Wywiad

„Rosja i Meksyk piją wino w ten sam sposób”

Pod koniec kwietnia do Jekaterynburga przybyła duża delegacja hiszpańskich winiarzy. Przedstawiciele 50 fabryk Rioja i przywódcy regionu winiarskiego wzięli udział w profesjonalnym salonie win Riohan, który co roku odbywa się w Rosji od pięciu lat. W Moskwie, Sankt Petersburgu i Jekaterynburgu producenci wina rozmawiają o trendach z amatorami i szkolą sommelierów. Salon trwa tylko jeden wieczór.

W ubiegłym roku Hiszpania była na drugim miejscu w Europie pod względem produkowanego wina, nieznacznie przegrywając z Włochami. Winnice tego kraju zajmują największe terytorium na świecie, ponad 950 tysięcy hektarów, a region Rioja jest jednym z największych eksporterów wina gatunkowego. W 2016 roku wyprodukowano tutaj 278 milionów litrów czerwonego wina, 23 miliony litrów białego i 15 milionów różowych. Dyrektor, Rada Regulacyjna, D.O.Ca. Rioja Jose Luis Lapuente Sanchez opowiedział Life wokół o tym, jak zmieniła się kultura wina w Rosji, o gustach lokalnego konsumenta i stosunku do hiszpańskiego wina.

Jak na świecie piją hiszpańskie wino

Rosja zajmuje 12. miejsce na świecie pod względem zakupu wina Riohan. W regionie produkuje się rocznie 384 miliony butelek wina: 63% z nich jest sprzedawanych w Hiszpanii, 37% jest eksportowanych. W Rioja jest 500 winnic, a tylko 50 z nich jest aktywnie eksportowanych do Rosji. Każdego roku wysyłane są tutaj 3 miliony butelek.

W szczególności większość wina hiszpańskiego i Riohan pije się w Wielkiej Brytanii. Jest to jedna trzecia całkowitego eksportu Rioja, ogromnego rynku, na który w 2016 r. Prawie nie wpłynęły Brexit i wahania funta.

Coraz częściej, jeśli nie zaczniesz od liczby zakupionych butelek, hiszpańskie wino jest interesujące w Kanadzie i Chinach. Rosnące zainteresowanie sprawia, że ​​Rosja jest jak rynki wschodzące.

Jakie są podobieństwa między Rosją a Meksykiem

Rosja i Meksyk piją wino w ten sam sposób. Geograficznie Rosja jest znacznie większa, ale liczba mieszkańców jest porównywalna - 144 miliony w Rosji wobec 127 milionów w Meksyku. Tutaj sprzedają tyle litrów wina rocznie, a częściej wybierają inne napoje: piwo i tequilę.

W Rosji i Meksyku wino jest głównym konkurentem piwa. Z drugiej strony Meksyk ma bardzo mały rynek wina, na którym Rioja zajmuje poważną pozycję - 10%. W dużej Rosji wino ma zupełnie inne perspektywy wzrostu.

Co wybierają rosyjscy miłośnicy wina

Z boku widzimy, że rosyjski konsument nadal nie jest zbyt wybredny. Uczy się tylko rozumieć wino iw tym sensie interesujące jest obserwowanie rosnącego zainteresowania napojem. Rosyjskie restauracje nie są przyzwyczajone do budowania menu opartego na gastronomicznych połączeniach z winem, ale jedzenie i wino są dla siebie najlepszymi partnerami.

Jednak to, co jest sprzedawane w lokalnych winiarniach i restauracjach, jest zachęcające. W Rosji prezentowane jest całe spektrum win Rioja: młode wina i wina z dębu, róży, a nawet białe z autochtonicznych odmian hiszpańskich. Miłośnicy wina na całym świecie oszaleją nad nowymi winami z Rioja, białym tempraniyo i białym grasiano. Biała mutacja czerwonego tempraniyo została odkryta pod koniec lat 80. XX wieku i dopiero 10 lat temu oficjalnie zezwolono na produkcję wina. W ciągu roku zainteresowanie tą odmianą wzrosło o 20%.

Pięć lat temu w salonach Rioja w Rosji prezentowano tylko czerwone wino. Teraz każdy producent przynosi modne jasnoróżowe wina w stylu prowansalskim, a nie rubinowe, jak wcześniej.

Co się zmieniło

Prowadzimy wydarzenia edukacyjne w Moskwie, Petersburgu, Jekaterynburgu, małe pokazy drogowe w Kazaniu i innych miastach, przyprowadzamy certyfikowanych nauczycieli Riohan. W rzeczywistości, jeśli chodzi o rozwój kultury wina, nie ma miejsca na nazwy producentów, regionów, a nawet krajów - wszyscy pracujemy w tym samym celu. Jednak zauważalne jest, że daleko od wybrzeża Rioja przyciąga coraz więcej turystów: już około 5% biur podróży twierdzi, że chce rozszerzyć zakres pakietów turystycznych i wycieczek o wycieczki po winnicach w głąb Hiszpanii. Mówi się, że Rioja jest drugim najpopularniejszym regionem winiarskim dla Rosjan po francuskiej Langwedocji.

Zmiany jakościowe w kulturze są widoczne gołym okiem. Kilka lat temu w Rosji napełniliby szklankę po brzegi i zażądali: „Pij do dna”. Dla chińskich dystrybutorów jest to nadal normą, ale dla rosyjskiej mentalności ten etap już minął.

Popularne Wiadomości

Kategoria Wywiad, Następny Artykuł

Voskhod: Jak agencja reklamowa z Jekaterynburga otrzymała Cannes Lions
Wykonane przeze mnie

Voskhod: Jak agencja reklamowa z Jekaterynburga otrzymała Cannes Lions

Na początku lata agencja reklamowa Voskhod z Jekaterynburga otrzymała siedem nagród na międzynarodowym festiwalu reklamowym w Cannes Lions za projekt społeczny „Make Officials Work”. Dla niego doły na drogach zostały zaprojektowane jako portrety urzędników miejskich. Współzałożyciel agencji i dyrektor kreatywny Andrei Gubaidullin opowiedział o historii firmy, jej najbardziej znaczącym sukcesie i planach na przyszłość.
Czytaj Więcej
Jak Petersburger uruchomił usługę szybkiej sprzedaży samochodów
Wykonane przeze mnie

Jak Petersburger uruchomił usługę szybkiej sprzedaży samochodów

Najpopularniejszym sposobem sprzedaży używanego samochodu jest umieszczenie reklamy na Auto.ru, Avito lub innej tablicy ogłoszeń. W pierwszej połowie 2014 r. W Rosji sprzedano 2,89 mln samochodów. Usługa Carprice działa jako pośrednik między właścicielem samochodu a sprzedawcą. Rozpoczęło się w lipcu, od tego czasu podłączyło do systemu ponad 500 dealerów i osiągnęło obrót w wysokości 1,5 miliona dolarów miesięcznie.
Czytaj Więcej
Krawiectwo niezależne: Getwear i jego internetowy projektant dżinsów
Wykonane przeze mnie

Krawiectwo niezależne: Getwear i jego internetowy projektant dżinsów

Jacob Karda, jego żona i partnerzy popełnili trzy błędy, tworząc własny projekt - internetowy projektant dżinsów. Najpierw przy wyborze biura projektowego, a potem przy zatrudnianiu programistów. Przedłużyło to uruchomienie projektu o dwa i pół roku i zwiększyło koszty dziesięciokrotnie. Partnerzy popełnili trzeci błąd, już zaczynając: rynek amerykański nie był zainteresowany ich ofertą.
Czytaj Więcej