy w handlu nieruchomościami


Jak znalazłem nieznajomego do użycia

Informacje prasowe

Wszystkie moje projekty są fajne. I naklejki „Sysoev FM poleca” na drzwiach restauracji, kanał telegramu i system lojalnościowy. Nawet festiwal rosyjskich restauracji - był także fanem. Inwestuję emocjonalnie w każdą z nich, więc pieniądze przychodzą w taki czy inny sposób.

Kanał „Sysoev FM” Stworzyłem w tym samym czasie, co festiwal. Nie miałem planu stworzenia ekosystemu. Mój kanał nie konkuruje z milionową publicznością strony Poster-Restaurants, gdzie piszą autorzy tacy jak Alexander Ilyin czy Svetlana Kesoyan, gdzie są długie sprytne teksty i recenzje. Robię coś zupełnie innego: na moim kanale są tylko krótkie teksty informacyjne, które napisałem początkowo dla moich przyjaciół - aby odpowiedzieć na wszystkie ich pytania naraz, co nowego w mieście i gdzie zjeść. Najpierw lubię pisać o czymś, ale znów jest fajnie, coś czysto chłopięcego. Mogę powiedzieć na pewno, że w tym sensie najfajniejszymi znawcami są pośrednicy w handlu nieruchomościami, oni zawsze wiedzą wszystko przed resztą.

Festiwal Rosyjskiej Restauracji

Że mi się nie podoba, po prostu nie piszę.


Ktoś żartuje, że jako pierwszy korzystałem z komunikatów prasowych od menedżerów PR restauracji, ale mam nie więcej niż 4% całkowitej zawartości postów komercyjnych na kanale, a są to roczne umowy z markami. Jeśli zrozumiem, że oferta ma charakter wyłącznie komercyjny i restauracja będzie nad tym pracować, nie może być bezpłatna, chociaż w 95% przypadków odmawiam. Jeśli wymyślą fajną linię informacyjną, chętnie o tym napiszę.

Jak uratować 300 tysięcy i nie robić wrogów

Wiele restauracji ma ochotę podjąć jakieś wspólne działanie, ale ponieważ widzę dobrą konwersję, nie może to być komercyjne. Zdarzają się przypadki, gdy restauracja osiąga zysk w wysokości 200-300 tysięcy tygodniowo tylko z udziałów w kanale, kiedy gość musiał pokazać post i uzyskać zniżkę. Nawiasem mówiąc, wielu bardzo nieśmiało pokazywało wiadomości kelnerowi, więc wymyśliłem kartę, którą można dodać do portfela Apple - teraz musisz ją pokazać, co dla wielu jest znacznie wygodniejsze.

Zawsze staram się zaprzyjaźnić z ludźmi i komunikować, ponieważ wszyscy ludzie chcą się komunikować, każdy ma swoje potrzeby i zadania, a ponieważ mam dużą liczbę przyjaciół, mogę im pomóc, a oni mogą mi pomóc.

Dlaczego piszę o niektórych, a nie piszę o innych? Istnieje polityka treści, oczywiste jest, że nie będę pisać o żadnym obiedzie z winami węgierskimi. Nie uważam za wartościowe wejście do restauracji X, w której szef kuchni przygotuje potrawy z niezrozumiałym winem w dobrym tego słowa znaczeniu. Jeśli jesteś fanem, najprawdopodobniej już wiesz, ale dla przeciętnej osoby ta informacja jest całkowicie niepotrzebna. Ludzie są zainteresowani poznaniem tego, co się otworzyło, gdzie menu zostało całkowicie zaktualizowane i gdzie nadchodzi naprawdę fajny szef kuchni. I nie piszę o tym, co mi się nie podoba.

Kilka osób pracuje ze mną w zespole, w każdym mieście mam osoby, które mówią mi, co nowego w mieście. Sam piszę większość tekstów, ale zamawiam wiele kolumn o rzeczach, w których niczego nie rozumiem. W rezultacie wszystkie teksty, które wychodzą pod moją marką, czytam i edytuję, często zmieniając prędkość lub zmniejszając wszystko pięć do dziesięciu razy.


