Wywiad

Zarkov, Matyukha, Akmaev: rynki w Soczi, dania Michelin i znaczenie międzynarodowych nagród

Boris Zarkov

O gastronomicznych festiwalach, nagrodach i przewodnikach

czytać

Poruszyliśmy temat festiwali, ocen i nagród oraz dyskutowaliśmy o tym, jak wpływają one na gastronomiczny krajobraz Rosji jako całości. Wśród zaproszonych ekspertów oprócz Borysa Zarkowa: Ksenia Tarakanova, jeden z założycieli agencji V spowiedzi, współzałożyciel festiwalu Ikra, Alexander Sysoev, założyciel rosyjskiego festiwalu restauracyjnego, Irina Zarkova, dyrektor ds. Komunikacji WRF.

George Hvistiani

Twórca London Restaurant Group o 15-letnim biznesie restauracyjnym, sankcjach i wymarzonej restauracji

czytać

Do chwili obecnej portfolio grupy restauracji obejmuje ponad 15 projektów - restaurację hiszpańską Barceloneta, „Hops & Suneli”, „Syndicate”, „Like in Moscow”, „Magellan” i inne. Postanowiliśmy spotkać się i porozmawiać z osobą, która utworzyła to gospodarstwo i przyczyniła się do rozwoju biznesu restauracyjnego w Soczi.

Andrey Matyukha

Szef kuchni roku według wersji krajowej nagrody Wheretoeat-South o działalności restauracyjnej w Krasnodarze, międzynarodowych konkursach i potrawach Michelin w przystępnych cenach

czytać

W ciągu ostatnich kilku lat popularyzacja kuchni rosyjskiej na całym świecie nabiera tempa. Główną siłę napędową tego procesu można nazwać utalentowanymi rosyjskimi szefami kuchni, którzy coraz częściej zajmują czołowe miejsca w międzynarodowych rankingach i otrzymują różne nagrody kulinarne.

Należą do nich Andrey Matyukha, najbardziej utytułowany szef kuchni w południowym regionie i właściciel dwóch restauracji Krasnodar - Ugli-Ugli i The Furnace.

Shah Akbari

O śniadaniach dla pierwszych osób, popcornie z gryki i piątym elemencie

czytać

„Nowe gwiazdy rocka” - jak dziś nazywają się szefowie kuchni. Są rozpoznawani na ulicy, kręci się o nich filmy, a na kolacje kupuje się bilety, tak jak w teatrze. Jednym z nich jest Shah Akbari, który przybył do Soczi sześć lat temu. Gotował dla pierwszych osób stanu i karmił najbardziej inteligentne dzieci w kraju. Dziś jest szefem kuchni restauracji Rosmarin i Edelweiss w kurorcie Rosa Khutor.

Matteo Megale

O bistro Krasnodar, w którym zamiast śmietany stosuje się owczy ser, a mąkę, oliwę i kawę sprowadza się bezpośrednio z Włoch

czytać

Założyciel włoskiego bistro11, pochodzący z San Remo - Matteo Megale, przeprowadził się do stolicy Kubanu, aby pokazać wszystkim, jak naprawdę gotują w swojej ojczyźnie. Rozmawialiśmy z Matteo o życiu w Rosji, carbonara bez śmietany i gastronomicznym ultimatur.

Alexander Akmaev

Kurki czarne, barszcz, ślimaki - kuchnia górska w Soczi

czytać

Szef kuchni restauracji „Height 2320” Alexander Akmaev wraz ze swoim zespołem reprezentował Soczi na Ogólnorosyjskich Mistrzostwach Sztuki Kulinarnej Szefem Kuchni a la Russe. Co z tego wynikło - w naszym wywiadzie.

Zdjęcia: 1 - biuro prasowe WRF, 2 - Anastasia Korsunova, 3 - Aleksiej Szmul, 4 - serwis prasowy Rosa Khutor, 5 - osobiste archiwum Matteo Megale, 6 - serwis prasowy Rosa Khutor.

Popularne Wiadomości

Kategoria Wywiad, Następny Artykuł

Ilya Artemyev: „Nie jesteśmy urzędnikami, ale wiemy, jak z nimi współpracować”
Wywiad

Ilya Artemyev: „Nie jesteśmy urzędnikami, ale wiemy, jak z nimi współpracować”

Jesienią ubiegłego roku w Irkucku powstało Centrum Rozwoju i Wspierania Przedsiębiorczości. W przeciwieństwie do większości struktur o tej orientacji, ustanowionych przez władze regionalne i miejskie w całym kraju i działających w oparciu o fundusze budżetowe, CRPP w Irkucku jest niezależną organizacją non-profit, która współpracuje zarówno z administracją miasta, jak i innymi ośrodkami i funduszami wsparcia biznesu.
Czytaj Więcej
„Moskwa jest niebezpieczna, aby pozostać miastem bez przemysłu”: Maxim Reshetnikov - o gospodarce stolicy
Wywiad

„Moskwa jest niebezpieczna, aby pozostać miastem bez przemysłu”: Maxim Reshetnikov - o gospodarce stolicy

W ostatnich latach budżet Moskwy wcale nie rósł - wpływają na to nowe zasady płatności podatków dla spółek naftowych, które teraz trafiają nie tylko do stolicy. Moskwa stara się znaleźć brakujące pieniądze od lokalnych przedsiębiorców: wprowadza opłaty handlowe, weryfikuje umowy najmu lokali i sprzedaje aktywa niezwiązane z podstawową działalnością.
Czytaj Więcej
Finalista serialu „Piosenki” w TNT Maxim Freedom: „Masz czołg, a teraz musisz nim zarządzać”
Wywiad

Finalista serialu „Piosenki” w TNT Maxim Freedom: „Masz czołg, a teraz musisz nim zarządzać”

Nakhodka, sierpień 2015 r. Wszyscy świętują Dzień Miasta, na którym przyjechali uczestnicy międzynarodowego festiwalu muzycznego V-ROX. Wśród nich jest grupa SvoboDA z Władywostoku. Jej lider, 24-letni Maxim Anisimov, pali blisko sceny i podpisuje autografy dla nastolatków. Pisze muzykę i teksty dla grupy, nadal pracuje jako specjalista w dziale spraw młodzieży i jest sceptyczny wobec swojej edukacji jako ekonomisty.
Czytaj Więcej
Eugene Dyomin, SPLAT: „Ważne jest, aby pamiętać znaczenie tego, co robisz”
Wywiad

Eugene Dyomin, SPLAT: „Ważne jest, aby pamiętać znaczenie tego, co robisz”

Evgeny Dyomin jest tym samym dyrektorem SPLAT, który od 15 lat pisze listy o życiu do nabywców past do zębów. Obecnie pracuje dla niego 700 osób, a pasty z wiadomościami są sprzedawane w trzech tuzinach krajów. Upadek rubla zmusił firmę do ponownego rozważenia kosztów i zwrócenia większej uwagi na rynki zagraniczne, na których produkt z Rosji stał się bardziej atrakcyjny po cenie.
Czytaj Więcej