Tak jak powinno

Co kupić na rynkach w kwietniu

W ostatnich latach rosyjskie miasta gwałtownie wzrosły zainteresowanie rynkami i produktami rolnymi. Życie wokół nas, z pomocą ekspertów, rozumie, na jakie produkty sezonowe należy teraz zwrócić uwagę i co kupić na rynkach w kwietniu.


Owoce i jagody

Leo Volozh

twórca usługi dostarczania produktów rolnych z rynków MoscowFresh

Teraz na rynkach można znaleźć świeże jagody: duże truskawki śródziemnomorskie, marokańskie jagody i słodkie czarne winogrona z Południowej Afryki. Rozpoczął się także sezon pachnących gruszek Forelle (również z Południowej Afryki), które są dobrym źródłem potasu. Te gruszki są bardzo słodkie i mogą służyć jako deser. Należy również zwrócić uwagę na awokado meksykańskiej odmiany Hass. Wybierając owoce, musisz wybrać twardsze owoce: miękkie mogą okazać się czarne w środku.

Warzywa

Radzę kupować ogórki Baku, których cena spadła półtora razy w porównaniu z zimą. Możesz również wziąć rosyjskie ogórki szklarniowe, ale musisz znaleźć twarde i ostre igły - tylko takie ogórki są świeże. Na półkach znajdziesz również świeżą kapustę macedońską, a wkrótce będzie kapusta z Uzbekistanu. W kwietniu rozpoczął się także sezon rosyjskiej rzodkiewki, szpinaku i kędzierzawej pietruszki.

Warzywa i owoce

Rynek Daniłowski

Z warzyw dostępnych na rynku trzeba mieć czas na zabranie słodkich pomidorów uzbeckich, które skończy się w ciągu najbliższych kilku tygodni. Tylko w kwietniu sprzedawane są awokado brazylijskiej odmiany Green Gold, różnią się one od zwykłych awokado wysoką zawartością tłuszczu.

Przez cały miesiąc młody dziki czosnek z Czeczenii można znaleźć na blacie z zieleniną, można go spożywać na świeżo lub dodawać do potraw. Te warzywa są bogate w karoten, witaminę C i lotne.

W kwietniu na półkach pojawił się azjatycki owoc - loquat z Uzbekistanu. Jest mało kalorii, więc dietetycy często włączają go do diety tych, którzy próbują schudnąć.


Owoce egzotyczne

Rynek Daniłowski

Jeśli szukasz niekonwencjonalnych owoców, egzotyczne owoce sezonowe są przynoszone ze Sri Lanki. Na przykład guanabana, która jest również nazywana „kwaśną śmietaną”. Również na półkach tej wiosny można znaleźć mangostan, z którego można zrobić nadzienie do ciast, dodać ten owoc do pikantnych i owocowych sałatek, koktajli mlecznych, ugotować suflet mangostanowy z miąższu, a także sosy rybne curry. Jeśli ktoś jest zmęczony zwykłymi żółtymi bananami, możesz kupić świeże królewskie czerwone banany, aby spróbować słodszych i bardziej miękkich. Również teraz jest sezon na owoce jackfruit.

Fayaz Merzoev

właściciel sklepu spożywczego, rynek Usachevsky

Warzywa

Jesteśmy przyzwyczajeni do jedzenia pomidorów przez cały rok na półkach, w sklepach i przy stole. Ale właśnie teraz rozpoczął się sezon pomidorów. Pomidory z Azji Centralnej i Azerbejdżanu odmiany „karmnik” i ulubione różowe są bardzo świeże i sezonowe. Zawierają witaminy E, C, K i PP.


Suszone owoce

Zeynab Hasanova

sprzedawca suszonych owoców, rynek Usachevsky

Osobno warto zwrócić uwagę na suszone owoce, w szczególności na daty sezonowe. Teraz przynoszą je do nas z Izraela, Tunezji i Iranu.


Cover: insjoy - stock.adobe.com

Obejrzyj wideo: "Co KUPIĆ na GIEŁDZIE w 2019 roku?" - Albert Rokicki Longterm 13 (Listopad 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Tak jak powinno, Następny Artykuł

Jak zrobić neapolitańską pizzę w domu
Tak jak powinno

Jak zrobić neapolitańską pizzę w domu

Wygląda na to, że jeśli potrafisz znaleźć obojętność na burgery, to wszyscy uwielbiają pizzę. W ciągu ostatnich kilku lat pojawiło się w mieście wiele nowych odmian pizzy: oprócz zwykłej opcji na cienkiej skórce, pizza rzymska (lub pizza), pizza w amerykańskim stylu, którą szczególnie uwielbia Dmitrij Zotov, i oczywiście pizza neapolitańska, były szczególnie popularne.
Czytaj Więcej
Jak wybrać kawior na świąteczny stół?
Tak jak powinno

Jak wybrać kawior na świąteczny stół?

Na tradycyjnym rosyjskim stole noworocznym musi być kawior. Jednak wybór dobrego kawioru nie jest łatwym zadaniem, ponieważ nie chcesz zepsuć wakacji fałszywym lub niskiej jakości produktem. Dowiedzieliśmy się od szefa kuchni restauracji Sumosan Dmitry Kim i partnera zarządzającego sieci restauracji Torro Grill oraz Boston Seafood & Bar Kirill Martynenko, jak wybrać kawior, a nie spieprzyć.
Czytaj Więcej
Jak wlać piwo do szklanki
Tak jak powinno

Jak wlać piwo do szklanki

Życie wokół kontynuuje rubryka z fachowymi poradami, jak poprawić codzienne sprawy kuchenne. Każdego tygodnia wyjaśniamy, jak gotować lub konserwować szeroką gamę produktów, i rozmawiamy o prostych sztuczkach, które ułatwią i uatrakcyjnią przebywanie w kuchni.
Czytaj Więcej