Fotoreportaż

Jedzenie w Moskwie na pierwszym festiwalu Street Food Weekend
w Kaliningradzie

W miniony weekend w Kaliningradzie odbył się konferencja i festiwal street food Weekend organizowany przez kaliningradzką grupę kreatywną Sredę oraz twórców tajnych kolacji w Moskwie oraz imprezę uliczną Stay Hungry Anna Biczewska i Alena Ermakowa. W konferencji i festiwalu street food wzięli udział uczestnicy Kaliningradu, Moskwy i Europy. Organizatorzy zaprosili ekipy z Moskwy, aby wspólnie pojechały samochodem do Kaliningradu, organizując w ten sposób całą wycieczkę Stay Hungry Tour. Podczas podróży i samego festiwalu wszyscy uczestnicy wraz z redaktorem działu „Jedzenie” Życie wokół Anny Masłowskiej przeprowadzili dziennik zdjęć w aplikacji Cirqle. W sumie wyszło około czterystu zdjęć, tutaj publikujemy tylko część wraz z niewielkim raportem o tym, co się dzieje.

bezpośrednia mowa

Organizatorzy Street Food Weekend o festiwalu w Kaliningradzie

19 sierpnia

Droga z Moskwydo Rygi

Zaczynamy bardzo wcześnie. Organizatorzy Anna Bichevskaya i Alyona Ermakova, ja, fotograf Vova Chernyakhovsky oraz zespoły The Burger Brothers, Doubleby, Good Enough, Bakersville, No Crepe i The Hummus w rozłożonej linii odjeżdżają z Moskwy na Street Food Weekend do Kaliningradu samochodami. W czwartek Nikolai Chistyakov i Katya Yudina z Camera Obscura i konsultantka restauracji Evgenia Golomuz, którzy poprosili nas o podpisanie się jako „Doradztwo w sprawie wieprzowiny i czosnku”, powinni nas złapać.

Wychodzimy wcześnie, planując spędzić noc i zjeść śniadanie w Rydze. Sześć samochodów: pięć Mini, każdy z trzema osobami i samochód Doubleby. Anita Parilova, która przygotowuje jedzenie w kawiarni Good Enough i, w połączeniu, robi jedne z najpiękniejszych bukietów w stolicy (można to zobaczyć na każdej imprezie lub tajnej kolacji Stay Hungry), przygotowała kanapki dla wszystkich w drodze. To okazało się niewystarczające: w samochodzie, gdy laptopy siadają i praca staje się niemożliwa, po prostu chcesz jeść i spać. Zatrzymujemy się w Globus Gourmet.

Przejeżdżamy przez piękne miejsca. Na przykład takie pole w pobliżu Wielkiego Łuku. Wtedy wyleje się na nas na bok: do Rygi dotrzemy dopiero po północy. Ale jakie zdjęcia.

20 sierpnia

Ryga

Zmęczeni wyjeżdżamy do hoteli w Rydze daleko po północy. Kompozycja naszego samochodu - ja, Ermakova i Sasha Zalessky z The Burger Brothers - śpi w mieszkaniu Leny Spassowej, współwłaścicielki Bespoke Pixel Retouching Studio. Lena ciepło wita nas zimnym barszczem litewskim, herbatą ziołową, szampanem i ciastem marchewkowym. Wszystko sama.

Gospodyni opowiedziała nam o nowych kawiarniach i barach w mieście. Wybieramy miejsce na śniadanie o nazwie Kasha Gourmet, która częściowo prowadzi stronę na Facebooku po rosyjsku. Mamy dwadzieścia lat i paraliżujemy pracę kuchni. Po spacerze z kawą w Miit. Nastya Godunova ostrzega: kawa jest dobra dla miasta, ale dla nas zepsute Doubleby, Las i tak dalej są bardzo przeciętne. W Rydze obecność menu kawiarni V60 nadal nie mówi nic o jakości samych ziaren. Na tym tle Moskwa wydaje się kawowym rajem.

Droga z Rygi do Kłajpedy, a następnie promem.

Nida Przed wejściem do miasta cała nasza firma została wydalona przez naturę w postaci ściany prysznicowej z plaży, do której zdecydowaliśmy się pójść pomimo już i tak kompletnej ciemności w tym czasie. W okolicach północy znaleźliśmy tylko jedną działającą kawiarnię we wsi - Cili Pica. W sumie dziesięć różnych pizz. Przed Kaliningradem, kolejna godzina i trochę i granica, kierowcy zasypiają.

21 sierpnia

Kaliningrad

W końcu wszyscy spali. Rozluźniony harmonogram czwartku obejmuje wycieczkę po mieście. Uczestnicy festiwalu kupią jedzenie i przygotują posiłki dopiero jutro, po konferencji. Przede wszystkim dzisiaj Anita jest zajęta, szukając kwiatów, których potrzebuje, aby udekorować konferencję i festiwal w nieznanym mieście.

