Tak jak powinno

Jak wlać piwo do szklanki

Życie wokół kontynuuje rubryka z fachowymi poradami, jak poprawić codzienne sprawy kuchenne. Każdego tygodnia wyjaśniamy, jak gotować lub konserwować szeroką gamę produktów, i rozmawiamy o prostych sztuczkach, które ułatwią i uatrakcyjnią przebywanie w kuchni. W nowym numerze barman z pubu 0.33 mówi, w jakiej temperaturze powinno być piwo, w jakiej szklance i pod jakim kątem lepiej go wlać.

Alexandra Stozhkina

barman „0.33”

Przede wszystkim piwo musi zostać schłodzone: zbyt ciepło nie zawsze jest przyjemne w smaku, a mrożone traci cały swój smak. Różne marki mają różne temperatury zasilania. Z grubsza odpowiada sile piwa: lekkie lager są podawane zimniejsze, mocniejsze odmiany zimowe - prawie temperatura pokojowa. Zalecaną temperaturę podawania zwykle można odczytać na etykiecie licznika. Szklankę należy również ochłodzić: spłukać zimną wodą, włożyć do niej kostki lodu na minutę lub zamrozić w zamrażarce. Pomoże to wylanemu piwu dłużej pozostać zimnym.

Nie zapominaj, że każde piwo ma własną szklankę, w której ujawnia cały swój aromat. Trzymając szklankę pod kątem 45 stopni, zaczynamy nalewać, aby szyjka piwa znajdowała się na środku szklanki. Zrób to z pewnością, nie wlewaj piwa do cienkiego strumienia, ale nie musisz również gwałtownie przewracać butelki. Podczas nalewania piwa stopniowo przesuwaj szklankę do pozycji pionowej, aby powstała piankowa nasadka o wysokości 2-4 centymetrów.

Szczególną uwagę należy zwrócić na marki belgijskie. Większość z nich dojrzewa w butelce, na dnie której powstaje osad drożdży, który nadaje piwu dodatkowe odcienie smaku i aromatu. Podczas nalewania takiego piwa nie wlewaj jednocześnie całej zawartości butelki do szklanki. Rozpocznij nalewanie, trzymając szklankę pod kątem 45 stopni, a następnie ustaw szklankę w pozycji pionowej i, podnosząc butelkę, wykonaj wysoką piankową zakrętkę, typową dla „Belgów”. I nie wlewaj piwa do końca, zostaw około jednej czwartej w butelce. Osad bogaty w witaminy z grupy B zwykle wstrząsa się w butelce i dodaje do szklanki (radzę ocenić, jak drożdże zmieniają smak, kolor i aromat piwa) lub wlać do osobnego ujęcia, popijając piwo bez osadu.

Jeśli chodzi o kieliszki, należy powiedzieć, że smak i aromat piwa w kieliszku zmieniają się, i znacząco: w różnych kieliszkach smak tego samego napoju będzie inny. Wynika to ze stosunku powierzchni piwa w kontakcie z powietrzem, różnych szybkości tworzenia i żywotności piankowej nasadki i pęcherzyków unoszących się z dna, odmiennego mieszania ciasta drożdżowego z piwem.

Niektóre szkła przyczyniają się do tworzenia piany i zachowują spienioną głowę przez długi czas. Inne - takie jak szklanki mocnego piwa Duel - mają specjalne wybrzuszenia u dołu, tworząc piękny „szampański” strużek bąbelków. Jeszcze inne pozwalają na maksymalne otwarcie aromatu, zamykając go ze wszystkich stron wąską szyjką.

Istnieją okulary o całkowicie niestandardowym kształcie. Jednym z nich jest kieliszek belgijskiego lekkiego piwa Pauwel Kwak. Jest to kolba typu chemicznego w drewnianym pojemniku na długopisy. Etymologia ludowa łączy nazwę tego piwa z charakterystycznym zgrzytem towarzyszącym ostatnim łykom tego kieliszka: w języku niderlandzkim kwakt oznacza „rechot”. Oficjalna legenda głosi, że specjalny kształt kieliszków do „Kwaka” został opracowany w taki sposób, aby królewscy listonosze mogli przymocować szklankę do wnęki na szybie królewskiego sztandaru i wypić piwo bez wychodzenia z powozu, aby być zawsze gotowym.

