Przemysł

„Zadzwońmy do Jurija Antonowa”: Co się stanie, jeśli dasz pieniądze entuzjastom gastronomii

Miesiąc temu właściciel „Lancherii” Tadeusz Vojtovic napisał dla Life kolumnę o tym, dlaczego rewolucja entuzjastów gastronomii nie powiodła się. Ale najwyraźniej nie jest to do końca prawda. W ten weekend, 20 i 21 lipca, na terenie dawnej piekarni odbędzie się „Festiwal rozrywki gastronomicznej” - duże dwudniowe święto życia z ping pongiem, aperitifem, interaktywnym muzeum i, oczywiście, kącikiem gastronomicznym, na którym przygotują właściciele gwiazd Michelin Muzyczną gwiazdą jest Jurij Antonow. Zespół Stay Hungry, Alena Ermakova i Anna Bichevskaya, które siedem lat temu zaczęły od dziedzińców Backyard, są odpowiedzialne za koncepcję i ideologiczny komponent festiwalu. Pewnego razu powiedzieli też, dlaczego festiwale żywności są nieaktualne. Poprosiliśmy Annę i Alenę, aby opowiedziały, co sprawiło, że wrócili do tego gatunku i czym różni się ten festiwal od wszystkich innych.

Jak porzuciliśmy flagi i palety

Imprezy Stay Hungry Backyard stały się dla miasta czymś nowym w 2013 roku. Nie stawiamy sobie poważnego zadania gastronomicznego - chcieliśmy raczej dobrze się bawić i jednoczyć ludzi, a jedzenie było idealnym tematem, wokół którego można wiele zbudować, i najłatwiejszym sposobem pokazania ludziom innego stylu życia. Jedzenie zainspirowane w zasadzie do zmiany codziennej rutyny - tak wyglądał ruch entuzjastów gastronomii.

Ciągle szukaliśmy nowych formatów, cały czas zastanawialiśmy się, jak sprawić, by było fajne, ciekawe, niezwykłe. Było bardzo mało restauracji z pysznym jedzeniem i wygodną atmosferą, jeszcze nie rozwinęło się jedzenie uliczne, nie było żadnych brunchów i kolacji, nie było imprez, w których jedzenie i rozrywka organicznie uzupełniałyby się nawzajem. Próbowaliśmy wszystkiego, a najbardziej udane formaty stały się trwałe: na przykład tajne kolacje Stay Hungry z zaproszonymi szefami kuchni lub przyjęcia na podwórku.

Siedem lat temu siedzenie na paletach przy lampce wina musującego na dziedzińcu z flagami było fajne, ponieważ mówiono o twojej wolności i awansie, ale teraz publiczność stała się znacznie bardziej wykształcona i wymagająca, a flagi warunkowe stały się głównym nurtem.

Liczba restauracji, atrakcji gastronomicznych i różnych festiwali doprowadziła ludzi do takiego poziomu próśb i oczekiwań, że teraz, aby przynajmniej kogoś zaskoczyć, potrzebujesz bardzo dużego budżetu i super unikalnego pomysłu. Zrozumieliśmy to i zamknęliśmy projekt, ale pozostały niezrealizowane pomysły.

Stay Hungry Backyard 2017

Gdzie znaleźliśmy pieniądze?

Stopniowo opracowaliśmy koncepcję festiwalu marzeń. Coś w rodzaju Disneylandu dla dorosłych, gdzie jest wiele różnych rozrywek - nie głupich, ale jednocześnie nie nudnych. Aby zapewnić, że format w tym samym czasie uosabia nasze priorytety: łączenie ludzi, tworzenie przestrzeni wygodnej dla wszystkich, współpraca, cieszenie się chwilą. Oczywiście z jedzeniem jako ważnym, ale nie jedynym składnikiem. W czasach Stay Hungry Backyard przedstawialiśmy przedstawienia, produkcje teatralne, jakieś działania, ale zawsze opierały się na ograniczonych zasobach. Chciałem przejść na nowy poziom i zakres.

Mieliśmy szczęście: nasz pomysł zbiegł się z prośbą marki Martini, która chciała zorganizować wspaniałe wydarzenie poświęcone gastronomii, unifikacji i przyszłym trendom. Zostaliśmy zaproszeni do wzięcia udziału w przetargu i wygraliśmy go. Główną ideą festiwalu jest stworzenie idealnego weekendu w mieście i specjalnego środowiska, aby ludzie komunikowali się ze sobą. Ważne było dla nas, że w centrum był pewien rytuał, który zjednoczył wszystkie nasze plany. I został znaleziony: we Włoszech jest cała kultura aperitifów, chodzi właśnie o to - o komunikację i radość z przeżywania chwili. W rzeczywistości pojawił się Martini Time Festival of Gastronomic Entertainment.

