Karta gastronomiczna

„Zły przewodnik”: Gdzie w Jekaterynburgu restauracje często się zamykają

W centrum Jekaterynburga znajdują się budynki, które mieszkańcy miasta żartobliwie nazywają przeklętymi dla restauratorów. Pomimo dużej liczby odwiedzających, instytucje w nich zmieniają się zbyt szybko, co stawia nowe wyzwania przed nowym celem. Życie wokół zgromadziło listę „przeklętych” lokalizacji z komentarzem eksperta od nieruchomości.

Mamina Sibiryaka Street, 141

Wiele lokali odwiedziło kawiarnię „delikatesów centralnych” - budynek znajduje się naprzeciwko Uniwersytetu Stanowego Ural, a najemcy liczą na przepływ studentów. Po lewej stronie Opery kawiarnia teatralna działała przez długi czas, a następnie w okolicy pojawił się Aladyn z dostępną kuchnią orientalną. Później na terenie Teatru otwarto południowokoreańską restaurację Seul-Taszkent, przy której działało pierwsze laboratorium kawy Aleksandra Sizowa Lakmussa. Teraz kosmos gotuje w formacie herbaty-kawy-ciasta-na gorąco, a restauracja Garlic, której logo zdobi fasadę dawnej Theatre Cafe, nie została jeszcze uruchomiona. Próbowałem także podbić to miejsce fast food „Check-in-Chicken”, „Suvlachnaya”, „Tandyrnaya”, ten ostatni trwał tylko cztery miesiące - teraz ich lokale nie są zajęte przez nikogo.


Alexander Sizov, laboratorium kawy Lakmuss: Nie wierzę w „przeklęte” miejsca. Wierzę w rozum, pomysły i odrobinę szczęścia. Akceptuję swoje niepowodzenia tylko na moim koncie osobistym. Ale ludzie wierzą - może to ma jakiś wpływ na ruch w tych miejscach.


Ulica Anton Waleka, 15

Narożnik znajduje się w spokojnej części centrum Jekaterynburga, aw pobliżu znajduje się wiele lokali mieszkalnych i roboczych, co logicznie powinno zapewnić przepływ klientów. Ale od kilku lat w oknach budynku wisi komunikat: „247 mkw., 35 000 000 rubli”.

Wszystko zaczęło się od francuskiej restauracji Vatel, którą otworzył Valery Laurent, który zaprezentował miastu „Kef”. Tutaj szczegółowo opracowano wnętrze, można było długo rozmawiać o każdej z sal i sztućców. Później instytucję kupił biznesmen Aleksiej Nagornow. „Vatel” działał przez jakiś czas, ale potem postanowili go pochować - w mieście rozwieszono reklamy „Pogrzeb nadchodzi. 09.09.2011”, a goście przybyli na czarno, aby mogli pożegnać się z lokalem z ostrygami, rogalikami i szampanem w białej satynowej trumnie.

Co więcej, to miejsce jakoś poszło nie tak z koncepcją. Po francuskiej restauracji otworzyła się kawiarnia z regionalnymi włoskimi potrawami „Paganini”, a następnie pojawiła się Cantina Bar Chianti z czarnym kogucikiem na znaku. Zorganizowali tutaj festiwal makaronów, rozpoczęli sezon truflowy i podali dania z buttargą, ale później restauracja została zamknięta. W tym czasie restaurator skupił się na głośnej restauracji nr 1. Później, w miejscu kantyny, restauracja-bar Pajama została otwarta z odpowiednią koncepcją - nawet kelnerzy poszli w piżamie. Od 2015 roku miejsce jest puste.

44 Lenin Avenue

Bardzo znośne miejsce, które jest minusem - ludzie po prostu mijają, kiedy znajdują się w tej luce Lenina. W przeciwieństwie do Simple Coffee w tym samym budynku, który stoi na rogu domu i którego oznakowanie przyciąga każdego, kto znajduje się na najbliższych światłach, to miejsce jest jednym z najbardziej stresujących dla ruchu pieszego. Przechodząc w tłumie, nie masz czasu na zrozumienie: czy chcesz iść do restauracji, bez względu na znak, który zdobi.

