Tak jak powinno

Jak zrobić idealne tłuczone ziemniaki

Życie wokół kontynuuje rubryka z fachowymi poradami, jak poprawić codzienne sprawy kuchenne. Każdego tygodnia wyjaśniamy, jak gotować lub konserwować szeroką gamę produktów, i rozmawiamy o prostych sztuczkach, które ułatwią i uatrakcyjnią przebywanie w kuchni. W nowym wydaniu wspólnie z szefem kuchni restauracji „Brasserie Most” i markowym szefem kuchni baru „Strelka”, Francuzem Regisem Trigel, rozmawiamy o zasadach przygotowywania idealnego puree.

Rezis Trigel

Szef kuchni w restauracji Brasserie Bridge i szef kuchni marki Strelka

Istnieje kilka zasad, według których możesz przygotować idealne puree. Najważniejszą rzeczą jest wybór różnych ziemniaków, ponieważ nie każdy ziemniak nadaje się do ziemniaków puree. Odmiana musi być bogata w skrobię: im bardziej będzie, tym grubsze i gładsze będą tłuczone ziemniaki. Są cztery francuskie odmiany, których zwykle używam: binch, mirabelle, ratte i cezar.
Ale możesz użyć innych, tylko najbardziej skrobiowych.

Po drugie, ziemniak musi zostać skalibrowany, to znaczy tej samej wielkości, aby mógł się równomiernie zagotować. Jeśli tak nie jest, możesz po prostu posiekać ziemniaki na kawałki o równej wielkości. Nie trzeba go czyścić przed gotowaniem, ponieważ skórka ma wiele przydatnych właściwości i nadaje pożądany odcień smaku przyszłych tłuczonych ziemniaków.

Na 600 gramów ziemniaków potrzebujesz tyle wody, aby całkowicie je pokryć, to znaczy około 600-700 mililitrów; 8 gramów soli, 200 gramów masła o wysokiej zawartości tłuszczu (na przykład 82%) i 200 ml mleka, również o wysokiej zawartości tłuszczu - 3,2% lub 3,5%.

Wodę należy solić z wyprzedzeniem, aby ziemniaki wchłaniały sól stopniowo i całkowicie. Przenieś do wrzącej wody i gotuj przez około 20 minut. Odcedź i obierz ziemniaki.

Następnie musisz odpowiednio go zmielić. W restauracjach zwykle stosuje się do tego pralki, ale w domu ziemniaki można zmiażdżyć na patelni specjalnym popychaczem. Niemożliwe jest zmielenie w blenderze, w przeciwnym razie cała konsystencja ziemniaków zapadnie się, a tłuczone ziemniaki wyjdą gumowe.

Teraz musisz dodać masło i lekko podgrzać nim puree ziemniaczane, wymieszać, a dopiero potem stopniowo wlać podgrzane mleko, mieszając trzepaczką. Konieczne jest ścisłe przestrzeganie tej sekwencji, ponieważ olej nadaje smak, a mleko tylko reguluje gęstość.

Obejrzyj wideo: Jak zrobić idealne purée ziemniaczane? (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Tak jak powinno, Następny Artykuł

Po raz pierwszy w Moskwie festiwal gastronomiczny „Oda! Jedzenie!”
Ciekawe

Po raz pierwszy w Moskwie festiwal gastronomiczny „Oda! Jedzenie!”

W dniach 26 i 27 lipca w parku Krasnaya Presnya odbędzie się festiwal gastronomiczny „Oda! Food!”. Organizatorzy wydarzenia napisali o tym na Facebooku. W festiwalu wezmą udział restauracja rybna Oyster Bar, bistro United Kitchen szefa kuchni Andrei Ryvkina, sieć fast foodów Puff Point, skandynawski bar spożywczy Enebaer, bar Martinez, Q-tab Lab, Dippin Dots, De Puta Carne, Eaton i Save. Projekty gastronomiczne Smak, a także marki Schweppes, Nestle, Movenpick, Mistral, Perrier i San Pellegrino.
Czytaj Więcej
W kawiarni Bolshaya Dmitrovka „Varenichnaya nr 1” otwarto
Ciekawe

W kawiarni Bolshaya Dmitrovka „Varenichnaya nr 1” otwarto

Na ulicy Bolszaja Dmitrovka otwarta została czwarta kawiarnia sieci Varenichnaya nr 1. O tym życiu wokół opowiedzieli przedstawiciele instytucji. Varenichnaya nr 1 została otwarta przez właścicieli restauracji Tarantino, baru burgerowego Lucky Luciano kraft oraz sieci włoskich kawiarni Rukkola. Instytucja oferuje 12 rodzajów pierogów: z ziemniakami, cielęciną, jagnięciną, kapustą, kurczakiem, pieczarkami i innymi nadzieniami.
Czytaj Więcej
Otwarto kawiarnię Петpetit po stronie Piotrogrodu
Ciekawe

Otwarto kawiarnię Петpetit po stronie Piotrogrodu

Ulica Blokлицеpetit, która specjalizuje się w francuskich deserach, otworzyła się na ulicy Blokhina. O tym życiu wokół opowiedzieli przedstawiciele instytucji. Projekt został uruchomiony trzy lata temu. Początkowo cukiernia produkowała desery na zamówienie, później otworzono mały stacjonarny punkt w Pasażu, a teraz pełnoprawną kawiarnię.
Czytaj Więcej