Dlaczego Jurij Antonow

Chcieliśmy przekazać włoskiego ducha relaksu i świętowania - w ten sposób dojrzewała muzyczna koncepcja festiwalu: „Kwiaty i pieśni San Remo”, wszystko to z powodzeniem. Lata 70. i początek 80. popchnęły ZSRR kulturą włoską, a festiwal w San Remo wywarł ogromny wpływ na naszą scenę muzyczną. Jako headliner postanowiliśmy nazwać Jurija Antonowa - nosicielem tej tradycji. To może być nieoczekiwana decyzja, ale jego piosenki są grane na wielu modnych imprezach i mamy wielką nadzieję, że zrozumieją nas poprawnie. Ten ruch jest mniej więcej taki sam, jak występ Ludmiły Gurczenki w Solanance.

Teraz Jurij Antonow rzadko występuje, nigdy nie brał udziału w festiwalu młodzieży, ale zgodził się dość szybko - w ciągu tygodnia. Być może nadal nie rozumie, do czego dokładnie pasuje. Z pomocą Kirilla Siergiejewa z Kito Jempere i dziennikarza muzycznego Denisa Boyarinova zebraliśmy młodych i utalentowanych muzyków, takich jak Mujuice, Naadi, Pasha Artemyev i Yura Makarychev z On-The-Go, którzy zaprezentują prawdziwy hołd i festiwal disco Italo w San Remo z z ich okładkami hitów, bardziej znanymi, jak się wydaje, naszym rodzicom.

Interaktywni szefowie kuchni i Michelin

Centrum festiwalu będzie kort spożywczy. W niektórych zakątkach organizowana jest pełnoprawna duża kuchnia - będą tam pracować duety: jeden projekt zagraniczny i jeden moskiewski. To nowy poziom dla Moskwy.

Pomysł sprowadzenia szefów kuchni z różnych krajów pojawił się natychmiast, a jednocześnie nie postawiliśmy sobie za zadanie zaproszenia najbardziej wybitnych i utytułowanych. Chciałem raczej zobaczyć najciekawsze, poruszające się, mające różne tła, podejścia i style. Gdzieś naprawdę zainspirowali nas kucharze restauracji z gwiazdkami Michelin, gdzieś - bohaterowie serii filmów dokumentalnych Szefa Kuchni, gdzieś - ci, których potraw próbowaliśmy sami lub nasi przyjaciele. Oczywiście istniały obawy, że szefowie kuchni nie będą chcieli gotować na festiwalu ulicznym dla 25 tysięcy osób. Ale na przykład Paco Mendes (Szef kuchni marki Michelin Hoja Santa. - ok. Red.) uzgodniono dosłownie po pięciu minutach rozmowy telefonicznej.

Wybraliśmy szefów kuchni, opierając się głównie na moskiewskich trendach: od razu zdecydowaliśmy, że będą ramen i tacos. W rezultacie Paco Mendes i chłopaki z Veladory będą gotować meksykańskie jedzenie, słynny amerykański Ivan Orkin z Ivana Ramena stanie przy Ku:. Bo Clagston, były szef kuchni Kopenhagi Noma, który ma teraz własną restaurację, będzie współpracował z rosyjskimi owocami morza w tandemie ze swoim bliskim przyjacielem Tomem Halpinem z Foreigners, a Sebby Kenyon porozmawia z wieloletnim przyjacielem Taku Sekine z Paryża.

Ponadto dostawy kawy są rzadkie na takich festiwalach, a my nazywaliśmy mistrzów kawy, Greków Underdog, którzy dzielą kuchnię z Człowiekiem i Parowcem. Azjatycki wektor zostanie zamknięty przez Alexandra Raylyana, szefa kuchni Insight, który będzie gotował razem z Thais z Bo.Lan z Michelin, a także Pratik Sadhu z restauracji Masque w Bombaju: pokaże, że kuchnia indyjska to nie tylko curry i samosas.

Wybraliśmy już naszych szefów kuchni jako parę bezpośrednio do zagranicznych w oparciu o pewne wewnętrzne odczucia: nie mieliśmy celu ustawiać w linii wszystkich naszych szefów kuchni z rzędu - wtedy byłby to zupełnie inny festiwal.

