Tak jak powinno

Jak czytać etykietę piwa rzemieślniczego

Piwo rzemieślnicze przestaje być napojem dla rzadkich koneserów i przesiąka na półki supermarketów. Jednak bez specjalnej wiedzy uporządkowanie i wybranie bladego piwa lub stouta do smaku nie jest łatwe. W przeddzień Dnia Świętego Patryka Life wokół rozmawiało z sommelierem piwa i opracowało przewodnik dla tych, którzy wybierają piwo rzemieślnicze z ilustracji na etykiecie i gubią się w barze.


Rostislav Krymov

bar piwny „Nelson Sauvin”

„W barach z interesującą kartą piwa zwykle można znaleźć dwie kategorie napojów: tradycyjne belgijskie style i style nowej fali warzenia. Nie należy ich mylić. Flamandzkie kwaśne piwa, piwo trapistyczne, lambics to belgijskie odmiany o poważnej historii. Lambicovars wytrzymują mieszanki lambic w drewnianych beczkach różne lata, często mieszając produkty różnych producentów.

Piwo rzemieślnicze to dzieło autora, warzone w małych ilościach, często nie więcej niż tonę. Entuzjaści i eksperymentatorzy rozmawiają o swoich browarach, używając przedrostków micro i nano. Aby powiedzieć więcej o napoju, na etykietach wskazują kilka cech: styl, stopień goryczy i gęstości, informacje o starzeniu i dodatkach ”.

Style

Na przedniej stronie butelki zwykle wskazane są oznaczenia stylu. Najpopularniejsze są różne piwa typu ale i tęgi. Wciąż na półkach pojawiło się wiele pór roku, Goze, Berliner Weiss i inni. Oto kilka typowych.

India pale ale, IPA - Indian Pale Ale. To ale ale ugotowane w stylu indyjskim, raczej gorzkie, gęste i bogate, z nutami cytrusowo-kwiatowymi. Indyjskie piwo powstało, gdy Brytyjczycy wysłali piwo swoim poddanym w kolonialnych Indiach. Aby piwo pozostało na drodze, do piwa dodawano więcej chmielu podczas warzenia. Rezultat przejawia się w aromacie i goryczy.

Na początku lat 80. ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych uprawiano odmiany gorzkiego i aromatycznego chmielu. Tak więc pojawił się amerykański IPA z nutami igliwia, cytrusów, owoców tropikalnych: na przykład mango i marakui.

Double India pale ale, DIPA - mocne i najczęściej gorzkie indyjskie jasne piwo. W swoim zapachu i goryczy chmiel jest silniej wyczuwalny.

Czarny Ipa - ciemne jasne piwo. Jest to eksperymentalny i kontrowersyjny styl, który wielu piwowarów uważa za rozpieszczających. BIPA zawiera dużo ciemnego słodu, a piwo powinno zachować smak chmielonego piwa. Im mniej kawy i przypalonego smaku odczuwa się w smaku ciemnego piwa, tym bardziej skutecznie jest on parzony. Najlepsza klasa tego piwa różni się od IPA tylko kolorem.

Rosyjski imperialny porter, RIS - rosyjski imperialny porter. Historycy piwa nazywają go ulubionym napojem Katarzyny II. Istnieje legenda, że ​​to mocne ciemne piwo zostało ugotowane w Anglii na dworze królewskim. Dostał więc prefiks „rosyjski”. RIS warzy się w Europie, Stanach Zjednoczonych i Rosji.

Pierwszy rosyjski imperialny porter, uwarzony w Rosji, powstał w Petersburgu w 2013 roku. Okazało się, że jest to mocne piwo z nutami przypalonej kawy i czekolady.

Istnieje inna wersja imperialnego portera - amerykańska. Jego aromat jest podobny do Black IPA. Ponadto wielu producentów rezygnuje ze skrótu RIS i nazywa napój po prostu imperialnym stoutem. Podkreślają więc, że uważają rosyjską historię jej powstania za mit marketingowy.

tęgie śniadanie, BS - gruby na śniadanie. Brzmi jak żart, ale ten stout jest naprawdę warzony z płatkami owsianymi, kawą, kakao lub czekoladą w różnych proporcjach i kombinacjach. Podczas fermentacji kofeina zachowuje swoje właściwości, a gruby orzeźwia.

Gose - Lekkie, słabe piwo, Goze, o niskiej gęstości początkowej i dodatku soli. Wraz z drożdżami dodaje się do niego niewielką ilość pałeczek kwasu mlekowego, aby piwo okazało się słonawe i kwaśne. Goze, miasto rodzinne niemieckiego Lipska, pije trzy stopnie. Starsi Niemcy dodają do niej syropy i piją przez słomkę. Poza Niemcami odmiana została przemyślana i wzmocniona, nawet o sześć stopni. Goze jest często mylone z gueuze, gueuze, tradycyjnym belgijskim napojem wytwarzanym z mieszanki jagniąt z różnych lat.

Skróty

Na etykietach piwa rzemieślniczego wskaż kilka skrótów. Podają siłę i gęstość piwa, jego gorycz i wytrzymałość.

W wieku beczki, BA - ten skrót oznacza, że ​​piwo dojrzewało w beczkach, nowym dębie lub pozostawione po starzeniu wina lub mocnego alkoholu. Browary często eksperymentują z beczkami po sherry lub porto, ale bardziej popularne są beczki po whisky, burbonie lub tequili. Czasami piwo wędruje z jednej beczki do drugiej. Starzenie się w beczce nadaje piwu smak: na przykład z bourbonu uzyskuje słodycz i nuty kukurydziane.