W Rosji turystykę można rozpocząć od podróży weekendowych


Jak zaangażowałem się w PR i projekty specjalne

Wszystkie projekty mają element marketingowy: specjalnie zrobiłem trójkątne naklejki „Sysoev FM” - nikt ich nie miał i wyróżniają się. Przyklejam je do drzwi lokali i po prostu dostarczam do miejsc, w których naprawdę lubię, gdzie jest naprawdę fajnie, smacznie - mogę polecić te restauracje znajomym i znajomym. Kiedyś zaproponowano mi sprzedaż naklejki za 100 tysięcy, oczywiście nie zgodziłem się.

Teraz bardziej interesujące jest dla mnie robienie większych projektów. Na przykład popieram 80. rocznicę VDNH - mamy świetny przewodnik na temat tego, jak znaleźć w parku. Dzięki Yandex.Zen uruchomiliśmy projekt w dziewięciu miastach Rosji: gdzie jeść, gdzie pić, gdzie spać. Nieco później rozwinie się w pełnoprawnego przewodnika na osobnej platformie. Również w tym roku kanał stał się jednym z partnerów informacyjnych 872. rocznicy Moskwy: będzie moje logo na całym przemyśle poligraficznym i razem stworzymy zestaw przewodników dla turystów w mieście.

Alexander Sysoev

Niedawno oficjalnie uruchomiłem agencję specjalizującą się w markach. Są to głównie banki, firmy telekomunikacyjne i alkoholowe. Ogólnie jestem teraz bardzo zainteresowany trendami treściowymi i programami lojalnościowymi - to moja nowa zabawa.

Płynnie chcę uprawiać turystykę i tworzyć systemy: restauracje nie mogą przyciągać turystów w dużych ilościach. W Rosji turystykę można rozpocząć od podróży weekendowych, kiedy odlatujesz w piątek i wracasz w niedzielę. Ale trudno jest wyjaśnić ludziom, dlaczego powinni jechać do Jekaterynburga lub Samary na dwa dni i co tam robić.

Myślę, że do końca roku na kanale powinno być 70 tysięcy subskrybentów. Dlaczego tego potrzebuję? Ponieważ im większa publiczność, tym łatwiej jest mi promować moje osobiste projekty. I tak - to tylko liczby, ale oczywiście przyjemne.


Zdjęcia: okładka, 1, 2, 3 - Russian Restaurant Festival

Popularne Wiadomości

Kategoria Przemysł, Następny Artykuł

Voskhod: Jak agencja reklamowa z Jekaterynburga otrzymała Cannes Lions
Wykonane przeze mnie

Voskhod: Jak agencja reklamowa z Jekaterynburga otrzymała Cannes Lions

Na początku lata agencja reklamowa Voskhod z Jekaterynburga otrzymała siedem nagród na międzynarodowym festiwalu reklamowym w Cannes Lions za projekt społeczny „Make Officials Work”. Dla niego doły na drogach zostały zaprojektowane jako portrety urzędników miejskich. Współzałożyciel agencji i dyrektor kreatywny Andrei Gubaidullin opowiedział o historii firmy, jej najbardziej znaczącym sukcesie i planach na przyszłość.
Czytaj Więcej
Jak Petersburger uruchomił usługę szybkiej sprzedaży samochodów
Wykonane przeze mnie

Jak Petersburger uruchomił usługę szybkiej sprzedaży samochodów

Najpopularniejszym sposobem sprzedaży używanego samochodu jest umieszczenie reklamy na Auto.ru, Avito lub innej tablicy ogłoszeń. W pierwszej połowie 2014 r. W Rosji sprzedano 2,89 mln samochodów. Usługa Carprice działa jako pośrednik między właścicielem samochodu a sprzedawcą. Rozpoczęło się w lipcu, od tego czasu podłączyło do systemu ponad 500 dealerów i osiągnęło obrót w wysokości 1,5 miliona dolarów miesięcznie.
Czytaj Więcej
Krawiectwo niezależne: Getwear i jego internetowy projektant dżinsów
Wykonane przeze mnie

Krawiectwo niezależne: Getwear i jego internetowy projektant dżinsów

Jacob Karda, jego żona i partnerzy popełnili trzy błędy, tworząc własny projekt - internetowy projektant dżinsów. Najpierw przy wyborze biura projektowego, a potem przy zatrudnianiu programistów. Przedłużyło to uruchomienie projektu o dwa i pół roku i zwiększyło koszty dziesięciokrotnie. Partnerzy popełnili trzeci błąd, już zaczynając: rynek amerykański nie był zainteresowany ich ofertą.
Czytaj Więcej