Tak jak powinno

Zasady i narzędzia do profesjonalnego picia herbaty

Życie wokół wciąż zbiera porady ekspertów, jak poprawić codzienne sprawy kuchenne. Każdego tygodnia wyjaśniamy, jak gotować lub konserwować szeroką gamę produktów, i rozmawiamy o prostych sztuczkach, które ułatwią i uatrakcyjnią przebywanie w kuchni. W nowym numerze, wraz z właścicielem i szefem kuchni Tea Height i Pueport, Viktorem Eninem, rozmawiamy o naczyniach do herbaty.

  

Victor Enin

właściciel i szef kuchni Tea High,
„Puerporta” i warsztaty „Produkty herbaciane”

Robienie herbaty to sztuka wymagająca precyzji. W związku z tym narzędzia do parzenia są bardzo ważne.

Jeśli chodzi o sen, pożądane jest posiadanie łóżka, więc do picia herbaty - stolik do herbaty pasterza. Na pasterzu możesz wygodnie i bezpiecznie umieścić wszystkie naczynia; ponadto istnieje odpływ nadmiaru wrzącej wody i herbaty. Pasterze przychodzą z drewna, kamienia, metalu i porcelany; ekstrudowani pasterze bambusowi są zewnętrznie bardzo atrakcyjni, ale najbardziej praktyczne, wszechstronne i trwałe są wykonane z wrzącego wodoodpornego drewna paulownia i kilku innych drzew.

Głównym tematem pasterza jest czajniczek, z którego może korzystać tylko lider imprezy; głównym narzędziem gościa jest filiżanka, która powinna wyraźnie ujawniać smak herbaty, aromat i kolor, a także dobrze pasować do dłoni. W przeciwieństwie do europejskiego zwyczaju usług podczas mistrzowskiej imprezy herbacianej, czajnik i filiżanki wykonane z zupełnie innych materiałów mogą współistnieć.

Czajniki

Najlepszym materiałem na czajniczek jest glina Yixing, mikroporowata ceramika wykonana z gliny wydobywanej w pobliżu Yixing we wschodnich Chinach. Jest trwały, nie psuje smaku herbaty, a przy użyciu jest nasycony herbatą i korzystnie wpływa na właściwości napoju. Doceniane są również porcelanowe i srebrne czajniki. Zastosowanie szkła jest dopuszczalne. Rzadko są żeliwne, tylko ceramiczne i stalowe.

Żeliwne czajniki nadające się do warzenia bez wad były powszechne w starożytności w Chinach, Japonii i Korei. To specjalna kompozycja, odlewanie, obróbka powierzchni. Ale teraz żeliwne czajniki są często wykonywane do celów dekoracyjnych. Metal prostych żeliwnych naczyń ma niezwykle negatywny wpływ nie tylko na smak, ale także na kolor naparu: smak traci swoją czystość i lekkość, aromat zgrubia, kolor herbaty ciemnieje i zyskuje szary odcień - aktywne jony metalu oddziałują z produktem, zwykłą chemią; dzieje się tak z tego samego powodu, dla którego srebro ma pozytywny wpływ na wodę lub herbatę.

Jeśli chodzi o ceramikę, tutaj mówimy o prostej ceramice, a nie o specjalistycznej herbacie. Jest powszechnym błędnym przekonaniem, że każda ceramika, czyli każda glina, jest ogólnie lepsza do herbaty niż wszystkie inne materiały. Ale glina jest gliną. Na przykład cegła jest również gliną. Powtarzam, idealną opcją jest glina Yixing, tutaj możesz również włączyć glinkę Guangxi. Inny jest rzadko dobry. Jest też niewielu koneserów gliny, a sklepy tu i w Chinach są usiane podróbkami.
W takim przypadku lepiej jest wziąć porcelanę niż niezrozumiałą glinę.

Puchary

Filiżanki pochodzą z tych samych materiałów, co czajniki, ale najlepsze do picia herbaty to porcelana o znakomitej pracy i szkliwiona ceramika. W filiżance ważna jest proporcjonalność kształtu i objętości, dotykowe cechy krawędzi i zewnętrznej powierzchni, stabilność, piękno, zdolność glazury do przekazywania aromatu herbaty bez zniekształceń.

Dobra porcelana doskonale odzwierciedla aromat. Nikt nigdy nie wystawi ręcznie malowanego warsztatu na taniej porcelanie - tylko prosty druk. To, choć stosowane ręcznie, ale bez umiejętności, bez wyrafinowania. Chociaż są całkiem miłe. Najważniejsze, aby nie przywiązać się do tak prostego kubka: tania porcelana łatwo bije.

Miłośnicy herbaty potrzebują kilku filiżanek. Na przykład latem przyjemniej jest pić herbatę z szerokiego kubka, w którym udaje się nieco ostygnąć, zimą wielu woli pić herbatę gorącą, więc potrzebujesz filiżanki, która delikatnie rozgrzewa twoją dłoń, ale nie pali. W przypadku herbat o różnych kolorach naparu dobrze nadają się kubki o innym kolorze glazury i malowania. Stabilność miseczki i odporność na transport będą ważne na drodze. Filiżanka do oolonga powinna wyjątkowo dobrze oddawać niuanse aromatu. Kubek Puer - zapewnia wygodny pełny łyk.

