Tak jak powinno

Jak parzyć alternatywną kawę w domu

Życie wokół wciąż zbiera porady ekspertów, jak poprawić codzienne sprawy kuchenne. Wyjaśniamy, jak prawidłowo gotować lub konserwować szeroką gamę produktów, i mówimy o prostych sztuczkach, które ułatwiają i są bardziej interesujące, aby być w kuchni. W nowym numerze na wszystkie pytania dotyczące alternatywnych metod parzenia kawy odpowiadają szefowie projektu Drinkit, krajowa sędzia technologiczny Nastya Nikitina i szefowa kuchni Camera Obscura Barra Lera Salnikova.

Pomoc

Alternatywne metody parzenia kawy są uważane za mało zaawansowane technologicznie. Chociaż są znane od dawna, stały się popularne dosłownie w ciągu ostatnich pięciu lat. Powodów było wiele. Po pierwsze, wielu osobom trudno jest pić espresso i Americano, pod tym względem alternatywa jest czystsza i smaczniejsza. Po drugie, alternatywa była aktywnie promowana przez nowe kawiarnie. Po trzecie, wszystko, co interesujące i nieznane, przyciąga. Po czwarte, nie każdy ma drogi ekspres do kawy, w którym można zrobić naprawdę smaczny napój. I wreszcie proces parzenia kawy metodami alternatywnymi to prawdziwa sztuka.

Kilka rzeczy do rozważenia przy tworzeniu idealnej filiżanki kawy w domu:

Młynek do kawy

Istnieją dwa rodzaje młynków do kawy: nóż i kamień młyński. Nóż jest miniaturowym blenderem z nożem, tnie ziarna na małe kawałki: im dłużej mielisz, tym mniej jest mielenia. Kamień młyński dosłownie miele ziarna kawy. Zaletą tego drugiego jest to, że ma on możliwość wyboru stopnia zmielenia dla każdej metody parzenia.

Woda o odpowiedniej temperaturze

Temperatura wody powinna wynosić 96-97 stopni - dokładnie minutę po zagotowaniu.

Racja
i pyszna kawa

Potrzebna jest świeżo palona kawa. Bardzo wygodne jest kupowanie małych porcji ziarna, ponieważ z powodu nieszczelnego opakowania ziarno szybko traci ważność. Ważne jest również, w jaki sposób kawa była palona. Nie ma problemów z dobrymi palarniami w Moskwie: możesz kupić kawę w Camera Obscura, Drinkit, Man and Steamboat, Doubleby lub w dowolnej innej kawiarni, którą lubisz. Do gotowania alternatywną metodą lepiej jest użyć pojedynczej porcji niż mieszanki. Mieszanie jest trudniejsze do przygotowania, ponieważ trudno jest znaleźć równowagę: nie jest jasne, ile i jaki rodzaj kawy z mieszanki wpadnie do filiżanki.

Dobre filtry

Filtry papierowe najlepiej filtrować, ale można zastosować inne filtry - metal, nylon. Minusem tego ostatniego jest to, że nieuchronnie pozostawiają zawiesinę, czyli małe cząsteczki.

Zaparz czajnik

Zrobi to każdy czajnik z długim zakrzywionym nosem znajdującym się u podstawy ściany czajnika. Taka dysza zapewni jednolity strumień wody.

Łuski

Odpowiednie łuski co 0,1 grama, z wygodną powierzchnią do zaparzania dla twojego urządzenia.

Urządzenia do parzenia

Wszystko, co niezbędne do parzenia kawy, można kupić w kawiarniach w mieście lub zamówić w Internecie. Oto kilka stron, na których można to zrobić: igord.ru, nwcc.ru/store, ibodr.com

Z reguły urządzenia mogą być wykonane z ceramiki, szkła, plastiku i innych materiałów. Plastik jest lekki i nie ma problemów z transportem. Nie bardzo długo i równomiernie utrzymuje temperaturę, ale w domu nie odgrywa to dużej roli. Ceramika dobrze utrzymuje temperaturę dzięki grubym ściankom, ale jest bardziej delikatna i ciężka. Szkło ma masę zbliżoną do ceramiki. Jego główną zaletą jest komponent estetyczny: możesz cieszyć się procesem parzenia.

Wybór materiału jest kwestią gustu, ale zdecydowanie nie należy robić, aby zamówić urządzenia do parzenia kawy na chińskich stronach. Istnieje ryzyko, że urządzenie nie zostanie wykonane z materiałów najwyższej jakości i pod wpływem wysokiej temperatury zacznie uwalniać szkodliwe substancje.

