Tak jak powinno

Jak wybrać kawior na świąteczny stół?

Na tradycyjnym rosyjskim stole noworocznym musi być kawior. Jednak wybór dobrego kawioru nie jest łatwym zadaniem, ponieważ nie chcesz zepsuć wakacji fałszywym lub niskiej jakości produktem. Dowiedzieliśmy się od szefa kuchni restauracji Sumosan Dmitry Kim i partnera zarządzającego sieci restauracji Torro Grill oraz Boston Seafood & Bar Kirill Martynenko, jak wybrać kawior, a nie spieprzyć.

Bez puszki

Kawior czerwony jest zwykle sprzedawany na wagę lub w puszkach. Lepiej jest wziąć na wagę - wtedy jest szansa, aby spróbować i upewnić się o jego jakości. „Istnieją dwa rodzaje czerwonego kawioru: kawior z puszki w słoikach o wysokiej zawartości soli, zwykle sprzedawany w szklance lub puszce, i lekko solony kawior, który trafia do sklepów zamrożonych i sprzedawanych już rozmrożonych wagowo. Lepiej jest kupić drugi, ponieważ ma rację przechowywane, zachowane wszystkie przydatne właściwości. W puszkach nie widać, co kupujesz ”- mówi Kirill Martynenko.

Czarny kawior jest już sprzedawany zapakowany w puszki, należy go wziąć od zaufanych producentów.

„Nie sprzedają czarnego kawioru na wagę. Jest jedno zastrzeżenie: sprzedawcy mogą cię oszukać, zwiększając wagę puszki, dzięki czemu mogą zaoszczędzić od 50 do 70 gramów, ale nikt nie powie ci, jeśli przyjedziesz z pojemnikiem i sprawdzisz z nim wagę „- mówi Dmitry Kim.

Jak wygląda dobry kawior

Jajka powinny być sprężyste, ale nie gęste, ich wielkość może się nieznacznie różnić od siebie, powinny łatwo pękać w jamie ustnej. Duża liczba zrębu kawioru, pękające jajka, lepka substancja jest wskaźnikiem niskiej jakości produktu. Dmitry Kim radzi, aby zwracać uwagę na konsystencję: „Jeśli na przykład puszka kawioru jest przezroczysta, a jaja w niej łączą się i tworzą jednorodną masę, to masz naturalny kawior, a jeśli masz kulkę o kulce idealnej wielkości, nie powinieneś kupować takiej puszki. Kiedy próbujesz kawioru „musi pękać i rozpuszczać się w ustach, jeśli skorupa jest gęsta i chrupie, najprawdopodobniej jest to podróbka”.

Jak odróżnić fałszywkę

Zwróć uwagę na tak zwany wizjer - jest w czerwonym i czarnym kawiorze. Jeśli nie jest - jest całkowicie fałszywy. Często fałszują czerń, mieszając z nią białko. Zawsze powinieneś kupować czarny kawior od autoryzowanych sprzedawców lub od zaufanych dostawców, a nie z rąk. Ważne jest również, aby sprzedawali akwakulturę, czyli kawior specjalnie hodowanych ryb, a nie pozyskiwany przez kłusowników. Czerwony kawior, w przeciwieństwie do czarnego, jest dziki.

Jak dobry kawior powinien pachnieć

Zanim spróbujesz, koniecznie powąchaj kawior - nie powinien pachnieć jak płoć, dobry kawior ma neutralny zapach.

Oliwkowy na czarny

Czarny kawior często żółty lub ma zielonkawy odcień - jest to normalne. „Z reguły kawior Beluga jest lżejszy od reszty, jest również nazywany„ pierwszą liczbą ”i pod tym artykułem przechodzą kłusownicy. Kolor kawioru może być różny od zielonkawej oliwki do czarnej, zależy to od stopnia dojrzałości kawioru w momencie połowu: jeśli ryba złapany na bardzo wczesnym etapie cyklu odradzania, kawior będzie nasycony na czarno. Kawior z jesiotra ma „drugą liczbę” jaj mniej niż bieługa, a kolor jest czarny ”, mówi Dmitry Kim.

Ile kosztuje kawior

Nie daj się zwieść niskiej cenie i staraj się kupować taniej - możesz łatwo trafić na podróbkę lub zepsuty produkt, więc lepiej kupować mniej, ale od zaufanego producenta - od znanych marek. „Cena poniżej 2500 rubli za kilogram powinna ostrzec kupującego”, mówi Kirill Martynenko.


Cover: conssuella - adobe.stock.com

Popularne Wiadomości

Kategoria Tak jak powinno, Następny Artykuł

Po raz pierwszy w Moskwie festiwal gastronomiczny „Oda! Jedzenie!”
Ciekawe

Po raz pierwszy w Moskwie festiwal gastronomiczny „Oda! Jedzenie!”

W dniach 26 i 27 lipca w parku Krasnaya Presnya odbędzie się festiwal gastronomiczny „Oda! Food!”. Organizatorzy wydarzenia napisali o tym na Facebooku. W festiwalu wezmą udział restauracja rybna Oyster Bar, bistro United Kitchen szefa kuchni Andrei Ryvkina, sieć fast foodów Puff Point, skandynawski bar spożywczy Enebaer, bar Martinez, Q-tab Lab, Dippin Dots, De Puta Carne, Eaton i Save. Projekty gastronomiczne Smak, a także marki Schweppes, Nestle, Movenpick, Mistral, Perrier i San Pellegrino.
Czytaj Więcej
W kawiarni Bolshaya Dmitrovka „Varenichnaya nr 1” otwarto
Ciekawe

W kawiarni Bolshaya Dmitrovka „Varenichnaya nr 1” otwarto

Na ulicy Bolszaja Dmitrovka otwarta została czwarta kawiarnia sieci Varenichnaya nr 1. O tym życiu wokół opowiedzieli przedstawiciele instytucji. Varenichnaya nr 1 została otwarta przez właścicieli restauracji Tarantino, baru burgerowego Lucky Luciano kraft oraz sieci włoskich kawiarni Rukkola. Instytucja oferuje 12 rodzajów pierogów: z ziemniakami, cielęciną, jagnięciną, kapustą, kurczakiem, pieczarkami i innymi nadzieniami.
Czytaj Więcej
Otwarto kawiarnię Петpetit po stronie Piotrogrodu
Ciekawe

Otwarto kawiarnię Петpetit po stronie Piotrogrodu

Ulica Blokлицеpetit, która specjalizuje się w francuskich deserach, otworzyła się na ulicy Blokhina. O tym życiu wokół opowiedzieli przedstawiciele instytucji. Projekt został uruchomiony trzy lata temu. Początkowo cukiernia produkowała desery na zamówienie, później otworzono mały stacjonarny punkt w Pasażu, a teraz pełnoprawną kawiarnię.
Czytaj Więcej