Dziś, na Alei Lenina, obok konsulatu Republiki Białorusi, otwarto uliczne jedzenie „Smak ulic”, ozdobione kaligrafem Roma Bantik. Wygląda na to, że twórcy Street Taste odgadli dokładnie tę koncepcję. Wcześniej istniał tu pub The Legend 1707, potem pan Bar pracował przez dwa miesiące. Nowym kamieniem milowym był bar rzemieślniczy Birch, otwarty przez Dmitrija Krysova. Goście nie rozumieli piwa z kranów brzozowych i popcornu z wieprzowych uszu, więc właściciele zmienili format na kawiarnię Yazyki z piecem w Pompejach i jaskrawo pomalowanym wnętrzem z pizzą i czaszkami. Ale w końcu musieli się wyprowadzić, ale Killfish, który mieszka w okolicy, czuje się pewnie.

Ulica Malysheva, 36

Samo centrum Jekaterynburga, które przecina główną ulicę spacerową miasta. Jednym z najbardziej zapadających w pamięć miejsc u zbiegu Malysheva i Weinera były restauracje malachitowej sieci firm: Ivan, Gradara, a następnie niedziela, format swobodny z kartami przy wejściu. Następnie wiele zakładów próbowało zająć ten budynek: pierogi „Skalka”, bar „Papa odpoczywa” i inne. Teraz jest bar z grillem Shashlykoff, sieć kawiarni „Paul Bakery”, greckie bistro „Gyros”, kawiarnia Lets Meet i jadalnia „Fork-Spoon”. Po prawej stronie była także instytucja z pizzą i makaronem Pepperoni Pizzeria & Bar, którą zastąpił wietnamski Ban Mi.

Dwory na 8 marca

W starych dworach przy ulicy 8 marca usługi gastronomiczne zmieniają się tak szybko, że nie masz czasu na sprawdzenie wiadomości. Restauracja Roza and Repey działała nie dłużej niż miesiąc, a koncepcja F.Starter w stylu ruin barów trwała dłużej niż ktokolwiek inny - przez około kilka lat. Z dnia na dzień na miejscu pojawi się 24-godzinna dostawa Chill Meal.

Wydaje się, że na ulicy tylko Burger Burgmen 8 marca 23 wieku. „Sushi Shop”, „Simple not restaurant” lub „Pizzeria birreriya” włoskiego szefa kuchni Francesco Spampinato, kawiarnia „Taste of Namangan” i instytucja „Chocolate” - wszystko to nie zakorzeniło się. W dniu 8 marca 31 r. „Sklepowi handlowca Jakowlewa” udało się hałasować imprezami dla lawendowych daiquiri od barmana Denisa Miłionowa, ale został zamknięty w 2017 r. Na miejscu pojawił się Out Bar, który działa dziś od czwartku do niedzieli.

Ulica Krasnoarmeyskaya, 1

Zera pub Gordona w hotelu Big Ural był jednym z kultowych miejsc w mieście. Pracował przez długi czas, od 2003 do 2010 roku. Być może istniałby nawet, gdyby nie pożar osiem lat temu. W dużej mierze dzięki Gordonom mieszkańcy miasta dowiedzieli się, czym jest pub.

Kiedy Gordonowie wypalili się, twórca Mio Leyla Dzhatdoeva myślał o nowym projekcie, ale z jakiegoś powodu Bar, który działa na czerwono, otworzył się. Format nie poszedł, po tym, jak właściciele uruchomili moskiewską drogę „Kochanie, oddzwonię”, ale miejsce to nie istniało od roku, zostało zamknięte, a po długim czasie było puste. W 2018 r. Otwarty został bar muzyczny Big Ural Band, który prywatnie organizuje koncerty lokalnych muzyków.

Ulica Malysheva, 39

Na skrzyżowaniu ulic Puszkina i Malysheva istniało również wiele placówek. W miejscu niedawno otwartego baru Odnerka działał pub Shtab, a kiedyś istniał „Coffee Shop nr 7” i kawiarnia A la Carte. Następne wejście zostało schwytane przez Prohibicję, potem Cream, a później Chinkalnąya nr 1. Z dawnych instytucji pozostały tylko drewniane białe drzwi.

Lane Bankovsky, 5a

Na letniej werandzie serbskiej restauracji Tavern zawsze jest tłoczno przy ładnej pogodzie, wygląda na to, że serbska kuchnia zawsze tu była. Chociaż w starym budynku znajdował się Cowboy Bar, Cosmo Roll i Good Place, a po drugiej stronie był Voronezh snack bar, który pracował przez sześć miesięcy - po tym, jak budynek był w „wynajętym” stanie.

