Tak jak powinno

3 sposoby, aby przebiegle, ale łatwo pozbyć się zieleni

Życie wokół kontynuuje rubryka z fachowymi poradami, jak poprawić codzienne sprawy kuchenne. Każdego tygodnia wyjaśniamy, jak gotować lub konserwować szeroką gamę produktów, i rozmawiamy o prostych sztuczkach, które ułatwią i uatrakcyjnią przebywanie w kuchni. W czwartym numerze szefa kuchni Björn mówi o trzech sposobach racjonalnego wykorzystania zieleni.

 

niemiecki Miedwiediew

Restauracja szefa kuchni Björn

Sos sałatkowy

Nie trzeba wyrzucać lekko pożółkłych, zwiędłych lub pozornie niepotrzebnych zieleni: można go stosować w biznesie. Możesz zrobić sos sałatkowy lub gorący sos z zwiędłych warzyw: musisz drobno posiekać warzywa, wymieszać z oliwą z oliwek, wlać do foremek z lodem i zamrozić. Następnie zielone kostki mogą być używane przez długi czas i bez odniesienia do czasu. Na przykład połóż je na ciepłej stronie sałatki lub na gorącym naczyniu - kostki stopią się i zmienią w sos.

Sos lub smarować

Mniej trwałą opcją jest mielenie zieleni, w tym łodyg, w blenderze i mieszanie z masłem - możesz użyć oliwki lub śmietany, w zależności od smaku lub przeznaczenia. Spowoduje to powstanie sosu, sosu lub pasty.

Ozdoba z buraków

Ponadto, na przykład, nie wyrzucamy ciasta z buraków: zamiast tego suszymy, a następnie mielimy w blenderze w pył, który później wykorzystujemy do dekoracji naczyń. To samo można zrobić nie tylko z burakami.

Zdjęcie na okładce: shutterstock.com

Obejrzyj wideo: JAK POZBYĆ SIĘ PASOŻYTÓW (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Tak jak powinno, Następny Artykuł

Po raz pierwszy w Moskwie festiwal gastronomiczny „Oda! Jedzenie!”
Ciekawe

Po raz pierwszy w Moskwie festiwal gastronomiczny „Oda! Jedzenie!”

W dniach 26 i 27 lipca w parku Krasnaya Presnya odbędzie się festiwal gastronomiczny „Oda! Food!”. Organizatorzy wydarzenia napisali o tym na Facebooku. W festiwalu wezmą udział restauracja rybna Oyster Bar, bistro United Kitchen szefa kuchni Andrei Ryvkina, sieć fast foodów Puff Point, skandynawski bar spożywczy Enebaer, bar Martinez, Q-tab Lab, Dippin Dots, De Puta Carne, Eaton i Save. Projekty gastronomiczne Smak, a także marki Schweppes, Nestle, Movenpick, Mistral, Perrier i San Pellegrino.
Czytaj Więcej
W kawiarni Bolshaya Dmitrovka „Varenichnaya nr 1” otwarto
Ciekawe

W kawiarni Bolshaya Dmitrovka „Varenichnaya nr 1” otwarto

Na ulicy Bolszaja Dmitrovka otwarta została czwarta kawiarnia sieci Varenichnaya nr 1. O tym życiu wokół opowiedzieli przedstawiciele instytucji. Varenichnaya nr 1 została otwarta przez właścicieli restauracji Tarantino, baru burgerowego Lucky Luciano kraft oraz sieci włoskich kawiarni Rukkola. Instytucja oferuje 12 rodzajów pierogów: z ziemniakami, cielęciną, jagnięciną, kapustą, kurczakiem, pieczarkami i innymi nadzieniami.
Czytaj Więcej
Otwarto kawiarnię Петpetit po stronie Piotrogrodu
Ciekawe

Otwarto kawiarnię Петpetit po stronie Piotrogrodu

Ulica Blokлицеpetit, która specjalizuje się w francuskich deserach, otworzyła się na ulicy Blokhina. O tym życiu wokół opowiedzieli przedstawiciele instytucji. Projekt został uruchomiony trzy lata temu. Początkowo cukiernia produkowała desery na zamówienie, później otworzono mały stacjonarny punkt w Pasażu, a teraz pełnoprawną kawiarnię.
Czytaj Więcej