Czajnik jest oceniany podobnie jak ostrze bojowe: musi być szybki, dokładny i dokładnie kontrolowany. Zapach otwiera się natychmiast, po czym stopniowo się rozprasza; przeciwnie, smak z czasem zyskuje na sile. Aby osiągnąć jasny smak w pierwszych sekundach parzenia, gdy aromat jest u szczytu, i natychmiast przerwij parzenie - oto krótki opis rozwiązania problemu. Aby to zrobić, musisz użyć małego czajnika, wykonanego na przykład z gliny Yixing, który dobrze utrzymuje temperaturę. W kształcie czajnika nic nie powinno opóźniać ani utrudniać parzenia. Ważny jest stosunek objętości naczynia i kształtu dyszy, grubości i szlifowania ścian, proporcji, ścierania pokrywy, wysokości rączki, zdolności do trzymania kropli podczas blokowania otworu kontrolnego w pokrywie, umiejscowienia środka ciężkości i rodzaju gliny. Gdy herbata będzie gotowa, należy ją wylać z czajnika, aby oddzielić gotową parzoną herbatę od liści, a tym samym zatrzymać proces parzenia.

Chahai

Gdzie nalewamy herbatę z czajnika? Jeśli wlejesz bezpośrednio do filiżanek, goście otrzymają herbatę o różnych smakach, ponieważ herbata jest nadal podawana podczas transfuzji nawet z najszybszego czajnika. W takim przypadku uczestnicy imprezy herbacianej tracą okazję doświadczyć tego samego doświadczenia i podzielić się jednym doświadczeniem.

Pytanie zostaje usunięte, jeśli używasz chahai do picia herbaty - otwarty czajnik, który wygląda jak mleczarz; po chińsku chahai oznacza „morze herbaty”, inna nazwa tego tematu to gundaobei, co oznacza „kielich sprawiedliwości”. Mamy tu na myśli: herbata w chahai jest mieszana, pierwsza kropla jest mieszana z ostatnią nalaną z czajnika (nawiązując do nazwy „morze herbaty”), dzięki czemu herbata okazuje się jednolita w smaku. W związku z tym goście piją tę samą herbatę (odniesienie do nazwy „kielich sprawiedliwości”). Aby przefiltrować napar, możesz użyć sita.

Chahai powinien być proporcjonalny do czajnika i filiżanek. Ten obiekt może wydawać się drugorzędny, ale znając jego zastosowanie, rozumiesz, o ile wygodniejsze i dokładniejsze staje się picie herbaty z herbatą. Bez tego mistrz musi poczekać, aż wszystkie kubki będą puste, zanim zaparzy kolejną porcję.

Tak więc główne przedmioty do herbaty na stoliku: czajnik, herbata, filiżanki. Ponadto czajniczek (herbata jest przechowywana na stałe), chaeh (naczynie do demonstrowania herbaty gościom przed zaparzeniem), zestaw narzędzi do herbaty (najczęściej drewniane lub bambusowe, ale niektóre elementy mogą być wykonane z metalu, rogów, ceramiki; narzędzia również będą przydatne) używane do różnych manipulacji przy liściach herbaty i filiżankach, do pielęgnacji czajnika i ogólnie naczyń), miotły do ​​stołu herbacianego, noża do krojenia sprasowanych puerhów i innych herbat; uchwyty na kubki; sitko do herbaty i stań pod nim i tak dalej.

Obejrzyj wideo: Czy Słyszałeś Gdzieś Wcześniej Że Picie Herbaty Rumiankowej Pomoże Ci Schudnąć? (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Tak jak powinno, Następny Artykuł

W pudełku: 7 działających (i nie) sztuczek do sprzątania pokoju dziecinnego
Przewodnik

W pudełku: 7 działających (i nie) sztuczek do sprzątania pokoju dziecinnego

Tekst Irina Korneevskaya Zaburzenie w pokoju dziecięcym jest jednym z wiecznych tematów na forach rodzicielskich. Każda rodzina ma własny sposób, aby nauczyć dziecko, jak układać rzeczy na swoim miejscu. Redaktorzy czasopisma Life wokół zgromadzili hacki rodziców, którym udało się osiągnąć porządek w domu, i poprosili psychologa dziecięcego Alexandra Pokryszkina o skomentowanie różnych metod.
Czytaj Więcej
Wystawa główna: Jak iść do muzeum z dziećmi
Przewodnik

Wystawa główna: Jak iść do muzeum z dziećmi

W weekendy przewodniki dla dzieci opowiadają o wydarzeniach i lekcjach mistrzowskich, które muzea organizują dla najmłodszych: często są to krótkie interaktywne zajęcia, podczas których dzieci poznają artystów, historię obrazów lub aranżację wystawy. Ale co, jeśli zdecydujesz się wprowadzić dziecko do świata piękna na własną rękę?
Czytaj Więcej