Karta gastronomiczna

Co nowego pojawiło się na rynku Daniłowskiego w ciągu ostatnich sześciu miesięcy?

Przez pięć lat rynek Daniłowski przeszedł trudną drogę od brudnego bazaru rolniczego z kryminalnym akcentem do gastronomicznego miejsca władzy w Moskwie. Teraz ludzie przyjeżdżają tu nie tylko po to, aby kupować jedzenie na tydzień, ale także, aby zjeść pyszne i po prostu dobrze się bawić.

Od 2015 r. Rynek Daniłowski jest jednym z najlepszych miejsc dla interesujących startupów gastronomicznych. Dzięki współpracy restauracji prowadzącej Ginza Project z zespołem Stay Hungry na rynek weszli The Hummus, United Kitchen, Dagestan Shop i inni. Kawiarnie znajdują się na obrzeżach rynku, zamykając centra handlowe w półokręgu. Powierzchnia każdej instytucji wynosi od 10 do 40 metrów kwadratowych. Na rynku jest 184 miejsc dla odwiedzających. Życie wokół odwiedził już rynek Daniłowski zeszłej jesieni, ale w ostatnich miesiącach tuzin innych wartych uwagi punktów pojawiło się na food court - mówimy o nich w naszym nowym przewodniku.

Sklep wędzarni „Sliver”

Wasilij Sowietow i Andriej Kozyriew otworzyli wędzarnię Shchepka na rynku Daniłowskiego w listopadzie 2015 r. Sowietow pracował przez dziesięć lat jako menedżer w restauracjach Anatolija Komma - Greena, Kupola i Varvary, a Kozyrev jest właścicielem projektu żywności ulicznej Andvasgrill. Wśród założycieli są także Denis Sobolev i Jurij Drozdow.

W „Sliver” robią wszystko, aby mogli wybrać się na pyszne jedzenie doskonałej jakości nie tylko do restauracji: mięso, ryby i drób są marynowane według własnych przepisów, wędzone, smażone i suszone. Dla każdego produktu - indywidualne podejście. Najpierw kupują wszelkiego rodzaju tusze od Primembiff, a następnie wymyślają, co i jak je zrobić. Musisz tu iść na pieczoną wołowinę (590 rubli na 100 gramów), doskonały makaron, który gotuje się z przyprawami przez ponad 48 godzin (240 rubli na 100 gramów), marmurkowy bekon (170 rubli za 100 gramów) i gotowany Black Angus w przyprawach ( 190 rubli na 100 gramów).

Jeśli chodzi o ryby, staraliśmy się skupić na potrawach z sowieckiej przeszłości. Ryby kupowane są głównie od LaMaree, ale podpisano już umowy z Kamczatką na bezpośrednie dostawy. Oferują śledzie olutoryor (50 rubli na 100 gramów) w sosie musztardowym lub winnym, łososia wędzonego na gorąco i na zimno (170 rubli na 100 gramów), tuńczyka wędzonego (370 rubli na 100 gramów), łososia wędzonego (320 rubli na 100 gramów) i wiele więcej inny Główną zasadą jest podkreślenie: smak samej ryby jest lepiej odczuwalny.

Ptak pochodzi od rosyjskich rolników. Właściciele przyznają, że kurczak musi czekać cztery miesiące, aż urosnie, ale warto. W „Sliver” możesz spróbować wędzonych kurczaków (400 rubli za sztukę), roladki z kurczaka Hubbarda (130 rubli na 100 gramów), skrzydeł Szanghaju (80 rubli na 100 gramów) i wędzonej piersi kaczki z sosem jagodowo-jałowcowym (200 rubli na 100 gramów).

Oprócz mięsa i ryb można tu kupić małe wędzone ośmiornice i kalmary, wędzony domowy ser, sosy (jałowiec jagodowy, chrzan, musztardę rosyjsko-francuską) i prawdopodobnie dowolną sodę z Ameryki: z Kanadyjskiej do Fanta Apple.


Kaczka Foie Gras Burger - 550 rubli

Olutory śledzie w słodkiej bułce - 300 rubli

Łosoś Wędzony Na Gorąco - 320 rubli (100 g)

Wędzone Żeberka Wieprzowe -130 rubli (100 g)

Wędzony Tuńczyk 310 rubli (100 g)

Domowa Szynka Wieprzowa - 210 rubli (100 g)

Cafe #Fishbazaar

W listopadzie 2015 r. Katerina i Dmitrij Szengerski wraz z Siergiejem Marushkinem otworzyli kawiarnię #Fishbazaar na rynku Daniłowskiego. Produkty pochodzą z firmy handlowej Nautilus, której właścicielem jest Dmitry. Członek Narodowej Gildii Szefów Kuchni Sergey Ligay jest odpowiedzialny za kuchnię. Według przedstawicieli instytucji głównym pomysłem jest sprzedaż ryb i owoców morza na poziomie restauracji za bardziej odpowiednie pieniądze.

