Tak jak powinno

Jak gotować jajko na twardo?

Życie wokół kontynuuje rubryka z fachowymi poradami, jak poprawić codzienne sprawy kuchenne. Każdego tygodnia wyjaśniamy, jak gotować lub konserwować szeroką gamę produktów, i rozmawiamy o prostych sztuczkach, które ułatwią i uatrakcyjnią przebywanie w kuchni. W nowym wydaniu wspólnie z szefem kuchni chińskiej restauracji Sergey Yugai wymyślamy, jak prawidłowo ugotować jajko na twardo bez szarej obręczy w pobliżu żółtka.

 

SERGEY YUGAI

Szef kuchni w Chinese News Restaurant

Jeśli jaja zostaną strawione, może pojawić się szara obwódka wokół żółtka. Przy długim gotowaniu białko zaczyna wydzielać siarkowodór, który reaguje z żelazem zawartym w żółtku, z powodu tej reakcji tworzy się wokół niego szara krawędź; strawione jajo będzie miało wyraźne uderzenie siarkowodoru, co jest szczególnie zauważalne, jeśli występuje tylko żółtko; białko może mieć konsystencję „gumy”.

Aby prawidłowo zagotować jajka na twardo, należy je umieścić w zimnej wodzie i minutę po ugotowaniu zmniejszyć ogień i gotować przez siedem do ośmiu minut.

Nie ma związku między szarym brzegiem gotowanego jajka a kolorem „stulecia jajka”. Drugi nie jest poddawany obróbce cieplnej, a podstawową zasadą jego przygotowania jest zanurzenie jaj w bezpowietrznym środowisku wraz ze składnikami, które przyczyniają się do reakcji alkalicznych. W tradycyjnej wersji jajka są powlekane mieszanką herbaty, limonki, soli i gliny i zakopywane w ziemi, a we współczesnej - wodorotlenkiem sodu i pokrywane folią polimerową. Tak więc jaja są przechowywane od 15 dni do kilku miesięcy, po czym białko staje się ciemnobrązowe i półprzezroczyste, a żółtko staje się ciemnoszare i kremowe.

Cover: Shutterstock.com

Obejrzyj wideo: Jak ugotować idealne jajka na twardo :: HD (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Tak jak powinno, Następny Artykuł

Jaki grill wybrać do rekreacji na świeżym powietrzu?
Tak jak powinno

Jaki grill wybrać do rekreacji na świeżym powietrzu?

Do świąt majowych pozostało tylko kilka dni, a wielu spotka je poza miastem lub w parkach. Dlatego Life wokół wprowadza mini-serię materiałów poświęconych tematyce pikników i gotowania w przyrodzie. W pierwszym numerze zapytaliśmy osobę, która wie prawie wszystko na temat grilla, jakie urządzenia należy nabyć, aby stać się mistrzem gotowania w ogniu.
Czytaj Więcej
Jak wybrać persimmon?
Tak jak powinno

Jak wybrać persimmon?

Jesień to jedna z najbogatszych pór roku w owoce i warzywa. Wielu miłośników persimmon czeka z niecierpliwością na koniec lata, kiedy to świeże i dojrzałe owoce sezonowe w końcu pojawią się na półkach. Jednak wybór persimmon, aby był słodki i nie robił na drutach, nie zawsze jest łatwy. Dowiedzieliśmy się od przedstawiciela rynku i sprzedawców owoców, czego szukać, jakie są odmiany i co tak naprawdę jest „królem”.
Czytaj Więcej
Co kupić na rynkach we wrześniu?
Tak jak powinno

Co kupić na rynkach we wrześniu?

Zainteresowanie produktami rolnymi nie ustaje, a rynki stają się coraz bardziej popularnym miejscem spotkań, niedzielnych obiadów i, oczywiście, zakupów świeżych warzyw i owoców. Dowiemy się, czego szukać we wrześniu. Olga Kukoba, dyrektor kreatywna Danilovsky Market Autumn, uzupełnia asortyment sklepów spożywczych Danilovsky sezonowymi owocami, jagodami i grzybami.
Czytaj Więcej