Smak i aromat piwa w szklance zmienia się i, co istotne: w różnych szklankach z tym samym napojem smak będzie inny

Istnieje kilka podstawowych rodzajów szklanych naczyń piwnych i pasujących do nich podstawowych stylów piwa. Szklane naczynie (miska) zapewnia maksymalną powierzchnię kontaktu z powietrzem. Daje to miękkość smaku znaków opactwa. Wlewane są do nich kołki opatowe, trójki i poczwórne. Belgijskie ale, także mocne, trafiają do kufla piwa. To szkło o cienkich, lekko zaokrąglonych ścianach i masywnym dnie. Pozwala docenić jasne, pełne wdzięku kolory lagerów i wspiera pianę w wąskiej szyi.

Lager Pilsner wlewa się do fletu (kieliszek szampana). Szkło o tym kształcie podtrzymuje piankę i wydłuża żywotność pęcherzyków dwutlenku węgla unoszących się z dna szkła. Zwyczajnie wlewa się rozmiękczenie (piwo z lemoniadą), lambiki (owoce, faro, gorzki) i pilsner do snifter - kieliszka koniaku, ponieważ jego kształt pozwala cieszyć się bukietem zapachów.

Tragarze, bloki lodu, stouty, ciemne IPA i flamandzkie czerwienie należy wlać do wytrząsarki - szklanki o prostym kształcie z jeszcze rozszerzającymi się ścianami. Jest przeznaczony do piwa o prostym aromacie, ale bogatym w smak.

Bursztynowe piwa, portery, ciemne piwo typu panache i stout są wlewane do tulipana - jednego z najpopularniejszych rodzajów szklanek dla belgijskich marek piwa. Utrzymuje dobrze spienioną czapkę i pomaga cieszyć się złożonymi aromatycznymi bukietami charakterystycznymi dla Belgów.

Kołki i trojaczki Abbot, belgijskie ale, w tym mocne IPA i ciemne baranki (owoce, faro, goze), a także znaczki sezonowe, flamandzką czerwień można również wlać do przełącznika. Klasycznym przykładem jest szkło Hugarden: zwykle jest ono grubościenne i dobrze utrzymuje temperaturę piwa.

Obejrzyj wideo: Jak nalewać piwo i oceniać pianę - kurs sensoryczny odcinek 3. (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Tak jak powinno, Następny Artykuł

Po raz pierwszy w Moskwie festiwal gastronomiczny „Oda! Jedzenie!”
Ciekawe

Po raz pierwszy w Moskwie festiwal gastronomiczny „Oda! Jedzenie!”

W dniach 26 i 27 lipca w parku Krasnaya Presnya odbędzie się festiwal gastronomiczny „Oda! Food!”. Organizatorzy wydarzenia napisali o tym na Facebooku. W festiwalu wezmą udział restauracja rybna Oyster Bar, bistro United Kitchen szefa kuchni Andrei Ryvkina, sieć fast foodów Puff Point, skandynawski bar spożywczy Enebaer, bar Martinez, Q-tab Lab, Dippin Dots, De Puta Carne, Eaton i Save. Projekty gastronomiczne Smak, a także marki Schweppes, Nestle, Movenpick, Mistral, Perrier i San Pellegrino.
Czytaj Więcej
W kawiarni Bolshaya Dmitrovka „Varenichnaya nr 1” otwarto
Ciekawe

W kawiarni Bolshaya Dmitrovka „Varenichnaya nr 1” otwarto

Na ulicy Bolszaja Dmitrovka otwarta została czwarta kawiarnia sieci Varenichnaya nr 1. O tym życiu wokół opowiedzieli przedstawiciele instytucji. Varenichnaya nr 1 została otwarta przez właścicieli restauracji Tarantino, baru burgerowego Lucky Luciano kraft oraz sieci włoskich kawiarni Rukkola. Instytucja oferuje 12 rodzajów pierogów: z ziemniakami, cielęciną, jagnięciną, kapustą, kurczakiem, pieczarkami i innymi nadzieniami.
Czytaj Więcej
Otwarto kawiarnię Петpetit po stronie Piotrogrodu
Ciekawe

Otwarto kawiarnię Петpetit po stronie Piotrogrodu

Ulica Blokлицеpetit, która specjalizuje się w francuskich deserach, otworzyła się na ulicy Blokhina. O tym życiu wokół opowiedzieli przedstawiciele instytucji. Projekt został uruchomiony trzy lata temu. Początkowo cukiernia produkowała desery na zamówienie, później otworzono mały stacjonarny punkt w Pasażu, a teraz pełnoprawną kawiarnię.
Czytaj Więcej