Tak jak powinno

Jak gotować tatar w domu?

Wydaje się, że w każdej przyzwoitej restauracji w menu można znaleźć tatar - danie ze świeżego surowego mięsa z sosem. Jednak niewielu decyduje się gotować tatar w domu: wydaje się, że tylko doświadczeni szefowie kuchni mogą sobie pozwolić na ten przysmak. Poprosiliśmy Tarasa Kiriyenko, szefa kuchni restauracji Touché, aby opowiedział Lifeowi, czym jest tatar, jak je się i jak gotować w domu.


Taras Kiriyenko

szef kuchni restauracji Touché

Tatar to jedno z najpopularniejszych dań kuchni europejskiej, które można znaleźć w prawie każdej restauracji. W nowoczesnej porcji to danie pochodzi z Francji, ale uważa się, że wymyśliły go ludy koczownicze, które używały potraw z surowego mięsa końskiego.
Początkowo klasyczny francuski sos nazywał się Tatar, później drobno posiekaną surową wołowinę lub ryba nazywała się Tatar.
Uważa się, że dzięki jakości tego dania można natychmiast określić poziom restauracji i szefa kuchni. Każdy gość będzie mógł docenić świeżość produktu, niezależnie od tego, czy jest to tatar mięsny czy rybny, i wyciągnąć wnioski na temat podejścia restauracji do wyboru składników. Biorąc pod uwagę specyfikę potrawy, szczególną uwagę należy zwrócić na wybór mięsa. Kluczem do sukcesu jest dobrej jakości polędwica wołowa lub inny alternatywny krój (który będzie tańszy). Równowaga sosu i przypraw wskazuje poziom szefa kuchni i jego kwalifikacje.
Klasycznie mięso jest przyprawiane musztardą, tabasco, cebulą, korniszonami i podawane z żółtkiem. W tej chwili w restauracjach można zobaczyć wiele odmian sosu z kamienia nazębnego, a także plastry mięsa. Bardzo ważne jest, aby mięso było wystarczająco zimne przed cięciem i podczas serwowania.


Tatar wołowy

Składniki sosu tatarskiego

(na 10 porcji)

Olej roślinny - 120 ml

Keczup (dobra jakość, na przykład Heinz) - 120 ml

Tabasco - 10 ml

Worcester - 15 ml


Metoda gotowania:

Wymieszaj wszystkie składniki, aż będą gładkie.

Dla kamienia nazębnego:

Schłodzona wołowina (opcjonalnie: mięśnie oka lub polędwica) - 100 g

Posiekana natka pietruszki - 1 g

Korniszony (mała kostka) - 10 g

Sos tatarski - 25 ml

Czerwona cebula (mały sześcian) - 10 g

Sól, pieprz do smaku

Żółtko (opcjonalnie: kurczak lub przepiórka)

Świerząbek do woli i do smaku


Metoda gotowania:

Pokrój mięso, korniszony i cebulę w małą kostkę. Wymieszaj z natką pietruszki i sosem, pozwól jej marynować przez 2-3 minuty. Dopraw solą i pieprzem do smaku.
Umieść kamień nazębny w talerzu. Zrób małą depresję i włóż żółtko.
Żółtko przypraw pieprzem i solą. Udekoruj trybulą.
Podawać z tostem chlebowym, lekko wysuszonym w piekarniku.

Obejrzyj wideo: TATAR na dwa sposoby . Karol Okrasa & Kuchnia Lidla (Grudzień 2019).

Popularne Wiadomości

Kategoria Tak jak powinno, Następny Artykuł

Jak znaleźć pracę za granicą
Praca

Jak znaleźć pracę za granicą

Według Antal Rosji liczba Rosjan chcących wyjechać za granicę do pracy prawie się nie zmieniła w ciągu roku. 58% respondentów zgodziłoby się rozstać ze swoją ojczyzną na interesujące stanowisko wobec 59% rok wcześniej. Jednocześnie tylko 38% ankietowanych jest gotowych przenieść się do innego regionu Rosji. Dowiedziałem się, w jakich krajach Rosjanie chcą pracować, jak duże są szanse na znalezienie pracy i co warto robić.
Czytaj Więcej
Jakie są letnie imprezy firmowe w firmach
Praca

Jakie są letnie imprezy firmowe w firmach

Zwykle firmy organizują imprezy plenerowe w lecie. Ale w tym roku wiele cięć budżetów na imprezy firmowe. Na potwierdzenie tego - odmowy kilku dużych firm, aby mówić o swoich wakacjach. „Niestety nie możemy komentować - w tym roku nie planujemy organizować letnich imprez firmowych”. „Zawsze chętnie pomagamy, ale nie tym razem.
Czytaj Więcej
Czy warto kłamać podczas wywiadu?
Praca

Czy warto kłamać podczas wywiadu?

Członkowie naszej społeczności dyskutują, czy warto upiększyć swoje osiągnięcia w wywiadzie. Rozwiązaliśmy ten problem z przedstawicielami firm rekrutujących i dowiedzieliśmy się, w jaki sposób rekruterzy obliczają nieuczciwych kandydatów i w jakich przypadkach należy ich oszukać. Yulia Lysenko, dyrektor generalny działu Freework w Ankor zajmującym się personelem Każdy wywiad jest jak negocjowanie sprzedaży.
Czytaj Więcej
Jak wykonać zadania testowe
Praca

Jak wykonać zadania testowe

Evgenia Lyamkina, wiodący konsultant, dział detaliczny mody i urody, agencja główna Agencja Kontakt; Ostatnio wzrosła liczba etapów rozmów kwalifikacyjnych (nie tylko menedżerowie ds. Zasobów ludzkich, menedżerowie ds. Rekrutacji, ale także szefowie powiązanych funkcji rozmawiają z kandydatami), a same etapy obejmują inne i niektóre zadania.
Czytaj Więcej