Na śniadanie serwują jajka sadzone, jajecznicę z lekkim solonym łososiem lub naleśniki ze specjałami z łososia (wszystko za 250 rubli). Również w menu są dwa rodzaje zup (tom yam i zupa rybna dnia), kilka sałatek: z krabem, krewetkami tygrysimi, tuńczykiem; przystawki (grillowane warzywa, tłuczone ziemniaki i markowe grzanki) i kanapki: z krabem, tuńczykiem i łososiem.

Ale na #Fishbazaar przyjdź po ryby. Menu zawiera dziesięć pozycji, od 300 rubli za 350 gramów flądry do 900 rubli za 900 gramów pstrąga. Ponadto codziennie gotują nowe ryby, nie z menu. Według właścicieli najczęściej goście biorą miecznika (600 rubli za 150 gramów), tuńczyka (600 rubli za 150 gramów) i labraksa / dorado (450 rubli za 400 gramów). Możesz spróbować przegrzebków z grilla (500 rubli na 100 gramów), pieczonych małży (300 rubli za cztery sztuki), krewetek z krewetek tygrysich (300 rubli na 100 gramów), ostryg z Nowej Zelandii (jeden kawałek - 300 rubli) i krewetek z owoców morza. Baskijska w oliwie z oliwek z czosnkiem i papryką chili (600 rubli za sześć). Ponadto homary, homary i żywe kraby są sprowadzane na zamówienie.


Halibut (link do steków) - 450 rubli (300 g)

Sashimi, ceviche, tatar z tuńczyka - 650 rubli

Tom Yam - 400 rubli (400 g)

Alaska (kanapka z łososiem) - 400 rubli

Domowa lemoniada - 300 rubli (1 l)

Khinkal „Che? Kharcho!”
i grillowa kawiarnia „Tsypa-tsypa”

W lutym w Daniłowskoje pojawiły się dwa projekty z restauracji White Rabbit Family: grill-kawiarnia „Tsypa-tsypa” i chinkalnaya „Che? Kharcho!” Instytucje są w sąsiedztwie i mają wspólną kuchnię. Menu dla nich opracował szef kuchni marki WRF Vladimir Mukhin. Nazwisko nowego szefa kuchni jest utrzymywane w tajemnicy.

Kawiarnia „Tsypa-tsypa” ma koncepcję jednego produktu, opartą, jak sama nazwa wskazuje, na kurczaku. Menu zawiera dwa rodzaje marynaty: tom yum i smokey cue. Możesz kupić cały kurczak (530-550 rubli), połowę (290-300 rubli) lub czwarty (150-160 rubli). Możesz również zamówić shawarmę z kurczaka (150 rubli), rosół z kurczaka (80 rubli), sałatkę „Ogórki z miso” (190 rubli) i frytki (120 rubli).

W „What? Kharcho!” oferują chinkali z jagnięciną (210 rubli za trzy kawałki), adżariańską chaczapuri (180 rubli), zupę kharcho i frytki z serem suluguni (190 rubli za każde danie).

Menu drinków w instytucjach jest wspólne. Zawiera na przykład herbatę (100 rubli), Americano (90 rubli) i kolekcję tajgi (100 rubli).


Cały kurczak w marynacie Tom Yam - 550 rubli

Shawarma z kurczaka - 150 rubli

Scottish Egg - 110 rubli

Chinkali z jagnięciną - 210 rubli (trzy sztuki)

Adjarian Khachapuri - 180 rubli

Cappuccino - 120 rubli

Kolekcja Tajga - 100 rubli

Ławka „Mushroom Place”

Nowe miejsce, w którym można kupić wszystko, co jest związane z grzybami ze spółdzielni Mushroom Culture i mikrobiologa Michaiła Wiszniewskiego, zostało otwarte na rynku w grudniu 2015 roku. „Naszym zadaniem jest zapoznanie mieszkańców Moskwy z samą różnorodnością grzybów, możliwościami ich stosowania i produktami zawierającymi grzyby” - mówią organizatorzy.

