Sprzęt szefów kuchni

Polentamatic Ivan Shishkin z Delikatesów

Ivan Shishkin

Szef kuchni i współwłaściciel restauracji Delicatessen,
Kawiarnia „Buterbro” i „Gifts of Nature”

Z wykształcenia chemik IvanZanim został kucharzem, publikował czasopisma, zajmował się sportami motorowymi i prowadził warsztaty. Równolegle pracował jako fotograf i dziennikarz.

W dziennikarstwie Ivan podróżował po całym świecie i podróżuje zawsze odkrywając lokalną kuchnię. Ta i naturalna ciekawość sprawiła, że ​​Shishkin bardzo interesował się kwestią gastronomii.

W 2010 roku Ivan otworzył Delikatesy z zespołem podobnie myślących ludzi., na początku 2011 r. przejął pod skrzydłami hiszpańską restaurację Tapa de Comida, a następnie uruchomił samochód z jedzeniem ulicznym „Gifts of Nature” oraz rok temu kawiarnię specjalizującą się w kanapkach z kanapkami.

Polentamatic

jest dobre. Jest to urządzenie, które pomaga ludzkości automatycznie przygotować polentę, która wynika z jej nazwy. Dobra polenta nie jest gotowana z gotowanych na parze płatków, ale z prawdziwej pokruszonej kukurydzy, a zajmuje to długie dwie godziny, podczas których trzeba ją mieszać prawie nieprzerwanie. Ręce mogą wyschnąć z tego powodu, ponieważ masa jest gorąca, ciężka i gruba, a także „pluje”. Polentamatic usuwa wszystkie te problemy. Ta cudowna maszyna, którą na pierwszy rzut oka można przypisać klasie bezsensownych, rzekomo ułatwiających życie urządzeń, faktycznie działa bardzo dobrze.

W rzeczywistości polentamatic jest najwolniejszym mikserem na świecie: miedziany garnek stoi na kuchence, silnik jest zamocowany na górze, za jego pomocą łopatka bardzo powoli miesza masę, która jest gotowana w tym garnku. W rezultacie masa nie pali się, gotuje równomiernie, uwalniana jest odpowiednia ilość skrobi, polenta staje się prawidłową teksturą - ogólnie dlatego polentamatic jest dobry. Teraz pomyślisz dziesięć razy, czy gotować, czy nie gotować polentę, jeśli nie ma pod ręką polentamatyki. Chcę, żeby był w każdym domu.

Kupiłem to przez przypadek: jechałem przez Włochy, szukałem prasy do passatelli, poszedłem do sklepu z narzędziami, nie znalazłem tam prasy, ale zobaczyłem miedzianą doniczkę. Na wszelki wypadek zapytałem, ile to kosztuje. Sprzedawca mówi: „Tak, ogólnie rzecz biorąc, jest to duży problem - kosztuje 27 euro, ale musisz zrozumieć, że nie jest to tylko miedziany garnek”. 27 euro - przecena, kłamstwa na trzy lata, a nawet więcej i z jakiegoś powodu nie jest na sprzedaż. Mówię: „Dlaczego taka nieregularna liczba - 27?” Mówi: „Cóż, mniej - to nie ma sensu”. Pytam: „A w czym problem, dlaczego nie jest to tylko miedziany garnek? Chciałbym wziąć go dla siebie za 27 euro”. Mówi: „Te śmieci trafiają na ładunek”, - i wyjmuje silnik, otrząsa z niego kurz, podłącza do prądu - działa. „Cud”, mówię „co”. W ten sposób stałem się polentamatykiem. Chciałem kupić miedzianą umywalkę, ale okazało się, że tam była i zdałem sobie sprawę, że mam wielkie szczęście, a ludzie, którzy poszli do tego sklepu z narzędziami i nie kupili jej przez siedem lat, są głupcami. Oczywiście nie można było go nie odebrać. Przybywał do Moskwy i gotował, i gotował, a potem gotował przez sześć miesięcy polenta w Delikatesach codziennie.

Pomimo oczywistości tego urządzenia - jego absolutnej prostoty i otwartości - bardzo niewielu osobom trudno jest pomyśleć, do czego służy i jak elegancki jest. Myślę, że w Rosji już ich nie ma. Dla wulgaryzmów to urządzenie nie ma znaczenia - a ci, którzy są poważnie zainteresowani i chcą takiego urządzenia, znajdą możliwość jego zakupu. Słyszałem, że sprzedali w Amazon za 120 USD.