Stay Hungry Backyard 2017

Robot barman i chmura alkoholowa

Oprócz hali gastronomicznej na festiwalu będzie jeszcze jedna bardzo ważna rzecz - miejsce eksperymentalne Food and Science. Wnosimy cztery duże projekty, które ustanawiają nowy standard w postrzeganiu jedzenia i napojów z punktu widzenia sztuki i nauki. Teraz często kłócą się, czy roboty okradną ludzi z ich pracy. Będziemy mieć robota, który przygotowuje koktajle: chcemy sprawdzić, czy gość czerpie tyle samo przyjemności z drinka, gdy nie jest on przygotowywany przez żywą osobę, czy też komunikacja z barmanem przy ladzie jest ważną częścią tego doświadczenia.

Lub tutaj jest interaktywna instalacja Tear Drops: jedna osoba będzie mogła spróbować i poczuć, a druga dokładnie wybierze. Smaki nie będą najbardziej oczywiste: na przykład smak terminu lub smak miłości.

Trzecim przedmiotem jest Ghost Food, projekt, który zadaje pytanie, czym jest jedzenie - smak, obraz, tekstura? To laboratorium sprawi, że poczujesz, jak będzie wyglądać żywność przyszłości, gdy niektóre produkty znikną.

Wreszcie artyści Bompas & Parr specjalizujący się w „architekturze alkoholowej” stworzą chmurę alkoholową, w którą można wejść i poczuć nowe odurzenie zmysłów.

Dlaczego wszyscy tego potrzebujemy

Nigdy nie bylibyśmy w stanie zrobić czegoś takiego na własną rękę. Festiwal tworzą cztery imprezy: Journey, R&I, marka Martini i, w rzeczywistości, nasz zespół Stay Hungry. Jesteśmy odpowiedzialni za część kreatywną i ekspercką, a ogromny zespół zajmuje się ważnymi kwestiami organizacyjnymi. Już 40 000 osób zarejestrowało się na festiwal, co jest ogromną odpowiedzialnością, ale jednocześnie osiąga zupełnie nowy poziom.

Najważniejsze dla nas są ludzie, którzy przychodzą na festiwal, to nowa publiczność. Prawdopodobnie nie wiedzą, kim jesteśmy ani czym jest Stay Hungry. Ale to w zasadzie nie jest ważne. Ważne jest, aby zainteresować ich wszystkich pomysłem, którym wpadliśmy na pomysł. Dla dużej liczby osób, których nie stać na codzienne chodzenie do restauracji i wydawanie dużych pieniędzy na rozrywkę, będzie to okazja, aby zobaczyć naprawdę niezwykłą akcję i poczuć trendy za darmo.


Zdjęcia: cover - Stay Hungry, 1, 2 - „Festiwal rozrywki gastronomicznej”

Popularne Wiadomości

Kategoria Przemysł, Następny Artykuł

Voskhod: Jak agencja reklamowa z Jekaterynburga otrzymała Cannes Lions
Wykonane przeze mnie

Voskhod: Jak agencja reklamowa z Jekaterynburga otrzymała Cannes Lions

Na początku lata agencja reklamowa Voskhod z Jekaterynburga otrzymała siedem nagród na międzynarodowym festiwalu reklamowym w Cannes Lions za projekt społeczny „Make Officials Work”. Dla niego doły na drogach zostały zaprojektowane jako portrety urzędników miejskich. Współzałożyciel agencji i dyrektor kreatywny Andrei Gubaidullin opowiedział o historii firmy, jej najbardziej znaczącym sukcesie i planach na przyszłość.
Czytaj Więcej
Jak Petersburger uruchomił usługę szybkiej sprzedaży samochodów
Wykonane przeze mnie

Jak Petersburger uruchomił usługę szybkiej sprzedaży samochodów

Najpopularniejszym sposobem sprzedaży używanego samochodu jest umieszczenie reklamy na Auto.ru, Avito lub innej tablicy ogłoszeń. W pierwszej połowie 2014 r. W Rosji sprzedano 2,89 mln samochodów. Usługa Carprice działa jako pośrednik między właścicielem samochodu a sprzedawcą. Rozpoczęło się w lipcu, od tego czasu podłączyło do systemu ponad 500 dealerów i osiągnęło obrót w wysokości 1,5 miliona dolarów miesięcznie.
Czytaj Więcej
Krawiectwo niezależne: Getwear i jego internetowy projektant dżinsów
Wykonane przeze mnie

Krawiectwo niezależne: Getwear i jego internetowy projektant dżinsów

Jacob Karda, jego żona i partnerzy popełnili trzy błędy, tworząc własny projekt - internetowy projektant dżinsów. Najpierw przy wyborze biura projektowego, a potem przy zatrudnianiu programistów. Przedłużyło to uruchomienie projektu o dwa i pół roku i zwiększyło koszty dziesięciokrotnie. Partnerzy popełnili trzeci błąd, już zaczynając: rynek amerykański nie był zainteresowany ich ofertą.
Czytaj Więcej