Suszone grzyby są w sprzedaży: porcini suszy się w piecach w Komi, jeżyny Dalekiego Wschodu (500 rubli za sztukę), a miód herbaciany (300 rubli na 300 gramów) sprowadza się z Terytorium Primorskiego, lisa czarnego (1500 rubli na 100 gramów) z Bułgarii, i parasole (1600 rubli na 100 gramów) są zbierane i suszone w Czeboksary. Słone grzyby kupuje się w Komi, Murom, Niżnym Nowogrodzie i Mari El. Część grzybów sprowadzana jest z Chin. Świeże grzyby są reprezentowane przez boczniaki ostrygowe. Czasami można tu znaleźć grzyby herbaciane, eringi, mnichów, shiitake, a także dzikie grzyby sezonowe.

Wiszniewski jedzie do Bułgarii po trufle. Białka dostarczane są głównie na zamówienie, a świeże czarne trufle można czasem kupić bezpośrednio na rynku. Z trufli przygotowuje się olej (1000 rubli), sól (500 rubli) i miód z akacji z kawałkami trufli.

Można tu również znaleźć słoiki cukinii z cukinii z borowikami i borowikami, różne warzywa na bazie bakłażana z borowikami i borowikami, mieszanki grzybów z suszonymi borowikami (zupa), a nawet czarną konfiturę kurkową. Z napojów - oczywiście kombucha (150 rubli).


Chaga - 90 rubli (100 g)

Inier srebrny grzyb - 2500 rubli (1 kg)

Muer White - 1000 rubli (1 kg)

Morel suszony - 1200 rubli (100 gr)

Kawiarnia kuchni ormiańskiej „Dolmaster”

Właścicielka i szefowa projektu, Lilit Harutyunyan, już trzeci miesiąc karmi odwiedzających rynek Daniłowski domową kuchnią ormiańską. Przed otwarciem Dolmaster Lilith ugotowała obiad w projekcie Stay Hungry, była gościnnym szefem kuchni w kawiarni Good Enough w restauracji Bolshaya Dmitrovka i Moments, a także gościnnym szefem cukierni w piekarni Baton.

Wszystkie potrawy przygotowywane są w otwartej kuchni ze świeżych produktów i przypraw, a wiele składników i przypraw pochodzi z Armenii. Menu oparte jest na dolma (7 typów). Niektóre potrawy przygotowywane są według starych i rodzinnych przepisów, a niektóre według własnych przepisów Lilith. W kawiarni można spróbować klasycznej dolmy z wołowiną lub jagnięciną, greckiej dolmy z ryżem, orzechem włoskim, miętą, cytryną i żywym liściem winogron. Podawany z domowym sosem jogurtowym i chlebem pita. Ceny wszystkich opcji są takie same: za niewielką część pięciu sztuk będziesz musiał zapłacić 250 rubli, za średnio siedem - 300 rubli, za duże dziewięć - 400 rubli, a za bardzo duże 12 sztuk - 500 rubli.

Oprócz dolmy w menu znajdują się również sałatki, zupy: zupa z soczewicy na czczo (180 rubli), domowy jogurt na bazie matsoni (150 rubli) i zielony karcho z wczesnymi tkemali i gruzińską Adżika (200 rubli). Również w Dolmaster możesz spróbować rustykalnej baklawy z orzechami i miodem (130 rubli), Napoleona z budyniem (150 rubli) i ciasta mandarynkowego (200 rubli).

Wszystkie napoje są bezalkoholowe: tan (120 rubli), para herbaty i duet kawy (każde 150 rubli).


Klasyczna dolma z jagnięciną w liściu winogronowym - 300 rubli (siedem sztuk)

Dolma Lean - 250 rubli (pięć sztuk)

Sałatka Szczaw Górski (Aveluk) - 180 rubli

Singapur (podawane na ciepło lub na zimno) - 150 rubli

Ciasto „Ptak” - 150 rubli

Baklava - 130 rubli

Quince Jam - 180 rubli (300 gramów)

Kiosk „Life 10v9”

Tak nazywa się mała taca, na której można kupić napoje z żywymi bakteriami. Zakwas przygotowuje się przy użyciu bakterii mlekowych, grzybów kefirowych, paciorkowców mlekowych, drożdży mlekowych i bifidobakterii. Następnie łączy się go z naparami z owoców i roślin, co daje napój o smaku gazowanego soku. Obiecują, że dwa tygodnie regularnego używania „Life 10v9” zwiększy odporność, złagodzi wieczne uczucie senności, poprawi nastrój i ogólne samopoczucie.