Metody parzenia

Francuska prasa

Urządzenie do parzenia kawy przez napar i ekstrakcję. Również francuska prasa służy do parzenia herbaty i napojów z ziół i jagód. Pierwsza francuska prasa pojawiła się w latach 40. XIX wieku, ale nie miała wbudowanego filtra, który nie przepuszczałby cząstek kawy. W 1929 r. Mediolański projektant Attilio Kallimani opracował ekspres do kawy tłokowej, czyli francuską prasę. Kallimani otrzymał na to patent, ale francuska firma Melior podjęła seryjną produkcję pod marką Chambord. Kawa we francuskiej prasie jest bogata i gęsta, nieco zakurzona do smaku.

SZLIFOWANIE

trochę mniej granulowanego cukru

CZAS

4 minuty

PORCJA

1

KOMPLEKSOWOŚĆGotowanie

1. Wlej trzy łyżki stołowe z niewielkim wzgórzem kawy (20 gramów).

2. Wlej 200 mililitrów wody - tuż nad środkiem francuskiej prasy. Poczekaj cztery minuty.

3. Opuścić tłok w dół. Wlej kawę do filiżanki.

Aeropress

Pierwotnie używany jako urządzenie do espresso instant. Został zaprojektowany przez inżyniera i profesora Uniwersytetu Stanforda Alana Adlera w 2005 roku. Aeropress składa się z dwóch części - tłoka i żarówki (w które wkładana jest siatka i sam filtr). Kawa parzona w aeropresie ma czysty smak i tłustą konsystencję - dzięki filtrowi papierowemu i szybkiej ekstrakcji. Kawa jest bogata i gęsta. Zaletą aeropress jest to, że jest wygodny w transporcie.

SZLIFOWANIE

nieco mniej niż semolina

CZAS

1 minuta 42 sekundy

PORCJA

1

KOMPLEKSOWOŚĆGotowanie

1. Umieść filtr na ekranie i zwilżyć. Uważaj, jeśli robisz to na wadze, aby nie poparzyć się gorącą wodą. Siatkę można nadal odłożyć na bok.

2. Weź tłok i włóż go do kolby dokładnie wzdłuż gumy tłoka, aby był stabilny. Metoda, w której dno tłoka, a na nim żarówka, nazywa się odwróconym.

3. Wlej półtorej łyżki kawy (15 gramów) do kolby i zalej 200 mililitrów wody. Jeśli nie możesz ustalić, ile to jest - 200 mililitrów wody, napełnij ją pół centymetra poniżej przedłużenia u góry kolby. Zaczekaj półtorej minuty.

4. Weź łyżkę stołową i trzy razy mieszaj od góry do dołu.

5. Zamknij kolbę siatką filtracyjną, odwróć ją nad miseczką i naciśnij tłok.

Kemex

Kemex warto wybrać dla dużej firmy. Został wynaleziony przez chemika Petera Schluba w 1941 roku. Podstawą była kolba Erlenmeyera i zwykły lejek laboratoryjny wykonany ze szkła, połączony obrzeżem z drewna i skóry. W 1944 roku Kemex, ze względu na swój piękny kształt, został uznany za wybitny przedmiot amerykańskiego designu. Kawa Kemex ma czysto owocowy smak. Kemex, Purover i Kalita smakują prawie tak samo.

SZLIFOWANIE

trochę mniej granulowanego cukru

CZAS

3 minuty

PORCJA

2

KOMPLEKSOWOŚĆGotowanie

1. Zegnij filtr wzdłuż linii zagięcia i umieść go w lejku.

2. Całkowicie zwilżyć filtr. Lepiej jest używać ciepłej lub ciepłej wody do podgrzewania naczyń. Spuścić wodę. Filtr jest zwilżany, aby nie wchłaniał części wody podczas parzenia, co zaburza równowagę, a także zmywa cząsteczki papieru, które mogą smakować.

3. Aby wypełnić dwie i pół łyżki kawy w środku - małym wzgórzem (18 gramów).

4. Cienki strumień stopniowo wlewaj 300 mililitrów wody. Niektórzy zalecają zwilżenie kawy i odczekanie 30 sekund, aż uwolni gaz - dzięki temu kawa będzie bardziej nasycona.

5. Kontynuuj nalewanie kawy cienkim, jednolitym strumieniem, utrzymując poziom wody w połowie lejka.

V60

W przeciwnym razie nazywa się to pouver (z angielskiego pour over - „fill”) lub hario (nazwa japońskiej firmy produkcyjnej Hario). Ze względu na podobieństwo procesu parzenia do ceremonii parzenia herbaty często nazywa się ją również ceremonią parzenia kawy. Metoda znana jest od 1908 roku. Kawa jest parzona. Lejek ma specjalne rowki, dzięki czemu powietrze aktywnie uczestniczy w procesie parzenia. Smak kawy to więcej herbaty i kompotu.

