Tak jak powinno

Sezon jesienny: co kupić na rynkach we wrześniu

Życie wokół wciąż zbiera porady ekspertów, jak poprawić codzienne sprawy kuchenne. Wyjaśniliśmy już, jak prawidłowo gotować lub konserwować szeroką gamę produktów, i rozmawialiśmy o prostych sztuczkach, które ułatwią ci i będą bardziej interesujące być w kuchni. W nowym numerze rozmawialiśmy z właścicielem sklepu z artykułami rolnymi SeasonMarket, Siergiejem Melnikiem i menedżerem PR ds. Rynku Daniłowskiego, Anną Shelepovą, o tym, czego pilnie potrzebujemy na rynku i o czym powinniśmy pamiętać, wybierając produkty sezonowe.


Siergiej Melnik

właściciel
Rynek sezonowy

Pomidory

Za tydzień lub dwa rozpocznie się sezon pomidorowy. Pomidory przybędą do nas z południowych regionów. Ponadto w sprzedaży znajdą się nie tylko czerwone i różowe pomidory, ale także żółte, pomarańczowe i czarne pomidory z regionu Lipieck. Zawierają dużo witamin, a zatem są nie tylko piękne i smaczne, ale także zdrowe.

Rzodkiewka

Również we wrześniu nastąpi krótka fala dobrej rzodkiewki. Jest bogaty w witaminy, dlatego jest idealny do przygotowania ciała na długą zimę. Przed zakupem należy zwrócić uwagę na wygląd rośliny okopowej - nie powinno być na niej pęknięć, a kolor powinien być jednolity, czerwony lub różowy. Jeśli chodzi o zieleń, powinna być zielona i nieprzerwana.

Śliwki

Sezon śliwkowy trwa. Na rynkach można znaleźć wiele jego rodzajów - „węgierski”, „kabardinka” i inne odmiany. Dojrzałe śliwki są pyszne i słodkie, możesz je po prostu zjeść lub zrobić z nich ciasta, dżemy i duszone owoce. Wybierając ten owoc, należy pamiętać, że dojrzałe owoce nie powinny być zbyt twarde i niezbyt miękkie.


Anna Shelepova

PR-manager rynku Daniłowskiego

Grzyby

Sezon grzybowy stopniowo dobiega końca. Teraz nadal możesz kupić świeże kurki, borowiki, białe. Dobre grzyby powinny być gęste, mocne, bez tuneli czasoprzestrzennych. Upewnij się, że wilgoć nie dostaje się do tacy na grzyby. Porady należy przechowywać w lodówce, w papierowej torbie. A najlepiej całe: posiekane grzyby są przechowywane znacznie mniej.

Dynia

Sezonowe odmiany dyni - wydłużone jak gitara, „perła” i okrągła „stokrotka”, składająca się z wypukłych sektorów. W wydłużonej mniejszej ilości nasion, co oznacza smaczniejszą miazgę. Wszystkie jesienne dynie są pachnące, odżywione przez słońce. Możesz je kupić za soki i koktajle lub zamrozić i ugotować tłuczone zupy i płatki zbożowe w zimie. Musisz kupić dyni z łodygą. Jeśli go nie ma, najprawdopodobniej zgniło, a warzywo wkrótce zacznie gnić. Duże owoce są zwykle mniej słodkie, dlatego nie należy kupować dyni cięższej niż pięć kilogramów.

Ziemniak

Do października skórka ziemniaków pozostaje cienka, a samo warzywo jest smaczniejsze. Na rynku można znaleźć różne odmiany ziemniaków: żółte - kruche i lekko słodkie, „żeliwo” - odmiana o najwyższej zawartości jodu, nadaje się do pieczenia, „czerwony kapelusz” - ziemniaki o nietypowym wyglądzie: pół różowe, pół białe, „niebieskie oko” - najbardziej kapryśny, łatwy do wrzenia, musi być przygotowany pod ścisłym nadzorem. Nawiasem mówiąc, nasi rolnicy radzą kupować ziemniaki w ziemi: światło dla tego warzywa jest szkodliwe, może zmienić kolor na zielony.

Jabłka

Do września dojrzewa kilka odmian jabłek jednocześnie. Duże „shtrifle” są przechowywane do grudnia, ale z nich uzyskuje się pyszne suszone plastry i mus jabłkowy. Są świetną opcją do robienia namoczonych jabłek. „Cynamon” (popularnie nazywany „brązowym”) nadaje się do dżemów. Jabłka „Chwała zwycięzcom” są pyszne świeże - chrupiące i soczyste. Dzięki różowo-żółtemu kolorowi są uważane za jedne z najpiękniejszych, ale są przechowywane tylko do końca września. I oczywiście nadszedł czas, aby kupić delikatną „Antonowkę”, jabłka, które mają wyjątkowy smak.

Kapusta

Odmiany dojrzewające we wrześniu, w połowie dojrzewające, grubsze niż wcześniejsze, z którymi przygotowują bogatą zupę kapuścianą. Liście dobrej kapusty powinny być elastyczne, łodyga jest gęsta: jeśli deformuje się podczas kompresji, to kapusta nie jest dojrzała. Czarne kropki i dziury na liściach oznaczają porażkę grzybów lub owadów - zdecydowanie nie powinieneś kupować takiej kapusty.

Jagody

Późne jagody dojrzewają na przełomie sierpnia i września: rokitnik zwyczajny, kalina, żurawina, borówka brusznica, głóg. Sezon rokitnika potrwa do października, pozostałe jagody można kupić później. Wybierając, warto zwrócić uwagę na wygląd: jagody nie powinny być zielone ani zmięte, w przeciwnym razie sok straci ważność. Czarne kropki i brązowe boki również stanowią powód do odmowy zakupu. Pamiętaj, aby wąchać jagody: czasami zapach wskazuje na gnicie lepiej niż objawy zewnętrzne. Również po 20 września na rynku pojawią się świeże persimmon i słodkie winogrona z Krasnodaru. Te owoce można teraz znaleźć na półkach, ale po tygodniu lub dwóch będą znacznie smaczniejsze.


Komentarze: Tatev Sindoyan

Cover: IngridHS - stock.adobe.com

Obejrzyj wideo: NAJWIĘKSZE TRENDY JESIEŃZIMA 201819. MODA, TO WARTO KUPIĆ! CheersMyHeels (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Tak jak powinno, Następny Artykuł

W pudełku: 7 działających (i nie) sztuczek do sprzątania pokoju dziecinnego
Przewodnik

W pudełku: 7 działających (i nie) sztuczek do sprzątania pokoju dziecinnego

Tekst Irina Korneevskaya Zaburzenie w pokoju dziecięcym jest jednym z wiecznych tematów na forach rodzicielskich. Każda rodzina ma własny sposób, aby nauczyć dziecko, jak układać rzeczy na swoim miejscu. Redaktorzy czasopisma Life wokół zgromadzili hacki rodziców, którym udało się osiągnąć porządek w domu, i poprosili psychologa dziecięcego Alexandra Pokryszkina o skomentowanie różnych metod.
Czytaj Więcej
Wystawa główna: Jak iść do muzeum z dziećmi
Przewodnik

Wystawa główna: Jak iść do muzeum z dziećmi

W weekendy przewodniki dla dzieci opowiadają o wydarzeniach i lekcjach mistrzowskich, które muzea organizują dla najmłodszych: często są to krótkie interaktywne zajęcia, podczas których dzieci poznają artystów, historię obrazów lub aranżację wystawy. Ale co, jeśli zdecydujesz się wprowadzić dziecko do świata piękna na własną rękę?
Czytaj Więcej