Piwa są wysyłane do beczek z metalowego zbiornika fermentacyjnego, ponieważ niedokończone piwo na drzewie może łatwo zakwasić. W beczkach napój dojrzewa od 3 do 18 miesięcy, w rzadkich przypadkach - do dwóch lat.

Pierwotna grawitacja, OG to gęstość piwa. Jest wskazany w postaci trzy- lub czterocyfrowej liczby, zgodnie z którą miłośnicy określają, czy piwo jest gęste przed nimi, czy nie. Aby obliczyć gęstość, musisz wziąć ostatnie trzy cyfry z butelki i podzielić je na cztery. Uzyskaj gęstość w procentach.

Na przykład na butelce widnieje OG 1.112 lub 1112. Musisz wziąć jednostkę, a 112 podzielić na cztery. Okaże się 28% - standardowy imperialny tłusty, olejowy, oleisty. 12% to średnia gęstość piwa, może to być bardzo jasne, jasne piwo. 40% to maksymalny wskaźnik. Są to barleywines i imperialne stouty.

Gęstość piwa szacuje się przed fermentacją za pomocą areometru. Techniczny wskaźnik gęstości końcowej, ostatecznej grawitacji, nigdy nie jest wskazany na butelkach.

Międzynarodowa jednostka goryczy, IBU - Międzynarodowa jednostka goryczy. Oblicza się go w laboratorium lub przy użyciu równań. Istnieją trzy popularne formuły, które uwzględniają różne niuanse: na przykład stosuje się ziarnisty chmiel lub szyszki. IBU wcale nie oznacza, że ​​piwo okaże się gorzkie. Chmiel może być nieświeży, nieświeży, a to wpłynie na smak.

Skala goryczy na butelce waha się od 6 do 160 - ludzkie receptory po prostu już nie dostrzegają. Istnieje jednak duńska odmiana o nazwie „1000 IBU” ze wskaźnikiem 270 jednostek i fortecą 9,6 stopnia. To niezwykle gorzkie i mocne piwo o nazwie Triple IPA lub IIIPA.

Alkohol według objętości, Abv - To jest piwna forteca. Jeśli chodzi o inny alkohol, mierzy się go w procentach objętościowych, które w życiu codziennym nazywane są stopniami. Na przykład siła staromodnych stoutów zaczyna się od 8,5 stopnia, a 15-17 stopni jest dobrym wskaźnikiem nowej odważnej fali piwa. Są stouti z fortecą powyżej 20 stopni.

Czasami na butelce widać oznaczenie lodu. Wyznaczono więc bardzo twarde mrożone gatunki o wytrzymałości do 42 stopni.

Dodatki

Jeśli jakiekolwiek składniki zostały dodane do piwa podczas procesu warzenia lub na etapie dojrzewania, są one wskazane na etykiecie. Mogą to być ziarna kakaowe, zimne espresso, wanilia z Madagaskaru, figi i wszystko inne.

Poddano wiórom dębowym - to oznaczenie oznacza, że ​​podczas dojrzewania do piwa dodawano chipsy dębowe nasączone innym alkoholem. Z reguły rosyjscy piwowarzy wybierają takie sztuczki bez własnych beczek do starzenia się.

Data ważności

W przeciwieństwie do piwa z rynku masowego niepasteryzowane piwo rzemieślnicze może mieć duży potencjał starzenia się w butelkach. Na przykład rosyjski imperialny porter, wydany w 2017 roku, może być przechowywany do 2045 roku. Przydaje się do tego szafka lub szafa: potrzebna jest ciemność i chłód.

Niemniej jednak rosyjskie ustawodawstwo nie zezwala na etykietowanie piwa rzemieślniczego o tak długich terminach przydatności i przyrównuje je do zwykłego piwa. Dlatego nabywcy barów rzemieślniczych są często oburzeni, gdy widzą, że zakupione piwo wygasa za kilka dni. W rzeczywistości można go przechowywać przez lata.

Obejrzyj wideo: Jak czytać etykiety na piwie 33 (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Tak jak powinno, Następny Artykuł

W pudełku: 7 działających (i nie) sztuczek do sprzątania pokoju dziecinnego
Przewodnik

W pudełku: 7 działających (i nie) sztuczek do sprzątania pokoju dziecinnego

Tekst Irina Korneevskaya Zaburzenie w pokoju dziecięcym jest jednym z wiecznych tematów na forach rodzicielskich. Każda rodzina ma własny sposób, aby nauczyć dziecko, jak układać rzeczy na swoim miejscu. Redaktorzy czasopisma Life wokół zgromadzili hacki rodziców, którym udało się osiągnąć porządek w domu, i poprosili psychologa dziecięcego Alexandra Pokryszkina o skomentowanie różnych metod.
Czytaj Więcej
Wystawa główna: Jak iść do muzeum z dziećmi
Przewodnik

Wystawa główna: Jak iść do muzeum z dziećmi

W weekendy przewodniki dla dzieci opowiadają o wydarzeniach i lekcjach mistrzowskich, które muzea organizują dla najmłodszych: często są to krótkie interaktywne zajęcia, podczas których dzieci poznają artystów, historię obrazów lub aranżację wystawy. Ale co, jeśli zdecydujesz się wprowadzić dziecko do świata piękna na własną rękę?
Czytaj Więcej