W sprzedaży jest pięć różnych smaków: hibiskus, berberys pospolity, rokitnik zwyczajny, sencha i estragon, borówki brusznicy i żurawina. Każda butelka o objętości 300 mililitrów kosztuje 150 rubli.

Wietnamska kawiarnia „Bổ”

Narożnik z wietnamskim jedzeniem ulicznym otworzyli w styczniu tego roku Artem Shvedun i Vadim Khmara. Wcześniej obaj partnerzy pracowali jako menedżerowie w różnych moskiewskich restauracjach.

Wietnamska Chan Man Hung odpowiada za kuchnię nowego lokalu. Menu obejmuje klasyczne wietnamskie jedzenie uliczne: zupę fo (350 rubli), wyrafinowane nemes z mieloną wieprzowiną i krewetkami (100 rubli), a także sajgonki z krewetkami, kurczakiem, mango, zieloną papają i marchewką w sosie hat-mui ( 150 rubli). Ponadto tutaj możesz spróbować woka „Mien Sao Ga” z makaronem ze szkła ryżowego, kurczakiem, fasolką szparagową, szpinakiem i grzybami shiitake (350 rubli).

Spośród napojów Bổ oferuje wietnamską zieloną herbatę z lotosem (150 rubli), wietnamską kawę z filtrem ze skondensowanym mlekiem (150 rubli) i tajskie nektary jasne z liczi, mango lub guawy (150 rubli).

Kawiarnia sprzedaje również wietnamskie produkty: tutaj można kupić kawę i zieloną herbatę z lotosem.


Zupa dla - 350 rubli

Sajgonki z krewetkami, kurczakiem i mango - 150 rubli

Wok „Mien Sao Ga” - 350 rubli

Filtruj kawę ze skondensowanym mlekiem - 150 rubli

Woda kokosowa - 200 rubli

Kawiarnia „Farm / Nikola-Sloth”

W marcu 2016 r. Na rynku Daniłowskiego na terenie parku sztuki Nikola-Lenivets o tej samej nazwie pojawiła się kawiarnia i sklep z produktami właścicieli gospodarstw. Według właścicieli głównym celem jest zachowanie w jak największym stopniu oryginalnego smaku produktów uprawianych bez pestycydów i chemikaliów.

Rolnik projektu, szef kuchni, Siergiej Morozow, przygotowuje proste dania z sezonowych owoców i warzyw. Świeży ręcznie robiony makaron jest dostarczany przez Pastę Fresca di Kris Menshikova, produkty mleczne i sery są kupowane na farmie Kutarinsky pod Moskwą, a mięso i drób kupuje się od rolników Granta Zosulinsky'ego i Andrieja Owczinnikowa.

W kawiarni można kupić zarówno porcje, jak i gotowe dania: zupa z zielonej kapusty z jajkiem w koszulce (200 rubli), okroshka z kurczakiem (300 rubli), krem ​​z dyni (250 rubli), kotlet wołowy z sosem karmelowym (350 rubli) ), domowe kiełbaski wieprzowe z grilla (350 rubli), polędwica jagnięca (500 rubli), pieczeń wołowa (400 rubli).

Ponadto oferowane jest śniadanie: płatki zbożowe (100 rubli), naleśniki z twarogiem (250 rubli), twarożek z miodem lub dżemem (200 rubli), tosty z gotowaną wieprzowiną i jajkiem (260 rubli), jajka na miękko (100 rubli); lunch dnia (300 rubli), który obejmuje zupę, danie główne z przystawką i sałatkę.

Wśród napojów jest domowy chleb chlebowy (50 rubli), sok żurawinowy (100 rubli) i herbata ivan (50 rubli).


Grzanki z suszonymi pomidorami i serem - 150 rubli

Tatar wołowy - 500 rubli

Rosół z jajkiem - 150 rubli

Okroshka warzywna - 250 rubli

Stek Minute - 500 rubli

Kwas Domowy - 50 rubli

Piernik - 50 rubli

Cafe Mary & Dogs

Barman Alexander Kan, restaurator Iliodor Marach i szef gastronomii „Dmitrij Shurshakov nigdzie się nie wybierają, pracowali nad projektem specjalizującym się wyłącznie w hot dogach”.