Wyspa Kanta, niedokończony Dom Sowietów, Katedra Królewska, grób Kanta (mówią, że tak naprawdę go tu nie ma), wioska rybacka, łodzie i późnym popołudniem Fort 3. Wygląda jak każde małe rosyjskie miasto, tylko lepiej. Wszystko ze względu na morze i niemiecką architekturę.

22 sierpnia

Konferencja Week Food Street

22 sierpnia, 10 rano, drugie piętro hotelu Radisson, początek konferencji Street Food Weekend. Z powodu problemów z rosyjskimi wizami kilku zagranicznych uczestników, w tym zespół Berlin Bite Club, nie mogło przyjechać do Kaliningradu, aby posłuchać opowieści o doświadczeniu, które osobiście najbardziej mnie zainteresowało. Ale redaktor „The Calvert Journal”, Mariam Omidi, powiedziała o tym, jak uliczne jedzenie jest w Londynie. Może zadanie nie zostało dokładnie określone, ale jej historia okazała się tylko kroplą w oceanie wszystkich imponujących rzeczy, które zdarzają się w miejscu jej życia. Cóż, sam powód, aby o tym pisać.

Przybył szef kuchni i restaurator Richard McCormick z Helsinek, ale dzień później niż planowano. Dlatego też ci, którzy przybyli na konferencję, również nie mogli usłyszeć jego historii. Ale przemówienie Veroniki Foss, Włochki mieszkającej w Helsinkach, o pracy z festiwalami i restauracjami było jasne i inspirujące. Więcej o tym napiszę za kilka dni w osobnym materiale.

Evgenia Golomuz, która obecnie konsultuje się z restauracjami w Rosji, powiedziała o miłości do jedzenia ulicznego w Anglii, gdzie mieszkała przed przeprowadzką do stolicy, o doświadczeniu otwierania restauracji LavkaLavka na Armie, że głównym jedzeniem ulicznym w Rosji jest nasiona i lody, a co najważniejsze, o tym, co należy zrobić, aby ludzie chcieli przyjść do Twojej restauracji. Aby to zrobić, po prostu nic nie potrzebujesz: kochać to, co robisz, pysznie gotować i mieć jasną koncepcję.

Organizatorzy Street Food Weekend, Alena Ermakova i Anna Bichevskaya, podzielili się swoimi doświadczeniami w organizowaniu imprez ulicznych z jedzeniem Stay Hungry w Moskwie podczas konferencji z kolegami z Kaliningradu. Uczestnicy Stay Hungry Backyard kontynuowali opowieść o swoich sprawach. Od początku pracy na rynku do otwarcia pełnoprawnych kawiarni i problemów, które najprawdopodobniej napotkają każdy początkujący, powiedział Alexander Zalessky z The Burger Brothers, Nastya Shcherbakova z Bakersville i Lera Grim z No Crepe. Pomiędzy tym wszystkim Elena Babura, zastępca szefa departamentu Rospotrebnadzor w Kaliningradzie, powiedziała o swoim stanowisku. Istota jest taka: są gotowi pomóc i doradzić początkującym restauratorom.

Anastasia Godunova, na przykładzie otwarcia własnej małej kawiarni na Garden Ring Good Enough, opowiedziała wszystko o życiu wewnętrznym młodych restauratorów, w tym z ekonomicznego punktu widzenia. Kolya Chistyakov, palarnia i główny barista Camera Obscura, kontynuowała krótko swoją historię, kierując raportem „Jak nie otwierać własnej kawiarni”: „Początkujący nigdy nie będą zarabiać, profesjonaliści zarabiają. Po raz pierwszy na rynku nie będzie ludzi drugi będzie padać, trzeci będzie jeszcze gorzej. Musisz być przygotowany na awarie ”. I to prawda, w branży kawowej nowej formacji w Moskwie są głównie entuzjaści i idealiści, którzy są szalenie zakochani w swojej pracy i mają trudności finansowe. Może z wyjątkiem Doubleby, która zadziwia stopą wzrostu. Niemniej jednak raport Leny Loktevy, odpowiedzialnej za specjalne wydarzenia w firmie, dotyczył głównie znaczenia zespołu. Nie było odpowiedzi na pytania o to, co ludzie żyją, gdy otwierają franczyzy marek, czyli którzy nie zarabiają na sprzedaży zboża.

23 sierpnia

Festiwal Street Food Weekend

W sobotę sam festiwal odbył się na terenie Muzeum Bramy Friedrichsburskiej z udziałem Moskwy, Kaliningradu i uczestników europejskich w osobie Richarda McCormicka, który pomimo dalekich od idealnych bułek kaliningradzkich, zrobił 200 bardzo smacznych kanapek Bunmi z rybami oraz polski projekt Sokołówka z grillowanymi burgerami. Zwiastunów z Berlina w ostatniej chwili nie zabrakło w rosyjskich obyczajach, więc ci uczestnicy, pozostawieni bez pustek i mobilnych kuchni, przybyli na festiwal tylko po to, by zobaczyć i zjeść.