Polenta - zimowe jedzenie, serwujemy je w chłodnych porach roku. W pentamatyce można gotować trzy kilogramy naraz, dwieście gramów na porcję to skala całkowicie przemysłowa. To znaczy, wziął grys kukurydziany, wodę, trochę soli, wlał je do garnka, położył na kuchence, wymieszał kilka razy, włączył polentamatyk i wyszedł do ostygnięcia. Dwie godziny później przyjedziesz - skończona polenta. Pozostaje dodać masło, ser - i możesz podać. Tylko jedna chwila: miedziany garnek - nie nagrzewa się na kuchence indukcyjnej, więc musisz pod nią postawić żeliwną patelnię. Nawiasem mówiąc, jest to korzystne, ponieważ tyle ciepła jest równomiernie rozpraszane.

Polentamatic jest rzadką rzeczą, ponieważ jest to bardzo specyficzny aparat wielofunkcyjny, bardzo precyzyjnie zogniskowany, w którym właściwie nic więcej nie można odpowiednio zagotować. Na przykład próbowałem ugotować w nim risotto - jest trawione - zbyt aktywnie uwalnia skrobię. Oznacza to, że prędkość obrotowa łopatki i całego jej urządzenia jest przeznaczona do przygotowania polenty - intuicyjnie lub być może z doświadczenia Włosi stworzyli taki aparat. Sądząc po opakowaniu, jest naprawdę dość starożytny, nawet pudełko, w którym było przechowywane, rozpadło się na starość. Polentamatic jest ostry na jedno danie - na świecie jest bardzo mało takich urządzeń, zwykle w kuchni różne gadżety pełnią kilka funkcji. To jego kolosalna niepraktyczność i urok.

ZDJĘCIA: Maria Makarova

Popularne Wiadomości

Kategoria Sprzęt szefów kuchni, Następny Artykuł

W pięciu kinach ulicznych filmy o Moskwie zostaną pokazane w City Day
Ciekawe

W pięciu kinach ulicznych filmy o Moskwie zostaną pokazane w City Day

Pięć namiotów kinowych zostanie otwartych w Moskwie przy ulicy Twerskiej w Dniu Miasta, pokazując rzadkie filmy festiwalowe, filmy krótkometrażowe, filmy animowane i filmy o Moskwie. O tym poinformowała służba prasowa komitetu organizacyjnego cyklu miejskich wydarzeń ulicznych „Pory roku w Moskwie”, informuje TASS. „Moskale i goście stolicy będą mogli oglądać około 100 godzin kina, w tym rzadkie filmy festiwalowe, filmy krótkometrażowe, filmy animowane i filmy o Moskwie, a także rozmawiać z ulubionymi filmowcami, aktorami i filmowcami.
Czytaj Więcej
Mieszkanie tygodnia (Moskwa)
Ciekawe

Mieszkanie tygodnia (Moskwa)

Igor i Natalia kupili mieszkanie w domu na Begovaya na etapie budowy w 2011 roku: podobał im się bezpłatny układ, panoramiczne okna, widoki i dogodna lokalizacja w obrębie Trzeciego Pierścienia. Gospodarze bardzo lubią słońce i plażową estetykę. Po ślubie na Bali postanowili nadać swojemu domowi słoneczny nastrój.
Czytaj Więcej
Przewodnik po 100 najlepszych restauracjach Moscow Spoon 2016 wydany
Ciekawe

Przewodnik po 100 najlepszych restauracjach Moscow Spoon 2016 wydany

Roczny przewodnik po 100 najlepszych restauracjach stolicy Spoon 2016 został opublikowany w Moskwie. Przedstawiciele opowiedzieli o tym Life. Ocena łyżki 2016 nosi nazwę „Rosyjski Michelin”. „Gromadzi przede wszystkim miejsca premium. Ta ocena dotyczy nie tylko gastronomii, ale także określonego stylu życia” - wyjaśniają przedstawiciele Spoon 2016 wokół Life.
Czytaj Więcej
Plany weekendowe: 4-6 października
Ciekawe

Plany weekendowe: 4-6 października

4 października, piątek, 5 października, sobota, 6 października, niedziela, piątek, 4 października, 11:00 „0 Performance - Skromny urok kryzysu” Ostatni dzień wystawy. Projekt poświęcony jest wydajności, a nazwa opiera się na grze słów, opartej na podwójnym znaczeniu pojęcia „wydajności”, co można interpretować jako termin ekonomiczny „wydajność”.
Czytaj Więcej