Tak jak powinno

Jak szybko zrobić idealny bulion mięsny

Życie wokół kontynuuje rubryka z fachowymi poradami, jak poprawić codzienne sprawy kuchenne. Każdego tygodnia wyjaśniamy, jak gotować lub konserwować szeroką gamę produktów, i rozmawiamy o prostych sztuczkach, które ułatwią i uatrakcyjnią przebywanie w kuchni. W nowym wydaniu wspólnie z szefem kawiarni z Junostu, Maximem Letunovskim, zastanawiamy się, jak szybko przygotować idealny bulion mięsny.

Maxim Letunovsky

szef kuchni kawiarni „Młodzież”

Możesz szybko gotować bulion mięsny w szybkowarze (nie mylić z wolno gotującym się). Odpowiednie jest każde mięso lub drób, najlepiej z kośćmi. Mięso należy pokroić na duże kawałki, polać olejem roślinnym i najpierw upiec w piekarniku w maksymalnej temperaturze, aż będą chrupiące. Zrób to samo z warzywami - cebulą, czosnkiem, marchewką, selerem i innymi. Z tego powodu smak bulionu będzie bardziej nasycony. Nie możesz upiec warzyw i mięsa, jeśli istnieje zadanie, aby uzyskać przezroczysty bulion.

Następnie mięso i warzywa należy przenieść do szybkowaru, dodać łodygi pietruszki lub innego zioła, które lubisz. Dokładnie zamknij pokrywę i umieść na kuchence. Gotuj do gwizdka, a następnie pozostaw go w płomieniach na kolejne pół godziny. Następnie wyjmij z pieca i zwolnij ciśnienie w szybkowarze. Otwórz i odcedź bulion, na przykład przez gazę lub ręcznik waflowy. Teraz możesz dodać do niego wszystko - przyprawy, sól, sosy i tak dalej.

Cover: Shutterstock.com

Obejrzyj wideo: Jak przygotować bulion? (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Tak jak powinno, Następny Artykuł

Jaki grill wybrać do rekreacji na świeżym powietrzu?
Tak jak powinno

Jaki grill wybrać do rekreacji na świeżym powietrzu?

Do świąt majowych pozostało tylko kilka dni, a wielu spotka je poza miastem lub w parkach. Dlatego Life wokół wprowadza mini-serię materiałów poświęconych tematyce pikników i gotowania w przyrodzie. W pierwszym numerze zapytaliśmy osobę, która wie prawie wszystko na temat grilla, jakie urządzenia należy nabyć, aby stać się mistrzem gotowania w ogniu.
Czytaj Więcej
Jak wybrać persimmon?
Tak jak powinno

Jak wybrać persimmon?

Jesień to jedna z najbogatszych pór roku w owoce i warzywa. Wielu miłośników persimmon czeka z niecierpliwością na koniec lata, kiedy to świeże i dojrzałe owoce sezonowe w końcu pojawią się na półkach. Jednak wybór persimmon, aby był słodki i nie robił na drutach, nie zawsze jest łatwy. Dowiedzieliśmy się od przedstawiciela rynku i sprzedawców owoców, czego szukać, jakie są odmiany i co tak naprawdę jest „królem”.
Czytaj Więcej
Co kupić na rynkach we wrześniu?
Tak jak powinno

Co kupić na rynkach we wrześniu?

Zainteresowanie produktami rolnymi nie ustaje, a rynki stają się coraz bardziej popularnym miejscem spotkań, niedzielnych obiadów i, oczywiście, zakupów świeżych warzyw i owoców. Dowiemy się, czego szukać we wrześniu. Olga Kukoba, dyrektor kreatywna Danilovsky Market Autumn, uzupełnia asortyment sklepów spożywczych Danilovsky sezonowymi owocami, jagodami i grzybami.
Czytaj Więcej