SZLIFOWANIE

jak kasza manna

CZAS

2 minuty 35 sekund

PORCJA

1

KOMPLEKSOWOŚĆGotowanie

1. Zegnij filtr wzdłuż linii zagięcia i umieść go w lejku.

2. Całkowicie zwilżyć filtr. Lepiej jest używać ciepłej lub ciepłej wody do podgrzewania naczyń. Spuścić wodę.

3. Aby wypełnić dwie i pół łyżki kawy w środku - małym wzgórzem (18 gramów). Pierwszy napar różni się od pozostałych: wlej wodę do niezbyt dużego strumienia, aby zwilżyć całą kawę (około 40 mililitrów). Poczekaj, aż cała woda opuści.

4. Wlej tyle wody, aby znajdowała się około centymetra nad warstwą kawy (około 50 mililitrów). Poczekaj, aż zniknie cała woda, i powtórz jeszcze pięć razy. Gdy cała woda kapie, wyjmij lejek z filtrem i ciesz się hario.

Kalita

Furtka ma płaski spód z trzema otworami dla bardziej równomiernego wyciągania. Ta funkcja przyczynia się do tego, że przygotowanie w furtce różni się nieco od parzenia w V60: nie równomiernie napełnia wodę, ze względu na otwory, woda pozostaje trochę w lejku i dodatkowo zaparza kawę. W przeciwieństwie do hario filtr furtki nie przylega ściśle do lejka, powodując utlenienie kawy przez powietrze. Napojem jest herbata i kompot. Jeśli narysujemy analogię z alkoholem, wówczas trunek jest bliżej francuskiej prasy i aeropressu, a wino jest bliżej V60 i puli.

Szlifowanie

większy niż cukier granulowany

Czas

2 minuty 30 sekund

Porcja

1

TrudnośćGotowanie

1. Włóż filtr i zwilż wodą.

2. Wlej dwie i pół łyżki stołowej z niewielkim kubkiem kawy.

3. Po raz pierwszy wlej wodę na poziom kawy (około 60 mililitrów). Poczekaj, aż woda wypłynie. Ze względu na żebrowane ściany kawa pozostanie na tym samym poziomie.

4. Wlej wodę pół centymetra powyżej poziomu kawy. Poczekaj, aż woda wypłynie. Powtórz jeszcze pięć razy.

Zdjęcia: 1 - Patrick T. Power / shutterstock.com, 2 - De Repente / shutterstock.com, 3 - devor1 / shutterstock.com, 4 - sanneberg / shutterstock.com, 5 - Juan Paulo Gutierrez

Obejrzyj wideo: Alternatywne metody parzenia kawy (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Tak jak powinno, Następny Artykuł

Jak zrobić neapolitańską pizzę w domu
Tak jak powinno

Jak zrobić neapolitańską pizzę w domu

Wygląda na to, że jeśli potrafisz znaleźć obojętność na burgery, to wszyscy uwielbiają pizzę. W ciągu ostatnich kilku lat pojawiło się w mieście wiele nowych odmian pizzy: oprócz zwykłej opcji na cienkiej skórce, pizza rzymska (lub pizza), pizza w amerykańskim stylu, którą szczególnie uwielbia Dmitrij Zotov, i oczywiście pizza neapolitańska, były szczególnie popularne.
Czytaj Więcej
Jak wybrać kawior na świąteczny stół?
Tak jak powinno

Jak wybrać kawior na świąteczny stół?

Na tradycyjnym rosyjskim stole noworocznym musi być kawior. Jednak wybór dobrego kawioru nie jest łatwym zadaniem, ponieważ nie chcesz zepsuć wakacji fałszywym lub niskiej jakości produktem. Dowiedzieliśmy się od szefa kuchni restauracji Sumosan Dmitry Kim i partnera zarządzającego sieci restauracji Torro Grill oraz Boston Seafood & Bar Kirill Martynenko, jak wybrać kawior, a nie spieprzyć.
Czytaj Więcej
Jak wlać piwo do szklanki
Tak jak powinno

Jak wlać piwo do szklanki

Życie wokół kontynuuje rubryka z fachowymi poradami, jak poprawić codzienne sprawy kuchenne. Każdego tygodnia wyjaśniamy, jak gotować lub konserwować szeroką gamę produktów, i rozmawiamy o prostych sztuczkach, które ułatwią i uatrakcyjnią przebywanie w kuchni.
Czytaj Więcej