Bracia Burgerowie sprzedali 200 hamburgerów, dla których, nawiasem mówiąc, nie znaleźli odpowiednich bułek w Kaliningradzie - podano je w chlebie. Doubleby zaparzyło 190 filiżanek kawy i sprzedało pięć paczek ziaren, Camera Obscura prawie tak samo: 200 filiżanek. Nastya z Bakersville wraz z pomocą, w tym od lokalnych mieszkańców („Sugar”, cześć), przygotowała 500 gofrów. Hummus, wspomagany przez Anitę Parilovą, sprzedał 200 porcji falafelu w picie, a Lera i Misha z No Crepe - 193 naleśników z różnymi nadzieniami. Najdłuższe linie były, jak zawsze, do The Burger Brothers i The Hummus.

Faceci z kaliningradzkiego burgera Rattlera sprzedali 150 hamburgerów, chociaż mogli zrobić więcej: skończyły się kęsy. Nie wiem, ile hamburgerów zostało przygotowanych w Picnic Cafe, ale nadal gotowali po tym, jak Rattler zaczął już montować sprzęt. „Super Buter”, który ma własną stałą kawiarnię w mieście, przygotował 150 kanapek i kawiarnię mobilną, stale uczestnicząc w różnych ulicznych wydarzeniach w Kaliningradzie, „Dookoła świata”, - 100 porcji falafela. Tea Funny Bubble Tea przyniosła bąbelki, ale bez najlepszego, moim zdaniem, smaku - taro. Ponadto kule tapioki zakończyły się na nich wcześnie, musiałem zadowolić się marmoladami.

Dziwne mini-pizze były przyrządzane na Street Chef, która zwykle ma siedzibę w Yunost Park, podczas gdy World Snacks produkował burrito, które przypominało bardziej shawarmę, całkiem przy okazji. W targach uczestniczyła nawet jedna dorosła restauracja Mushkino i jedna sieć restauracji Sushi Love. Dzień wcześniej próbowałem ich bułek (menu zawiera na przykład „Khochukka”) na placu zwycięstwa.

Według różnych szacunków, od pięciu do ośmiu tysięcy osób przybyło do wyjścia Stay Hungry. Wyglądał i był dokładnie taki sam jak w Moskwie: duży dziedziniec, kolejki do kawiarni, podobni uczestnicy i muzyka. Z jednym wyjątkiem: na imprezę przybyła większa liczba dorosłych, rodziny z dziećmi i przyjaciółmi. W Moskwie tak zwana partia, czyli głównie młodzi ludzie, nadal jeździ na Stay Hungry. Różnica jest bardzo przyjemna.

Mieszkańcy powiedzieli mi i napisali w niedzielę, że ten weekend był ich najlepszym latem w mieście i że zdecydowanie czekają na nas wszystkich. My z kolei czekamy na wszystkich Kaliningradów, aby Moskwa pozostała głodna - poziom uczestników tutaj nie jest gorszy niż nasz. Alena i Anya poważnie myślą o trasie po Rosji. St. Petersburg, Jekaterynburg, Syberia?

 

24 sierpnia

Mierzeja Kurońska i „Wysokość Efa”

25 SIERPNIA

Swietłogorsk i Zelenogradsk

Obejrzyj wideo: Prezent z Moskwy Studenci próbują jedzenie z Rosji. Marain (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Fotoreportaż, Następny Artykuł

W pudełku: 7 działających (i nie) sztuczek do sprzątania pokoju dziecinnego
Przewodnik

W pudełku: 7 działających (i nie) sztuczek do sprzątania pokoju dziecinnego

Tekst Irina Korneevskaya Zaburzenie w pokoju dziecięcym jest jednym z wiecznych tematów na forach rodzicielskich. Każda rodzina ma własny sposób, aby nauczyć dziecko, jak układać rzeczy na swoim miejscu. Redaktorzy czasopisma Life wokół zgromadzili hacki rodziców, którym udało się osiągnąć porządek w domu, i poprosili psychologa dziecięcego Alexandra Pokryszkina o skomentowanie różnych metod.
Czytaj Więcej
Wystawa główna: Jak iść do muzeum z dziećmi
Przewodnik

Wystawa główna: Jak iść do muzeum z dziećmi

W weekendy przewodniki dla dzieci opowiadają o wydarzeniach i lekcjach mistrzowskich, które muzea organizują dla najmłodszych: często są to krótkie interaktywne zajęcia, podczas których dzieci poznają artystów, historię obrazów lub aranżację wystawy. Ale co, jeśli zdecydujesz się wprowadzić dziecko do świata piękna na własną rękę?
Czytaj Więcej