Tak jak powinno

Jak odróżnić rozmrożone ryby od schłodzonych

Życie wokół wciąż zbiera porady ekspertów, jak poprawić codzienne sprawy kuchenne. Każdego tygodnia wyjaśniamy, jak gotować lub konserwować szeroką gamę produktów, i rozmawiamy o prostych sztuczkach, które ułatwią i uatrakcyjnią przebywanie w kuchni. W nowym wydaniu wraz z założycielem sklepu rybnego Harius House Siergiejem Zacharowem i szefem sklepu rybnego La Marée Dmitrijem Ermakowem rozumiemy kwestię ryb schłodzonych i rozmrożonych.

Siergiej Zacharow

Założyciel sklepu rybnego Grayling House

Prawdę mówiąc, nie jestem pewien, czy przeciętny człowiek potrafi odróżnić rozmrożone ryby od ryb schłodzonych. Przezroczystość oczu, gęstość tuszy, kolor skrzeli - wszystko to wskazuje na jakość ryby jako całości, a nie na oznaki schłodzonego produktu.

Domyślnie uważam, że wszystkie ryby są rozmrożone, z wyjątkiem tej, która jest hodowana na farmach w pobliżu Moskwy, takich jak karp, pstrąg, jesiotr, lub import takich jak labraks, dorada i łosoś. Tak więc, jeśli zobaczysz rybę oznaczoną jako „schłodzoną” z regionu moskiewskiego lub sąsiednich, istnieje szansa, że ​​okaże się naprawdę taka. Schłodzony import jest przechowywany w lodzie przez okres do trzech tygodni. Ale nie ma cudów.
Silne środki konserwujące dodaje się do wody, z której wytwarza się lód.

W stolicy nie można kupić schłodzonych ryb syberyjskich, dalekowschodnich lub murmańskich z wielu powodów. Po pierwsze, z definicji nie zdarza się to schłodzone. Wieczna zmarzlina, zimy z temperaturami do minus 40 i 50 stopni - ryby są zwykle natychmiast zamrażane. Duże przedsiębiorstwa są nieopłacalne, aby ogrzać go do chłodzenia. Schłodzone ryby z tych regionów można spotkać bardzo rzadko: z reguły jest to towar tylko od własnego rybaka. Po drugie, trudności z logistyką.

Radzę nie bać się i kupować ryby dobrze mrożone niż chłodzone. Jak zrozumieć, że zamrażanie zostało wykonane jakościowo? Powinno być suche, na tuszy ryby nie powinna znajdować się skorupa lodowa, oczy ryby powinny być czyste. Dzięki zamrażaniu na sucho ryby nie są uzyskiwane w bryle lodu, ale z wyglądu są zwykle bardzo twarde. Przy odpowiednim rozmrażaniu, czyli w lodówce, taka ryba będzie wyglądać, jakby właśnie została zdjęta z haka.

Dmitrij Ermakov

szef kuchni sklepu rybnego La Marée

Można odróżnić schłodzone od rozmrożonych ryb za pomocą pewnych zewnętrznych znaków. Schłodzone ryby mają czyste oczy, a rozmrożone ryby mają chmurne oczy. Odmrożone ryby nie mają naturalnego śluzu, są bardziej suche, ich łuski nie świecą, ich skrzela są szaro-brązowe i kruche mięso - można to sprawdzić, naciskając rybę palcem: u rozmrożonej ryby wcięta fossa nie zostanie natychmiast przywrócona, ponieważ mięso w tym przypadku jest częściowo utrata konsystencji podczas rozmrażania. Jeśli chodzi o zamrażanie, nie ma w tym nic złego, jeśli był szokujący, a następnie ryby zostały prawidłowo rozmrożone, to znaczy powoli i w lodówce, bez wyraźnej różnicy temperatur. Więc nie straci swoich właściwości.

Popularne Wiadomości

Kategoria Tak jak powinno, Następny Artykuł

W pięciu kinach ulicznych filmy o Moskwie zostaną pokazane w City Day
Ciekawe

W pięciu kinach ulicznych filmy o Moskwie zostaną pokazane w City Day

Pięć namiotów kinowych zostanie otwartych w Moskwie przy ulicy Twerskiej w Dniu Miasta, pokazując rzadkie filmy festiwalowe, filmy krótkometrażowe, filmy animowane i filmy o Moskwie. O tym poinformowała służba prasowa komitetu organizacyjnego cyklu miejskich wydarzeń ulicznych „Pory roku w Moskwie”, informuje TASS. „Moskale i goście stolicy będą mogli oglądać około 100 godzin kina, w tym rzadkie filmy festiwalowe, filmy krótkometrażowe, filmy animowane i filmy o Moskwie, a także rozmawiać z ulubionymi filmowcami, aktorami i filmowcami.
Czytaj Więcej
Mieszkanie tygodnia (Moskwa)
Ciekawe

Mieszkanie tygodnia (Moskwa)

Igor i Natalia kupili mieszkanie w domu na Begovaya na etapie budowy w 2011 roku: podobał im się bezpłatny układ, panoramiczne okna, widoki i dogodna lokalizacja w obrębie Trzeciego Pierścienia. Gospodarze bardzo lubią słońce i plażową estetykę. Po ślubie na Bali postanowili nadać swojemu domowi słoneczny nastrój.
Czytaj Więcej
Przewodnik po 100 najlepszych restauracjach Moscow Spoon 2016 wydany
Ciekawe

Przewodnik po 100 najlepszych restauracjach Moscow Spoon 2016 wydany

Roczny przewodnik po 100 najlepszych restauracjach stolicy Spoon 2016 został opublikowany w Moskwie. Przedstawiciele opowiedzieli o tym Life. Ocena łyżki 2016 nosi nazwę „Rosyjski Michelin”. „Gromadzi przede wszystkim miejsca premium. Ta ocena dotyczy nie tylko gastronomii, ale także określonego stylu życia” - wyjaśniają przedstawiciele Spoon 2016 wokół Life.
Czytaj Więcej
Plany weekendowe: 4-6 października
Ciekawe

Plany weekendowe: 4-6 października

4 października, piątek, 5 października, sobota, 6 października, niedziela, piątek, 4 października, 11:00 „0 Performance - Skromny urok kryzysu” Ostatni dzień wystawy. Projekt poświęcony jest wydajności, a nazwa opiera się na grze słów, opartej na podwójnym znaczeniu pojęcia „wydajności”, co można interpretować jako termin ekonomiczny „wydajność”.
Czytaj Więcej