Tak jak powinno

Jak gotować pierś z kurczaka, aby nie była sucha

Życie wokół wciąż zbiera porady ekspertów, jak poprawić codzienne sprawy kuchenne. Każdego tygodnia wyjaśniamy, jak gotować lub konserwować szeroką gamę produktów, i rozmawiamy o prostych sztuczkach, które ułatwią i uatrakcyjnią przebywanie w kuchni. W nowym wydaniu wraz z szefem restauracji i barem Delikatesy Olegiem Kusowem rozumiemy, co należy zrobić z piersią kurczaka, aby nie okazała się sucha.

Oleg Kusow

szef kuchni w restauracji i barze Delikatesy

Z jakiegoś powodu w większości przypadków pierś z kurczaka jest trudna do przygotowania. Wielu narzeka, że ​​zawsze okazuje się sucha i dlatego nie podejmuje się smażenia. W rzeczywistości jest to bardzo delikatna i soczysta część kurczaka, wystarczy ją ugotować. Na tej samej zasadzie możesz gotować filet z indyka lub chudą wieprzowinę.

Najpierw musisz wyciąć grubą część piersi do końca, tworząc kieszeń wewnątrz mięsa, aby kawałek stał się jednolitej grubości. Następnie przechodzimy do solenia: musisz umieścić pierś na co najmniej 20 minut w słonej zimnej wodzie (najlepiej powinieneś dostać 4% roztwór soli). Tak więc sól z roztworu przenika do każdej komórki kurczaka z powodu ciśnienia osmotycznego - natura próbuje wyrównać ilość soli wewnątrz komórek i na zewnątrz. A wraz z solą płyn przenika również do komórek, nasycając pierś odpowiednio dodatkową wodą, mięso będzie bardziej soczyste. Po piersi musisz dokładnie wysuszyć ręcznikiem lub serwetką.

Następnie mięso musi być smażone na rozgrzanej patelni na dużym ogniu w oleju roślinnym, aż od spodu powstanie jasnobrązowa skorupa. Odwróć się na drugą stronę, zmniejsz ogień do średniego i smaż, aż będzie ugotowany. Zwykle zajmuje 4-5 minut.

Gotowość można sprawdzić, wykonując nacięcie na środku. Jeśli mięso w środku jest lekko różowe i wygląda trochę surowo, jesteś prawie na mecie.

Teraz możesz na przykład nałożyć na patelnię pół łyżki masła, zmiażdżony ząbek czosnku i kilka gałązek tymianku lub innych ziół, które kochasz. Kiedy olej zacznie się topić, pieprz pieprz, zwiń w olej i przenieś na talerz.

Cały proces zajmuje 25-30 minut, w zależności od wielkości piersi, ale 20 z nich możesz poświęcić innym sprawom, więc metoda jest prosta.

Cover: Shutterstock.com

Obejrzyj wideo: Jak szybko ugotować pierś z kurczaka - przepisTV (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Tak jak powinno, Następny Artykuł

Po raz pierwszy w Moskwie festiwal gastronomiczny „Oda! Jedzenie!”
Ciekawe

Po raz pierwszy w Moskwie festiwal gastronomiczny „Oda! Jedzenie!”

W dniach 26 i 27 lipca w parku Krasnaya Presnya odbędzie się festiwal gastronomiczny „Oda! Food!”. Organizatorzy wydarzenia napisali o tym na Facebooku. W festiwalu wezmą udział restauracja rybna Oyster Bar, bistro United Kitchen szefa kuchni Andrei Ryvkina, sieć fast foodów Puff Point, skandynawski bar spożywczy Enebaer, bar Martinez, Q-tab Lab, Dippin Dots, De Puta Carne, Eaton i Save. Projekty gastronomiczne Smak, a także marki Schweppes, Nestle, Movenpick, Mistral, Perrier i San Pellegrino.
Czytaj Więcej
W kawiarni Bolshaya Dmitrovka „Varenichnaya nr 1” otwarto
Ciekawe

W kawiarni Bolshaya Dmitrovka „Varenichnaya nr 1” otwarto

Na ulicy Bolszaja Dmitrovka otwarta została czwarta kawiarnia sieci Varenichnaya nr 1. O tym życiu wokół opowiedzieli przedstawiciele instytucji. Varenichnaya nr 1 została otwarta przez właścicieli restauracji Tarantino, baru burgerowego Lucky Luciano kraft oraz sieci włoskich kawiarni Rukkola. Instytucja oferuje 12 rodzajów pierogów: z ziemniakami, cielęciną, jagnięciną, kapustą, kurczakiem, pieczarkami i innymi nadzieniami.
Czytaj Więcej
Otwarto kawiarnię Петpetit po stronie Piotrogrodu
Ciekawe

Otwarto kawiarnię Петpetit po stronie Piotrogrodu

Ulica Blokлицеpetit, która specjalizuje się w francuskich deserach, otworzyła się na ulicy Blokhina. O tym życiu wokół opowiedzieli przedstawiciele instytucji. Projekt został uruchomiony trzy lata temu. Początkowo cukiernia produkowała desery na zamówienie, później otworzono mały stacjonarny punkt w Pasażu, a teraz pełnoprawną kawiarnię.
Czytaj Więcej