Menu zawiera siedem rodzajów hot dogów według oryginalnych przepisów szefa kuchni Dmitrija Szurszakowa. Możesz wziąć każdą kiełbasę (z cielęciny, wieprzowiny, indyka lub jagnięciny) z konfiturą z boczku i musztardą za 220 rubli, ze smażonym kimchi, konfiturą z boczku, majonezem domowej roboty i sezamem za 240 rubli lub z frytkami za 220 rubli. Turcja może spróbować kiełbas w połączeniu z dwoma rodzajami sera, suszonymi i świeżymi pomidorami, konfiturą z boczku lub pikantnym sosem, serem i świeżymi pomidorami (każda opcja kosztuje 270 rubli). Kiełbasa wołowa podawana jest w chlebie mięsnym z konfiturą z boczku, kapusty z chorizo, jajkiem i słodką cebulką w piwie. Dla smakoszy wymyślili „Gourmet Hot Dog” z wyborem kiełbas (indyka, cielęciny lub jagnięciny), chleba lub frytek (300 rubli). Hot dogi gotowane są w domu.

Z napojów - kilka odmian bezalkoholowego „Bloody Mary” (150 rubli), napojów gazowanych (60 rubli), piwa bezalkoholowego, herbaty i kawy.


„Kimchi Dog by Kan - 240 rubli

Kiełbasa z cielęciny, wieprzowiny, indyka - 87 rubli (100 g)

Kiełbasa Jagnięca - 99 rubli (100 g)

Frytki - 130 rubli

Ryba z frytkami - 300 rubli

Pies z podwójnym serem - 270 rubli

„Nasza Maryja” - 150 rubli

Piwo b / a „Trekhgornoe” - 140 rubli (0,5 l)

I jeszcze 15 miejsc, dla których warto wybrać się na rynek Daniłowski

PRZEWODNIK Życie wokół

Przewodnik po jedzeniu dla rynku Daniłowskiego

Zdjęcia: okładka - Yasia Vogelgart, 1-9 - dostarczone przez serwis prasowy

Obejrzyj wideo: Sytuacja na rynku GPU i CPU #2. Analiza rynku, ceny, plotki i premiery (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Karta gastronomiczna, Następny Artykuł

W pięciu kinach ulicznych filmy o Moskwie zostaną pokazane w City Day
Ciekawe

W pięciu kinach ulicznych filmy o Moskwie zostaną pokazane w City Day

Pięć namiotów kinowych zostanie otwartych w Moskwie przy ulicy Twerskiej w Dniu Miasta, pokazując rzadkie filmy festiwalowe, filmy krótkometrażowe, filmy animowane i filmy o Moskwie. O tym poinformowała służba prasowa komitetu organizacyjnego cyklu miejskich wydarzeń ulicznych „Pory roku w Moskwie”, informuje TASS. „Moskale i goście stolicy będą mogli oglądać około 100 godzin kina, w tym rzadkie filmy festiwalowe, filmy krótkometrażowe, filmy animowane i filmy o Moskwie, a także rozmawiać z ulubionymi filmowcami, aktorami i filmowcami.
Czytaj Więcej
Mieszkanie tygodnia (Moskwa)
Ciekawe

Mieszkanie tygodnia (Moskwa)

Igor i Natalia kupili mieszkanie w domu na Begovaya na etapie budowy w 2011 roku: podobał im się bezpłatny układ, panoramiczne okna, widoki i dogodna lokalizacja w obrębie Trzeciego Pierścienia. Gospodarze bardzo lubią słońce i plażową estetykę. Po ślubie na Bali postanowili nadać swojemu domowi słoneczny nastrój.
Czytaj Więcej
Przewodnik po 100 najlepszych restauracjach Moscow Spoon 2016 wydany
Ciekawe

Przewodnik po 100 najlepszych restauracjach Moscow Spoon 2016 wydany

Roczny przewodnik po 100 najlepszych restauracjach stolicy Spoon 2016 został opublikowany w Moskwie. Przedstawiciele opowiedzieli o tym Life. Ocena łyżki 2016 nosi nazwę „Rosyjski Michelin”. „Gromadzi przede wszystkim miejsca premium. Ta ocena dotyczy nie tylko gastronomii, ale także określonego stylu życia” - wyjaśniają przedstawiciele Spoon 2016 wokół Life.
Czytaj Więcej
Plany weekendowe: 4-6 października
Ciekawe

Plany weekendowe: 4-6 października

4 października, piątek, 5 października, sobota, 6 października, niedziela, piątek, 4 października, 11:00 „0 Performance - Skromny urok kryzysu” Ostatni dzień wystawy. Projekt poświęcony jest wydajności, a nazwa opiera się na grze słów, opartej na podwójnym znaczeniu pojęcia „wydajności”, co można interpretować jako termin ekonomiczny „wydajność”.
Czytaj Więcej