Miejsce to przecina główną ulicę spacerową miasta, budynek administracji i centralną stację metra. W pobliżu znajdują się również dwa zewnętrzne parkingi, jeśli chcesz, możesz zostawić samochód na podziemnym parkingu Passage. Wydaje się, że takie miejsce nie może mieć problemów.

Lunacharsky Street, 128

Budynek naprzeciw miasta Chekist nie jest tak bardzo ukryty przed mieszczanami i ma własny parking, przy którym personel gastronomiczny ostrożnie odjeżdża wszystkich, którzy nie są gośćmi lokalu. Niegdyś istniała restauracja malachitowa, potem centrum rozrywki Planet Malachite, po której otwarto restaurację piwną Pozharka i restaurację mięsną Bar BQ, a teraz jest restaurację karaoke Oriental i Eshak. W pobliżu znajduje się biuro Russian Copper Company oraz kilka innych dużych pomieszczeń biurowych, które powinny zapewnić przepływ gości przynajmniej na lunche biznesowe.

Pavel Borovikov

partner zarządzający firmy „Drogie nieruchomości Jekaterynburga”

Większość miejsc na liście ma te same problemy: brak osiedla pracującego dla tego miejsca, parking i błąd w formacie. Na ulicy Anton Valeka 15, przeciętny lokalny ruch - kawiarnie i restauracje skupiają się wzdłuż Lenina wzdłuż Khokhryakova, catering tutaj byłby odpowiedni tylko na lunche biznesowe, jednak restauratorzy mieli zupełnie inne pomysły. Na ulicy Lenina, 44, nie zgadli z formatem, jest też problem z parkowaniem, jak na ulicach Malysheva, 36, i w rezydencjach 8 marca. Pod tym adresem jest tylko ruch pieszy i nie ma osiedla pracującego dla tego miejsca. Według Krasnoarmeyskaya, Wysocki nie ma komentarzy - miejsce było naprawdę godne.

czytaj TAM, GDZIE WYGODNE:

Facebook

Instagram

VK

Twitter

Obejrzyj wideo: Cichyżart. #51. - Przewodnik (Grudzień 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Karta gastronomiczna, Następny Artykuł

Jak znaleźć pracę za granicą
Praca

Jak znaleźć pracę za granicą

Według Antal Rosji liczba Rosjan chcących wyjechać za granicę do pracy prawie się nie zmieniła w ciągu roku. 58% respondentów zgodziłoby się rozstać ze swoją ojczyzną na interesujące stanowisko wobec 59% rok wcześniej. Jednocześnie tylko 38% ankietowanych jest gotowych przenieść się do innego regionu Rosji. Dowiedziałem się, w jakich krajach Rosjanie chcą pracować, jak duże są szanse na znalezienie pracy i co warto robić.
Czytaj Więcej
Jakie są letnie imprezy firmowe w firmach
Praca

Jakie są letnie imprezy firmowe w firmach

Zwykle firmy organizują imprezy plenerowe w lecie. Ale w tym roku wiele cięć budżetów na imprezy firmowe. Na potwierdzenie tego - odmowy kilku dużych firm, aby mówić o swoich wakacjach. „Niestety nie możemy komentować - w tym roku nie planujemy organizować letnich imprez firmowych”. „Zawsze chętnie pomagamy, ale nie tym razem.
Czytaj Więcej
Czy warto kłamać podczas wywiadu?
Praca

Czy warto kłamać podczas wywiadu?

Członkowie naszej społeczności dyskutują, czy warto upiększyć swoje osiągnięcia w wywiadzie. Rozwiązaliśmy ten problem z przedstawicielami firm rekrutujących i dowiedzieliśmy się, w jaki sposób rekruterzy obliczają nieuczciwych kandydatów i w jakich przypadkach należy ich oszukać. Yulia Lysenko, dyrektor generalny działu Freework w Ankor zajmującym się personelem Każdy wywiad jest jak negocjowanie sprzedaży.
Czytaj Więcej
Jak wykonać zadania testowe
Praca

Jak wykonać zadania testowe

Evgenia Lyamkina, wiodący konsultant, dział detaliczny mody i urody, agencja główna Agencja Kontakt; Ostatnio wzrosła liczba etapów rozmów kwalifikacyjnych (nie tylko menedżerowie ds. Zasobów ludzkich, menedżerowie ds. Rekrutacji, ale także szefowie powiązanych funkcji rozmawiają z kandydatami), a same etapy obejmują inne i niektóre zadania.
Czytaj Więcej